Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (27)


204 raspunsuri la acest subiect

#41
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 17:42

Asta e de cand am aranjat cu pietre, acum s-a mai stricat aranjamentul. Atunci am luat multe flori de sezon, toate au murit toamna...





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#42
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 17:44

Georgipuia, ce curte frumoasa [olala].





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#43
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 17:51

Eu sunt bucuroasa ca dupa vreo 3 ani de "lupte grele" mi-a re-inflorit iasomia de camera (sau iasomia de Madagascar) - saraca 2 ani la rind a fost afectata de cosenile, am crezut ca o pierd, am taiat-o total, am abandonat-o afara, apoi am bagat-o iar in ieterior ca mi-a fost mila si uite ca si-a revenit frumos! [olala] Anul asta i-am pus si ingrasamint (batonase) si acum am constatat ca e inflorita!!! [olala] Uitati-o aici ce frumusica este!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#44
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 17:53

Multumesc! [pup] a ta este mai aranjata, gazonul arata mult mai bine... La noi abia am inceput amenajarea... peste 2 ani o sa fie mult mai finisata [:D]

Apropo de clematis, e verde, infrunzit, sau pare ca sufera? de ce nu-i faci tu o bucla la una din crengi, bagi un nod intr-un santulet in pamant si lasi varful si baza care vine dinspre planta mama la aer. Cauta pe net despre marcotaj si fa-ti un pui tanar de clematis pe care sa-l lasi pe locul ala cand o fi sa-l scoti pe cel batran.[:-@]

Gerbera este planta de interior mai mult, nu rezista iarna... eu ma gandeam sa o mut in jardiniera cand s-or usca petuniile si sa o tin in casa. Pana la primavara vad daca supravietuieste.

Trandafirii pitici o sa-i invelesc bine si sper sa treaca iarna [:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#45
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 17:58

Wow Gabi ce staruitoare esti! eu am aruncat scarbita 2 plante de stephanotis pana acum si am jurat sa nu mai iau. Parca se nasc cosenilele din ele! Dar adevarul este ca miros ametitor. Ce stiam eu despre planta asta e ca dupa ce trec florile trebuie sa le lasi sa cada singure, nu sa le rupi inainte, asta ca sa infloreasca si pe viitor.



tablouri pentru copii

#46
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 18:24

Superba Gabi... zici ca e de ceara...[olala][olala][olala][olala][olala]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#47
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 18:36

Multumesc si eu, asa arata acum doi ani...imi placea si mie. Acum arata asa.



Clematisul se vede intr-o fotografie...nu stiu daca sufera. Mersi de indicatii, am sa caut cum sa fac marcotaj. [flo]



Gazonul l-am cumparat asa, casa e de 30 de ani. ;) Ne luptam de doi ani cu muschiul, il stropim si dispare, dar anul viitor e inapoi :((.

Acum s-a stricat in primavara, au sapat sa ne aduca ccc cablul de tv si net si iarba inca nu a crescut decat in smocuri, se vede cararea sapaturii :(.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#48
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 18:43

Cum invelesti trandafirii? Ai mei au stat asa cum sunt acum si au trecut doua ierni...daca nu cumva cel care s-a uscat nu a inghetat...plus mai am doi trandafiri tare stafiditi pe care i-am mostenit cu casa, nici pe aceia nu i-am acoperit niciodata...oare de asta sa nu le mearga bine? N-am vazut trandafiri acoperiti nici in gradina botanica...



Vecina mi-a zis ca nici nu se tund prea devreme, eu i-am tuns intr-un an in martie, la noi si in aprilie ninge uneori. recunosc ca sunt afona in ale gradinaritului, poate reusesc sa tin ritmul cu voi, sa inteleg ce scrieti. [:I]



Ce-s cosenilele? [:I]



Felicitari pentru iasomie, e tare frumoasa! [olala]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#49
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 19:09

Tala, da, mi-a placut foarte mult planta asta...si apoi cind am vazut ca avea lastarei desi o tratasem in toate felurile, o tunsesem de tot si o si lasasem afara fara sa o ud, mi-a fost mila de ea, am stropit-o din nou si am bagat-o in casa. Uite ca pana la urma m-a rasplatit! [olala]



Mihaela, trandafirii trebuie musuroiti cu pamint peste iarna, ca sa nu degere. Daca insa zici ca au totusi lasari inseamna ca nu au degerat - i-ai tuns in primavara? Tunderile le dau "avant" ca sa zic asa, plus ca trebuie pus si ingrasamant - cauta in magazine ingrasamant de trandafiri, ii va ajuta. In tot cazul le merge mai bine daca au parte de soare in cea mai mare parte a zilei si daca sunt udati cu regularitate.

Cat despre plante perene de pus in gradina - eu am vazut in Suedia (e drept ca am fost doar in Stochkolm) multe varietati de Rudbeckia, inclusiv Echinaceea (rudbeckia purpureea) - exista intr-o multime de varietati si mie una mi se par foarte decorative in gradina, mai ales alaturate gazonului - poti sa dai o cautare pe google images sa le vezi! [:)]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#50
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 22:35

Gabriela, multumesc de idee! Chiar sa stii ca am vazut in gradina botanica la noi in oras si cred ca si in oras Rudbeckia, sunt populare pe aici. Am sa caut la magazinul de flori.



Am luat ieri ingrasamant, caci mi-am dat seama ca de 5 ani de cand stam aici nu le-am pus niciodata florilor ingrasamant. Azi l-am imprastiat.



Da, am tuns trandafirii, au lastari noi dar foarte anemici.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -