Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (28)


199 raspunsuri la acest subiect

#171
Alexa_G

Alexa_G

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 519 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 18:31

Lady da am facut analize si-i dau fier la recomandarea pediatrei.
lalitzuza suntem la prima cura de fier care o administram asa:
3 pic/ zi, 3 zile
5 pic/ zi, 3 zile
7 pic/ zi, 6 saptamani

Dupa fiecare administrare de picaturi ii mai dau 5 pic de Vitamina C.
Administrare o fac la jumatatea intervalului dintre doua mese.
Nu avem probleme, vede sticluta deschide gurita si primeste cele 3 picaturi si nu se stramba. Dupa care ii dau si pic de Vit C.

Denisa stiu de ceai ca nu e recomandat. Eu in sarcina am avut interzis categoric orice tip de ceai, tocmai pentru ca aveam carente mari de fier.[pup]



Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012

#172
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 19:08

Buna fetelor,

Suntem si noi prin preajma, ocupati... Mi-am facut o mica interventie chirurgicala la picior (va spusesem ca am panaritii), azi am fost la birou la o intalnire, oficial incep de marti.

Tudor e ok, a inceput sa inteleaga cum se mananca cu lingurita si mananca app. 150 ml de piure (fructe la 10 si legume la 13). In continuare ii dau si completare san, dar vrea din ce in ce mai putin. Astazi i-am lasat lapte muls si mai mult de 30 ml nu a vrut dupa mese. Ma bucur ca se acomodeaza cu mama, dar sunt si un pic geloasa...

Altesa, mi-am luat aparat de gatiti la abur de la Avent, sunt foarte incantata, merci mult de recomandare [pup]

Acum o intrebare: dupa interventia de la picior (practic mi-a scos 1/2 de unghie si mi-a chuiretat o punga cu puroi), mi-a dat sa iau antibiotic 3 zile. Mi se pare ca lui Tudor nu ii place laptele meu, am luat 3 doze pana acum si de cand m-am apucat sa iau suge doar cand e adormit, in rest nu il conving. Stiti cumva daca se poate obisnui cu gustul? As vrea sa iau antibiotice 5 zile, poate rezolv astfel si restul de panaritii, dar daca nu suge copilul, ma limitez doar la cele 3, care cica sunt doar de preventie postchirurgicala.

Revin.

[pup]



Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

#173
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 19:20

Lali, m-am uitat pe fisa de externare dar e trecuta numai o serie, asa ca nu am de unde sa stiu. Daca ma mai intalnesc cu neonatoloaga o sa o intreb, partea nasoala e ca a intrat in maternitate si nu o gasesc la spital.

Sara, oficial medicii zic ca trebuie sa merg la pneumologie sa fac ceva teste si se decide daca trebuie revaccinat sau nu, neoficial inca nu am intrebat, urmeaza. Am tot verificat mai multi copii prin parc si nu au floricica aia, deci ma gandesc ca nu e grav.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


#174
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 19:49

Am revenit!

Gabrielarusu, 37,8 rectal nu e febra la bebeusi, si oricum pe caldura asta se pot deshidrata si sa aiba temperatura un pic mai ridicata, dar poate fi si de la dinti, desi stiu medici care sustin ca nu se face febra de la dinti...
Apropo de scaun, ce legume ii dai? Ai putea sa ii pui cartof daca nu-i dai deloc sau mai mult cartof si mai putin morcov, daca ii dai deja. Oricum fructele o sa o ajute. Ideal e sa le reglam tranzitul din alimentatie, nu cu supozitor, dar sunt convinsa ca stii deja! [flo]

S-a trezit stapanul, incerc sa intru mai tarziu [pup]



Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

#175
kraluca

kraluca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 624 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 21:29

cel mai usor de tinut minte cele 4 Purgative:
Pruna,
Para,
Piersica,
Pepene

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

#176
anahadasa

anahadasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 21:40

Multumim tuturor pentru urari![flo] Au implinit sapte luni si nu stiu cand au trecut! Nu-mi vine sa cred...
Azi am implinit si noi 9 ani de la nunta si am sarbatorit cu o plimbare prin Sibiu, cumparaturi si relaxare.[:)]


Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



#177
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 22:09

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Multumim tuturor pentru urari![flo] Au implinit sapte luni si nu stiu cand au trecut! Nu-mi vine sa cred...
Azi am implinit si noi 9 ani de la nunta si am sarbatorit cu o plimbare prin Sibiu, cumparaturi si relaxare.[:)]


Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)




Felicitari pentru ambele aniversari! Sa fiti sanatosi si norocosi, ca frumosi sunteti toti 4! [pup]

Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

#178
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 22:15

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

hello girls
cam greu pe aici caci pisco a mea nu doarme mai deloc [bang]
despre noi ce sa va zic,am plecat mai zilele trecute la cumparat de babetele si am schimbat canapelele in sufragerie...nu ca era necesar dar nah reducerile astea[:-)))]

am si io nelamurilile diversificarii:
-cat mananca piticutii vostri ca gramaj ,orientativ 150-175 ml
-la cat timp dupa legume ai introdus fructele? cam doua saptamani
-ati introdus fructele dupa carnita/ou? intai suc si apoi pulpa? nu am introdus inca proteina animala, dupa 6 luni o sa incepem cu carnita in legume si branza in fructe. Suc nu, doar piure

Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprec...rea-sa-traiasca





[pup]

Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

#179
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 22:18

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls
[s]La multe lunite frumoase Alara, Tudor si Iris!!![s]
Azi am incercat iar supica si pireutz de morcov cu o feliutza de tzelina! Esec total! Se stramba tare tare si nu vrea...Ce ma fac io fetelor dc o sa tot incerc si nu va vrea? [q]Mamica fericita foc [mamica]de Eva Georgiana [caru](16.02.2012)
Nu dispera! Eu as scoate telina, e cam aromata, pune o albitura, e mai dulce. Si rabdare... o sa manance! [pup]Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

#180
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 26 iulie 2012 - 22:20

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28
Buna dimineata!O [cafea] pt fete!Noi suntem bine, inca la tara, temperaturi super!La cat mananc aici am sanii beton tot timpul, mai ales ca si domnisoara are 2 mese mese pe zi...fructe pe care le mananca (50-80 g) mai greu, insa fara jucarii sau distractie. Preferate ii sunt legumele cred si pt ca nu sunt chiar atat de puternice la gust. Sunt tare incatatata ca am si eu un copil care DESCHIDE GURA! Tare as vrea sa fiu si eu la intalnire insa se pare ca mai stam pe aici cel putin o saptamana...e tareeeeee bine! Ai mei merg la Buzau la 2 zile la marfa si imi aduc orice doresc...aici in curte au un magazin si chiar nu imi lipseste nimic! Mai mai ca imi vine sa ma mut aici....glumesc desigur!Cu somnicul e altceva, se trezeste doar o data pe noapte la 3-4 insa la 7 cel tarziu 8 e fresh si trebuie sa cobor cu ea(dormim la etaj) casa nu o trezeasca pe sora-sa. Incepe sa imi convina, ca la ora aia tata face cafeaua pt tot familionul si mi-o serveste imediat[pk]Am scapat! Nu mai sunt suzeta maimuticii! Mananca cat ii trebuie si gata...[:D] Acum ma duc sa pregataesc micul dejun ca aerul asta de munte ma face sa mananc ca o purcica (ajunsesem si eu la 52,5 dar si fusesem bolnavioara si acum deja am 1 kg plus...dar imi revin eu..promit!)LMA bulgarasilor de saptamana asta![recevere]azi tre sa [curat][bang]Editez.....Olga am pierdut linkul pus de tine si nu stiu cum sa mai dau de produsele pt Iulia ca vroiam sa iau si eu una alta inclusiv rochita de la tine...ma ajuti?Denisa, super mami de [comoara] Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12****************************************************Inainte si in timpul lui Kariss!****************************************
Si eu!! Tot trebuie distrat, strigat, cantat, fluierat, dar deschide gura!! [olala]Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Ieri, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Ieri, 09:26

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Ieri, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Ieri, 00:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -