Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil adoptat - cum se comporta la adolescenta?


32 raspunsuri la acest subiect

#21
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 19 iunie 2012 - 11:56

Ce se intampla cu adevarat in ce sens? Crezi ca ar ascunde cineva ceva?
Fiecare familie este unica, fiecare copil este unic, fiecare relatie intre soti/familie/copil e unica. Nu prea poti sa generalizezi si sa tragi concluzii.
Daca vrei sa adopti, adopti si cu Dumnezeu inainte.

Spuneai ca ai citit topicul "Desfierea". Eu stiu o familie cu copil natural care trece prin aceleasi probleme. E mai greu, e mai usor pentru ca e copilul nascut de tine si face asa ceva?

De asta spun, desi imi pare extrem de rau de ceea ce traieste Linasobolina, extrem, extrem de rau, nu am cuvinte sa spun cat de rau, pentru mine nu a contat in momentul in care am decis ca vreau sa am un copil, nu sa fiu musai gravida.

Intamplarea a facut sa vina la noi fetita noastra la o varsta foarte frageda. Efectiv intamplarea, pentru ca desi initial am visat sa avem un bb mic, ulterior am zis ca va fi sa fie asa cum o vrea Doamne-Doamne si bebele nostru, indiferent de varsta lui si de sexul lui si de etnia lui, va ajunge la noi. Si a ajuns. Si e minunata. Si e a noastra cu totul si cu totul, atat de a noastra, suflet din sufletul nostru ca nu imi pot imagina sa fi fost altfel.

Da, uneori mi se strange un pic inima cand ma gandesc ca ii vom spune ca e adoptata, nu pentru mine, ci pentru ea, sa nu se simta fara radacini, mi se rupe sufletul ca s-ar putea simti chiar si o fractiune de secunda abandonata, ca ar putea suferi chiar si o miime de secunda.
Pentru asta ne pregatim, ne spunem zilnic cat de mult ne iubim si ne pupacim si ne gadilim si ne jucam. Stie deja, la 2 ani si 10 luni cat este de frumoasa, cat este de iubita, stie ca ziua ei e in august, dar ca a venit la noi adusa de mos Craciun. Asa ca serbam doua zile de nastere, a ei cand s-a nascut si iarasi a ei cand a venit a noi, cealalta nastere, cea din suflet.
Recent am vazut toti trei Veronica si a spus mami, vleau sa vina si la mine zana cea buna sa imi aduca o tlaistuta... si eu sunt cuminte si buna ca Velonica. I-am spus, mami, sigur ca esti cuminte si buna si minunata si sa stii ca la tine a venit deja zana cea buna. A colaborat cu mos Craciun si te-a adus la noi, sa fii fetita noastra si noi sa fim mami si tati ai tai. Si s-a facut ghem la mine in brate si a zis te iubesc mami! si pe tati! si pe otto si pe zala (astia sunt cainii) si a fugit la joaca. Mami hai afala sa jucam folbal!

Garantii nu are cum sa iti dea nimeni, fiecare isi traieste viata lui, experientele lui.
Tu stii ce vrei, cata disponibilitate are sufletul tau, cata iubire sa nasca in acest fel si sa ai un copil.
Ce vine dupa aceea... nu stim. Dar putem gandi frumos, putem sa proiectam in viitor gandurile noastre bune, speranta noastra, bucuria si fericirea, nu temerile.
Daca vor fi sa fie si probleme, vei vedea atunci cand vor fi cum le vei face fata, cum le vei rezolva.
Pana atunci, daca ai decis sa mergi pe drumul asta, nu iti umbri singura bucuria.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#22
antibes1970

antibes1970

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 22 iunie 2012 - 20:48

Hai ca nu am mai scris de cateva zile.
Nu imi umbresc bucuria , dar exact asa cum povestea aici o fata , ca medicul de familie , prietenii , toti ii ziceau sa nu adopte , asa am facut si eu greseala de a fi sincera cu niste colegi si ei ( oameni de treaba de altfel ) au inceput sa imi spuna de cunoscuti de-ai lor , care au adoptat si ca s-a "sfarsit prost" in toate cazurile
Nu sunt batuta in cap si nici negativista , din contra !
dar vreau sa aud si pareri bune !!!
de un final fericit !


#23
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 22 iunie 2012 - 23:56

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

nadaflorilor
M-ai facut sa rid ,pai acest tip de adoptie am facut-o si eu ,nu este nimic ilegal ,legea veche permitea asa ceva cetatenilor romani cu domiciliu in alta parte.Problema cea mai mare a fost ca a trebuit sa nu merg la serviciu un an de zile si statul acasa (fara sa fi platita)are un cost destul de mare.
Eu tin legatura si acum cu autoritatile si ei stiu absolut totul despre copilul meu.


in cazul ei i se promitea ca va fi acoperita, adica ea isi va vedea de viata ei linistita si o persoana de bine, stimulata la fel de bine, o va tine la curent cu eventuale controale...iar cand se interesa ea de adoptie acest gen de metoda nu era legala, era o gaselnita sa se strecoare printre parintii adoptivi stabiliti in tara, ea trebuia sa pretinda ca s-a intors in tara si ca traieste aici

Nina,mami de, [fetita]




#24
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 23 iunie 2012 - 03:13

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
nu sunt considerati inferiori, sunt considerati un risc, copii scosi din tara ies cu totul din sistem si li se poate intampla orice, de exemplu sunt traficati (au fost cazuri cand incercand sa dea urma copiilor infiati si scosi din tara nu li s-a mai dat de urma) ... e discriminatoriu si pentru copii, adica daca nu au fost doriti de o familie din tara ii dam ...sa scapam de ei

Poate pentru cei care traiesc in lumea a 3-a. Sunt sigura ca cei care traiesc LEGAL in tari civilizate nu pot sa scape sub radar. Aici ca sa aduci un copil in tara trebuie inregistrat la centrelink. Pai sa nu vaccinezi copilul, sa nu fie in evidenta la un medic de familie, sa nu mearga la scoala, imediat se sesizeaza autoritatile. Plus ca sunt sigura ca se poate organiza cu autoritatile de aici sa tina ochii pe un copil adoptat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#25
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 23 iunie 2012 - 13:25

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
nu sunt considerati inferiori, sunt considerati un risc, copii scosi din tara ies cu totul din sistem si li se poate intampla orice, de exemplu sunt traficati (au fost cazuri cand incercand sa dea urma copiilor infiati si scosi din tara nu li s-a mai dat de urma) ... e discriminatoriu si pentru copii, adica daca nu au fost doriti de o familie din tara ii dam ...sa scapam de ei

Poate pentru cei care traiesc in lumea a 3-a. Sunt sigura ca cei care traiesc LEGAL in tari civilizate nu pot sa scape sub radar. Aici ca sa aduci un copil in tara trebuie inregistrat la centrelink. Pai sa nu vaccinezi copilul, sa nu fie in evidenta la un medic de familie, sa nu mearga la scoala, imediat se sesizeaza autoritatile. Plus ca sunt sigura ca se poate organiza cu autoritatile de aici sa tina ochii pe un copil adoptat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




eu nu am spus nimic de autoritatile statului unde ar fi dus ea copilul, nu am de unde sa stiu ce gandea ea despre partea asta a povestii, ea mi-a povestit doar cum trateaza partea de poveste care are legatura cu romania si cum e incurajata sa creada ca merg lucrurile chiar de cei care ar trebui sa aplice niste reguli si sa aibe grija ca niste conditii (cele prevazurte de lege) sa fie indeplinite

ps. e in suedia

Nina,mami de, [fetita]




#26
floarea de colt

floarea de colt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 12:46

eu raman asa ..putin descumpanita cand vad astfel de intrebari...
cum se comporta un copil adoptat in adolescenta??!!

l-a fel de bine pot intreba de unde stii cum se va comporta in adolescenta copilul nascut de tine???!!!

chiar nu exista vreo reteta minune...nici vreun raspuns ferm la nici una din cele doua intrebari!!!

n-ai de unde sa stii ce va fi si cum se va comporta copilul tau , adoptat sau nascut de tine .

toate am trecut prin mii de intrebari , am citit sute de pagini , despre adoptii , inainte de a incepe intreg procesul adoptiei .

eu am invatat un singur lucru , f clar , din toata aceasta informare , nimic si nimeni nu-ti garanteaza ceva concret in legatura cu sanatatea fizica sau psihica a copilului tau .
si cu cat vrei sa stii mai multe cu atat constati ca de fapt nu stii nimic , si , nu-ti ramane decat sa te lasi in seama Celui de Sus .




ps.manuelita ce faci??niste pozici noi cu fetita ta nu-mi mai trimiti!?


mamica de [am] norocel ANDREI[copil]

#27
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 02 iulie 2012 - 13:18

Am chiar acum in casa o adolescenta adoptata , venita in vacanta la fata mea[:D]....eu cred ca cel mai mult conteaza educatia care i a fost data, dragostea primita.....este un copil bun si exact se comporta ca fiica mea [:D]



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975

#28
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 10:36

excat ce imi place sa aud .

avem insa 2cazuri apropiate - 2 baieti infiati si amandoi s-au intors in familia biologica fara nici un fel de regret sau dragoste fata decei care i-au infiat . cunosc ambele familii in ambele cazuri , iar aceasta experienta mi-a dat de gandit .

"niciodata nu e prea tarziu"

#29
danaionela

danaionela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 14:52

Gabi pot sa-ti dau exemple cate vrei si dintr-o parte si din partea cealalta. Cunosc tineri adoptati care isi considera familia adoptatoare ca pe o binecuvantare si cunosc cazuri in care proprii copii au fugit de acasa si dorm pe strazi . Aici nu ma refer la niste oameni amarati care sa traiasca de pe o zi pe alta, ci din contra. Asa ca exceptii sunt in ambele cazuri.

#30
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 18 iulie 2012 - 15:58

azi e o zi trista pt ideea de adoptii[q]
BebeAnda se plange la celalalt subiect de actiuni partinitoare ale directiilor, Simona si Alabina de comportamentul AM, iar aici, Gabriela ne da exemple extreme despre evolutia adoptiei.
Gabriela, unde crezi tu ca au gresit acei parinti? la ce varsta au plecat copiii? Familiile naturale i-au primit pur-si-simplu?



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -