Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ovare polichistice


17 raspunsuri la acest subiect

#1
cosmy22

cosmy22
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 iulie 2012 - 10:52


Buna tuturor!Am 16 ani si in urma cu un an am fost diagnosticata cu ovare polichistice si am luat timp de 6 luni yasmin(din iunie pana in noiembrie);de atunci nu mai am menstruatie;am fost din nou la medic si de data asta mi.a dat diane 35 si mi.a zis sa incep sa le iau in prima zi de menstruatie insa cum eu nu mai avut cum le iau?

p.s nu as mai vrea sa iau anticonceptionale deoarece am citit pe net ca dupa o perioada poti sa iti dereglezi menstruatie(ceea ce mi s.a si intamplat)si as vrea sa stiu daca cineva a luat tratamente naturiste si daca au functionat...eu am citit si despre extract cu mladite de zmeur si tinctura de cretisoara ca ar functiona

#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 11:07

daca as fi in locul tau, as opri anticonceptionalele, macar temporar. tu le iei si pt. efectul contraceptiv, sau doar pt. tratarea chisturilor? fa o pauza de pastile si vezi cum evolueaza situatia.

#3
cosmy22

cosmy22
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 11:27

Doar ptr chisturi...si nu am mai luat de 7 luni insa am fost iar la medic si mi.a zis sa iau de data asta diane 35...si ea mi.a spus din 1 zi a CM...insa eu nu am mai avut CM



#4
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 11:40

trebuia sa-i spui atunci doctorului ca nu ti-a mai venit CM. pilulele astea te ajuta pe de o parte, insa iti fac mai mult rau pe de alta parte. eu as lasa chisturile in pace si nu as mai lua nici un AC, mai ales ca nu iei si pt. contraceptie.
monitorizeaza chisturile sa nu creasca vreunul prea tare.
sau mai cere o parere si altui medic.

#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 12:45

atentie cu anticonceptionalele, se recomanda sa iei si un hepatoprotector, pentru ca AC iti pot afecta ficatul. daca fumezi, nu e recomandat sa iei AC.

ai grija cu diane 35, daca le vei lua, nu te expune la soare, deoarece pot sa-ti apara pete maronii pe fata/corp si cu greu scapi de ele.

parerea mea este ca ar trebui sa mergi la un medic endocrinolog, sa-ti faca analize hormonale, pentru a afla care dintre hormoni nu are valori normale.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 04 august 2012 - 22:17

Trebuie sa mergi la ginecolog si sa ii spui acestuia ca sa iti dea alta schema de inducere a menstruatiei. Si trebuie sa iti faci niste analize pe care tot ginecologul ti le indica.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#7
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 27 august 2012 - 23:36

se pare ca PCOS poate fi cauzata de lipsa de iod...am tot citit multe articole la subiect atit ale doctorilor (MD) cit si medicilor naturisti

fa-ti o analiza si la asta, ca sa stii cum stai; nu suplimenta fara supervizare medicala!

informatii utile:

http://pcosinfo.com/iodine-deficiency/ (de la persoana non-medicala)

http://www.optimox.c...D-10/IOD_10.htm (de la doctor MD)

("...Iodine deficiency may cause the ovaries to develop cysts , nodules and scar tissue. At its worse this ovarian pathology is very similar to that of polycystic ovarian syndrome (PCOS). As of the writing of this article I have five PCOS patients. The patients have successfully been brought under control with the use of 50 mg of iodine per day. Control with these patients meaning cysts are gone, periods every 28 days and type 2 diabetes mellitus under control....")

poti sa faci un test simplu: da-ti cu tinctura de iod pe burta in dreptul unui ovar, cu un betisor Q tip (deseneaza un rotund de 2-3 cm patrati) si vezi daca se absoarbe in primele 60 de min; daca da, sansele sa fii deficienta sint de 99% (am testat pe citeva persoane si s-a adeverit) daca pata persista si dupa 3 ore, esti ok.
spune-ne si noua [:)]

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]




#8
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 28 august 2012 - 10:47

cosmy22 bine ai venit pe forum si imi parte rau ca deja treci prin asa experiente .


pentru inducerea menstruatiei , ia 5 zile utrogestan sau duphaston cate 2/zi din oricare din ele , nu amandoua , iar cand te vei opri , la 2-3 zile vei avea menstra . dupa aceea incepe folia de diane . insa pe la 20 de ani , aveam aceeasi problema si am luat diane care mi-au dat total ficatul peste cap . ajunsesem vomam dupa orice mancam si dormeam tot timpul . pe vremea ceea nu erau atatea teste si nici medicii nu stiau atat de multe , asa ca mi-au recomandat microgynon si am continuat cu el vreo 13 ani . nimic mai gresit . acum tot nu am menstra fara ele , am crescut in greutate cu 40 de kg - pot sa fac ce vreau nu resuesc sa dau jos cu nici o dieta .

sfatul meu este sa discuti treburile astea cu mama ta , deschis , si sa te duca la un endocrinolog la privat - isi dau interesul mult mai bine , fa niste teste si apoi decide ce pastile sa iei . numai asa vei lua cea mai bune decizie .

te pup[pup]

"niciodata nu e prea tarziu"

#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 august 2012 - 08:16

Gabriela, nu te supara dar cum Dumnezeu dai astfel de sfaturi????????

Trebuie sa mearga la medic, ca sa fie consultata, sa i se faca ecografie, si abia dupa aceea i se da un tratament!![bang]

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#10
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 29 august 2012 - 10:16

In primul rand cauzele ovarelor polichistice sau ale sindromului de ovare polichistice nu au fost clar determinate pana in ziua de astazi dar nu au nici o legatura cu iodul. Pot avea legatura cu insulina, dar nu cu iodul. O buna parte din femeile cu sindromul ovarelor polichistice au si tiroidita autoimuna si in tiroidita iodul este INTERZIS cu desavarsire. Deci in nici un caz nu te apuca sa iei iod.
Exista femei la care tratamentul cu Mladite de Zmeur, Cretisoara, Napraznic, Branca Ursului si altele asemenea a functionat bine. La mine, de exemplu, au fost frectie la picior de lemn, niciodata nu am simtit nici o diferenta notabila.
Sindromul ovarelor polichistice se diagnosticheaza prin ecografie (multiple chisturi de mici dimensiuni CARE NU CRESC SI NU SE SPARG! si sunt dispuse periferic, stroma ovariana de grad 2 - 3 adica invelisul ovarului este foarte gros pentru ca foliculii care ar trebui sa elibereze luna de luna ovule nu cresc suficient, nu se sparg ci raman sub forma de microchist la suprafata ovarului si deci se ajunge la cicluri foarte lungi anovulatorii si evident la absenta menstruatiei perioade indelungate de timp) SI in urma analizelor hormonale (LH, FSH, TSH, Estradiol, Testosteron) efectuate in ziua 2 a ciclului menstrual natural (asta inseamna sa nu incepi in prima zi a ciclului respectiv sa iei DIANE 35 sau alte contraceptive ci sa faci analizele in ziua 2 a menstruatiei si abia la urmatorul ciclu sa incepi contraceptivele). Daca raportul LH/FSH este mai mare de 1 (considerabil mai mare, adica undeva intre 1,5 si 3 sau mai mult) si aspectul ecografic este caracteristic PCOS sau SOP atunci se pune diagnosticul si se da tratament.
Aparitia menstruatiei poate fi fortata prin administrarea temporara de progestereon (2 pastile DUPHASTON pe zi timp de 5 zile sau cate un ovul de Utrogestan administrat oral sau vaginal timp de 5 zile).
Tratamentul pentru sindromul ovarelor polichistice este, in functie de dorintele pacientei, urmatorul:
METFORMIN (pentru scaderea rezistentei organismului la insulina lucru care duce in multe cazuri la obtinerea ovulatiei si normalizarea mestruatiei - la mine nu a functionat nici acest tratament dar a ajutat totusi cat de cat)
DIANE 35 daca nu se urmareste inca obtinerea unei sarcini
CLOMID si PROGESTERON daca se doreste obtinerea unei sarcini (Clomid se ia doar la indicatiile medicului, sub monitorizare ecografica pentru a diminua riscul de hiperstimulare ovariana, se ia doza stabilita de medic si in general pastilele se administreaza in zilele 3-7 ale ciclului si reprezinta tratament de stimulare a ovulatiei iar progesteronul se ia in ultimele zile ale ciclului mestrual fie pentru a sustine o posibila sarcina fie pentru a forta aparitia mestruatiei).
Iti recomand cu caldura sa mergi la un endocrinolog bun specializat pe astfel de probleme (Dr Voicu sau Dr Cristofor Dominic de la Medicover de exemplu) pentru ca riscul de a lua un tratament nepotrivit, dupa ureche si fara un diagnostic clar este mare.
Iti spun din proprie experienta pentru ca sunt destul de patita (am acest sindrom de la 20 de ani si abia la 24 mi s-a diagnosticat, aveam mestruatii o data la 5-6 luni si multi medici ridicau din umeri si imi dadeau tot felul de solutii fara a diagnostica in prealabil problema). Intr-adevar tratamentul cu duphaston sau utrogestan de care iti spunea si Gabriela este cel uzual, mi-a fost recomandat de toti medicii la care am fost pana acum si a dat rezultate adica am obtinut mestruatia mult asteptata de aceea consider ca revolta lui XIO de mai sus e putin nejustificata dar sfatul de a merge la medic este foarte bun.

Exista un grup pe forum (se numeste PCOS) si acolo sunt fete care se confrunta cu aceasta problema si iti pot impartasi mai multe din experienta lor.

Boala aceasta este cronica, nu se vindeca 100% niciodata, doar se tin sub control simptomele si in functie de dorintele tale si de organismul tau se ajusteaza tratamentul.


[gravi] 8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -