Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Suedia (7)


631 raspunsuri la acest subiect

#621
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 12:35

Hej hej la toata lumea care mai citeste :). De scris vad ca nu mai scrie aproape nimeni :).

 

Eu am fost libera ieri si sunt si azi, dar lucrez sambata si duminica. Azi mergem la prietenii nostri la cina, Diana a promis ca face un tort, sa vedemce iese :). 

 

In rest la noi nu e cald, a venit luni seara un nor maaaare cu un front rece dupa el si s-a schimbat temperatura brusc, de la 21 de grade la 12...in cateva secunde. Va pun un link sa vedeti si voi ce spectaculos a fost. Cica e un fenomen meteo rar intalnit. 

http://www.helagotla...ticleid=9846195

Dati click pe sageata din dreapta pozei, sunt mai multe si tare frumoase. Eu am vazut norul, eram in curte si adunam hainele puse la uscat, dar deschiderea nu e asa de mare si n-am vazut norul in toata splendoarea lui. Dar am simtit cum brusc a inceput vantul si s-a racit. M-am uitat la termometrul de afara, erau 12 grade, dupa ce inainte fusese 21...Acum asteptam un nou val de caldura sa se indure de noi...ca e tare rece...

 

Dar totusi am fost ieri la o mica plimbare, ca era soare si era pacat sa ratam. Am luat fetele in masina si ne-am dus pe o plaja la vreo 25 km in nord, am stat pe pietre la soare si am facut poze, am ascultat valurile si pasarile. Va mai las cateva poze daca va plac. :) 

 

DSCF6969 (640x480).jpg

DSCF7000 (640x480).jpg

DSCF7006 (640x480).jpg

DSCF7009 (640x480).jpg

DSCF7019 (640x480).jpg

 

Anamaria, poate intra anja si te ajuta ea daca stie mai multe...ea locuieste in Lund. Despre zboruri, m-am uitat pe net dar nu este nimic direct din malmö la Roma. Cred ca cel mai simplu e sa ia sotul tau un autobuz sau tren pana in Copenhaga si de acolo avion. Da un google cu zboruri Copenhaga-Roma si ai sa gasesti si companii ieftine. 

 

Realizez ca iti va fi greu, dar deocamdata nu te gandi la asta. Traieste clipa, bucura-te ca e langa voi, simtiti-va bine impreuna si nu lasa gandurile astea sa va umbreasca bucuriile zilnice. va veni ea acea clipa si atunci te vei putea gandi. 

 

Va pup, weekend frumos!


Editat de mihaela_s, 31 mai 2014 - 09:29 .


#622
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 10:57

Buna dimineata, fetelor  [flo2]

 

Am primit rezutatele la IELTS: eu am luat 7,5 si sotul 8. Este mult mai mult decat am visat. [:)] De acum voi cauta si eu doctorate in Suedia, poate ma accepta cineva, ca am inteles ca la astea primesti si niste bani. Si asa am reusi sa mergem cu totii. Sotul va pleca la master si eu raman cu fetele si cu obiectivul cel nou. [:)]

 

Mihaela, multumesc pentru informatii. Asa am gasit si noi, de la Copenhaga. Dar vroiam sa-mi sugerezi niste site-uri sau ceva. Adica pot sa am incredere in orice site imi apare pe google? Eu sunt mai sceptica. [:)]

 

Cris, te mai astept cu povestiri, si cu bune si cu rele, sa fiu cat mai pregatita. 

 

Va pup pe toate si va doresc un sfarsit de saptamana placut.



#623
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 12:35

Dragele mele, nu am mai intrat de multisor pe aici, sunt super ocupata , plus ca am fost o saptamana plecata in Tokyo. Am citit ca Ana are nevoite de info.

Ana, te ajut cu mare placere cu orice informatie despre Lund, cazare, trenuri, cum se ajunge. Cel mai bine este sa imi dai mail sa discutam. In zilele alea eu sunt in Lund, adica nu am inca planificat nici-un trip sau altceva, deci va pot ajuta.

Dupa mine, Lundul este unul intre cele mai frumoase orasele suedeze, asa ca ar fi minunat sa gasiti ceva aici!

 

In rest, alerg si iar alerg intre activitatile copiilor si job. Copiii au avut turnee de tenis, si de data asta amandoi am pierdut din primul tur, si am avut lacrimi si mari suparari, plansete si deznadejde, iar eu , psihologul de serviciu  [:)]  a trebuit sa ii impac....

Sotu' a plecat sa isi dea examenul de zbor in DK, si m-a lasat singura...

La ora 14.0o plec la teren ca sunt respnsabila cu cofetaria pe timpul meciurilor....

Sapt viitoare trebuie sa ii ducem la Falköping (500 km de noi) la o tabara int de tenis sa ii evalueze,  La pian, trebuie sa aranjez cu bursele, cazare si master clasul la Venetia...

La serviciu am panic mode continuuu

Asa ca am obosit:))))))))). Noroc cu zilele astea libere, nici nu vreau sa deschid calculatorul...

Pe 15 iunie plecam in vacanta,,,,,,

Va pup, si incerc sa va mai citesc.

Ana, da-mi un mail te ajut cu placere!



#624
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 22:45

Felicitari Anamaria!!!! Hai ca poate gasesti si tu ceva si se aranjeaza lucrurile. Bravo, bravo!

Referitor la bilete de avion, eu caut cu google si apoi intru direct pe site-ul companiei de zbor si iau de acolo. Dar noi calatorim des cu Norwegian deci nu avem mult de cautat :). Pana si in SUA vom zbura cu ei :). Daca gasesti zbor cu ei ti-i recomand cu incredere. Nu sunt chiar low-cost dar eu nu am inceredere in low-cost :). 

 

anja, n-o sa ma mai plang cand citesc programul tau...cum rezisti? Noi am cam inceput sa ne eliberam de copii. Nu voit, se descurca mult singure deja. Bine la noi distantele sunt scurte, ajungi repede dintr-un loc in altul cu bicicleta, copiii se descurca tare bine, deja si Silvia merge singura la calarit cu bicicleta. O mai duc cu masina cand sunt acasa, dar in general lucram pana dupa ora la care incepe ea. O sa vedem din toamna, ca va trebui sa schimbam scoala de calarie, se pare ca asta se inchide si la cealalta nu poate merge singura. Dar o rezolvam cumva, e numai o data pe saptamana. Altceva nu vrea sa faca...

 

Eu acum am ajuns acasa de la munca, sunt numai eu cu sotul  [il] . Diana e la un party, m-a sunat ca e pe drum spre casa. O prietena a ei implineste azi 18 ani, a fost la party si cum restul se duc la krogen (asta e un fel de carciuma :)) ca au peste 18 ani, ea trebuie sa vina acasa. :) Mai are de asteptat pana in noiembrie...:). 

Silvia a fost toata ziua la o prietena, a venit acasa sa isi ia lucrurile ca ramane sa doarma la ea, deh au si ele o minivacanta de 4 zile...

 

Cam astea pe la noi...va doresc o duminica frumoasa!


Editat de mihaela_s, 31 mai 2014 - 22:48 .


#625
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 08:56

Euvin cu o veste trista...ieri cand lucram imi trimite Silvia un mesaj, ca hamsterul ei sta in cusca nemiscat intr-o pozitie ciudata...murise...era numai cu Diana acasa, sotul plecase o tura cu masina dupa ce tunsese iarba in toata curtea mare si cea a noastra. Nu avea tf la el, a venit acasa dupa vreo 10 minute, deja fetele ii gasisera o cutie si voiau sa o inmormanteze. Eu am tras un plans la munca, apoi cand am ajuns acasa am plans cu Silvia vreo 3 ore...ea a scos cusca hamsterului din camera, a zis ca nu poate sa o vada goala, voia sa mergeme sa o dezgropam numai pentru o noapte (e ingropata in curte, dupa gard) sa o mai aiba, apoi a zis ca vrea sa se trezeasca dimineata si sa fie numai un vis urat...a adormit dupa 12 noaptea consolandu-se cu Morgan. A vrut sa lasam usile deschise la ea si la noi (sunt vis-a-vis) si l-a chemat pe Morgan la ea in pat, asta dupa ce Motanul avea interdictie de un an acolo. Cookie implinise un an pe 25 mai...si acuma imi dau lacrimile cand scriu...



#626
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 18:17

Mihaela, imi pare rau pentru hamster. Stiu ca durerile copiilor nostri sunt mult mai mari in noi, asa ca te inteleg ca ai plans. Va pup.



#627
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 21:22

Asa e Anamaria, multumesc. Azi e mai bine. 



#628
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 17:11

Bine v-am regasit, cu bune si rele ca toate fac parte din viata! Spun asta fiindca niste probleme cu fratele din RO m-au facut sa nu mai am chef de prea multe zile in sir desi am mai intrat sa va citesc

 

Nici nu stiu cu ce sa incep caci am ramas in urma

 

Felicitari, Anamaria si sotului in egala masura  [flo2]  sunt sigura ca vei gasi si tu ceva aici ca sa puteti fi impreuna, uite ca dorinta si ambitia va sunt rasplatite,un sincer BRAVO! 

 

Mihaela,am citit povestea cu hamsterul si m-a impresionat fiindca stiu cum se ataseaza oamenii mari de animale darmite copiii...si Ana e topita dupa pisica vecinei, o haneste, i-a cumparat jucarie speciala, e motivul pt care se grabeste la usa in fiecare dimineata sa vada care-i starea farfurioarei, daca a mancat pisica [:)]

 

 

Si eu iubesc ceva in mod special...pescuitul! Este marea mea pasiune asta fiind si motivul pt care am ales sa locuiesc la Tulcea 17 ani (locul de bastina al sotului)...mi-am luat permis pe lacul cel mai mare si cica 'incarcat' cu peste din Småland la doi pasi de serviciul sotului, mi-am tras uneltele dupa gustul si priceperea mea si am petrecut toata saptamana trecuta intr-un peisaj de vis ca sa-mi treaca of-ul...captura a insemnat doar 9 pesti potriviti ca marime, biban si rosioara pt cine cunoaste. Data viitoare vom merge cu barca caci asa se prind exemplarele mari ,chiar am vazut o stiuca de 7 kg la un baiat 

 

Imi ocup timpul cum pot in afara de svenska, mai am 12 zile si incep SFI-ul iar baiatul meu mi-a transmis ca nu cumva sa nu raman la lunch cu colegii ca el se descurca cu Ana acasa,incalzeste etc. Ma surprinde si ma bucura fiindca asa e frumos nu sa dai buzna la iesire dupa 4 ore de curs. Sper sa fie bine,am incredere!

 

Apoi vine vacanta,probabil vor avea si ei liber in iulie deocamdata nu stiu nimic,o sa aflu pe parcurs, are si sotul concediu 2 saptamani la sfarsit de iulie inceput de aug dar deocamdata n-am hotarat nimic decat ca nu vrem in RO

 

Pe 19 iunie firma sotului organizeaza o petrecere cu angajatii si familiile lor, mustacea sotul cu invitatia in fata stiind ca sunt mare amatoare de socializare [:)]

 

 

A,sa va spun ca cele 6 luni de proba ale sotului se termina zilele astea si lunea trecuta seful a intrat in biroul lui si l-a anunta solemn ca...e timpul sa se apuce de suedeza si sa comunice in limba tarii care il adopta pe termen nelimitat  [pk]  

S-a linistit omu meu si i-a fost zgandarit si orgoliul caci in vizita prin fabrica a descoperit pe mesele tuturor inclusiv la laborator ca se lucra dupa rapoartele lui si toata lumea era multumita si lucra dupa 'retetele' lui

Acum abia asteapta sa-ncep eu cursul ca sa-l instruiesc si pe el, desi tot turuind cu voce tare prin casa la studiul individual si discutand cu baiatul vad ca s-a prins si de el ceva suedeza

 

Acolo unde pescuim e amenajat si pt plaja si pt gratar, e superb locul si incerc sa atasez aici cateva poze

 

Ma grabesc sa pregatesc ceva desert, va las cu gandurile cele mai bune si sper sa fiu mai activa de-acum incolo.

 

va pup!

 

Miniaturi atasate

  • IMG_20140522_160523.jpg
  • IMG_20140525_181907.jpg
  • IMG_20140525_182213.jpg
  • IMG_20140529_110041.jpg
  • image3.jpeg


#629
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 04 iunie 2014 - 15:12

Bine v-am regasit, fetelor [flo2]

 

Ma imbolnaviti cu pozele voastre!!!! Vreau si eu acolo.  [flo2]  Eu m-am saturat de santierele de pe strazile Iasi-ului si de praf si de lipsa locurilor child-friendly. Am cautat sa mergem la o terasa cu alte familii si cu copii si n-am gasit decat locuri dotate de ochii lumii, de oameni care probabil nu au copii si nu stiu ca nu e chiar bine pt un copil sa dea cu fundul de pietris cand isi da drumul de pe tobogan. Dar lasa ca ajungem noi in Suedia...

 

Va pup si poate revin mai tarziu ca a venit cea mare de la gradi. [:)]



#630
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 04 iunie 2014 - 19:23

Heeeej!!!

 

Asa da, asa da crisleso! Frumos ca iti place sa pescuiesti. Hobby-ul meu e fotografia, aici am pus numai fotografii "normale" :). Pe cele mai artistice sa spun asa, desi sunt departe de adevaratul inteles al cuvantului, le postez pe FB. Si mai nou am inceput sa alerg, tot a doua zi, cam 40 minute, o ora...adica alternez alergatul cu mersul ca nu pot alerga tot drumul. Martea viitoare voi participa si la un cros, Tjej ruset se cheama. Am mai participat eu la mai multe crosuri de-a lungul anilor aici, ce e superb e ca se alearga pe malul marii...La sfarsit primim medalii si o punga mare cu mancare, suntem o echipa de 6, de la munca. Stam apoi si mancam. :) Si se mai dau si premii, se extrag la sorti numere de concurs. Acum vreo 4-5 ani am castigat un cupon de 2000 de coroane cadou la un magazin de articole sportive. :)

 

Cu hamsterul i-a mai trecut Silviei, i-a facut o placa de mormant din hartie, a scris un text tare frumos pe ea, a plastifiat-o apoi, a facut la scoala. Si tot la scoala, la lucru manual in lemn, i-a facut o "piatra" de mormant si a colorat-o frumos, a pus flori pe mormant. Cand iesim prin spate, prin curte, trecem pe langa ea...of...am un copil asa sensibil...acum sigur ca vrea alt hamster, i-am promis ca dupa ce venim din concediu. 

 

In alta ordine de idei, la noi la munca au inceput sommarvikarie, cei care ne incoluiesc pe perioada concediilor...si e mult sa ii invatam ce facem, cum lucram noi...chiar daca au mai lucrat prin alte parti, sunt alte sisteme in calculator, alt stil de munca, alte aparate...etc. 

 

Iar vineri mergem sa ne primim cadoul ce cetateni noi suedezi. Nu stiu exact ce va fi dar va fi o ceremonie in parcul orasului, de ziua nationala. 

 

Copiii sunt bucurosi ca termina scoala, Diana a terminat azi in sfarsit cu toate testele...mai are un an si termina liceul. Aici maine e nebunie mare, termina liceele, tar studenten cum se spune. Crisleso la voi nu se sarbatoare? pe aici e moda sa mearga cu vagoane mari prin oras, fiecare clasa isi face vagonul sau, urla muzica, se plimba toata noaptea cu ele si se opresc pe la cativa colegi si mananca. Bautura au toti cu ei, se mai imbata...eu lucrez maine dupamasa, sper sa nu avem multi in coma alcoolica. Dar inainte de asta, isi arunca sepcile si ies alergand din sala congereselor, afara ii asteapta parintii si rudele cu pancarde cu fotografii cu ei bebelusi :). Merg apoi sa manance o felie de tort in centru, unde sunt asteptati de catre mai marii kommun-ei. E frumos, e un eveniment mare si toti sunt pe afara sa ii vada. Duminica au avut balul de terminare, au defilat eleganti in masini decapotabile :). Eh...vara viitoare sunt si eu printre mamicile emotionate...nu pot sa ma imaginez...

 

Gata, va las...am plecat sa alerg. 

 

crisleso suna bine de tot ce scrii tu acolo. E bine sa ai sustinerea copiilor, stiu si eu ce inseamna. Si felicitari pentru reusitele sotului, pentru prelungirea contractului. Gata, sunteti suedezi, drumul e numai inainte. 

 

anamaria, abia astept sa ne scrii si tu de aici, de aproape.

 

Va pup, zile frumoase!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -