Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Agitatie si zapaceala


277 raspunsuri la acest subiect

#11
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 20:39

DAR, dupa cum spuneam, mie imi e de agitatia asta, saritul de la una la alta, framantatul continuu. Si in statia de autobuz, cand asteptam maxi-taxi, calca pe un pantof cu celalalt pantof, isi freaca asa picioarele... E un tic si asta, i-am atras atentia, m-a intrebat de ce nu e bine, parea ca a inteles, si, in secunda urmatoare, a reluat activitatea...



Sa nu ma intelegeti gresit, sunt de acord cu murdarirea... A sters odata praful dintr-o fantana arteziana care nu mergea de a ajuns ca porcu'... Dar a fost fun...



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...



Martisoare de vanzare...









#12
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 20:43


Selene, e un copil !

Am trei si toti au fost ca fetita ta. Insa francezii au o vorba "donner un batton pour se faire taper". [8D] si se aplica bine in cazul tau.
Vrei sa o pui sa te ajute : pune-o la chestii care nu murdaresc : ales fasole, orez, curatat fasolea verde, smuls frunzele galbele la patrunjel, ales merele galbene de cele rosii, etc. Nu apa, nu ulei, nu sos de rosii pe pereti. [olala] (draga de ea !)
O pui sa-ti puna rufele in masina daca masina se incarca prin fata, insa nu o inveti sa apese pe butoane.
Nu o lasi sa faca nimic linga aragaz.
O pui sa te ajute la depanat gheme (daca tricotezi), la ales culorile, ii dai si ei ceva sa se ocupe.
O pui sa stearga praful numai cu cirpa.

Cit despre scris, tot ce e carioci, pixuri si cerneluri care nu se spala, le pui in dulap pe raftul de sus si ai grija sa le stringi imediat ce le-ai folosit. Daca ai un fotoliu mai de acatari, il acoperi cu o cuvertura.
Cumpara produse care curata bine + spirt alb + clor + amoniac.

(asta cu fotoliile e patita pe pielea proprie : ne mutasem in casa noua, aveam canapea si fotoliu noi -noute si cel mare care avea frumoasa virsta de 3 ani jumatate ne-a desenat cu pixul negru primul tren [:D][:)] , asa ca am ezitat intre admiratie si ciuda, am sters repede cu alcool, am acoperit fotoliile si acoperite au ramas pina in ziua de astazi).

Sa nu uit : ai copil perfect normal !


Mik.

#13
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 20:44

Selene,mie mi-a zis sotul educatoarei,ca lor,cand aveau baiatul mic(acum are "numai " 29 de ani feciorasul )un medic pediatru ff in varsta le-a zis ca un copil care e prea linistit si prea cuminte ori e bolnav,ori e pampalici-de fapt a zis prost [:I]

Asa ca nici cum nu e bine,si sunt niste copii,nu ai cum sa le impui calea "de mijloc"





Luminita,mami de 3 nazdravani:

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005

shoricica Sara-Maria 30.05.2008

trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Merita sa bagati un ochi ....



#14
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 21:08

Selene, Dragos (3 ani 1 luna) exista concomitent in 3 incaperi: camera lui, sufrageria si bucataria. [:D] Restrictii absolute: dormitorul nostru si biroul. In rest, poate sa faca orice! Picteaza cu acuarele/coloreaza doar in bucatarie sau in camera lui, la biroul lui. Jucariile in schimb sunt intinse peste tot televizorul merge incontinuu pe desene, chit ca nu se uita, insa daca il sting observa imediat. Uneori, isi pune singur jocuri la calculator/laptop/telefonul lui ta'su, dupa cum are chef.

Insa eu nu am deloc covoare si imi convine de minune. La sfarsit de zi, cand sunt acasa, trag un aspirat rapid si sters cu mopul peste tot. Mi-e ciuda insa de pereti, caci abia ne-am mutat (3 luni), sunt in culori destul de pretioase si deja au amprentele celui mic (inca nu i-am spus nimic pe tema asta). Sotul este mai coleric si mai sensibil cand vine vb de curatenie/ordine, eu sunt mai lasa-ma-sa-te-las. Daca este ordine si nu am praf, am casa ok! [:D]

Edit: am si-acum o patura ordinara pe canapeaua din sufragerie.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#15
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 21:17

Selene, eu cred ca e agitata si incapabila sa se concentreze catusi de putin la o activitate (placuta dealtfel) pentru ca are prea multe optiuni si prea putine reguli. Stie ca poate face o gramada de treburi si se distrage pe sine insasi atunci cand se apuca de ceva gandindu-se deja la urmatoarea activitate. Incearca sa-i formezi un program oarecare, de exemplu: dimineata coloram sau cantam, dupa-amiaza leganam papusile si spalam vase impreuna, samd. E important sa fii consecventa in a aplica deciziile luate; ea are doar 3 ani si nu e in stare sa-si organizeze "programul", asa ca trebuie sa o faci tu pentru ea. Si ii vei face un bine, te asigur.

N-ar strica sa fii atenta si la alimentatia fetei: fara zahar (sau cat mai putin si din surse "naturale" - fructe), fara produse procesate, sucuri acidulate si fara carbohidrati prea multi ca si aia dau o stare de neastampar si neliniste atunci cand sunt consumati in cantitate mare.

#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 21:44

Selene, o sa-ti raspund din experienta (posed doi copii, din care unul ca fetita ta si unul care sta "ore" sa lucreze la ceva ce ii place)

Fetita e asa cel mai probabil fiindca unul dintre voi e asa. Nu ai cum sa o schimbi, doar sa o inveti in timp sa se concentreze pe o ativitate la un moment dat, sa prioritizeze, sa o responsabilizezi - poate sa si stearga pe jos cu mopul dupa ce a umuplut de apa, sa stii. SI chiar si peretele daca a dat cu os de rosii :D)

si sa ai rabdare si consecventa. Daca fetita e asa din fire, atunci structura nu ii este innascuta, si trebuie sa o invete. Iar asta se face in timp mult. O sa mai si constati ca tu/ tata trebuie sa invatati sa va corectati pe voi insiva ca sa puteti sa deveniti un model si ca sa puteti respecta in primul rand voi structura pe care o cereti/ o educati in copil.




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

#17
saskia

saskia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.110 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 22:05

Selene dar o scoti pe-afara, alearga mult, ca sa-si mai consume din energie [8D]. Bine nu e regula, dar observasem ca al meu cel mic, pe la varsta fetitei tale nu statea locului o clipa, vroia actiune, asta e caracterul lui. Celalalt putea sta si cu orele ocupat cu lego, nici nu-l simteam.

Acum incearca sa vezi la ce ar reactiona mai bine. Vezi ca nu ii e foame, las-o pana vrea, si atunci mancati cu totii. Am observat ca altceva e...daca mananca singuri si adultii nu, parca nu e asa distractiv.

Du-o in parc cand poti si e vreme frumoasa si acasa cum ziceau si celelalte fete, daca ai treaba da-i si ei. Eu aveam un burete de vase special pentru eu...si il lasam pe cel mic sa stearga si el pe unde avea chef, daca eu roboteam la curatenie. Sau daca faceam de mancare, aveam vase de bucatarie mici (pentru fetite[:D]) si ii dadeam acolo ori ceva paste, ori orez sa se joace si el alaturi de mine.




#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 22:52

Agai, noi nu suntem deloc asa, la concentrare ma refer... Noi, ca parinti... Nu stiu cum am fost eu, ca si copil de varsta ei, cred ca eram la cresa... Nu stiu cum a fost ta-su cand era ca ea, ca era... nush unde, cu ceva femeie care il ingrijea, parca...



Amintirile mele dateaza de pe la 4-5 ani, de cand eram la camin, iar la scoala, am fost o tocilara, ce sa nu ma pot concentra... Iar ta-su, cand e concentrat la ceva, daca il strigi, nu te aude...



saskia, am inceput sa o scot, am transformat dupa-amiaza de duminica in zi de lucru... Mie imi mananca mult timp activitatile casnice si, cum spuneam deja, obosesc f. repede... Azi, de exemplu, am smotruit prin casa pana pe la 12, dupa care am iesit cu Daria afara, ne-am intors la 15, mancat, dormit ea, eu am lucrat la o traducere, doar ce am trimis-o de 5 minute, dar imi fug ochii pe litere in timp ce scriu...



Sigur ca ii dau si ei de lucru, problema este ca imi face mie de lucru, adica tre' sa curat in urma ei... Daca ar intelege ca e de ajuns cat primeste de facut, ar fi bine, dar, cum spuneam, eu pun o lingurita, ea spune ca nu-i ajunge si vrea sa toarne juma' de punga... Am lasat-o si sa mestece in oale, si altele, numai ca impinge si impinge limitele trasate de mine (asta faci tu, asta fac eu) si nu iese bine... Eu spal vasele, le pun pe uscator la uscat, ea "spala" alte vase (de plastic), le umple cu apa si-mi toarna peste vasele puse la uscat, de iese numai o aparaie... Sau bea apa din vasele murdare... Sigur, e fun pentru ea, asta imi si spune, dar mie imi mananca timp sa "repar" ce "strica" ea...



Si cine are de pierdut, tot ea, daca mereu una face si alta desface...



OK, energie multa, o consumam, sigur, dar asta nu inseamna ca lasam casa ca maturata de tornada si plecam la plimbare... Cand venim, eu nu mai am energia de dimineata, tre' sa-i dau de mancare, s-o culc, nu sa fac slalom printre "joacele" ei...



De asta ziceam de invatat, de limite, de reguli...



Citeam si in revista "Ioana": respectul pentru lucruri, pentru nestricat, se invata de la varste fragede. Si sunt de acord!



Si asa e maaare speculanta. Cand e vorba de tras sertarul, una-doua e cu scaunul langa el, una-doua e cocotzata peste tot, ca "am crescut". Cand e vorba de ridicat chilotii, pantalonii, "nu pooot, ca sunt mica".



Eu nu am pus niciodata protectii la usa frigiderului sau la sertare. Mi s-a parut extrem de enervant. Pt. mine. Pentru ca umblu des la frigider si la sertare, as fi scos/pus protectia aia de 10 ori/zi.











Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...



Martisoare de vanzare...









#19
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 22:56

Si, legat de mersul afara:



Am fost in parculetul din apropiere, unde sunt leagane si tobogane. Am intalnit vreo 5-6 caini vagabonzi, am sarit peste rahati de caine, am ocolit un caine mort lasat sa putrezeasca in aer liber si m-am intristat cand am vazut ca dobitocii au distrus IAR scandurile care formeaza podetul de la tobogane, plus scaunele unui balansoar. Am trecut pe langa un alt parculet, construit la fel ca asta, acolo lipseau leaganele cu desavarsire, doua mici si unul mare, a ramas doar scheletul de metal.



Nu pot intelege placerea asta de a distruge, lipsa asta de respect.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...



Martisoare de vanzare...









#20
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 23:03

Selene, scuze nu am fost prea clara. Ma refer la agitatie... pentru ca asa cum am spus concentrarea la astfel de oameni e ceva ce tine de pasiune sau de antrenament.

Eu am ajuns sa-mi dau seama ca modul meu de a fi (mereu rapida, pe fuga, 10.000 de lucruri deodata si toate in graba, rutina ma plictiseste vreau lucruri noi) se vede in copiii mei. Unul este mereu pe fuga, nu sta locului o clipa, celalat respinge total orice presiune legata de lipsa de timp. Pur si simplu "ne grabim" nu exista in lumea lui.

Doar ca la varsta asta capacitatea de concentrare si autocontrolul sunt la niveluri scazute... repet vin cu varsta (practica adica :)




Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -