Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ovare polichistice


17 raspunsuri la acest subiect

#11
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 august 2012 - 10:38

Emilia, eu siu ce tratament se da in cazul acesta si schema, da in veci nu voi scrie pe un forum o "reteta".Reteta se da dupa un consult de specialitate.[:)]

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#12
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 29 august 2012 - 10:45

De-aia am sfatuit-o si eu sa mearga la endocrinolog specializat pe problema asta. Nu i-am dat reteta, doar i-am spus la ce sa se astepte ca tratament fiindca astea sunt cam singurele optiuni cunoscute pana in clipa asta (ar mai fi si drilling-ul ovarian dar functioneaza doar cateva luni, nu in toate cazurile si n-are rost sa faci asa ceva daca nu vrei musai si mortis un copil un urmatoarele luni, cum a fost cazul meu).
I-am explicat mai pe larg cum sta treaba sa nu isi imagineze fata ca daca merge la nu stiu ce medic sau daca ia nu stiu ce tinctura minune o sa se vindece in cateva zile. Tratamentele acestea trateaza predominant efectele (fiindca cauza nu e cunoscuta clar) si functioneaza cat timp sunt luate. De aceea zicea cineva mai sus ca dupa intreruperea contraceptivelor problema a revenit. E perfect normal sa se intample asa, ca nimic din ce iei nu te vindeca de boala asta.
Pilozitatea excesiva, ingrasarea (mai ales in zona abdomenului), caderea parului, ingrasarea rapida a parului sunt simptome ale acestui sindrom si la mine toate acestea au fost tinute sub control cu Diane 35 dar stiu persoane la care asta nu a functionat bine, in schimb la ele a mers bine Metforminul care la mine n-a avut rol decat in cresterea calitatii ovocitelor. Fiecare organism e diferit.

Eu am raspuns cu multe detalii pentru ca asa mi-ar fi placut sa mi se raspunda si mie cand mi-am pus intrebarea "ce am de imi vine ciclul o data la 6 luni si ce sunt alea ovare polichistice". Cum n-a avut cine sa imi raspunda am bajbait pe la medici care mai de care mai "experti" care nu cunosteau sau nu dadeau importanta subiectului si ii ziceau aberatii de genul "chisturile astea mici de 4-5 milimetrii sunt functionale, o sa ovulezi in curand" sau "fa un copil si o sa te reglezi hormonal" sau "ia Diane 35 timp de 3 luni sa se resoarba chisturile si pe urma nu o sa mai ai nici o problema".
M-as duce la cativa dintr-astia sa le mai pun cate o carte in mana tocmai ca sa nu mai treaca si altii prin ce am trecut eu.
Mie de regula imi plac mult medicii si chiar mi-as fi dorit sa devin medic dar trebuie sa recunosc ca exista si unii care nu isi dau interesul sau sunt specializati pe cu totul si cu totul altceva si in ceea ce priveste PCOS isi dau cu parerea in semi-cunostinta de cauza.

[gravi] 8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


#13
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 29 august 2012 - 11:20

emilia.m[flo]

xio atunci cand se va duce la medic intr-adevar asta ii va recomanda si apoi ac . teste hotmonale pentru stabilirea diagnosticului . insa ele nu sunt consludente atunci cand iei diane sau orice fel de ac . am cheltuit multi bani pentru profile horminale , in 2002 l-am intrebat pe celebrul dr ancar daca pot face profilul hormonal sub ac si mi-a raspuns ca da . dupa ce am refcaut aceste teste in fiecare an - si te rog sa verifici cam cat costa pe an , in 2011 mi s espune la medlife ca nu sunt concludente atata timp cat sunt facut sub consumul de ac . iti dai seama socul meu ? cati bani ? cate asteptari ?

de aceea multumesc tuturor celor care isi spun povestea pentru a putea fiecare sa stie care este problema .

apropo , am sau nu pcos ? adica ginecologii la care am fost spun ca nu , un singur endocrinolog mi-a pus acest diagnostic , insa atitudinea ei a fost asa de tzatza de la piatza : si ce vrei draga sa-ti fac eu ? sa te fac bine ? ca iti vine sa [bang][bang][bang]sau sa ii dai pe ei , si mai bine sa mergi si le mai pui o carte in brate caci sunt multi oameni care doresc sa faca ceva bun pentru ei , pe bani multi , iar rezultatul nu apare pentru ca nu le pasa .

apropo , am sau nu pcos ? am ovare cu chistulete fara a avea aspectul de strugure , am hormonalele bune insa insulina mare si progesteronul mic . pilozitate exagerata - parul pica , se ingrasa , menstra la 60-90 zile , anovulatie . da sau nu caci medicii astia bune la care mergem noi-pe bani multi - au pareri impartite .

multumesc [flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#14
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 29 august 2012 - 12:43

Gabi, eu zic ca ai.
Eu n-am insulina mare de exemplu si poate d-aia nici nu m-a ajutat Metformin cine stie ce, grasa nu sunt dar nici slaba (inainte sa raman gravida aveam intre 60 si 65 kg si 1,65m inaltime, grasime abdominala am, pilozitate excesiva nu prea, imi cade rau parul (gen alopecie dar cat luam Diane 35 si ma dadeam cu Hair Grow era sub control problema), hormonalele sunt ok in afara de raportul LH/FSH care e pe la 1.7, testosteron si alti hormoni masculini la limita superioara dar in grafic, aspect ecografic de ovare polichistice si menstruatii neregulate.
Eu iti recomand sa merg la endocrinologul meu Cristofor Dominic. El mi-a dat analize si eco (fara sa fiu pe ACO cand le-am facut), mi-a pus diagnostic si mi-a dat tratament si totul in 3 consultatii.


[gravi] 8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


#15
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 29 august 2012 - 13:00

Cosmy,de sfaturi e forumul plin.Inteleg din mesajul tau ca ai fost la un singur medic.N-ar fi mai bine sa mai ceri o parere de la alt medic?Eu as cauta pana as gasi un medic care sa vorbeasca pe limba mea si nu m-as duce la cei mai renumiti.Am procedat si eu ca tine,m-am ofuscat cand nu mi-a placut tratamentul si medicul si am ajuns la operatie dupa niste ani.Nu-mi placeau anticonceptionalele,mi se parea ca doctorita e superficiala si acum suport consecintele unei operatii traumatizante.Cine spune ca AC deregleaza cred ca nu stie despre ce vorbeste.Eu am 3 fete mari si toate 3 iau diane 35 terapeutic pt. dureri cumplite la ciclu.Fac pauza la 6 luni cate o luna si acum trec prin perioada aceea fara nicio problema.Te rog eu sa nu iei nimic citit de pe forumuri si din sfaturi prietenoase si sa cauti un medic cu care sa poti comunica.Am uitat,si mie mi-au recomandat tot diane 35 si tare bine ar fi fost daca le luam...acum nu mai am pt. ce sa le iau.

#16
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 august 2012 - 13:15

Emilia, eu am inteles ce ai scris tu, ti-am raspund pt ca ai mentionat in mesaj ca m-am revoltat.

M-am revoltat pt ca mi se pare absurd sa priescrie cineva medicamente, mai ales cand nu e medic.
Cand te duci in mod normal la medic nu intri in cabinet, spui ca ai fost diagnosticat cu Hemoroizi si medicul iti da tratament. Te consulta mai intai.
Chiar nu conteaza daca ii da sau nu Orgametril, conteaza acel consult, ca fara el nu orescrie nimeni nimic.

Si ca un semnal de alarma, mi-a povestit un medic mai in varsta ca a venit la el la cabinet o doamna revendicativa care i-a spus ca vrea sa i se faca doar eco vaginala.Medicul i-a spus ca daca a venit la el la consult el ii face si consultul ginecologic, cum este normal. Ea a tinut-o pe a ei, ca ea plateste si sa ii faca ce cere ea.
Medicul i-a spus ca el e medic, si daca doreste doamna se poate duce la altcineva care sa o consulte cum doreste ea.
Pana la urma s-a intors la cabinet, i-a spus ca a mai fost la control tot cum a vrut ea, doar eco, iar cand a pus valvele avea neoplasm de col uterin.
Putea si el foarte usor sa ii dea niste medicamente sau sa ii faca doar ceva superficial, dar nefiind comercial, a facut conusltul asa cum trebuie.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#17
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 29 august 2012 - 17:35

emilia, nu exista o singura cauza a unei boli, nimic nu e batut in cuie;
Iodul are un rol important in sanatatea hormonala, nu numai a tiroidei, se pare ca e implicat in alte boli hormonale ca "fibrocystic breast condition"...exista studii si dovezi dar nu sint asa mediatizate pt motive pe care nu le dezvolt aici.
http://lpi.oregonsta...inerals/iodine/

indiferent ca e asa sau nu, am specificat sa-si faca analize intii si sa NU suplimenteze fara acord medical. deci care e problema?

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -