Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bv Stelutz, Vero! Hai Luluta, hai Andreea!


202 raspunsuri la acest subiect

#41
ANKA-iasi

ANKA-iasi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 12:08

MamiIlinca felicitari pentru scumpica grabita!!!!!!!![flo][flo][flo][flo] erai intrebata pe-aici,nu ne gandisem ca erai deja mamicaaaaa[bis][bis][bis]
Am uitat sa las niste [majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]
pentru Vero!!!!!!!

http://imageshack.us...ture296zu7.jpg/

#42
adrianadana

adrianadana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 12:12

[pup][pup][pup]
Felicitari mamicilor cu puiuti abia sositi!
Viata lunga si usoara, presarata cu noroc si sanatate tuturor puiutilor!
Mai fetelor ma speriati. I-am spus si sotului ca voi naste mai devreme ca toate nasteti mai devreme (ma rog sunt si exceptii[:D] Lulutza[pup] dar marea majoritate ati nascut inainte de 40 sapt.) Dehhh copii nostri se obisnuiesc cu graba vietii moderne.



Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

#43
mlhaela

mlhaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 12:21

Oau ce de vesti bune!

Felicitari, Ramo, pentru nasterea super usoara! Sa ai un bebe sanatos, sa creasca mare iar tie refacere usoara! Desi la ce repede ai nascut banuiesc ca nu vei avea probleme cu refacerea.

Mami.ilinca, ne-am ingrijorat putin c-ai disparut de pe forum, dar asa departe (c-ai nascut) nu ne-am gandit! Felicitari pentru Ana Nectaria, sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii. Tu cum esti? Ilinca cum se comporta cu Ana?

Vicki, bine ai venit printre noi - te asteptam cu mai multe noutati despre tine si bebe...

#44
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 12:24

Mami Ilinca, felicitari draga noastra!!! [bum] Bine ai venit Ana-Nectaria!!! [bum]
ce de surprize avem noi pe-aici![olala]

Mami de Maya Cristina (06.09.2012)

#45
mlhaela

mlhaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 12:27

Adrianadana, tare faza cu graba vietii mondene :))))). Ma bucur totusi ca, chiar dac-au fost grabiti, toti bebeii nostri sunt sanatosi si papaciosi.

Fetelor, o intrebare!
Eu n-am landou, am doar scoica de-aia de 0-9 kg (sau 13 - nu stiu exact, ca am primit-o). Ma gandeam ca in scoica aia, spaticul lui bebe nu va sta perfect intins, la 180 grade, si ca daca ii pun o paturica, nu ii voi mai putea prinde cataramele. Voi cum ati procedat? I-ai pus direct in scoica sau ati pus ceva sub ei pentru indreptare?

#46
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 12:42

Mai fetelor, nu apuc sa fac un update pe prima pagina ca voi veniti cu alte vesti proaspete?! [:D][:D]



[bis][bis][bis]Felicitaaaari Luminita!!![bis][bis][bis]


[s]Bine ai venit Ana-Nectaria!!![s]




Am cautat ieri un nr sa te contactam dar nu am gasit! Ma bucur ca esti bine Luminita si ca fetita ta este sanatoasa! Cum merg lucrurile, sunteti bine acasica? [pup] Si eu care verificand lista, am vazut ca esti dupa mine si imi faceam planuri sa te anunt pe tine cand o veni pingu' mic [:D] Cum e viata!



Mai ai forta Olivette? [pup] Macar papa si nu refuza sanul, nu? Cat ma bucur ca va merge atat de bine impreuna! Pe curand daca nu imi vine sa plang de frica, emotie, nerabdare si frica din nou! Of Doamne, nu vreau sa nasc fara doctorita mea![q]



Adrianadana si eu la fel ii spun dlui Pinguin, deja numara orele pana ajunge si ma roaga sa mai astept: mai sunt 76h [pk]



Mihaela, nu stiu ce sa iti raspund. Eu nu am luat nici carucior, scoica nu avem, doar un landou primit care e cam maaare si nu e de masina; acolo il vom culca pe bebe, nu avea rost sa luam patut aici pentru 2 luni.



Oare, daca vin cu bebe in brate de la maternitate, o fi rau?! Si asa vom lua un taxi...[:-@]






[gravired]37+ cu [baietel] Pingu mic Luca


-= Love life, live love =-






#47
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 13:20

Bravo, dragi proaspete mamici! Ramo, super tare, da-ne amanunte, sa prinda curaj fetele cu nastere naturala, ca se pare ca a mers totul snur la tine! Mamiilinica, suntem alaturi de tine, sa creasca mare repede puiuta voastra si sa intre intr-un ritm firesc de papa, sa nu te mai chinuiesti cu muls si bibe, ci sa suga singurica.



Mlhaela: Sotul Patriciei e catolic, asa cum a spus si Lulutza, de aceea fac botez. Nici eu nu stiu cum e la musulmani, dar sigur nu e cazul lor. Iar despre mine, ca ma intrebai de ce schimb medicul, acesta va fi plecat intre 1-15 octombrie, iar la mine termenul maxim a fost 17, cu varianta in 13, iar pentru ca va fi ceza, se pare ca va fi mai devreme. Oricum, simt ca voi gasi o solutie ok. Aseara am vorbit cu un medic de la Polizu, printr-o recomandare, si mi-a creat o impresie foarte placuta. Imi spunea ca, teoretic, lucrarile de renovare de la Polizu tin pana la final de septembrie, asa ca daca bebe sta cuminte, putem programa pentru octombrie, dar ramane de vazut daca lucrarile respecta termenul. A ramas ca ne auzim la inceput de octombrie, in caz ca mai sunt gravi atunci si ca mai am nevoie. Mi-a explicat si de ce se programeaza in general cezarienele, pentru ca infrastructura romaneasca nu e atat de buna si s-ar trezi medicii cu 3 ceza de urgenta simultan, imposibil de rezolvat in spitalele din Romania. Si atunci prefera sa programeze. Dar a zis ca e foarte bine sa asteptam macar un prim semn de nastere, nu nasterea propriu-zisa si sa monitorizam cu atentie (adica nu neaparat sa inceapa contractiile, dar daca pierd dopul gelatinos sa ma duc la spital si sa putem programa cezariana, ca e clar ca momentul vine curand - numai Carinablanca ar contrazice teoria, ca e unica). Mai imi spunea ca e foarte important sa fiu atenta la miscarile bebelusului si daca se imputineaza evident sau chiar dispar mai mult de 6 ore ziua, sa merg la spital de urgenta, ca pot fi probleme. Asadar, va impartasesc si voua sfatul sau. Eu astept rezultatul analizelor de ieri, il sun pe medicul meu si il rog sa imi spuna cum procedam , tinand cont ca el pleaca. Il rog sa vorbeasca cu celalalt medic cu care am vorbit si care a zis ca ma preia, dar doar la solicitarea medicului meu. Daca totul e ok, merg pe aceasta varianta, daca nu, am varianta de urgenta dl. Sorin Esanu de la Polizu (cel cu care am vorbit aseara) si, in ultima instanta, Isis de la Constanta. Asa ca sunt increzatoare ca se va gasi o solutie. Teama mea actuala e daca nasc mai devreme, ca prea ma speriati toate! Au stat cuminti bebeii pana la un moment si apoi a plouat cu nasteri cu destul inainte de termen! Iar burta mea mi se pare ca a coborat mult, parca atunci cand stau jos se sprijina pe picioare si parca inainte nu simteam asa. Doctorul mi-a spus ca probabil a mai coborat copilul, dar ca nu e alarmant, pot naste in 2 saptamani, dar la fel de bine si in 4. Mi-am adus aminte, azi schimb semnatura, dupa ce trimit mesajul, sa o fac, intru in saptmana 36 si eu. Dar mai vreau sa mai stea la caldurica bebelina mea...



Fetelor care ati facut analiza pentru streptococul B, cat costa, sa am si eu o idee, 15-20 sau 60-70 sau chiar mai mult? Sa stiu cam cat sa planific, 50 RON pt medic si cat pt analiza.



Kytana: Poti veni cu bebe in brate, dar in functie de cum te simti tu, e mai bine sa il tina sotul in brate, ca oricum ai naste, sigur vei avea o neplacere fizica. Nu e bine sa exagerezi cu drumurile asa, ca fereasca Dumnezeu cum se intampla vreun accident tocmai atunci. Mai ales ca de multe ori taximetristii "alearga". Il rugati sa mearga cat mai lin si sa ajungeti in siguranta. Eu nu am considerat ca sta bine in scoica, era un pui asa mic, incat abia pe la 5 luni cred ca mi s-a parut ca are o pozitie fireasca. Mi se parea ca i se deformeaza coloana, iar in caz de accident tot ar fi patit ceva, asa ca am preferat sa nu o pun acolo, dar nici nu ne-am plimbat prea mult cu ea cu masina, doar o data pe luna la pediatru si cam atat. Mentionez ca scoica era de la Chicco pentru 0 - 13 kg, dar nu statea deloc bine in ea. In fine, vedeti voi, fiecare, cum vi se pare mai sigur si mai sanatos si decideti.



Lalu: Cum mai sunteti? Cred ca daca nu mai intri, inca esti in perioada de super oboseala si neputinta, dar fii optimista, o sa treaca. Si la mine inceputul a fost greu, ma rugam sa creasca mai repede, sa fie mai usor, numaram zilele trecute de la nastere si ziceam ca abia astept sa ajunga la x luni, sa scap de grija colicilor, a ... si tot asa, ca mereu apar alte griji. Cand incep sa se intoarca, o sa risca sa cada, chiar daca nu par a fi in stare. Cum ati vazut ca s-au intors de pe fata pe spate sau invers, cum ii puneti bine de tot, ca va surprind. Eu o puneam mereu perpendicular pe marginea patului, sa nu poata sa cada daca se rasuceste si ma uitam des la ea (eu la calculator si ea la 2 m de mine, pe canapea). Nu va spun ca atunci cand am intors capul spre ea, ea era in cadere inspre parchet. Ce sperietura am tras la prima cazatura.... Si au mai urmat, am pus-o in patul mare si destul de departe de marginea patului, zicand ca nu poate atat de repede sa ajunga la margine, iar eu eram la bucatarie si veneam des la ea. De unde, a gasit solutie si am auzit un urlet, era deja pe jos. Asa ca, indiferent ca plange, patutul e cel mai sigur, in caz de nevoi urgente. Pe urma preferam sa o iau cu mine in brate si la toaleta, decat sa mai risc sa cada, ca era profesionista la asta.



Dar mai avem timp sa discutam despre asa ceva. Fetelor, stie cineva ceva de AnneMAry, ca ea avea gemeni si de regula gemenii vin mai devreme. Oare o fi nascut? Dar Tzuki sau alte fete active candva si acum disparute?



Mlhaela: tu ai dat la pace cu socrii tai in ceea ce priveste iesitul la plimbare de dupa nastere? Sau astepti sa vina momentul si apoi abordezi problema?



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE



[gravired]34 + [fetita]

#48
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 13:21

Kytanutz, papa pitica la greu, cel putin azi-noapte si azi a fost ca si cum as fi tinut-o nemancata cu zilele. La 15-30 minute se repede la tzitzi cu disperare. M-a cam terminat aseara si de spate si de burta (ca o tin in brate cand alaptez si m-apasa pe burta si pe operatie).
Acum mi-am pus perna de alaptat in jurul mijlocului si pe pitica peste. Sta pe perna, cu corpul sprijinit de mine. Vad ca doarme asa de o ora [pk]. Daca o pun in patut se trezeste instantaneu). E o dulceata: cu un obraz sta pe o tzitzi, iar pe cealalta sta cu piciorusele[olala][olala][olala] Cred ca o sa incerc sa adorm si eu cu ea asa, ca n-are unde sa se duca si nici eu n-am cum sa ma pun peste ea.

Mihaela , eu ma gandeam maine cand merg cu ea la dr sa-i pun o paturica in scaunul de masina, sa mai maresc unghiul pe care sta.

Mai fetelor, copilul asta la 5-6 zile deja se intoarce singur. Ieri am pus-o pe spate, s-a sucit pe o parte si apoi pe burta ca brotacul. Azi noapte am pus-o pe o parte si am gasit-o iar pe burta!

Mami de Maya Cristina (06.09.2012)

#49
patricbebe

patricbebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 13:29

Felicitari mamicilor si boboceilor, sa fie sanatosi si sa va umple viata de multumire si bucurie!! Mami Ilinca ce bobocica grabita dar dornica sa isi cunoasca mamica si surioara cu forte nu gluma.

Mamica fericita de Ilaria Rita

#50
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 13:55

Multumesc de sfaturi Elfica [flo] Daca nu pot veni nasii care au masina, vom fi nevoiti sa apelam la taxi, care stiuu ca sunt grabiti. De obicei cu cei de la Taxi 2000 nu am avut probleme de mers, dar cum nu se stie niciodata o sa il rugam sa mearga mai alene asa.

Despre analiza de Strep, eu am facut recoltarea la Elias si pentru ca doctorita de la Bacteriologie imi este prietena, nu am platit. [:I] Din cate stiu eu, la spitalele de stat nu se platesc anumite analize ca doar platim cotizatiile, nu? Dar, ca sa iti faci o idee, la Medlife pe site este 44 RON si dureaza 3 zile sa iti dea rezultatul. Acum depinde unde o faci tu [pup] Bafta maxima!



Olivette, parca mi-o si imaginez pe grasunica ta cu obrajorii ei [olala] Lungita nu poti alapta? Sau ai incercat? Sunt curioasa cum ar fi... Si uau, deja se intoarce singura?! Mai-mai ce prococe sunt copilasii nostri! [pk]



Fac un drum scuuuurt pana la banca, apoi daca ma tin picioarele iau autobuzul pana in AFI. Wish me luck, eu incerc sa nu ma obosesc dar sincer va spun, ieri am stat mai mult in pat si amortisem cumplit, ma durea spatele, bazinul, coloana, mai rau ca in zilele in care nu stau deloc jos [alcool] Cine sa mai inteleaga cum e mai bine?!










[gravired]37+ cu [baietel] Pingu mic Luca


-= Love life, live love =-







Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -