Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CUM MA ANGAJEZ IN HR FARA EXPERIENTA?


39 raspunsuri la acest subiect

#31
Ralumat

Ralumat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 18 martie 2008 - 19:42

Felicitari Lioness pentru noua pozitie! Chiar ca stateai cu asul in maneca! [;)]Las-o pe viitoarea fosta colega, tu cu siguranta te vei descurca. Ai avantajul ca deja cunosti societatea in care lucrezi, echipa, stii cum sa-i iei pe fiecare in parte....nu te vei impotmoli. Asigura-te ca tot ce iti preda in domeniul actelor de munca sunt in regula - sa nu aiba carnete de munca lipsa/pierdute sau ceva acte impotmolite, ca pe urma nu mai ai de unde sa o aduci.Acum ce faci, te pregatesti pentru examenul la ITM?



Cortez, succes! Banuiesc ca incepi activ cautarea. Despre intrebari la interviurile de HR nu am nici cea mai vaga idee - la toate interviurile la care am fost eu s-a discutat pe marginea a ceea ce am facut in domeniu. iar experienta, bat-o vina! [flo]



Raluca, mami de [copil] David Calin (28.11.2006)

poze

#32
lioness1980

lioness1980

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 19 martie 2008 - 00:46

quote:
Originally posted by Ralumat
Felicitari Lioness pentru noua pozitie! Chiar ca stateai cu asul in maneca! [;)]Las-o pe viitoarea fosta colega, tu cu siguranta te vei descurca. Ai avantajul ca deja cunosti societatea in care lucrezi, echipa, stii cum sa-i iei pe fiecare in parte....nu te vei impotmoli. Asigura-te ca tot ce iti preda in domeniul actelor de munca sunt in regula - sa nu aiba carnete de munca lipsa/pierdute sau ceva acte impotmolite, ca pe urma nu mai ai de unde sa o aduci.Acum ce faci, te pregatesti pentru examenul la ITM?Cortez, succes! Banuiesc ca incepi activ cautarea. Despre intrebari la interviurile de HR nu am nici cea mai vaga idee - la toate interviurile la care am fost eu s-a discutat pe marginea a ceea ce am facut in domeniu. iar experienta, bat-o vina! [flo]Raluca, mami de [copil] David Calin (28.11.2006) poze


#33
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 10 mai 2008 - 23:25

Ghinion, se pare ca nu am noroc sa-mi schimb job-ul si sa scap de conta.
Am fost acum o luna la targ-ul de job-uri si am imprastiat cv-uri peste tot pe unde era nevoie de asistent HR sau publicitate (am facut ceva semanator la job-ul anterior)si nu m-a bagat nimeni in seama, am crezut ca din cauza varstei dar am fost cu o colega cu 10 ani mai mica decat mine care desi avea experienta in posturile pentru care a optat nu a chemat-o nimeni la nici un interviu. Se zice ca e lipsa fortei de munca pe piata, da si?
Am mai vorbit cu prietena mea de care am povestit aici ca este "manager hr" si care mi-a propus intr-o doara un post part-time de asistent manager, am tot asteptat oferta si nimic, a tras ea concluzia cum ca eu nu as pleca de la actualul loc de munca (eu nu stiu de ce trag toti concluziile astea, ca daca ai un salariu relativ mare asta nu inseamna ca esti multumit de ceea ce faci si este ceea ce iti doresti, banii nu inseamna intotdeauna totul), i-am spus ca as vrea si eu sa stau de vorba oficial cu cineva din firma care sa imi expuna oferta : ok part-time pentru cat timp (nu pot lucra o viata part-time), ce salariu, cui ma subordonez, ce trebuie sa fac etc (prietena mea zice ca este manager HR desi eu stiu ca a fost angajata doar pe recrutare, probabil ca vrea un asistent al ei si stie ca nu asta as vrea, vreau asistent inspector HR sa fac de toate nu doar o bucatica).
Intr-un final mi-a cerut CV-ul si mi-a zis ca cu CV-ul pe care il am nici ea nu m-ar angaja ca entry level HR, pentru ca am scris prea multe si lucrez in conta. Ce sa fac atatea am facut la job-urile anterioare adica de toate, sa mint in CV? Ea mi-a spus sa nu mai scriu contabilitate pentru locul actual de munca ci sa scriu ceva de HR, pai ce sa scriu daca eu n-am lucrat in HR, sa ma sparg in figuri ca stiu de toate, cand eu habar n-am si sa ma fac de ras la interviu?
Ce sa fac, ma puteti ajuta? Imi da cineva o idee, ca eu chiar nu mai am nici una. Am mai taiat din CV salariul dorit, am mai taiat din atributiile si realizarile pe care le-am avut la job-urile anterioare si tot nu ma vrea nimeni.[q]
Ajutor!


#34
Dariaaa

Dariaaa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 16:44

Fetelor, eu cred ca se poate si fara pile. Va spun ca la compania unde lucrez eu, stiu ca se dau sanse si celor fara experienta. Important e sa gasim atunci cand ne trebuie un om si sa corespunda asteptarilor noastre, nu neaparat profesionale, ci mai degraba umane. Se gaseste cineva dispus sa te te invete, sau inveti singura, din mers. Important este ca poti evolua si avansa repede.

#35
oprietena

oprietena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 22 mai 2008 - 14:44

Pai Dariaaa, da-ne si noua mai multe detalii, poate au o baza de date unde se pastreaza CV-uri pentru atunci cand e nevoie de un om nou. Uite eu as fi interesata. Sunt insp. res umane de cativa ani, cel putin pe CM, experienta mai putina (dar ai zis ca exista persoane dispuse sa te scoleasca, si mai ales stiu sa invat din mers)pentru ca firma la care lucrez are angajati putini si nu au fost evenimente importante. Si pe langa asta stiu multe altele (hai ca deja suna a lauda)[alcool][alcool]



Mirela & Rares nazdravan(06.01.2005)





POZE



#36
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 29 mai 2008 - 01:59

Dariaaa, eu nu stiu in ce companie lucrezi dar crede-ma ca am incercat, mi-am pus si "pilele" in functiune si mai rau am facut, cica vor frate cu experienta.La noi in firma cele mai bune persoane sunt cele care nu vor promovare si care stau in forma de ghiocel cu capul plecat, iar daca indraznesti sa speri la altceva intri in dizgratia sefilor. Am incercat sa fiu buna in tot ceea ce fac pentru departamentul in care lucrez si degeaba, pentru ca aici trebuie sa pupi mult ca sa ajungi undeva si sincer mie nu prea imi iese. Dupa ce am aplicat pentru un post de Hr disponibil in firma noastra, m-a pus naiba stie cine sa intreb pe cineva de la recrutare cam ce sanse pot avea pentru postul la care am aplicat si mi-a dat peste nas razand "ca si ea isi doreste sa fie director de magazin si nu o baga nimeni in seama", deja asta mi s-a parut cea mai mare ironie pe care am auzit-o vreodata in viata mea si de atunci abia daca ne mai salutam. Adica ce, daca lucrez la conta si n-am treaba cu HR-ul nu ma ajuta capul, adica ea s-a nascut Hr-ita? Ce ironici, oricum firma la care lucrez este plina ironici, grandomani,egoisti si...cei care puuuupa mult. Cred ca la interviu ii intreaba "ai una , doua din aceste calitati atunci te angajam".
Cam asta e...dar speranta moare ultima, poate pana la urma iese ceva.
Inchei aici ca deja m-am aprins prea tare nici nu stiu cat de explicita am fost, oricum daca da norocul peste mine si plec va divulg si numele companiei ca sa nu faceti vreodata greseala sa va angajati aici pentru ca "pe afara e vopsit gardul si inauntru e leopardul".
Succes tuturor care isi doresc o cariera in HR!

#37
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 30 mai 2008 - 14:28

quote:
Originally posted by cortez

Intr-un final mi-a cerut CV-ul si mi-a zis ca cu CV-ul pe care il am nici ea nu m-ar angaja ca entry level HR, pentru ca am scris prea multe si lucrez in conta. Ce sa fac atatea am facut la job-urile anterioare adica de toate, sa mint in CV? Ea mi-a spus sa nu mai scriu contabilitate pentru locul actual de munca ci sa scriu ceva de HR, pai ce sa scriu daca eu n-am lucrat in HR, sa ma sparg in figuri ca stiu de toate, cand eu habar n-am si sa ma fac de ras la interviu?
Ce sa fac, ma puteti ajuta? Imi da cineva o idee, ca eu chiar nu mai am nici una. Am mai taiat din CV salariul dorit, am mai taiat din atributiile si realizarile pe care le-am avut la job-urile anterioare si tot nu ma vrea nimeni.[q]
Ajutor!




pai cum vine asta cortez....vrei sa te angajezi in HR...si tu ne intrebi pe noi cum sa faci un CV? [:D]...pai aia ce vor sa lucreze in HR trebuie sa fie doctori docenti in CV...yo asa imi inchipui.
ideea este sa schimbi jobul...fa altceva

#38
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 01 iunie 2008 - 21:31

Guestus, ideea nu era aceea ca nu stiu sa scriu un CV, ci ca imi trebuie sa fac un CV de entry level. Si da, cu siguranta un HR trebuie sa fie "doctori docenti" in CV-uri, dar ca daca ai fi citit de la inceput ai fi intelesc ca imi doresc sa lucrez in HR si nu ca sunt "doctor docent".



P.S - Maine ma duc la interviu....[bicla]

Rog moderatorii sa inchida acest subiect, imi ajunge...

Multumesc

#39
lioness1980

lioness1980

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 03 iunie 2008 - 08:09

quote:


P.S - Maine ma duc la interviu....[bicla]

Rog moderatorii sa inchida acest subiect, imi ajunge...

Multumesc



Buna .
Ce ai facut la interviu?
Multa, multa bafta!!!

#40
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 09 iunie 2008 - 11:45

Topic inchis la cererea autoarei.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -