Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 3 voturi

Miserupismul copilului(2)


277 raspunsuri la acest subiect

#271
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 august 2012 - 21:27

Pt. Ilinca:



M-a mostenit cu piciorusele in X. Problema e din sold, la picioruse in X (genu valgum bilateral), piciorusele arata asa: http://health-pictur...genu-valgum.htm



Genunchii sunt apropiati, se lovesc unul de celalalt cand copilul alearga, iar Dari mai mergea si cu stangul in special orientat spre interior. Cadea des.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#272
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 10 august 2012 - 22:21

Selene, eu am niste sfaturi, daca vrei tii cont de ele, daca nu - nu.

1. Uita de forum 1 saptamana macar, in saptamana asta fa ceva doar pt tine, Daria si familia ta. Atat. Forumul este, totusi, virtual si te expui nepermis de mult.

2. Nu iti mai pune sufletul pe tava, suntem mult prea multe straine. NIMENI nu are dreptul sa te judece, insa parca te ceri.

3. Tine strans de munca ta, de psiho, de viata ta personala.

4. Acorda-i Dariei QUALITY TIME, adica exclusiv te concentrezi asupra ei.

5. Numara de 10 ori inainte sa te crizezi, si ai sa vezi ca majoritatea chestiilor care te deranjeaza sunt copilariile propriei tale fiice!!! E un copil. Are 3 ani jumate .... ce Dzeu astepti de la ea, femeie????

Wake up, mai ai timp sa repari cu tine si cu ea relatia voastra.

Esti inteligenta, insa debusolata. Impaca-te cu tine si alegerile tale [flo]

Suntem toate sigure ca o iubesti. Nu asta e problema. Dar meseria de mama se invata si cred ca e cea mai grea din lume.




#273
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 11 august 2012 - 02:06

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

apropos, ai citit blogul lui MissParker? pe dumnezeul meu, daca nu te scoala din cele mai negre abisuri ce scrie fata aia acolo.




Buna recomandare!! [flo]

Nush cum se face, dar pe unii oameni simti ca ii iubesti, doar citindu-i si fara a-i fi intalnit macar o data... [:I]

#274
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 august 2012 - 03:15

Vreau si eu un link ceva la blogul ala...
nu l-am gasit. probabil ca nu stiu eu sa-l caut...
[flo]

[copil] [gravi] +27

#275
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2012 - 03:25

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Ilinca, vezi, e o chestie si asta: Dariei nu-i place sa se joace singura. Ma gandesc ca pregatirea ghiveciului aluia o fi durat macar vreo ora, asa, pana ai curatat legumele, le-ai taiat, s-au fiert... Daria se joaca singura maximum 15-20 de minute, am auzit expresia "sa inveti copilul sa se joace singur", dar cum inveti copilul sa se joace singur?Cred ca i-am transmis Dariei, cu toate "bravo"-urile si "te iubeste mama" si "excelent" si "wow" starea mea de nesiguranta. Am observat si aseara asta, daca face ceva singura (de exemplu, norisori de spuma in baie), ma cheama din minut in minut sa-i admir opera si sa o laud. Nu se joaca singura, are nevoie de prezenta mea (mai mult decat a lui tati) si de validare. Musai sa corectam asta, nesiguranta asta. Pfuuu, si am mai avut o dovada de nesiguranta aseara. Referitor la PC: Daria il percepe clar ca pe inamicul care ii rapeste atentia mea. De exemplu, trebuia musai sa confirm un proiect, de 5 minute aveam nevoie. Nu a vrut sa ma lase sa vorbesc cu persoana de la care l-am primit, sa i-l confirm, pur si simplu nu a vrut, de-abia a convins-o buni sa iasa sa cumpere floricele pana confirm eu.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Selene, si Victoria exact la fel e. Nu se joaca singura mai mult de 15-20 de minute si ma striga la fiecare minut! Daca stie cineva vreo metoda minune, si eu sunt interesata. Si eu nu lucrez de acasa si tot mi se pare super-solicitanta! Si cand fac ceva (curatenie, spalat), ma ajuta. De gatit, gatesc dupa ce vine sotul meu de la servici.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#276
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2012 - 03:31

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

A durat fix 2 ore, ca gatesc rar, dar cand o fac is chitibushara. NU am invatat copilul sa se joace singur, nu cred ca exista asa ceva, trebuie doar sa fii pe faza la ce semnale transmite copilul, sa inveti sa-l simti, sa-l cunosti. Eu cred ca tu nu o simti si nu o cunosti pe Daria, degeaba o iubesti.









Ilinca, eu cred ca depinde de copil. Acu', de-o luna a fost sora-mea aici si imi spune ade fetele ei: cea mare de la inceput s-a jucat singura, sora-mea dormea pe canapea (avea pe vremuri dureri cumplite de cap) si Desiree se juca pe jos, langa canapea, in liniste, nici nu se misca de acolo. In schimb, cea mica (5 ani) nu se joaca singura deloc, mai mult de cateva minute (pana in 5 minute!!!). Deci, pe una o 'simte', pe una nu? Poate gresesc si ma pacalesc eu pe mine, sa nu-mi admit vreo greseala pe undeva, si zic ca depinde de copil sau poate am gresit eu de la inceput. Probabil, ptr. ca fiind unic copil, asteptat si dorit cu tot sufletul, la inceput eram acolo, ma jucam cu ea tot timpul si acum fac la fel, dar acum, dupa 4 ani parca mai am nevoie de cate o pauza scurta, fara sa ma intrebe tot la 5 secunde: "Mami, vii?" [:D] Si crede-ma ca mai mult de 10 minute deodata nu stau nici la comp., nici la masa.



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#277
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 11 august 2012 - 10:47

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Ina.click, tu ai ajutor? Sta cineva cu copilul cat timp tu lucrezi? sau lucrezi strict cat doarme bebe? Tot pt ina.click: zici ca lucrezi zilnic, online, ai call-uri, sedinte online.. ce te faci daca in momentul in care ai un telefon de la un client sau colaborator, copilul incepe sa strige dupa tine, sa traga de tine? ca de obicei asa se intampla, cum te vad la telefon, cum fix atunci au nevoie de ceva[:D], si incepe "matzaiala". Ce faci cu copilul in astfel de momente, daca nu ai o alta persoana adulta in casa... de asta te-am si intrebat de "ajutoare". Hai, ca o lucrare in word sau in ce lucrezi, o mai intrerupi (cu toate ca daca n-ai continuitate, iti e mai peste mana), dar o convorbire telefonica, mai greu sa o amani sau intrerupi...Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)Ele doua Povestea sarcinii si a nasterii Andreei Povestea nasterii super rapide a Anei Maria
Nu am ajutor constant. A venit soacra cred de 4 ori. Vine chemata, in cazuri de forta majora, cum ar fi asta care incepe sapt viitoare; ne vin delegatii din US, mort copt tre sa fiu acolo.Lucrez cand doarme, cand pot, stau cocotata cu laptopul pe o masa cu picioarele la gura si incarcatorul in brate, cand se joaca, noaptea dupa ce a adormit, cand iese ta-su din tura si il mai preia si el.E greu, dar nu e imposibil, insa da, e haotic, si ceva trebuie sacrificat. jobul nu pot ca din ala mananc, copilul sa il priponesc in TV nu pot, ca il iubesc, mancarea trebuie facuta, deci am sacrificat pana la urma ordinea si curatenia. stau si ma intreb daca nu cumva acum eu ma ascund dupa deget nevrand sa recunosc dca sunt groaznic de imprastiata. Ma rog. Ideea e ca e casa vraiste. La sfarsit de saptamana mai fac ceva lumina, cand incep munca iar se imbalmajesc toate.Callurile mele sunt majoritatea fixe, in anumite zile si la o anumita ora. In acele zile sotul meu vine si sta el acasa 1 ora. Lucreaza in ture deci reusim uneori sa nu ne suprapunem. Insa n-a fost tot timpul posibil, asa ca am apelat si la o vecina (de 2 ori in total), la o prietena care locuieste in cartier (1 singura data in total)Si in ultima instanta, fugit cu laptop cu tot in balcon si luat call de acolo, cu usa inchisa. Dar n-am patit asta inca din fericire.Il dau pe al meu la cresa dinanul asta; sau ma rog, incerc cel putin. N-am vrut sa sune a batere cu pumnul in piept postarea mea. Nu zic ca m-as putea descurca asa la infinit, dimpotriva, am momente dese in care si eu simt ca o sa clachez. Dar stiu ca nu din cauza copilului macar; asa e viata, ghinon; nu am bani de thailandeza, nu am soacra pe scara sau macar in acelasi oras, sau macar in aceeasi regiune a tarii. Nu am parinti. Nu am bani de cresa privata. Am un job si am nevoie de el. Deci ce sa-i faci. Zic merci ca am barim o soacra in aceeasi tara cu mine. Care vine, de 2 ori pe an, ok, dar vine. Si ca am un job care imi permite lucratul si de acasa, cu conditia aceluiasi randament.Zic merci ca mi-e copilul sanatos, ok, dar o las cu merciurile ca iar suna a predica.Cand am inceput, mi s-a spus ca n-o sa ma descurc. TOate mamicile,. inclusiv prietenele mele. Ca e prea greu. Asa-i, e prea greu. Insa am raspuns "am sa ma descurc, pentru ca nu voi avea de ales". Si asta merge intotdeauna. Asa e, e un haos si eu tot tzopai laptop / copil / cumparaturi / laptop / copil / mancare etc, dar ce era sa fac? nu aveam de ales. si a mers.

#278
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 23:27

Selene, au trecut aproape doua luni. Nu vrei sa ne mai spui cum e Daria? Eu chiar as vrea sa stiu.

Cum merge consilierea prihologica? Cum s-a adaptat de data asta la gradinita?



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze

Zambetul Karlei


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -