Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???


193 raspunsuri la acest subiect

#41
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 16:42

Noi nu suntem mame rele, sau care nu stim sa ne educam copiii sau nu ne preocupam de asta. Nu este vina noastra ca puiutii nostri au probleme, cum nu este meritul altor parinti cu copii normali, care s-au nascut fara nici o problema.
Nu toti copiii care sunt f buni in ciclul primar ajung sa reuseasca in viata. Unii poate chiar daca au un start mai greoi, recupereaza pe parcurs, iar altii ajung niste oameni de succes chiar daca nu fac 3 facultati. Credeti-ma ca am vazut copil de nota 10 pina in clasa a 8-a, care a sfarsit drogat prin puscarii.
Important este sa nu uitam niciodata sa fim alaturi de copiii nostrii, sa vorbim mult cu ei, sa stie ca in noi gasesc cel mai bun prieten. Pe mine de mult nu ma mai intereseaza ce zic altii. Incercati sa nu le dati ocazia sa se exprime despre voi si copiii vostrii.
Si cum o veste buna nu vine fara una rea niciodata, dupa ce m-am bucurat ca a inceput sa scrie si sa raspunda la scoala, azi a dat o palma unei fetite. In conditiile in care niciodata nu a avut asemenea manifestari. Ea era de obicei cea care lua bataie fara sa riposteze.
NU-mi vine sa cred ca a facut asa ceva. Am certat-o cam tare, dar sper sa fi inteles.
OFFFF[bang]

#42
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 17:08

Citat:
citat din mesajul lui oanaib


.
Si cum o veste buna nu vine fara una rea niciodata, dupa ce m-am bucurat ca a inceput sa scrie si sa raspunda la scoala, azi a dat o palma unei fetite. In conditiile in care niciodata nu a avut asemenea manifestari. Ea era de obicei cea care lua bataie fara sa riposteze.
NU-mi vine sa cred ca a facut asa ceva. Am certat-o cam tare, dar sper sa fi inteles.
OFFFF[bang]


Dar de ce a lovit? ai intrebat-o? cu doamna ai vorbit?

ANNA

#43
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 17:18

Nu mi-a zis doamna mai mult de atit, iar eu cred ca am fost f socata de ce s-a intamplat ca sa-i mai pun intrebari.
Am incercat sa o intreb si pe Iulia, dar e adevarat dupa ce am tipat la ea, si in concluzie nu am scos nimic.
Dna psiholog (pe care am sunat-o imediat) zice ca in mod sigur a avut un motiv. Poate si atita stres de a se concentra o epuizeaza, pt ca cele mai rele comportamente se petrec vinerea.
OFFFF


#44
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 17:23

Sa nu o lasi pe doamna sa o gaseasca vinovata 100% pe fata ta, chiar daca este un copil cu mici dificultati, astia ,,normalii'' pot fi foarteee agresivi.

De ce ai certat-o fara sa stii exact ce s-a intamplat?
Sa nu mai faci asa, ca o sperii (si eu fac de multe ori asa dar dupa imi pare rau).

ANNA

#45
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 17:35

o sa incep prin a va spune ca sunteti MAME extraordinare, copiii sunt minunati si cu siguranta veti reusi impreuna, imi pare rau ca trebuie sa treceti prin atata zbucium sufletesc, sunt parinte si va inteleg.
Eu copil fiind am fost unul foarte zbuciumat dar nu am avut diagnostic, imi amintesc ca stateam in prima banca cu cel mai tacut si cuminte baiat din clasa, nu aveam nici un deranj sa vobesc in timp ce vorbea invatatoarea, alergam pe holuri si ma luam la intrecere cu cine vroia si cine nu! Am crescut si lucrurile s-au mai asezat, nici acum nu am rabdare sa stau prea mult intr-un loc...

Baietelul are 9 ani merge in clasa a treia si la teme e jale, scrie doua randuri si se intinde de trei ori, daca il las singur la teme, dupa ce ca scrie putin, cand ma intorc la el constat ca trebuie sa rup pagina si sa reluam si din urma...

Dar mi se pare normal pt varsta lui, din ce povestiti imi sunt copilarii!

Bafta si zambiti ca aveti copii minunati![flo]

Anca, mami de bebelina MARIA (30.07.2010) si astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)

#46
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 17:37

Anna am certat-o pentru ca eu sunt de parere ca indiferent de motiv violenta nu este o solutie. I-am explicat ca nu exista motiv pt care ea sa dea o palma unui alt copil. Exista alte metode si alte cai.

#47
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 05 octombrie 2012 - 23:19

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Sa nu o lasi pe doamna sa o gaseasca vinovata 100% pe fata ta, chiar daca este un copil cu mici dificultati, astia ,,normalii'' pot fi foarteee agresivi.

ANNA



Astia " normali " ?

#48
mari9

mari9

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 06 octombrie 2012 - 00:21

Oanaib,mie imi place ca fetita ta a ripostat.Mi se pare un gest normal pt varsta lor sa mai dea si cate o palma[8D].
Ca violenta nu este o solutie este adevarat,dar la varsta asta, cred ca le e cam greu sa cantareasca...mai ales cand rabufnirile sunt spontane.
Mie mi se pare nefiresc sa nu ripostezi deloc ,ci doar sa incasezi.
(exista totusi si copii care sunt adesea pacifisti,ma inclin in fata lor,dau dovada de super maturitate.)

N-as vrea sa ma intelegeti gresit,nu sunt de acord cu caftelile intre copii,dar ar trebui sa-i intelegem si pe ei.Au sentimentele lor,ca tot omu' .(asta mi-o zic acum mai mult pt mine.Si eu,tot timpul zic ''de ce te-ai certat?,de ce te-ai batut?,etc#733;)

imi cer iertare pt off topic.

Copii ''energici'', mi se par ca sunt prea incorsetati de rigorile societatii moderne.Trebuie sa faci ca ei ca altfel nu esti consi derat NORMAL.
Pe copilul meu,la scoala,l-as lasa in pace(inca e la gradi).Adica nu i-as zice invatatoarei nimic(ca sa evit stampilarea de copil anormal).Acasa as lucra cu el in limitele lui, sa stiu eu ca stie,ca se straduie,ca face tot ce poate.Nu m-ar interesa notele,nici macar nu ma uit in carnet.Am incredere totala in el.

#49
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 06 octombrie 2012 - 00:32

Scuze ca ma bag in discutie, dar am citit recent o carte legata de alimentatia copiilor si sindromul ADHD si autism, scrisa in colaborare cu doctori renumiti, psihiatri si cercetataori cu experienta.



Exista se pare o legatura clara intre alimentatie si aceste boli. Lipsa anumitor nutrienti sau alergia fata de anumite alimente poate agrava sau provoca boala. De exemplu, sunt amintite printre alergenii principali produsele lactate si graul + alte produse cu gluten, citricele, cicolata, colorantii alimentari, etc, iar ca nutrienti lipsa in aceste boli: acizii grasi esentiali omega 3 EPA, magneziul, vit B6. Zaharul este de asemenea foarte periculos.



In carte sunt prezentate pe larg aceste boli: adhd, tulburarile bipolare, autismul, si relatia lor clara cu alimentatia/alergiile alimentare.



Pentru cei interesati, cartea se numeste 'Food for the brain" de Patrick Holford: http://www.patrickho...t/aboutpatrick/



Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)



Alaptatul - Help Line

#50
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 06 octombrie 2012 - 17:47

Oana imi aduc aminte ca atunci cand copilul meu a inceput scoala in primul semestru au fost tot felul de conflicte. Ca in orice comunitate fiecare incerca sa-si gaseasca locul. A fost meritul invatatoarei ca acum in clasa a VI-a sunt o echipa. Ce vreau sa spun este sa nu te ingrijorezi. Cu siguranta a fost provocata fetita ta. Eu am constatat ca la varsta asta orice schimbare de colectiv vine si cu confruntari. Cu timpul lucrurile se vor aseza, copiii se vor cunoaste intre ei si va fi bine.





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -