Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil adoptat - cum se comporta la adolescenta?


32 raspunsuri la acest subiect

#31
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 21:15

Buna,
de multe ori stau si ma intreb de ce impactul psihologic este atat de mare in momentul in care un copil adoptat face o greseala, nu cumva si copii naturali gresesc la fel de mult dar nu sunt judecati atat de aspru, de ce se spune " vai a avut grija de el si uite acum ce ii face" " eeei gena", dar copii naturali cand isi omoara parinti, fura se drogheaza sau mai stiu eu ce alte grozavii mai fac, cu cine mai seamana, a cui gena o mai are," aaa asa este el construit, rau"" ei educatia ", construit din ce? nu sunt la fel ca si ceilalti.
Nu cumva ar trebui noi sa ne schimbam mentalitate, principiile si sa nu mai judecam, ca poate toti am gresit in viata,indiferent de genetica noastra, cu ce este diferit un copil natural de unul adoptat, sincer eu nu am vazut nicio diferenta intre ei, fizica si nici mentala, doar o marginalizare a noastra ca este adoptat.
Daca copilul meu va alege mama naturala in locul meu mai tarziu niciodata nu-l voi judeca, eu nu-l cresc doar pentru mine sa ma ajute la batranete, il pregatesc pentru societate , sa pot sa-i dau aripi, sa nu depinda de nimeni.
Daca vrea sa-mi deschida usa va fi primit, daca nu, asta este, cati copii naturali nu-si viziteaza parinti cu ani sau pur si simplu uita de existenta lor, da, dar ceilalti nu sunt judecati, sunt naturali.
O seara buna



Denisa220972 mamica puiului Denisa

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.



#32
Pia

Pia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 20 iulie 2012 - 13:55

Denisa mi-ai citit gandurile[pup] asa gandesc si eu, am in jurul meu n exemple de copii naturali care si-au uitat parintii si nu-s judecati prea aspru, pe cand cei adoptati gata sunt catalogati, urat f.urat. Daca copilul meu la 18 va vrea sa-si cunoasca parintii biologici eu il voi sustine, el chiar m-a intrebat cine este doamna aceeea la care a stat in burtica, i-am spus ca n-o cunosc, el mi-a spus daca atunci cand se va face el mare mergem sa o cautam, sa o cunoastem, si i-am raspuns ca DA mami cum sa nu, cand vrei tu mergem si-o cautam, daca el va vrea sa aibe leg. cu ei, eu nu ma voi opune, dar sunt sigura ca nu ne va parasi asa fara vreun regret cum spune Gabriela, totul tine de dragostea oferita lui, educatie etcetecetec.


Mamica de ingeras Valentin


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -