Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Suedia (7)


631 raspunsuri la acest subiect

#611
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 11:08

Buna ziulica si dela mine!

 

Azi lucrez dupamasa, tocmai am vb cu mama pe skype si am zis sa intru sa va scriu si voua cateva randuri. In primul rand, sa pun pentru crisleso cateva fotografii din aglomeratul Stockholm pe care noi nu l-am vrut si am trecut rapid cu masina (pozele sunt facute din masina, prin oras) si apoi cateva din neaglomeratul Stockholm (suburbii) pe care l-am vizitat cu piciorul :).

 

Pai asa e si cu Silvia si cu matematica...chiar si cu Diana. Diana e la liceu la sectia stiinte sociale-media. Desi mergea bine la matematica si toata lumea in jur ii spunea sa mearga la liceul de stiinte ale naturii (asa se numeste aici cel de gen mate-fizica, unde se invata mate, fizica, chimie...) nici n-a vrut sa auda. A ales stiinte sociale, dupa primul an general a trebuit sa aleaga din nou, n-a vrut psihologie ca a zis ca nu e de ea, a ales media. Film, foto, ziaristica. E tare incantata desi e super greu si e mereu stresata si obosita...

Silvia e scriiitoare si iubitoare de animale. Acum, dupa ce a trecut prin muuulte meserii, spune ca va scrie o carte (e in lucru, la scoala) cu care va avea succes si bani si isi va cumpara calul dorit. Ea si sotul merg la calarie de un an jumate, iar Silvia e innebunita si ne innebuneste si pe noi ca isi doreste un cal. 

 

crsileso ma bucur ca a fost ok la medic. Prima impresie, stii si tu, e cea mai importanta si te umple de optimism si buna dispozitie. Astept cu nerabdare vestile de maine de la Komvux. Tin pumnii sa fie totul in regula, sa ai un start bun. 

 

anamaria te pup! Petrecere frumoasa daca aveti sarbatoriti in familie. Eu sunt pe jumatate unguroaica si familia ce a ramas in Ro e majoritatea din partea aceea, a mamei. Cei din partea tatei (inclusiv el) au fost putini si au disparut, mai e doar sora lui...

 

Va pup, o zi frumoasa!



#612
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 11:18

Am uitat fotografiile!

 

IMG_1759 (2) (640x385).jpg

 

IMG_1762 (2) (640x398).jpg

 

IMG_1747 (2) (640x375).jpg

 

IMG_1753 (2) (640x285).jpg

 

IMG_1742 (2) (640x398).jpg

 

IMG_1735 (2) (640x427).jpg

 

Si un bonus gotlandez: 

 

IMG_1878 (2) (640x427).jpg

 

 



#613
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 17:52

Wow, ce surpriza cu pozele! Multumesc frumos,Mihaela,le consider cadou de ziua mea, caci sunt si Elena! [flo2]

Imi place mult ce vad, in toate...fiindca nu-i nici pe departe aglomeratia cu care suntem obsnuiti in Ro sau culorile terne si cenusii de-acolo..e verde peste tot aici si apa pretutindeni iar asta-i combinatia perfecta pentru a te simti minunat oriunde si sa stai sa admiri peisajul precum oamenii din poze

 

Am ceva emotii pentru maine, fetelor dar mai mult legate de faptul ca-i las pe copii acasa singurei pt prima oara in Suedia...sunt instruiti insa si cred ca va fi bine, merg acum sa le mai iau fructe caci mi-au cerut, sunt devoratori de banane si mere. Sper sa nu intarzii mult si voi merge cu maina ca sa scurtez drumul la jumate, apoi voi lua abonament din 3 cand incepe efectiv cursul. va scriu maine cum a fost, desigur

 

Mihaela,imi place ca fetele tale au personalitate si sunt vehemente in ceea ce-si doresc, eu voi cumpara cu siguranta cartea Silviei, chiar daca voi fi vazut mai intai filmul facut de Diana dupa cartea  surorii mai mici  [flo2]

 

Va las deocamdata cu gandurile cele mai bune si promit si eu poze din zona noastra!



#614
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 12:09

Bine v-am regasit, fetelor [flo2]

 

Mihaela, multumim frumos pentru poze. Chiar ca nu se compara aglomeratia cu cea din Romania. Ce ma uimeste pe mine e ca oamenii au timp sa stea, pur si simplu, si ca stau pe jos. Mereu m-am intrebat: e atat e curat incat poti sa te asezi pe jos sau oamenii nu tin asa mult la haine incat nu conteaza daca le murdaresc sau nu. [fal]

 

Cris, cum a fost joi? S-au descurcat copiii?Tu ce ai rezolvat?Asteptam cu drag poze si de la tine. 

 

Cum mai e vremea pe acolo? Aici deja sunt 27-30 grade si devine preea cald pentru gusturile mele. [:)]  Mihaela, am vazut ca ai scris pe fb ca acolo 27 se simt ca 35. Asta nu e chiar fain, dar bine ca macar e cateva zile. Eu am observat cand am fost in Grecia ca desi era temperatura mult mai ridicata decat la noi, am suportat-o mult mai bine. Am pus-o pe seama apropierii de mare si a brizei care  adia necontenit.

 

Mie nu-mi plac temperaturile extreme, de asta o eterna primavara ar fi perfecta pentru mine. [flo2]

 

Noi, deocamdata, nu mai avem noutati. Sotul incepe sa-si caute cazare si eu ma gandesc in fiecare zi cum ma voi descurca fara ajutorul lui o perioada. Dar avem nadejde ca va fi bine.

 

Va pup si va doresc un sfarsit de saptamana minunat. [flo2]



#615
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 12:28

Ziua buna si de la mine! daaaa, e foarte cald, toata lumea sufera, se plange si apoi...hai mai sa nu ne plangem, ca tine numai cateva zile! De luni trecem la temperaturi normale :). 

 

La noi sunt rare zilelele astea si mai mult de 31 de grade la umbra, nu am vazut. Insa e foarte cald, se simte altfel decat caldura din Ro, dar e briza desigur, plus nu e asfaltul si aglomeratia aceea din orasele mari, gasesti usor o oaza de racoare. Marea e inca rece, sotului nu ii place la plaja decat daca sta in apa :). O sa mergem totusi sa studiem terenul :). Inca o asteptam pe Silvia sa vina acasa, a pelcat ieri la o prietena, s-au dus impreuna la ziua unei colege, apoi Silvia a ramas sa doarma la prietena ei si trebuie sa vina acasa pana la ora 13. :) Diana a fost la o petrecere azi noapte, implinesc colegii ei pe banda rulanta 18 ani :). Ea mai are de asteptat pana in noiembrie. Si tot la fel isi iau carnetele de codnucere. :)

 

Eu am avut o zi infernala la munca miercuri seara, a cazut o parte din sistemele de computere ce le folosim la munca, a trebuit sa lucram ca doi sclavi pe plantatie, eu si colega mea, care e fosta mea colega de facultate, nici una nu stiam prea bine rutinele de datastop...apoi n-ar fi fost bai, dar n-am putut sa dorm noaptea ce a urmat, de stresul avut, apoi a doua zi am lucrat de dimineata si cand am ajuns am aflat ca pana la prnaz sunt pe recoltare de sange (seara dinainte nu eram inca) si nu sunt prea versata. Dar am avut noroc de pacienti blanzi si simpatici, am ras cu ei si a trecut cu bine. 

 

Cam atat de la noi...criosleso asteptam vesti, vesti...stiu ca e canicula si ca stati afara dar sa stii ca asteptam. :)

 

anamaria, nu mai stiu, unde vine sotul tau? Bafta multa cu locuinta! Cauta particular sau prin site-ul kommun-ei? 

 

Sambata frumoasa va doresc!



#616
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 21:01

Daaaa,sunt aici!  [:)]

 

Pai chiar ai dreptate,Mihaela,cine mai sta in casa pe asa o vreme? ne-am topit si noi la 27 grade,de parca ar fi fost 40...ne-am dus de urgenta sa ne luam costume de plaja ca numai asta nu m-am gandit eu sa pun in bagaje in martie cand am venit, am stat la soare,ne-am plimbat si cum intunericul vine foarte tarziu ne-am trezit si pe la 11 afara..

 

Hai sa nu va mai tin in tensiune...a fost excelent la SFI, mi-a placut tot ce am auzit de la profesoara, structura cursului e un pic diferita modulele fiind A,B1,B2,C1,C2 si D, mi-a explicat cum e cu fiecare, mi-a dat asa ca un test sa spunem, sa povestesc in suedeza despre familia mea (fiindca anuntasem eu ca stiu ceva...) am facut rapid o mica compunere de vreo 12 fraze fara sa gresesc macar o litera, am conversat si putin oral si a fost surprins placuta caci ma aflu aici de doar doua luni...mi-a spus ca voi incepe la C2 si functie de cat de bine progresez pot sa termin cele doua module intr-un timp scurt, doar de mine depinde. Am retinut ca sunt incluse vizite in fabrici, spital, facultati, muzee si alte obiective pt conversatii la fata locului in diferite domenii, activitati recreative, excursii...mi-au placut si cladirea si interioarele si amenajarea claselor, am observat ca fiecare clasa avea bucataria ei cu tot arsenalul pt pauzele de cafea si lunch, ce mai,jos palaria ...am continuat drumul la kommun sa vorbesc cu rectorul pt scoala fetei si din pacate plecase exact atunci in concediu pana pe 2 iunie...receptionera m-a indrumat la omoloaga ei si dupa un drum de 5 minute in alta cladire am gasit-o pe Sophie care mi-a promis ca face tot posibilul desi are informatii despre aglomeratia la gradinita din satul meu la grupa de varsta a Anei...o draguta de fata care m-a sunat dupa 2 ore sa ma anunte ca a vorbit cu directorul gradinitei si din nefericire nu exista nici o posibilitate pt iunie, Ana este inscrisa din 5 august,dezamagire maxima! Dar am fost surprinsa s-o aud ca-mi spune la final ca i-ar face placere sa mai trec pe la ea pe la birou, sa mai stam de vorba...m-am bucurat sa aud asta de la inca o suedeza! 

 

Dupa telefonu ei am sunat la profa de SFI sa-i spun ca nu pot incepe pe 3 iunie cum eram programata si sa ma ajute pt 16 adica dupa ce baiatul ia vacanta si il voi face dadaca cu norma intreaga,alta solutie nu am..Si da,se poate, sunt asteptata pe 16! o sa vad daca se descurca Vlad cu pranzul, nu l-am pus niciodata ca n-a fost cazul si Ana e cam naravasa la varsta asta, nu prea docila de fel, poate o sa stau doar 4 ore pana la lunch si apoi o iau spre casa caci mai fac 20 minute pe drum, voi vedea

 

Mihaela, ce de-a probleme la tine la munca, de parca n-ar fi fost de-ajuns stresul ultimilor ani! dar acum esti calita...oricum, tu esti o puternica si te admir ca toti cei de pe aici [flo2]

 

Ana, te vei descurca fara sot chiar daca nu-ti va fi usor la inceput...gandul ca e acolo si speranta ca va veti reuni intr-un loc mai bun de trait te va face sa treci usor peste fiecare zi, asa am fost si eu ani de-a randul,v-am povestit. Fiti optimisti si increzatori, va fi ok [:)]

 

Azi am facut gogosi ca m-au zapacit de cap, cica le era dor. Acum e fiecare cu farfuria in fata conectati la internet.

 

Va las deocamdata cu gandurile cele mai bune si va doresc o duminica superba! 



#617
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 11:49

Ziua buna!

 

Nah ca am uitat sa te felicit crisleso de Elena!  [flo2] Cu intarziere, imi cer scuze. 

 

Ma bucur tare mult ca incep lucrurile sa se aseze pentru voi...chiar daca cu mici probleme dar e bine ca sunt solutii, ca nu e nimeni inchistat in ale lui si ca tu poti incepe scoala mai tarziu. E bine ca e scoala peste vara, la noi nu era asa ceva. :) Sunt sigura ca o s ate descurci minunat si ca vei termina mai repede decat se cere, cele doua niveluri.  [pk]

 

Anamaria, uite ca am uitat sa iti raspund si tie. In general e curat. Acuma depinde de zona, ca mai sunt care arunca pe jos si se mizereste...dar se intretine curatenia, se aduna gunoaie, se matura, se spala. Deci te poti aseza pe jos, fara probleme. 

Cand mama a fost prima data la noi, mi-a spus peste vrei saptamana ca e uimita cat e de curat, fara praf...ca nu a trebuit sa isi curete pantofii :)). 

Primavara insa la noi pe insula e mai prafos...dar se curata. Asta pentru ca iarna nu se arunca sare pe zapada, e interzis, pentru ecosistem, fiind insula pe mare, e numai sare in jur si trebuie protejata panza freatica. Si ca atare se arunca piatra gotlandeza, calcar, maruntit...si asta scoate un praf primavara, pana il aduna! Altfel insa, chiar e curat, aer, zapada alba si curata 6 luni pe an :))). 

 

O duminica frumoasa! Eu fug la munca...



#618
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 11:59

Va las inca cateva fotografii, de data asta de pe Fårö, insula lui Ingmar Bergman :).

 

IMG_2079 (427x640).jpg

 

IMG_2092 (640x427).jpg

 

IMG_2096 (427x640).jpg

 

IMG_2101 (427x640).jpg

 

IMG_2080 (640x427).jpg

 

Si un apus de soare gotlandez, vazut din cel mai inalt bloc de pe insula, ce are 13 etaje. Una din colegele mele locuieste acolo, am fost vineri seara la ea si am mancat, baut, povestit, terminand seara pe unul din cele doua balcoane imense, cu privelistea asta in fata:

 

IMG_4254 (640x478).jpg



#619
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 08:38

Bine v-am regasit, fetelor  [flo2]

 

Noi am fost plecati cateva zile si n-am avut internet. 

 

Cris, ma bucur ca lucrurile merg frumos si gasesti oameni intelegatori. Iti tin pumnii in continuare si spor la invatat. Nici nu-mi vine a crede ca au trecut deja doua luni de cand ati ajuns acolo.

 

Mihaela, ce fotografii frumoase... Visez cu ochii deschisi cand le privesc. Spor la munca si tie, vad ca esti ocupata, nu gluma. 

 

Sotul a inceput sa primeasca mail-uri despre studiile pe care intentioneaza sa le faca. Pe 19 sau 27 august ar trebui sa fie in Suedia, la Lund. Are de rezolvat cu cazarea... Eu realizez pe zi ce trece ce mult imi va lipsi ajutorul lui...

 

Va pup si va doresc toate cele bune.



#620
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 22:14

Buna seara  [:)]

 

Vad ca n-ati raspuns deloc azi, cred ca va bucurati de vreme. La noi deja e f cald, 30 grade, dar de maine vin ploile. [flo2]

 

Vroiam sa va rog sa-mi recomandati niste site-uri sau niste companii aeriene low cost care efectueaza zboruri Lund/Malmo spre Roma. Se pare ca masterul sotului presupune si o deplasare la Roma in perioada 22 sept -5 octombrie si am vrea sa facem, eventual, rezervare. Insa nu am zburat niciodata si nu stim exact cum sa procedam. Multumesc frumos.

 

Va doresc o noapte linistita.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -