Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hipospadias (16)


168 raspunsuri la acest subiect

#31
anamiton

anamiton

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 12 februarie 2012 - 01:38

Chestiunea sondei la prof. Hadidi este ca, probabil, nefiind spitalizare prelungita la copii, nu lasa sonda si sa pleci cu ea acasa,insa copiii operati la zalau tineau sonda intre 3 si 5 zile.
noi ne-am operat in 2009 si in 2010 si prima data am stat cu sonda 5 zile, dar am stat 11 zile in spital. Prin urmare, eu cred ca asta este explicatia.

#32
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 12 februarie 2012 - 02:20

Sonda o scoate dupa o zi doar la gradul 1. La gradul 2 am vazut ca plecau acasa cu sonda. La grad 3 stateau mai mult in spital, evident cu sonda.

Edit: sunt de acord cu Flaviansal ca stie dr. Hadidi cd/de ce o scoate. Nu o face de amorul artei si ca sa avem noi ce comenta pe aici.

==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#33
DrVoinescu

DrVoinescu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 12 februarie 2012 - 23:27

Referitor la interventia D-nei Casianacas din 10.02.2012.
Dupa cum am aratat, operez pentru hipospadias aproximativ 200 de copii pe an, cu o rata de complicatii (fistule, stricturi sau persistenta incurbarii penisului) in jur de 5%, rata situata sub media raportata pe plan international. Asta inseamna ca intr-un an, in jur de 10 copii operati pentru hipospadias au una dintre complicatiile enumerate si trebuie reoperati, reoperatii care la randul lor au procentul corespunzator de nereusita, necesitand o a treia interventie. Aceasta este facuta de de mine sau, la dorinta parintilor, de catre un coleg, precum si eu operez complicatii aparute la copiii operati pentru hipospadias o data, de doua ori sau chiar de trei ori, de catre alti colegi. In acest context consider ca este exagerat sa mi se conteste competenta profesionala pentru cele intamplate cu copilul domniei sale. Ma bucur sincer ca problemele copilului au fost rezolvate in momentul de fata, si sper ca acest rezultat sa se mentina in timp. Consider totusi ca cele doua operatii anterioare au avut un rol pozitiv in indreptarea penisului si mobilizarea de tesuturi utile (grefa de mucoasa bucala), folosite pentru inchiderea fistulei. Imi pare rau ca nu am avut posibilitatea de a vedea copilul dupa cea de-a doua interventie, pentru a-mi putea spune punctul de vedere. IN NICI UN CAZ ACEST CONSULT NU PRESUPUNEA AUTOMAT CA CEA DE-A TREIA OPERATIE SA FIE EFECTUATA DE MINE ! Este dreptul fiecarui parinte sa decide ce chirurg ii opereaza copilul...

#34
Sefi

Sefi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 18:08

Corina, Anamiton, habar n-am de unde pot trimite mesajul privat. Ghidati-ma un pic.

In alta ordine de idei, nu cred ca il critica nimeni pe Prof. Hadidi aici, eu, cel putin, mi-am expus problema sau presupusa problema de dupa operatie a baietelului meu si ma interesez cum a decurs perioada postoperatorie la alti copii, ca sa stiu la ce sa ma mai astept si sa vad daca e normal ce experimentam noi. Si cred ca am dreptul sa sper ca anomalia sa fie corectata aproape in intregime, mai ales ca am fost asigurati ca sansele de reusita sunt de 99%, dat fiind ca baietelul meu avea hipospadias gradul 1 cu curbura, si, ulterior, ca operatia a reusit. Si daca am avut unele nemultumiri, pentru ca era cat pe ce sa fim uitati la vizita, sau pentru ca nu am primit toate informatiile necesare perioadei postoperatorii (erori umane, de altfel, dar care nu iti pica bine cand ti se intampla tocmai tie), mi le-am expus, asa cum isi expune toata lumea parerea in mod democrat pe forum. Si mai cred ca rolul forumului este de a ne ajuta intre noi, de a ne sfatui si incuraja.

Sanatate picilor!
Maria

#35
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 19:17

Maria, deasupra mesajului meu, sus in bara, scrie cu rosu PM. Da click pe el si imi poti trimite mesaj privat.

Sunt de acord cu tot ce ai scris. e normal ca toti sa ne putem spune opiniile fara sa sara ceilalti la noi. Eu de aia nici nu mai scriu.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#36
andreea_71

andreea_71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 20:11

Buna tutror!

Nu am mai scris de prin septembrie, cand ne-am operat a 2-a oara a dl. Voinescu. Azi am deschis forumul pt a vedea ce mai fac ceilalti copii, parinti, cand, SURPRIZA: dl Voinescu ne-a scris aici, pe forum.

Surpriza mea este mare dintr-un motiv oarecum personal si anume:

Eu am povestit despre operatiile naostre si in 2010 si in 2011, si chiar rog pe dl doctor Voinescu sa reciteasca ce am scris, la:

http://forum.desprec...TOPIC_ID=154364
pg 1, 2, etc

http://forum.desprec...94&whichpage=13
pag 13.

Cele 2 experiente/relatari au avut puncte comune, in principal privind actul medical in sine, dar si puncte diferite privind atitudinea medicului si/sau asistente. Stiu ca in sepembrie 2011, dupa ce-a de-a doua operatie, am scris ca il regasisem pe dl doctor mai rece, mult mai departe de ingrijoarea parintelui. Culmea este ca, MULTE saptamani dupa septembrie 2011, m-am tot gandit sa merg la dl doctor Voinescu pentru o discutie "nelegata de HS", ci legata de dansul. Imi doream FFFFF MULT sa am o oportunitate in care sa-i povestesc, pe scurt, ca parintii AU NEVOIE de mai multa comunicare din partea medicului, inainte si dupa operatie, si sa IL ROG sa intre pe forum si sa dialogheze, din cand in cand, cu parintii de aici. Nu am reusit sa ajung la dansul, doar din lipsa de timp. Dar in permanenta imi staruia gandul in minte.

Si azi, am vazut ca dansul ne-a scris aici, PARCA ar fi stat de vorba cu mine.

Nu stiu cum de s-a gandit dansul, cu cine a mai discutat, [poate i-am transmis telepatic :)] DAR ideea in sine mi se pare ffff buna.

Pentru ca sunt oameni ce se exprima mai usor in scris, si in dialog verbal sunt mai retinuti.

Pe de alta parte, apreciez obiectivitatea cu care dl doctor scrie aici, FARA a blama vreun alt medic sau a minimiza reusitele altora.

Legat de operatii nereusite, in medicina, mai abitir decat in alte domenii, nimeni nu cred ca poate estima cum ar fi fost daca o operatie era facuta de x, nu de y, daca pacientul avea varsta aia sau ailalta, etc.

Nu as vrea sa considerati postarea mea ca un elogiu adus dl doctor Voinescu, mai ales ca toate postarile mele au fost obiective, si cu lucruri pozitive, si cu negative. Dar as vrea sa "profit" de initiativa domnului doctor si sa INCURAJEZ dialogul si comunicarea.

Pentru ca acest dialog ne este util tutoror... suntem AICI, vorba americanului, ON SAME PAGE.

O saptamana buna tuturor!

#37
Sefi

Sefi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 21:18

Corina, am vrut sa iti trimit PM, dar zice ca nu accepti mesaje private. Am sa mai incerc. Si nu inteleg de ce la mine nu apare optiunea.

#38
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 14 februarie 2012 - 03:32

Maria, e posibil sa nu imi poti trimite mesaj pt ca nu ai trecut de moderare. Trebuie sa ai 10 mesaje pe forum ca sa scapi de moderare si sa poti trimite/primi PM.

As vrea tare mult sa vorbim.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#39
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 14 februarie 2012 - 15:31

Sefi , ti-am trimis eu PM. Verifica in meniul din stanga sus, la mesaje private dc iti apare cu rosu ca ai primit mesaj privat nou.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#40
Sefi

Sefi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 14 februarie 2012 - 16:35

Corina, iti dau direct adresa sa email, ca m-am plictisit de PM-ul pe care nu-l pot folosi oricum. Imi apare ca mi-ai trimis PM, dar nu il pot citi. In fine: maria.apreotesei@yahoo.com.

Anamiton, te rog sa imi scrii pe email, sa imi spui despre voi, am nevoie de experienta cuiva cu aceeasi problema.

Multumesc.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -