Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CUM MA ANGAJEZ IN HR FARA EXPERIENTA?


39 raspunsuri la acest subiect

#21
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 13:20

Buna, revin si eu la subiect, anul trecut prin luna mai am terminat cursul de inspector HR, am incercat sa-mi caut de lucru in domeniu dar din pacate toti cautau persoane cu experienta. Prietena mea care a facut acelasi curs cu mine si in aceeasi perioada a fost mai insistenta, si-a cautat in continuare de munca in HR mintind la interviuri care are experienta si asa s-a angajat la o firma destul de cunoscuta pe post de Manager HR. Sunt sigura ca nu va vine sa credeti, dar asa s-a intamplat. Ei bine eu nu pot sa mint la interviu, sa pretind ca stiu ceva ce de fapt nu stiu si sa ajung pe post [bang]. Eu mi-as dori sa o iau de la 0 desi in ziua de azi in goana in care traim nu cred sa fie cineva dispus sa investeasca timp si bani intr-o persoana lipsita de experienta, desi grea de cap nu sunt si am lucrat in domenii diferite unde am invatat din mers.

#22
lioness1980

lioness1980

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 03 februarie 2008 - 20:51

da...ce pot spune pe prietena ta o caracterizeaza mai multa ambitie si incredere in sine...dar nu stiu cat este de ok sa si minti asa.. eu una nu as putea sa fac asta ....
ma rog depinde de fiecare in parte.......

#23
Ralumat

Ralumat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 04 februarie 2008 - 20:30

Plus ca e destul de greu....Manager resurse umane are mult mai multe dimensiuni decat simpla administrare de personal. Asta la o firma care se respecta....si mi-e greu sa cred ca a putut pacali pe cineva ca are experienta de cultura organizationala, instruire si dezvoltare, recrutare, planuri de dezvoltare a carierei, etc,etc, chestii care "se simt" la interviu daca le stii doar din carti sau ai lucrat efectiv cu ele. Partea legislativa e doar o mica parte din ceea ce inseamna HR cu adevarat.



Raluca, mami de [copil] David Calin (28.11.2006)

poze

#24
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 01 martie 2008 - 22:20

nuuu, problema este ca la aceasta firma se oferea pentru acest post un salariu de 1200 ron pe cartea de munca 200 ron separat deci ajungea la 1400 ron, cam ce persoana cu pretentii de manager se angazeaza in Buc pe 1400 ron? Eu cred ca nu prea au avut succes in cautari si au angajat-o pe ea pentru ca au vazut-o ca se multumescte cu putin si ca este ambitioasa, culmea e ca se ocupa mai mult de recrutare cu toate ca a spus la interviu ca nu a mai facut recrutare totusi au angajat-o....ei asta ma scoate din sarite pentru ca eu am fost atat de sincera la interviuri si le-am spus exact ce stiu si ca nu am experienta dar vreau sa capat si n-am avut prea mult succes...
Acum tipa asta si-a depus CV-ul pentru postul pe care mi l-am dorit eu odata la firma la care lucrez si evident ca au si angajat-o si i-au mai dat si un salariu de 1800 ron ca doar a plecat de pe postul de manager HR nu?...culmea e ca vrea sa ma lase in locul ei dar parca mi-e teama ca mi-o iau in barba rau cu experienta mea "0" barat.

offf, nu se poate trebuie sa mai incerc si eu la cateva firme, cred totusi ca tine si de noroc

O seara buna


#25
Ralumat

Ralumat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 04 martie 2008 - 19:01

Nu, nu, nu!

Ce e asta cu "experienta mea 0 barat"? Pai cum sa castigi altfel experienta decat lucrand? Si la urma urmei e HR, nu neurochirurgie! TREBUIE sa ai incredere in tine! Faptul ca vrei cu adevarat sa reusesti te va ajuta sa nu faci greseli majore. Iar mici greseli facem cu totii, ca doar oameni suntem!

Si la urma urmei, tu ai un mare avantaj: ne ai pe noi pe aproape. Sunt multe HR-ite pe aici care cu siguranta te vor putea ajuta cand vei avea nevoie - foloseste PM-ul [;)].

Iar ocazia asta chiar nu o lasa sa-ti scape. Iti lasa locul ei? Foarte bine! Peste un an vei avea si tu poztia de HR Manager in CV [:D] (desi e adevarat, asta atrage in CV, insa la interviurile serioase chiar nu mai conteaza cum te-ai numit, ci ce ai facut si ce stii efectiv sa faci)



Raluca, mami de [copil] David Calin (28.11.2006)

poze

#26
lioness1980

lioness1980

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 08 martie 2008 - 00:50

Acum doua zile seful m-a rugat sa d-au anunt pentru responsabil personal si avand in vedere ca acum 1 an am terminat un curs pe aceasta specializare i-am spus ca sunt interesata direct sa ocup acest post :), l-am intrebat daca am deja diploma de inspector resurse umane la dosar mai e interesat sa publicam anunt la ziar, i-am propus sa publicam pentru un dispecer in locul meu si a fost deacord cu mine, asadar curand voi incepe programul zilnic la 8h,pe postul de Inspector Resurse Umane, mi-a spus ca imi va acorda posibilitatea sa invat tot deoarece una e teoria si alta e practica [cheers]

#27
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 20:18

Felicitari lioness1980, acesta este avantajul cand lucrezi intr-o firma mica, intr-o companie mare ca cea in care lucrez eu vor deja cu experienta iar pe invatacei nu ii baga nimeni in seama indiferent catde buni si ambitioasi ar fi pe postul pe care il ocupa deja.
Gata ma apuc de invatat pentru HR, imi puteti spune cam care sunt intrebarile folosite la interviuri pentru acest post?

Multumesc,

#28
lioness1980

lioness1980

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 21:27

multumesc mult.
:)

#29
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 22:09

[quote]Originally posted by Ralumat



Iar ocazia asta chiar nu o lasa sa-ti scape. Iti lasa locul ei? Foarte bine! Peste un an vei avea si tu poztia de HR Manager in CV [:D] (desi e adevarat, asta atrage in CV, insa la interviurile serioase chiar nu mai conteaza cum te-ai numit, ci ce ai facut si ce stii efectiv sa faci)





Cade partea asta, nu mai renunta la job-ul de Manager pentru ca a venit firma la care lucreaza in prezent cu o contra oferta de 400 ron peste oferta firmei la care tinea mortis sa ajunga(adik in total 2200 ron)acum sper macar intr-un post de asistent Manager Hr poate sa fie si part time, experienta sa fie ca imi ajunge dep. contabilitate unde este ceva de genul...[sm]nu recomand nimanui

#30
lioness1980

lioness1980

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 14 martie 2008 - 22:48

da, postul este de Responsabil Personal, pe cartea de munca deja m-a trecut conform calificarii "Inspector Resurse Umane", ..dar sper sa fie ok sa deprind repede toate responsabilitatile sa sa decurga tot ca la carte.

..se pare ca fata care pleaca nu prea se oboseste sa imi explice ..nu stiu de ce ...dar chiar daca la inceput ma voi da putin "cu capul de pereti daca ma impotmolesc" voi face tot ce imi sta in puteri sa ma descurc si sa nu dezamgesc pe nimeni...;)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -