Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Recomandari Budapesta


59 raspunsuri la acest subiect

#1
Mada_3Pitici

Mada_3Pitici
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 18:04

La final de martie ne pregatim pentru o excursie in Budapesta. Ne-am tot documentat, insa nimic nu se compara cu niste recomandari de la persoanele care deja au vizitat locul respectiv.
Voit ati ajuns prin Budapesta? Daca da, m-ar ajuta mult sa imi recomandati niste locuri frumoase de vizitat pe care nu le gasesti neaparat in ghidurile turistice, restaurante care v-au placut si sfaturi de tot felul.




#2
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 00:22

citeste impresii pe saitul
am fost acolo...la sectiunea Ungaria-budapesta..vei gasi tot ceea ce doresti..si eu am postat tot acolo cand am fost la budapesta

cea mai fericita mami de printesa
http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png
http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png


#3
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 14 martie 2012 - 22:03

Pandesc subiectul asta de cand a aparut. Fiindca si noi mergem la Budapesta in vacanta de primavara. Avantaj eu - adica Mada, imi povestesti cum a fost, nu ma lasi.

Si eu tot din citite...Dar iti spun cam ce am planuit noi, poate mai ai idei sau poate imi poti raspunde la niste intrebari...Bineinteles ca un sfat de la cei care au fost ar fi minunat.

Deci: Zoo - eu m-am gandit la o zi intreaga. Am citit ca sunt tot felul de activitati pe acolo. Site-ul pe care l-am gasit eu nu pare tocmai actualizat, mi se pare ca ultima stire este din 2010.

Parcul de distractie - am zis tot o zi intreaga.

Acvariul (adica Tropicarium)

Muzeul Stiintei

Planetariu - ei, aici am o problema. Am citit pe undeva ca sunt si spectacole in limba engleza. Dar site-ul planetariului este numai in maghiara. Cum as putea sa aflu cand sunt spectacole in engleza?

As face o croaziera pe Dunare. Dar as vrea una scurta si fara masa. Si fara spectacol. Ai gasit asa ceva?

Nu am inteles daca trenul cu cremaliera este acelasi lucru cu "Trenul copiilor" sau sunt diferite. Si nu am inteles care este legatura intre tren si funicular. Adica urc cu funicularul si cobor cu trenul?

Am inteles ca labirintul subteran de sub un castel s-a inchis. Nu am inteles daca acel labirint includea si niste pesteri naturale sau pesterile naturale sunt ceva separat si se mai pot vizita.

Si as mai avea o intrebare: cat de calde sunt baile termale? Adica sunt ceva special sau e ca si cand ai merge la noi, la o piscina mai marisoara? Am inteles ca nu se dau prosoape. Corect?

Am citit si despre "Budapest Card" si m-am gandit ca o sa luam neaparat. Apoi am citit undeva (sub titlul de "capcane") ca ar fi mai avantajos sa platesti un abonament pentru transport si pretul intreg la obiective. (Asa a fost la Paris, tot bagau in fata "Paris Visite" si, de fapt, pentru noi a fost mai bine sa luam "Navigo" pentru transport si sa platim pret intreg la obiective. Erau incluse multe muzee dar pe noi ne interesau mai mult obiective pentru copii si acelea aveau alte reduceri.) As mai vrea pareri. Transportul public pentru copii de la ce varsta se plateste?

Oricum, Mada, sa nu ma uiti cand te intorci.

#4
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 01:20

Zoo si gradina botanica sunt chiar langa Vidampark. Doua zile pentru ambele e suficient.Tropicarium se afla intr-un mall-ul Campona, uita-te pe site, parca joia de la ora 3 e spectacol, trebuie sa fii acolo cu o ora inainte sa ai loc.La muzeul stiintei si tehnologiei poti sa petreci o zi intreaga, ne-a placut mult.Sunt si croaziere fara masa. Noi aceasta am facut, ne-am oprit o ora pe insula Margareta, dar sunt croaziere si fara oprire. Fiul meu le adora efectiv, abia asteptam sa mergem din nou.O plimare cu trenuletul copiilor a fost interesanta. In 2009 am stat 10 zile si nu am luat Budapest card. Am vizitat cam tot ce am vrut...Poti descarca ghidul Budapestei in limba romana de aiciSalveaza-l te rog la tine pe calculator, nu va fi tot timpul disponibil, am sa-l sterg.Studiaza ghidul cu atentie, gasesti multe informatii. Noi asa am facut, am pus adresele in GPS si am colindat orasul. Iti mai trimit ceva pe PM.
Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Pandesc subiectul asta de cand a aparut. Fiindca si noi mergem la Budapesta in vacanta de primavara. Avantaj eu - adica Mada, imi povestesti cum a fost, nu ma lasi.Si eu tot din citite...Dar iti spun cam ce am planuit noi, poate mai ai idei sau poate imi poti raspunde la niste intrebari...Bineinteles ca un sfat de la cei care au fost ar fi minunat.Deci: Zoo - eu m-am gandit la o zi intreaga. Am citit ca sunt tot felul de activitati pe acolo. Site-ul pe care l-am gasit eu nu pare tocmai actualizat, mi se pare ca ultima stire este din 2010.Parcul de distractie - am zis tot o zi intreaga.Acvariul (adica Tropicarium)Muzeul StiinteiPlanetariu - ei, aici am o problema. Am citit pe undeva ca sunt si spectacole in limba engleza. Dar site-ul planetariului este numai in maghiara. Cum as putea sa aflu cand sunt spectacole in engleza?As face o croaziera pe Dunare. Dar as vrea una scurta si fara masa. Si fara spectacol. Ai gasit asa ceva?Nu am inteles daca trenul cu cremaliera este acelasi lucru cu "Trenul copiilor" sau sunt diferite. Si nu am inteles care este legatura intre tren si funicular. Adica urc cu funicularul si cobor cu trenul?Am inteles ca labirintul subteran de sub un castel s-a inchis. Nu am inteles daca acel labirint includea si niste pesteri naturale sau pesterile naturale sunt ceva separat si se mai pot vizita.Si as mai avea o intrebare: cat de calde sunt baile termale? Adica sunt ceva special sau e ca si cand ai merge la noi, la o piscina mai marisoara? Am inteles ca nu se dau prosoape. Corect?Am citit si despre "Budapest Card" si m-am gandit ca o sa luam neaparat. Apoi am citit undeva (sub titlul de "capcane") ca ar fi mai avantajos sa platesti un abonament pentru transport si pretul intreg la obiective. (Asa a fost la Paris, tot bagau in fata "Paris Visite" si, de fapt, pentru noi a fost mai bine sa luam "Navigo" pentru transport si sa platim pret intreg la obiective. Erau incluse multe muzee dar pe noi ne interesau mai mult obiective pentru copii si acelea aveau alte reduceri.) As mai vrea pareri. Transportul public pentru copii de la ce varsta se plateste?Oricum, Mada, sa nu ma uiti cand te intorci.


#5
LORE33

LORE33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 09:38

Noi mergem de Paste in Budapesta.Imi spuneti si mie unde este muzeul de stiinta?Noi le-am vazut la Paris si la Londra si fimiu este fan convins.Multumesc.

LOREDANA si MIHAI

"Infrint nu esti atunci cind singerezi,nici ochii cind in lacrimi ti-s.Adevaratele infringeri sunt renuntarile la vis."

#6
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 10:43

Multumesc pentru raspuns si pentru PM. Ma bucur mult ca am ales Budapesta. Adica m-am gandit la mai multe variante (foarte diferite intre ele!): Romania, Bulgaria, Thassos, Viena...Am ales Budapesta pentru pret (stam o saptamana la Budapesta cu banii cu care am fi stat 3 zile la Viena) si transport (adica nu mergem cu masina, mergem cu trenul - cei mici merg prima data cu trenul!).

Dar vad ca am ales bine, vom avea ce sa facem.

Am luat ghidul!

#7
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 11:44

Daca am vrea sa mergem la o baie termala, care sa fie? Ma intereseaza sa fie amuzant pentru copii, nu neaparat sa fie o opera de arta.

Daca ne decidem sa vizitam o pestera, care sa fie? Am vazut in ghid ca sunt mai multe?

#8
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 12:17

Ati ales f bine. Mie Budapesta mi-a placut f mult , nu am stat decat 2 zile de Craciun, dar o sa ma mai duc.
Intrebati de labirint, de Craciun am putut vizita,dar nu am vazut pesterile naturale. Poate acolo e inchis. E interesant pentru copii, la al meu i-a placut mult . Si Castelul la fel.
Distractie placuta !

#9
eimotto

eimotto

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 13:18

Pentru Zoo merita o zi intreaga insa pentrru parcul de distractii eu zic ca nu aveti de ce sa stati o zi intreaga.

Trenul cu cremaliera (un fel de tramvai, copii deloc impresionati) te duce la trenul copiilor. Trenul copiilor te plimba prin paduri si pe dealurile din imprejurime si a fot f apreciat de copii (nu stiu daca este deschis in aprilie pt ca e un tren deschis (fara geamuri) tars de mocanita (iar copii sunt controlori si sefi de statii :)). La una din statii poti cobora din trenul copiilor si mergi prin padure pana la funicular care te coboara in oras (sau poate functiona si invers) - noi am ratat coborarea asfel ca nu stiu exact cum e cu funicularul.

Eu am facut socoteala cu budapest card si nu mi s-a parut o afacere (mai ales ca noi nu am vizitat multe muzee ca sa zici ca beneficiezi de reducere). Ne-am luat insa abonament de familie valabil 48 de ore (2 adulti + 2 copii) pe toate mijloacele de transport, inclusiv metrou. Copii indiferent de cat de mici sunt platesc transport - si fiind intr-o tara straina chiar nu am vrut sa am probleme cu contolorii (care sunt destui). Atentie ca foarte putini vorbesc engleza, chiar in locuriel de interes public.

A mai fost foarte frumos la muzeul trenurilor (cred ca merge numai daca cel putin unul dintre copii este baiat :)- am condus chiar si o locomotiva diesel si o drezina [:D]. E complicat insa de ajuns (ce mi-a placut acolo este ca erau foarte multi copii de la scolo/gradinite in excursie cu doamnele).

Mare si apreciata distractie a fost pe insula Margareta unde am inchiriat biciclete si am plimbat copii in cosurile din fata.


Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)




#10
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 13:27

E la 5 minute de mers pe jos de mall-ul Mamut. Mai exact il intreb pe sot si revin.

Citat:
citat din mesajul lui LORE33

Noi mergem de Paste in Budapesta.Imi spuneti si mie unde este muzeul de stiinta?Noi le-am vazut la Paris si la Londra si fimiu este fan convins.Multumesc.

LOREDANA si MIHAI

"Infrint nu esti atunci cind singerezi,nici ochii cind in lacrimi ti-s.Adevaratele infringeri sunt renuntarile la vis."



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -