Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 5 voturi

Agitatie si zapaceala(2)


364 raspunsuri la acest subiect

#361
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 00:09

Citat:
citat din mesajul lui Deborah77

Nu-i scot afara in sezonul rece pentru ca e prea mare bataie de cap cu imbracatul si dezbracatul. Imagineaza-ti 25-30 de copii, cu 25-30 de dresuri la care trebuie sa-i ajuti, inchis salopete, legat sireturi. pus fulare.....Si dupa juma de ora in zapada, incepe procesul invers. Pe ai nostri i-au scos de vreo 2 ori in iarna asta, dar in ziua aia altceva in afara de imbracat, afara, dezbracat n-au mai apucat sa faca. Vara e alta poveste, isi iau sandalele si au zbughit-o la joaca....


Foarte ciudat, in Romania copii sunt dusi la gradinita deabia de la doi ani, adica o varsta la care sunt deja capabili sa puna o geaca pe ei. Pe fetita mea la 1 an au invatat-o sa-si puna singurica geaca pe ea, intr-un mod de-a dreptul simpatic as zice eu. Cu sireturile e greu, dar de asta exista fermoare si arici, oricum aici la gradinita nu-i ii descalta de incaltamintea cu care ii aduci. Eu una cred ca e mai degraba comoditatea personalului, si oricum un copil nu trebuie sa fie asa de incotosmanat incat odata iesit afara sa nu poata sa faca nimic.

Madalina
mami de [zana] Isabella Andreea si [baietel] Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprec...TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

#362
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 00:15

Bine, Madanic, noi nu suntem asa evoluati ca "voi", acolo sunt convinsa ca nou-nascutul de 1 zi isi pune singur scutecul pentru ca mamica sa se poata intoarce "in campul muncii".
Copiii merg la gradinita in Ro "de-abia la 2 ani"(ce intarziati!!) cand sigur sunt capabili sa puna o geaca pe ei[alcool]. Eu n-am vazut inca si nici n-am auzit de copil care sa se imbrace singur la 2 ani. Iar tu sugerezi ca la 2 ani se pot chiar echipa in asa fel incat sa iasa iarna in curte, in zapada...mare e gradina ta, Doamne![bang]

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#363
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 00:16

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Povesteste cu lux de amanunte ce face in timpul zilei


Eu zic ca tocim tastele de pomana.




Selena, asta am aprobat din mesajul lui ab5174. multumita?
sa fim inteles bine, eu nu te-am suspectat niciodata ca minti.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#364
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 00:20

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

oricum aici la gradinita nu-i ii descalta de incaltamintea cu care ii aduci. Eu una cred ca e mai degraba comoditatea personalului

Madalina
mami de [zana] Isabella Andreea si [baietel] Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprec...TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Si ce ti se pare asa "aplaudabil" ca nu-i descalta nimeni de incaltamintea cu care-i duci?! Presupun ca nu-s aruncati din masina direct in gradinita, cu incaltamintea aia mai umbla si pe jos, ce frumos baga toti microbii si toate flegmele+pishatii in sala in care stau atatea ore...In plus aici in gradinite si dorm la pranz, in general (am inteles ca si acolo, dar incaltati, sa fie "pregatiti in caz de incendiu"[alcool]). Si intr-un al 3 lea rand, iarna asta fiica-mea si ceilalti copii au mers incaltati in ditamai cizmoaiele termoizolante, imblanite etc, la ce iarna grea a fost, cum ar fi fost sa-i lase asa incaltati in sala calduroasa, ar fi lesinat de caldura, sa nu mai vorbim de incomoditate...


I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#365
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 17 martie 2012 - 00:43

Ilinca e adevarat ca Madanic a exagerat putin si oricum unde sta ea in Seattle nu vor fi ever ierni atat de grele cum a fost anul asta in Ro, deci nu se compara cum sunt imbracati copiii in Seattle fata de Romania.

Insa sa fim seriosi, ca sunt multe lucruri care nu stau la capitolul "cu asta ne laudam" in Ro referitor la masurile de protectie a copiilor. Fiecare tara le are pe ale ei, si bune si rele, insa America clar e superioara Romaniei din punctul de vedere al protectiei pt copii, e chiar exagerat as spune. Da, copiii sunt tinuti incaltati aici (in statele cu ierni grele pun pariu ca isi schimba incaltamintea ca si in Ro. nici eu nici Madanic nu stam in state cu ierni grele) si da, dorm incaltati ca sa fie pregatiti in caz de incendiu sau cutremur. Cum crezi tu ca ar putea calca un copil daca ar trebui sa iasa dintr-o sala in flacari, crezi ca daca ar simti ca il arde la talpi ar mai vrea sa mearga? Si sa nu vorbim de mult discutatul scaun de masina, care chiar daca e obligatoriu si in Ro, ncii macar jumatate din copii nu-l folosesc. Sa iti mai amintesc motivele? Deci las-o mai moale cu aratatul cu degetul, mai ales cand e vorba de protectia copilului. Romania chiar nu se poate lauda cu chestia asta.

P.S.1. In America nu sunt flegme si pisati pe strada![:D]

P.S.2. Maru [pup]!



Carmen & Ericutz (15.06.2004)



Ajutati-o pe Diana!



Povestea nasterii!




>>>Continuare




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -