Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 3 voturi

Miserupismul copilului(2)


277 raspunsuri la acest subiect

#21
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 18:24

Spunea cineva ca Selene se incarca energetic aici. Dana, parca? Eu cred ca-i foarte bine ca o face, daca astea-s resursele la indemana. E un proces complicat si in etape, nu se schimba nimeni peste noapte. Inca nu vede ca si cine-i arata ceva negativ poate avea o bruma de dreptate. E mai atenta la cum i se spune decat la ce i se spune. Poate ca acum a atins o limita a suportabilitatii, poate n-ar fi rau sa urmeze o pauza de sedimentare.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#22
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 18:24

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Citat:
citat din mesajul lui ab5174
Am zis ca nu mai scriu pe topicul asta [:D]Pe Selene o intereseaza numarul de vizualizari al topicului [:D][:D][:D]atit a reusit sa invete din ce s-a scris.Cum scria pe un alt topic .......poate seara la culcare se si distreaza cu D.Eu chiar nu imi mai tocesc tastele pe topicurile ei.Cinstit ....chiar te compatimesc.....si imi este mila de Daria ....este un copil care are nevoie de MAMA care sa-l inteleaga.
Io chiar te rog sa iti vezi de treaba ta. Pentru atitudinea vizavi de faza cu analizele te-am iertat, desi impresia era clara. Acu', ca sa spun bland, dupa ce ca scapi sosetele in supa, le mai si storci.Mai bine pariam ca vei raspunde astfel, sigur castigam.Pentru cine a spus ca sunt ironica: a trebuit sa invat. Pentru astfel de faze. michelle se mira ca vreau ca Daria sa aiba tupeu. Da, vreau, sa poata da replica, nu sa fie ca ma-sa, bleaga de sa nu stie ce sa raspunda la atacuri, verbale sau fizice, in forma virtuala sau reala. Ca n-o sa-i pese nimanui (in afara de cei legati sentimental de ea) cum se va simti ea in interior apoi. Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Cum spui tu Selene.Pe tine forumeala te distruge , si implicit familia ta.Deschide usa si bucurate de lumea reala. [pup]

#23
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 19:02

Citat:
Pe Selene o intereseaza numarul de vizualizari al topicului atit a reusit sa invete din ce s-a scris.


Numai eu am intrat pe aici de peste 200 de ori... sunt o multime de sfaturi tare practice si bune. pe unele le-am si copiat in calc.
Asa ca mine probabil mai sunt o multime de mamici...

Imi pare rau ca nu s-au dezvoltat mai mult anumite mesaje dar nu imi fac griji...in 2 luni, 3, revine selene cu aceasi problema...
Asa ca astept ...

#24
Raza de soare

Raza de soare

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.618 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 19:17

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Referitor la gradinita:

Intrebare strict pentru mamele care lucreaza full-time si au copiii la o gradinita cu program normal (8-12):

Cine ia copiii la 12, ce aranjamente avantajoase ati gasit?


Soacra. Eu sau tati o duceam la gradi, iar ea o lua la ora 13. Ii dadea sa manance, o lasa la joaca, apoi pe la 14:30 o baga la somn, pana pe la 17:00. Cand se trezea ea, ajungeam si eu acasa, mancam impreuna si plecam prin parc.



#25
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 19:18

selene,
cand mi s-a atras atentia ca ma vait, am incercat sa bag la cap.cand ,inevitabil vb despre viata mea, inevitabil vb despre cotidianul care include X doze de medicamente vitale.cand am realizat ca asta e doar realitatea mea si ca pe altii deranjeaza,am incetat sa mai scriu despre viata mea,cu riscul de a ma retrage de la odisee.
oamenii vor sa auda lucruri frumoase,copii vor sa traiasca lucruri frumoase.
un forum este pt socializare, ajutor.
informatia pe care tu o dai invadeaza intr-un fel sau altul spatiul privat al celui care o citeste. daca tu trimiti la nesfarsit aceeasi informatie, ajunge sa fie perceputa ca zgomot,pt ca cel care o citeste are impresia ca si tu percepi cele spuse de el la fel.daca le-ai percepe altminteri,ai face ceva.
iertare,dar e parerea mea.
e comod sa te complaci in a cauta mereu solutii deschizand subiecte,fara sa faci ceva in acest sens.
viata merge mai departe,important e ca noi sa mergem, nu sa ne taram.

cea mai buna prietena a mea a murit fara sa se vaite. boala ei o stiam, o stia si ea,dar ea a ales sa traiasca fiecare secunda ca si cum se pregatea sa vesniceasca fiecare clipa.

noi nu vom putea constata decat ca esti la fel peste un an, o luna,o saptamana.asta inseamna rau pt tine.
este un bovarism uluitor.
poti face ceva.
incepe prin a-ti iubi fetita fara limite,a te bucura de ea, a te bucura de fiecare lucru,cat de mic.

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 19:23

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Referitor la gradinita:

Intrebare strict pentru mamele care lucreaza full-time si au copiii la o gradinita cu program normal (8-12):

Cine ia copiii la 12, ce aranjamente avantajoase ati gasit?


Soacra. Eu sau tati o duceam la gradi, iar ea o lua la ora 13. Ii dadea sa manance, o lasa la joaca, apoi pe la 14:30 o baga la somn, pana pe la 17:00. Cand se trezea ea, ajungeam si eu acasa, mancam impreuna si plecam prin parc.




Noi avem dadaca. Ea o duce, aduce, poarta la diverse activitati sau in parc. 5 zile / saptamana.


_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.



#27
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 20:53

Noi suntem in categoria gradi cu program prelungit.



Selenne mie mi-a placut ca ai recunoscut si esti constienta ca inca in rolul de mama bajbai, esti neincrezatoare in deciziile tale, nu esti inca stapana pe tine.



Si atunci iar ne intoarcem la stima de sine.



Stiti cred ca cele 3 ipostaze de care mai vb unii :dna in societate, gospodina in bucatarie si....in dormitor sunt de bine [:D]



Sunt atatea carti, esti o femeie inteligenta, citeste-le cu creionul in mana si aplica zilnic cate un sfat de acolo, de pe forum.

Am dat de unele sfaturi si pareri care mi-au deschis si mie ochii de multe ori, numai sa vrei sa vezi ca de cealalta parte se vede altfel!



Unele fete au mai multa experienta, au copii mai mari, au trecut deja prin etapa de varsta a copiilor nostrii, deci chiar stiu ce vorbesc!



Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)

Despre cei doi nazdravani

Sapunuri 100% naturale

#28
Raza de soare

Raza de soare

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.618 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 20:57

Citat:
citat din mesajul lui sanziana27
Unele fete au mai multa experienta, au copii mai mari, au trecut deja prin etapa de varsta a copiilor nostrii, deci chiar stiu ce vorbesc!


Eu, una, stiu primii 5 ani, dar invat ceva nou de la fetita sau impreuna cu ea, in fiecare zi. [:)]

#29
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 23:32

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Diagnosticul a fost ca era prea mica pentru colectivitate. Ca nu era suficient de pregatita, la 2 ani si 9 luni, sa se desparta de mine, sa inteleaga ca nu o parasesc.


Este suficient ce ai scris in aceste cateva randuri. Esti convinsa ca ai facut bine sa mai ramana Daria acasa.==> Subiect inchis pentru tine. Nu mai ai nevoie sa te justifici si sa reiei un subiect vechi. Desprinde-te de trecut. Gandeste-te la ziua de maine sau pe termen mai lung.

Fa planuri pentru cand va merge anul acesta la gradi. Faptul ca este de acord nu este suficient. De fapt habar nu are. Nu te culca pe o ureche. Lauda gradi, vorbeste admirativ despre gradi cand vine vorba de ea, "moaaama ce o sa faca ea!", fa-o consecvent. Tu inarmeaza-te cu rabdare studiind, din nou, problema. Chestii de astea.

#30
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 23:44

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Pai de vreun an de zile imi spui ca gresesc. Ce inseamna asta? Ca-s complet pe dinafara.


Aiurea! Fii serioasa! Bineinteles ca tu esti cea mai buna mama pentru copilul tau!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -