Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cand parintii dezamagesc(2)


213 raspunsuri la acest subiect

#11
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 30 august 2012 - 00:30

Tilia...nu stiu la care margine te referi si tocmai pt ca sunt in cunostinta de cauza vb.
Daniela...e cumplit de greu, nu doar greu...dar daca incepi ai sa ramai uimit de cate resurse ai, de cate esti capabil.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#12
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 30 august 2012 - 00:47

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Daniela...e cumplit de greu, nu doar greu...dar daca incepi ai sa ramai uimit de cate resurse ai, de cate esti capabil.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Pai, daca impresia asta ti-am facut-o ...ca nici nu am inceput, nu stiu ce sa zic, cred ca am vorbit putin cam degeaba[:I].



Fara semnatura. Ma simt mai bine.

#13
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 30 august 2012 - 00:52

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Daniela...e cumplit de greu, nu doar greu...dar daca incepi ai sa ramai uimit de cate resurse ai, de cate esti capabil.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Pai, daca impresia asta ti-am facut-o ...ca nici nu am inceput, nu stiu ce sa zic, cred ca am vorbit putin cam degeaba[:I].



Fara semnatura. Ma simt mai bine.

Daniela...nu m-am referit la tine personal, in general, la cele care avem un lac de lacrimi...

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#14
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 30 august 2012 - 01:12

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Tilia...nu stiu la care margine te referi si tocmai pt ca sunt in cunostinta de cauza vb.
Daniela...e cumplit de greu, nu doar greu...dar daca incepi ai sa ramai uimit de cate resurse ai, de cate esti capabil.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Eu nu cred ca e asa de usor pe cat pari tu a pretinde.

Tocmai din acest motiv nu sunt convinsa ca intr-adevar lacul ala e asa cum trebuie. Nu de alta, dar si eu am avut o perioada de negare, in care mi se parea ca am trecut peste, ca sunt ok acum, ca totu-i bine.

#15
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 30 august 2012 - 01:20

Tilia...eu nu am folosit cuvantul usor, nu pretind nimic, nu facem "concurenta" in lacuri si nici nu vreau sa te conving de nimic....doar ti-am zis ca nu-s nici pe margine si nici in necunostinta de cauza cum ai afirmat.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#16
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 30 august 2012 - 01:41

Citat:
citat din mesajul lui mackaroo
Da noi astia de pe margine ce facem,cand omul se perpeleste? Ii spunem ca n-are vointza,ca-si plange de mila,ca 'tre' sa treaca,altfel n-are incotro'..? Sau il mai si incurajam,ii mai oferim cate un trick sau o relatare din propria experienta,de cum am reusit sa trecem maracinii..?

Mai mult de atat nu putem face, doar daca cineva are studii de psihologie (eu nu am). Poti sa incurajezi si sa sustii pe cineva, dar adevarul este ca munca si suferinta procesului nu ai cum sa le suporti pentru altul, oricat ai vrea.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#17
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 30 august 2012 - 01:54

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
....stiu doar ca in inima mea am nevoie de acea explicatie,,am nevoie sa stiu ...

Si daca nu exista explicatie? Daca nu vei primi acesta explicatie niciodata? Esti dispusa sa-ti distrugi toata viata, si prin suferinta ta sa afectezi copiii, din cauza asta? Gandeste-te ca aceasta explicatie, ca scuzele nu vor veni niciodata. Plangi, sufera, fa ce trebuie sa faci ca sa te eliberezi de durerea asta si apoi ridica capul sus si bucure-te de copiii tai si de viata ta.

Citat:
..pentru ca vreau sa vad ca-i pasa,pentru ca vreau sa vad ca o intereseaza,am nevoie sa stiu asta si daca ea nu da nici un semn eu consider ca nu o intereseaza de mine,nu? si atunci eu de ce sa cersesc afectiune,sau o vorba din partea ei ? de ce?pentru ca am nevoie? da am nevoie, dar am nevoie ca ea sa faca asta !altfel nu pot cand stiu,in sufletul meu,ce se petrece..

Draga mea, de ce o lasi pe mama ta sa aibe control in relatia voastra? Dupa atatia ani, dupa atata suferinta, ea inca te controleaza. Ea poate sa te faca fericita sau nefericita cu un simplu telefon. Asta inseamna ca are enorm de multa sutere asupra ta. De ce nu iei tu controlul in relatie? De ce o lasi sa te joace pe degete ca pe o papusa? Trebuie sa stii daca ii pasa de tine? Si daca nu ii pasa ce ai sa faci? De ce nu schimbi roata si alege sa fi tu aia care nu ii pasa.

Citat:
si nu poti uita mama ..se poate asa ceva?sa-ti uiti mama?
nu se poate,e imposibil,!

Binenteles ca se poate. Daca asta te ajuta sa te vindeci, daca asta te ajuta sa fi alaturi de copiii tai, sa fi o mama mai buna, uita de mama ta.

Citat:
..dar daca as sti ca prezentul e ok ce simplu ar fi ,poate ca asta ma macina mai tare ,nu trecutul ci prezentul

Nu poti sa-ti imaginezi viitorul fara mama ta? Nu poti sa traiesti si sa te bucuri de viata si de copii fara mama ta? Ea este o cauza de suferinta pentru tine, ar trebui sa-ti fie mai usor daca o scoti din viata ta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#18
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 30 august 2012 - 09:23

Citat:
citat din mesajul lui mackaroo
Citat:
citat din mesajul lui Madanic
Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Aqai, eu simt ca m-as simti mai bine. Poate ca asa si-ar da seama ca nu au procedat corect, poate ca s-ar destepta si si-ar cere o data in viatza scuze pentru porcariile spuse si facute. Poate. Poate ca asa l-ar vedea pe omul ala asa cum e: un om caruia nu ii sunt superiori. Poate. Speranta moare ultima.Dar asta sunt eu.Edit: in cazul unor anumiti oameni, nu ai ce sa intelegi. Daca nu ai incotro, taci si rabzi, daca ai... alegi in consecinta. Eu am cunoscut si oameni carora sa le placa, efectiv, sa se comporte draceste.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Scuzele lor nu te vor incalzi cu nimic, peste traumele tale trebuie sa treci singura iar resentimentele pe care le porti nu pot decat sa iti faca rau. Solutia e sa te impaci cu trecutul si cu parintii care te-au ranit si sa incerci sa nu faci si tu celeasi greseli.http://www.youtube.com/watch?v=h1Lu5udXEZIMadalinamami de [zana] Isabella Andreea si [baietel] Eduard Andreihttp://www.picasaweb.com/bogdanmabohttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"
Scuzele autentice,venite din suflet pot sterge cu buretele o viata intreaga de suferinta.Mie daca mi-ar fi zis mama vreodata ca ii pare rau pt rezultatul actiunilor ei,cred ca i-as fi ridicat statuie.Pe bune.Nu mi-am dorit nimic altceva de la ei(apropo si de faza cu banii),decat intelegere si afectiune.Iar faza cu 'trebuie sa te impaci'..ce faci cand tu vrei,dar ei nu? ii fortezi,sau cum?
Daca ar fi putin constienti de ceea ce au facut/zis atunci intradevar, ar fi si scuze autentice. DAR crede-ma, nu au de unde sa stie, constient, ca ceea ce au facut este ceva rau. Pur si simplu nu au de unde. Este ca si cum, in plina iarna, te-ai duce intr-o camara GOALA sa te servesti cu ardei copti la borcan, cu mere sau compoturi dulci si bune! De unde? Daca in toamna NIMENI nu a pus nimic in camara? Este greu, al naibii de greu sa intelegem ca parintii nostri nu au nici o vina pentru ceea ce sunt acum. Ca, daca am fi trait in vremea lor, in acelasi conditii am fi actionat fix in acelas mod....Este bine, si sanatos sa acceptam aceste lucruri, sa ne iertam pe noi pentru pretentiile noastre si sa actionam in consecinta. Impacarea este in tine, in interiorul tau, este acceptarea prezentului.
blog proud "Cand te imprietenesti cu momentul prezent, te simti acasa indiferent unde te afli.Daca nu te simti acasa in clipa Acum, indiferent unde esti, nu te vei simti bine nicaieri." (Eckhart Tolle - Linistea vorbeste)


#19
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 30 august 2012 - 10:49

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
..dar daca as sti ca prezentul e ok ce simplu ar fi ,poate ca asta ma macina mai tare ,nu trecutul ci prezentul

Nu poti sa-ti imaginezi viitorul fara mama ta? Nu poti sa traiesti si sa te bucuri de viata si de copii fara mama ta? Ea este o cauza de suferinta pentru tine, ar trebui sa-ti fie mai usor daca o scoti din viata ta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




ba da bird pot,pot sa traiesc ,pot sa ma bucur

de ce ziceam ca mai tare ma macina prezentul si nu trecutul:
pentru ca m-am gandit si am incercat sa inteleg,eram 4 copii pe care ne-a crescut singura de la o anumita varsta...e greu si inteleg asta,asa a trebuit sa faca nu a avut de ales ,bun ,am incercat sa o inteleg ..
dar acum? acum ce o opreste sa sune macar?adica trecutul a fost greu dar prezentul?

dar probabil ca nu se va schimba niciodata ,eu pot sa traiesc fara mama,am o familie daca ea poate sa traiasca neinteresand-o absolut deloc de mine,noi, atunci ma impac cu ideea si ma declar abandonata
si gata!

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

#20
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 august 2012 - 11:29

Daniela, m-a impresionat mesajul tau [flo] ... am impresia ca nu avem aceeasi definitie a abuzului, a mea e mai soft, a ta este ceva la care nici nu m-am gandit ca poate exista.

Eu vreau sa cred ca parintii care nu isi abandoneaza copiii, care ii cresc, mai bine sau mai rau, care ii tin pe langa ei acasa, parintii aia, iubesc, in felul lor iubesc. Asa vreau sa cred si voi, mesaj dupa mesaj imi spuneti ca nu e asa ... Am decis sa nu va mai contrazic, nu va dau in totalitate dreptate pentru ca mi-e greu sa cred, dar indiferent de detaliile care imi scapa, nici un copil de 5 ani nu merita sa ajunga in salvare pentru ca a desenat pe perete.

Asa ca, probabil ca trebuie sa faceti pace cu voi insiva si sa va iubiti copiii asa cum voi nu ati fost niciodata iubiti.

Mda, stiu ... usor de spus


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • "Hai, greieras!"

    alinaochianu
    - Astăzi, 14:42

  • 22 de săptămâni È™i un băieÈ›el foarte activ în burtica

    albinuta.stratica@gmail.com
    - Astăzi, 12:04

  • Multumiri sincere

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 09:34

  • Am trecut de cealaltă parte…

    BeckyGaie
    - Astăzi, 00:30

  • ecografie de confirmare

    stefiar
    - Ieri, 11:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -