Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 5 voturi

Agitatie si zapaceala(2)


364 raspunsuri la acest subiect

#341
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 23:14

aaaaa....la mine clar intra la timp pierdut aiurea...Carmenbr,
dar e ora mea de culcare asa ca incerc sa ma relaxez dupa o zi obositoare la munca si ceva pe acasa...
am renuntat la sfaturi si pareri undeva pe la pagina 20, capitolul I


PS. Kariguld e pe bune...macar sa incercam...[:)]

O seara minunata...[flo]

#342
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 23:15

Selene, ai incercat sa o abordezi pe Daria cum ti-am spus? Adica, asezat pe vine, privit in ochi si spus pe tonul cel mai bland posibil ce asteptari ai tu de la ea, dar intelegator, relaxat,sincer, sa simti practic legatura dintre voi( nu stiu cum sa exprim in cuvinte legatura asta)? Ai nevoie de timp pentru tine, Daria te solicita exact cand tu nu poti, cand nu ai cum sa fi disponibila fiindca vrea sa se asigure ca pentru ea, tu esti disponibila tot timpul, are nevoie probabil de dovezi, fa-i pe plac o perioada, vrea sa o iei in brate cand esti pe wc, ia-o....ai sa vezi ca nu va dura, treptat isi va lua spatiul ei, nu te va mai solicitat asa non stop! Nu cred ca sistemul cu recompensele este solutia cea mai buna in acest moment!



Cred ca de la Happy in Two am invatat chestia cu inimioara care trebuie umpluta atunci cand ajungem intr-un punct in care nu ne mai intelegem, umplerea inimii se face cu imbratisari si pupicuri si discutii. Copilul meu imi spune foarte clar ce are pe suflet si o spune de mult! Sa-ti dau un exemplu relativ minor, se trezeste intr-o dimineata plangand si smiorcaita maxim, si o iau asa la umplut inimioara ( desi tipa la mine si sarea toata de nervi :) ) si ce crezi ca-mi zice : ca ea era trezita de mult in camera ei si m-a auzit cand i-am zis lui bebe "hai puiut sa iei siropelul" si alinturile cu bebe si normal ca gelozia desi apara destul de rar, se mai face simtita din cand in cand. Nici prin cap nu mi-a trecut ca ea este treaza la ora aia si ca mai si aude ce se intampla...si ca ea este geloasa, ma gandeam ca nu a dormit bine noaptea sau cine stie ce are...dar mi-a spus clar...cand nu-mi spune imi deseneaza...!



Intr-o revista din aia de la kaufland am citit despre cele 20 de imbratisari zilnice necesare copilului! Cati ne imbratisam copii de 20 de ori intr-o zi?



Cand vrei sa gasesti cai de a iesi dintr-o stare le gasesti oriunde, iar cand nu esti pregatit, cand nu vrei...pot sa-ti licare pe semnal luminos tot felul de sfaturi...ca tot nu le vei vedea...



Asta cu rudele este de domeniul fantasticului!







Lumea mea

#343
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 23:17

inbox, da. [flo] Am si notat. [pup]



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#344
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 02:43

Eu una insist si insist...Selene fa ti timp pentru tine!!!!!URGENT!!
Esti stresata de cele mai absurde si mai puerile motive din lume:ba neamurile,ba sotul (sau iubitu ca nu am fost atenta) etc etc.Ramai un pic singura cu tine,du te la un spa ,la un masaj..nu e scump vezi ca daca ai sa cauti pe net pe site-urile ci reduceri gasesti vouchere la 50 60 lei unde ai parte de spa =uri sau de masaj,nu stiu ceva numai si numai pentru tine.Du te la film,la teatru,e 15 lei biletul la film.Trebuie sa te ingrijesti de tine,de sufletul tau,pantru ca apoi sa fii disponibila pentru cei din jururl tau in mod deosebit pentru micuta ta.
Sfaturi privind fetita nu iti mai dau ca ti au dat alte fetele unele ff bune din care am invatat si eu[:D]
Priveste te pe tine cu alti ochi,regaseste in tine forta de a merge inainte,este incarcata de energie negativa ,fa sport,tot pe site -urile alea gasesti cursuri de dans sau de pilates la reducere 40 50 de lei.Daca vei continua asa nu e bine nici pentru tine nici pentru fetita ta care va creste lanaga o mamica stresata,frustrata,cu un milion de ganduri in cap.banuiesc ca esti tanara si nu ai invatat de te bucuri cum trebuie de viata.
Sper sa nu ignori mesajul meu si sa faci ceva pentru tine
[flo]

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#345
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 10:25

selene,
iertare ca spun,dar asta gandesc:
eu nu consider ca ai probleme majore in viata personala care sa te faca sa gandesti atat de negativ.

rudele nu te ajuta?
atata timp cat nu ti-ai cumparat o casa si mama ta nu te-a evacuat din ea, atata timp cat nu iti trimite nimeni injurii, urari sa te duci pe lumea ailalta, eu consider ca ai rude dragute!

parintii nu sunt ok?
atata timp cat nu esti tu cea care sa trebuiasca sa ii duci pe la spitale , sa le platesti facturile, sa le cumperi tu de mancare, ai parinti ok.

copilul nu e ok?
atat timp cat e dezvoltat normal, cat nu a trebuit sa pazesti incubatorul rugandu-te in genunchi sa traiasca, cat nu dai pe luna sute de euro pe tratament, cat poti dormi noaptea mai mult de 3 ore,cat are o dezvoltare normala, ai un copil ok.

esti f bolnava?
atata timp cat viata ta nu depinde la propriu de niste nenorocite de pastile, cat durerile nu te acapareaza incat sa lesini,cat poti manca, respira fara sa ai nevoie de pastile, esti sanatoasa.

nu ai job?
poti merge?poti judeca limpede?poti spala vase,gati, da meditatii, face curat, traduce, preda la scoala,?daca poti face oricare din aceste lucruri inseamna ca iti poti castiga o paine!

nu iti mai plange de mila.stii de ce?
singurul lucru care, probabil ca nu ti s-a spus este ca fetita ta e in perioada in care i se formeaza personalitatea si asa cum te comporti tu,va fi si ea, sau va fi marcata de o mama mereu nefericita. ghici ce ascunde asta?o depresie.

ofera-i rasul nu zambetul tau, iubirea ta, bucuria ta de a trai, daca vrei sa le aiba si ea mai incolo.

Tatiana sufletului meu a murit acum 3 ani.cu cateva zile inainte sa moara cred ca am ras cel mai mult in viata mea,cu ea evident.
abia mai tinea chitara in mana,dar era o forta.
am avut privilegiul de a trai o prietenie perfecta.femeia aceea bolnava de cancer, care si-a pierdut casa, parintii, iubitul, nedreptatita, lovita, femeia aceea care avea 1,60 a fost obligata sa lucreze in mina la incarcat vagoneti, insa acasa il citea pe Sartre.
femeia aceea este cea mai vesela persoana,cea mai optimista persoana din viata mea.

nu cred ca ai trait drame mai mari ca ale ei.

restul e literatura,vorba ei.

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#346
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 11:24

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Selene, ai incercat sa o abordezi pe Daria cum ti-am spus? Adica, asezat pe vine, privit in ochi si spus pe tonul cel mai bland posibil ce asteptari ai tu de la ea, dar intelegator, relaxat,sincer, sa simti practic legatura dintre voi( nu stiu cum sa exprim in cuvinte legatura asta)? Ai nevoie de timp pentru tine, Daria te solicita exact cand tu nu poti, cand nu ai cum sa fi disponibila fiindca vrea sa se asigure ca pentru ea, tu esti disponibila tot timpul, are nevoie probabil de dovezi, fa-i pe plac o perioada, vrea sa o iei in brate cand esti pe wc, ia-o....ai sa vezi ca nu va dura, treptat isi va lua spatiul ei, nu te va mai solicitat asa non stop! Nu cred ca sistemul cu recompensele este solutia cea mai buna in acest moment! Cred ca de la Happy in Two am invatat chestia cu inimioara care trebuie umpluta atunci cand ajungem intr-un punct in care nu ne mai intelegem, umplerea inimii se face cu imbratisari si pupicuri si discutii. Copilul meu imi spune foarte clar ce are pe suflet si o spune de mult! Sa-ti dau un exemplu relativ minor, se trezeste intr-o dimineata plangand si smiorcaita maxim, si o iau asa la umplut inimioara ( desi tipa la mine si sarea toata de nervi :) ) si ce crezi ca-mi zice : ca ea era trezita de mult in camera ei si m-a auzit cand i-am zis lui bebe "hai puiut sa iei siropelul" si alinturile cu bebe si normal ca gelozia desi apara destul de rar, se mai face simtita din cand in cand. Nici prin cap nu mi-a trecut ca ea este treaza la ora aia si ca mai si aude ce se intampla...si ca ea este geloasa, ma gandeam ca nu a dormit bine noaptea sau cine stie ce are...dar mi-a spus clar...cand nu-mi spune imi deseneaza...! Intr-o revista din aia de la kaufland am citit despre cele 20 de imbratisari zilnice necesare copilului! Cati ne imbratisam copii de 20 de ori intr-o zi? Cand vrei sa gasesti cai de a iesi dintr-o stare le gasesti oriunde, iar cand nu esti pregatit, cand nu vrei...pot sa-ti licare pe semnal luminos tot felul de sfaturi...ca tot nu le vei vedea... Asta cu rudele este de domeniul fantasticului! Lumea mea
Eu o stiu asa: orice om are nevoie de 4 imbratisari/zi ca sa supravietuiasca8 imbratisari/zi ca sa progreseze 12 imbratisari/zi ca sa fie fericit. Eu nu numar de cate ori/zi o imbratisez pe Alex, dar de cate ori trece pe langa mine pun mana pe ea: o mangai pe cap, pe spate, ii aranjez o hainuta, etc. O pupacesc si cand sta pe olita. Conteaza foarte mult. Alexandra Maria 14.12.2007

#347
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 11:52

Citat:
citat din mesajul lui dana vio
Citat:
citat din mesajul lui inbox
Selene, ai incercat sa o abordezi pe Daria cum ti-am spus? Adica, asezat pe vine, privit in ochi si spus pe tonul cel mai bland posibil ce asteptari ai tu de la ea, dar intelegator, relaxat,sincer, sa simti practic legatura dintre voi( nu stiu cum sa exprim in cuvinte legatura asta)? Ai nevoie de timp pentru tine, Daria te solicita exact cand tu nu poti, cand nu ai cum sa fi disponibila fiindca vrea sa se asigure ca pentru ea, tu esti disponibila tot timpul, are nevoie probabil de dovezi, fa-i pe plac o perioada, vrea sa o iei in brate cand esti pe wc, ia-o....ai sa vezi ca nu va dura, treptat isi va lua spatiul ei, nu te va mai solicitat asa non stop! Nu cred ca sistemul cu recompensele este solutia cea mai buna in acest moment! Cred ca de la Happy in Two am invatat chestia cu inimioara care trebuie umpluta atunci cand ajungem intr-un punct in care nu ne mai intelegem, umplerea inimii se face cu imbratisari si pupicuri si discutii. Copilul meu imi spune foarte clar ce are pe suflet si o spune de mult! Sa-ti dau un exemplu relativ minor, se trezeste intr-o dimineata plangand si smiorcaita maxim, si o iau asa la umplut inimioara ( desi tipa la mine si sarea toata de nervi :) ) si ce crezi ca-mi zice : ca ea era trezita de mult in camera ei si m-a auzit cand i-am zis lui bebe "hai puiut sa iei siropelul" si alinturile cu bebe si normal ca gelozia desi apara destul de rar, se mai face simtita din cand in cand. Nici prin cap nu mi-a trecut ca ea este treaza la ora aia si ca mai si aude ce se intampla...si ca ea este geloasa, ma gandeam ca nu a dormit bine noaptea sau cine stie ce are...dar mi-a spus clar...cand nu-mi spune imi deseneaza...! Intr-o revista din aia de la kaufland am citit despre cele 20 de imbratisari zilnice necesare copilului! Cati ne imbratisam copii de 20 de ori intr-o zi? Cand vrei sa gasesti cai de a iesi dintr-o stare le gasesti oriunde, iar cand nu esti pregatit, cand nu vrei...pot sa-ti licare pe semnal luminos tot felul de sfaturi...ca tot nu le vei vedea... Asta cu rudele este de domeniul fantasticului! Lumea mea
Eu o stiu asa: orice om are nevoie de 4 imbratisari/zi ca sa supravietuiasca8 imbratisari/zi ca sa progreseze 12 imbratisari/zi ca sa fie fericit. Eu nu numar de cate ori/zi o imbratisez pe Alex, dar de cate ori trece pe langa mine pun mana pe ea: o mangai pe cap, pe spate, ii aranjez o hainuta, etc. O pupacesc si cand sta pe olita. Conteaza foarte mult. Alexandra Maria 14.12.2007
Da, era o ierarhie, atunci, dupa ce am citit articolul, de test am numarat intr-o zi de cate ori imi iau copilul in brate ( nici nu ma gandeam ca nu ating limita maxima, ca sa zic asa), am ramas socata sa aflu ca eram undeva la limita dintre supravietuire si progres :). Nu numar nici eu, dar de cand am citit articolul cu siguranta am fost mai atenta la acest aspect . [flo] foarte bune completarile, mie imi prinde bine sa-mi mai aduc aminte una alta, desi multe chestii mi-au intrat in reflex, in rutina, le-am asimilat si a fost clar mai bine. Inca ceva Selene, pentru ca fiica ta sa-ti spuna ce simte, incearca sa exersati sentimentele. Desenati fete triste, zambitoare, planse, nervoase etc. Caci si daca ar vrea sa-ti spuna ce simte, probabil ca nu stie sa verbalizeze. Ii poti spune ca este normal sa fim uneori suparati, furiosi etc, asa cum e normal sa fim veseli, fericiti...ce ne face sa fim intr-un fel sau altul, ce ar supara-o pe ea, ce o face pe ea fericita etc, ce este invidia, gelozia si o multime de alte sentimente ( fi-mea era foarte trista ca o fetita la gradinia radea de parul ei- are un par lung, superb- i-am spus ce inseamna invidia, si i-a trecut supararea). Da-te pe tine ca exemplu " stii si eu sunt nervoasa, trista,fericita etc, pentru ca". Eu ii spun copilului cand am o zi proasta ( ca mai am si din astea, cred ca toti avem), " sa stii ca sunt cam obosita, sau sunt suparata din X motiv" sa stie copilul care este starea mea sa nu sa simta cumva vinovata de starile mele... Poate au mai fost spuse chestiile astea, dar cred ca prinde bine sa le repetam de cate ori se poate si sa ne completam una pe alta. Nu stiu daca procedez bine, la mine astea au fost metodele care au dat rezultate atunci cand "nu mai vedeam padurea de copaci". Sunt convinsa ca toti ne iubim copii, insa este important ca ei sa stie asta, sa vada asta si mai ales sa simta asta... Selene in erelatia cu fiica ta, pleca de la realitatea ca Daria te iubieste neconditionat ( au ei copii capacitatea asta imensa) si ceea ce face, face fiindca are o nevoie afectiva nesatisfacuta undeva, nu o face ca are ceva cu tine, cu timpul si activitatile tale sau ca pur si simplu asa vrea ea.( am senzatia ca ai inteles lucrul asta deja, dar nu strica sa-l repet) Lumea mea

#348
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 12:07

Copiii sunt dependenti de atentie, chiar si de cea negativa. Indiferenta ii doare mult mai mult. Si daca atentie negativa primesc cu asta se obisnuiesc.
inbox [flo], si mie imi place sa citesc pe forum ca sa mai invat una-alta.


Alexandra Maria
14.12.2007


#349
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:35

Selene mi-a trimis mesaj cu analizele ....le-a facut si sint mai mult decit bune [pk]

Selene : ' Capul sus si t@tele in fata' [:D] ca dracu' nu e asa de negru.

Un lucru bun : azi nu a scris pe DC [pk]

#350
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:36

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Selene mi-a trimis mesaj cu analizele ....le-a facut si sint mai mult decit bune [pk]

Selene : ' Capul sus si t@tele in fata' [:D] ca dracu' nu e asa de negru.

Un lucru bun : azi nu a scris pe DC [pk]



[:-)))]




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -