Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (27)


204 raspunsuri la acest subiect

#21
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 12:24

Simina superbe petunii... sfatul meu.. rupe-le varful si lasa-le sa se ramifice de sus... altfel vei avea o tija lunga cu flori in varf, iar la baza se vor usca frunzele si vor ramane tijele chele...[:D] Citeste si pe net cum sa le ingrijesti.

Eu la una din petunii, desi era ramificata bine de jur imprejurul ghiveciului, nu mi-am dat seama ca deja ajunsese sprijinita in gazon si se inadusea si gazonul si petunia... am taiat bine din ea, cand am vazut cat de uscata e jos... si si-a revenit tare frumos... s-a ramificat de sus si a inverzit tare frumos...

La noi nimic nou in gradina...[flo] astept sa mai infloreasca din gladiole...[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#22
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 13:32

ufff ........in sfarsit un mesaj nou[:D]....am tot butonat f5 si nimic,nimic[8D]

Georgi[pup][pk], asa o sa fac



Ieri am descoperit trandafirul si crotonul plini de niste pirici albi,desi nu au stat unul langa altul. Nu stiam eu de ce paleste trandafirasul[bang].



[mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009)



Povestea nasterii printesei cu ochi albastri



Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


#23
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 15:05

Am avut si noi puricei din aia si a stropit sotul, dar nu stiu cu ce...[:-@]

Si tu ai chef de conversatii pe teme de gradinarit?...[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#24
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 15:48

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia
Am avut si noi puricei din aia si a stropit sotul, dar nu stiu cu ce...[:-@]Si tu ai chef de conversatii pe teme de gradinarit?...[:D]Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."
Am stropit si eu cu o solutie, sper sa scap trandafirul de la moarteChef de vorba am, ca pe caldurile astea nu putem iesi afara , asa ca avem timp de net[:D]Asa ca astept fetele la vorba[:D][pk][mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009) Povestea nasterii printesei cu ochi albastri Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

#25
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 17:28

Eu nu am nimic de raportat din gradina...pe caldura asta si gradina se resimte. Mai ales gazonul... In plus cred ca am o avarie la unul din aspersoare - o bucata de gazon s-a transformat intr-o mica mocirla...ierbii ii merge bine, in locul ala, insa totul musteste de apa si din nefericire trebuie sa chem pe cineva sa sape locul si sa remedieze avaria...[bang]

Rosiile au inceput sa se coaca - totusi anul asta plantele sunt mult mai anemice decat in anii trecuti - pe vremea asta deja tijele rosiilor erau groase si unele erau inalte cat mine...

Ce am mai facut? A, am reusit sa scot buruienile si smocurile de iarba din coltul sudic al gradinii, a luat si scoarta de copac dar nu am apucat sa o pun - weekendul care vine cu siguranta termin si locul asta.

Plus ca m-am hotarit ca la anul, cu orice pret (adica cu un credit...[alcool]) sa ne facem piscina...mica, asa cum o iesi, dar sa o facem - decat sa dau banii la piscinele din apropiere si sa ma inghesui cu o mare de oameni, mai bine o facem pe a noastra - deci asta va fi prioritatea numarul 1 in primavara viitoare (in fine, daca nu apare altceva mai urgent...)



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#26
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 18:45

[hopsieu]
La buna revedere dragele mele,

am revenit si eu dupa 2 saptamani de concediu si bineinteles ca eram nerabdatoare sa vad ce mai faceti, cum va descucati cu gradinaritul pe canicula.

Mira, sa ai un sejur frumos in Ro! De unde esti? Mi-au placut pozele din albumele tale, frumoasa gradina! Cand ai timp poate ne spui ce eveniment ai surprins in pozele din iunie cu copiii la padure. Ati gatit impreuna si ati facut obiecte din lemn si frunze? Cred ca a fost distractiv.
Mi-au placut si gladiolele lui Georgi! Garofite nu am reusit sa obtin din seminte, s-au uscat plantutele, sunt tare firave cand sunt mici.

Gabriela, interesanta vacanta de grup ati avut, am vazut pozele din Corfu, ce peisaje frumoase si ce mare s-a facut Tudor! Grecia e tare frumoasa, insa eu cu copiii nu pot savura turismul, prefer sa merg doar cu sotul altfel nu pot vizita nimic. Tu arati f bine in poze, mai tii dieta sau ai revenit la alimentatia normala?
Cu cannele nici eu nu am avut norocul sa le vad inflorite. E al doilea an si vad ca au crescut inalte insa nici urma de boboc, cred ca le place mai la soare.
Cu piscina, nu e mai simplu sa va luati una gonflabila?

Vreau si eu un butas de Clematis - imi poate da cineva?
Si pentru ca am citit de gemuri minunate faceti, as dori si niste zmeura daca are de dat vreo fata din Bucuresti. [:)]

Gradina mea se prezinta bine, desi am si floricele, ma laud cel mai mult cu legumele: am scos mazarea, fasolea, dovleceii si guliile produc masiv, la fel castravetii. Zilele trecute am gasit unul cat un dovlecel de mare, uitat printre frunze. In curand va trebui sa pun la murat caci nu putem manca atatia. Rosiile au inceput si ele sa se coaca, cherry sunt cele mai rapide ca de obicei. Am vinete si ardei insa mai au pana la cules.

Am vreo 2 brazde libere: ce rasaduri se mai pot pune acum?
Spor la gradinarit, acum ca ne-a mai lasat caldura!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#27
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 16 iulie 2012 - 22:52

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Hai ca devin si eu interesata de gloxinii...[pk]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."





Am intrat prin Ms.Bricolage din plictiseala, si pt ca vroia fimea sa se plimbe cu caruciorul printre "boboci"[:D]...............si mi-am luat gloxinie ci 13 lei[olala][olala]......aveau multe culori[olala]. Eu mi-am luat varianta pe mov, + ca am "furat" frunze de la alte 3 nuante[:D][:D]. Daca am noroc , la primavara o sa am pe putin 5 modele[olala]



[mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009)



Povestea nasterii printesei cu ochi albastri



Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


#28
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 11:43

Leeellooo piscina...[olala][olala][olala][olala] ce frumos suna.. tin pumnii...[pup]



Ibelciug eu stiu ca in perioada asta se pun rasadurile de varza...[:D] imi oferise si mie vecina o mica parcela din curtea ei... dar nu vrem sa amestecam treburile cu vecinii.. varza mea in curtea ei, sa sar gardul ca sa umblu la ea si sa o ud...[alcool] daca binevoieste sa ne vanda parceluta aia, cum discutam de ceva vreme e altceva...dar asa mi-e ca-mi aud vb apoi ca are si un baiat pierde vara si betivan in curte [:-@]



Dau eu clematis, dar la anu ca acum sunt inca mici, nici suportul nu l-am schimbat decat la cea bleo pentru ca vad ca a luat avant mai cu spor... Oare merge prin butasi sau mai degraba prin marcotaj? Inmultirea clematileor O sa studiez si eu plantutele mele sa vad ce crengute or fi apte de marcotaj...



Eu mi-am permis sa tund magnolia ca sa isi foloseasca energiile in mod constructiv si sa ia o forma de copacel... ramurelele tunse le-am pus in pamant in ghiveci la umbra... desi stiu ca si magnolia tot prin marcotaj se inmulteste mai usor...[:-@] vad eu daca se prind, le cadorisesc prietenelor.



Cand o sa terminam si noi interioarele sigur imi achizitionez si eu gloxinie...[:D][flo]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#29
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 13:35

Va salut si eu!
si, ca de obicei, am o intrebare: ati auzit de ruperea fructelor pentru a stimula/ajuta dezvoltarea celor ramase? Altfel spus merii nostri nu sunt pomi mari, sunt cam la al 3-lea an de rodire dar au fff multe mere. Instictul imi spune ca trebuie sa mai rupem din ele pentru a obtine mere mari si frumoase, dar "lacomia"[:D] e mare si deocamdata nu ne induram sa le rupem si sa le aruncam(nu pot fi mancate ca mere de vara, sunt tari, e vorba, in special de merele Golden), mai ales ca operatiunea ar trebui sa fie drastica, adica sa rupem cam 50% din ele. Insa daca ne-ar spune cineva cu experienta...am asculta sfatul!

Liviana, nu mai tin minte voi ati adus pamant, sau doar l-ati innobilat cu gunoi de grajd. La noi nu creste nimic in afara de ceapa si rosii. Castravetii si dovleceii s-au manat de fiecare data cand am pus.
Tu vrei butasi sau fructe de zmeura? butasi am eu, dar cred ca se pot trasplanta abia la toamna sau primavara devreme. Am si mure[olala]

#30
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 16:09

Bunicul meu are un mar deasta care se umple de merisoare... dar niciodata nu le-a rupt... sprijina crengile in pari ca sa nu se rupa, dar lasa fructele in copac. Adevarul este ca nu ies ele ff mari, dar sunt gustoase rau si multe cad oricum de la vant si alte conditii neprielnice. Partea nasoala este ca fac urechelnite acolo unde-s mai ingramadite ca au insectele unde sa-si faca cuib.

Daca e sa o iau logic [:D] i-ai face un bine ca l-ai mai usura... eu personal as face anul asta un experiment, dar nu as rupe in nici un caz 50%. Rau nu ai cum sa-i faci!

Butasi de zmeur vreau sa pun si eu la toamna... am prin vecini...[flo] dar mur... mi-as dori si deala...[olala]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -