Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ultimul etaj-pro si contra


63 raspunsuri la acest subiect

#41
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 13:44

Merci de rosii! [:D]

Prea v-ati ambalat...eu doar mi-am spus o parere, si anume ca nu intotdeauna o lege e buna.

Eu m-am referit strict la terasa....si-mi mentin in continuare parerea ca apartamentele de la ultimul etaj, sunt mai ieftine, nu pentru ca atat cererea e mai mare (asta e efectul, nu cauza), ci pentru ca sunt oarecum ap. problematice. La fel si alea de la parter. Din ce motive, s-a scris mai sus.

Legat de interfon, de curatenia de pe bloc, eu nu am pomenit nimic.....si mie mi se pare normal, ca toti locatarii sa contribuie.....asta nu inseamna ca fiecare trebuie sa plateasca numai varul sau vopseaua care revine pe peretii lui [:D].....

Cand am platit interfonul, curatenia de la bloc (incluzand varuit, mocheta la intrare, cos de gunoi la intrare, oglinda, femeie de servici), deci prin toate astea eu platesc un SERVICIU: si anume curatenie si o oarecare siguranta (data de interfon).

Deci nu putem afirma, ceva de genu, lasa, mutat-te la ultimul etaj, ca in caz ca-ti ploua in casa, legea ii obliga pe locatari sa faca terasa! Mai mult modul de exprimare m-a determinat sa scriu aici! [:D]


Alina

#42
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 13:54

quote:
Originally posted by CristinaT
Mie nu-mi place ultimul etaj pentru ca mi-e frica de hoti, de nebuni care iti intra in casa, ca iti poate ploua in casa, ca este foarte cald sau foarte frig.6 ani - 14 februarie 2006
Hoti? La ultimul etaj? Nu prea cred, mai degraba la etajele de mai jos. Avantaje: nu iti bate nimeni in cap, nu iti bate nimeni mingea sub geam + toate zgomotele care mai sunt in strada (trafic, usa de la intrare etc)Dezavantaje: ploua daca ai terasa prost facuta si vecini idioti, e mai cald vara si mai frig iarna (cu termopane si izolare termica + niste calorifere bune rezolvi aceste probleme), societatile de asigurari nu te asigura impotriva infiltratiilor de la terasa, ar mai fi liftul (eu am noroc si se strica o data pe an si atunci vine si-l repara pe loc indiferent ca e duminica sau ziua de paste sau revelion) Cam atat...Daca ar fi dupa mine acum as prefera una din variantele: apartament mai mare la ultimul etaj si cu acces la o bucata de terasa la acelasi nivel cu apartamentul (am vazut o groaza de apartamente de genul asta prin buc.) sau casa la curte.Si ca tot ati ajuns la discutii aprinse despre cine ar trebui sa plateasca terasa sa va zic si eu o faza. Mie imi ploua in casa de vreo 3 ani. Timp in care mi s-a cantat de nenumarate ori placa cu lipsa banilor, cu lipsa de interes pentru ca celorlalti nu le polua direct in cap etc. Aflati ca mai nou se infiltreaza apa pe langa peretele de la casa liftului si curge pe scari de ajunge pana la parter. Blocul implineste in mai venerabila varsta de 30 de ani. Iar peretele respectiv sta sa cada. ABIA ASTEPT SA NE CAUTAM PE SUB MOLOZ!!! Eu ca stau la 10 o sa ajung in varful gramezii de moloz dar aia de nu le ploua direct in cap o sa nimereasca o idee mai jos decat mine! [^]Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan

#43
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 14:10

Daca iti ploua in casa si vecinii sunt idioti si invoca lipsa banilor, da tu dovada de simt civic si izoleaza terasa macar pe partea ta!!!


Alina

#44
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 14:28

quote:
Originally posted by Androix
quote:
Originally posted by CristinaT
Mie nu-mi place ultimul etaj pentru ca mi-e frica de hoti, de nebuni care iti intra in casa, ca iti poate ploua in casa, ca este foarte cald sau foarte frig.6 ani - 14 februarie 2006
Hoti? La ultimul etaj? Nu prea cred, mai degraba la etajele de mai jos. Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan
Avertismentul vine de obicei de la politie pe posturi tv in perioada concediilor.6 ani - 14 februarie 2006

#45
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 14:47

quote:
Originally posted by copiloi
Daca iti ploua in casa si vecinii sunt idioti si invoca lipsa banilor, da tu dovada de simt civic si izoleaza terasa macar pe partea ta!!!Alina
Orice constructor iti poate spune ca sunt bani aruncati daca izolezi doar partea ta... deoarece se infiltreaza pe unde nu este izoolat.Impotriva caldurii si a frigului, doar pe partea ta, poti face acoperis in doua ape... impotriva infiltratiilor singura metoda este sa izolezi tot.Nu certati copiii cand viseaza!NoiMitele

#46
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 14:52

quote:
Originally posted by copiloi

Daca iti ploua in casa si vecinii sunt idioti si invoca lipsa banilor, da tu dovada de simt civic si izoleaza terasa macar pe partea ta!!!


Alina



Alina, nu e chiar asa cum zici tu. As face eu dovada de simt civic. Numai ca ma costa minim 10 milioane pe care acum nu le pot investi in asta. In al doilea rand toate firmele cu care am vorbit nu acorda garantie la bucati de terasa, din cauza ca este mai probabil sa se infiltreze apa la imbinarea celor doua lucrari (cea noua si cea veche) decat daca se face toata terasa.
Iar vecinii sunt idioti pentru ca nu se gandesc ca in curand o sa cada blocul pe noi. Dar nu-i nimic, ai vazut ce am scris mai sus...

Cristina, ce sa-ti zic, eu nu am prea auzit de asta. De pe terasa nu au cum sa ajunga hoti daca la asta te gandesti pentru in mai toate blocurile accesul pe terasa este blocat, adica incuiat cu lacat. Cheia avand-o in general tot cei care stau la ultimul etaj si/sau administratorul. Iti dau un exemplu pe care il stiu nu pe care l-am auzit la a treia ureke: eu stau la ultimul etaj de 25 de ani. Nu am fost pradata niciodata si nici nu am avut vecini pradati la ultimul etaj tot acest timp. Fostul meu sef a stat 5 ani la etajul 1 si a fost pradat de 3 x in 5 ani. Este foarte adevarat ca nu se compara zona in care statea el cu cea in care stateam eu (ca sa intelegi: el statea pe istriei iar eu pe titulescu si apoi de 6 ani in colentina) dar cand l-am intrebat a zis ca el banuie ca e din cauza ca statea la etajul 1 si era si apartamentul lui si scara in asa fel asezate incat intrai pe usa blocului si ieseai foarte rapid, era practic in linie dreapta. Ma rog... Concluzia este ca eu care am zis, stau la ultimul etaj de 25 de ani la ultimul etaj, nu gasesc asta ca fiind un pericol real.

Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan


#47
alexa si mami

alexa si mami

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.727 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 17:17

si eu stau tot la 4/4 dar nu ma pling. sunt f multumita ca nu-mi bocane nimeni in creieri, izolatia terasei s-a facut pe toata scara, nu pe bucati, vecinii au fost de acord sa plateasca, rufele le scot la aer fara riscul sa-mi scuture cineva ceva pe ele.

a fost mai greu cit a fost alexa mica si faceam sport vrind-nevrind cu carutu' pe scari si mai ales, da' la asta n-am participat, caratul mobilei[bang]



alexa [copil]

#48
acvi

acvi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 18:17

Si noi cind am cautat primul apartament am exclus parter si ultimul etaj..pina la urma dupa 6 luni de cautari am gasit ..ultimul etaj dar spatios si curatel..si mai ales la banii pe care ii aveam.
Am stat acolo 3 ani ..principalul dezanvantaj era ca se infiltra apa in tavan desi cred ca in 3 ani s-a reparat de 3 ori izolatia.Capacul a fost cind a inceput sa-mi picure apa in camera chiar linga pat si aveam copil mic care nu putea dormi din cauza picaturii chinezesti[bang].Asta ne-a enervat si ne-a facut sa dam anunt la ziar si in 2 saptamini l-am vindut.
Alt dezavantaj:liftul nu urca decit pina la 8 (noi stateam la 9) asa ca nu am putut sa ies niciodata cu carutul cu copilul,vecinii uitau destul de des usa liftului deschisa asa ca mai faceam sport....am avut acest noroc chiar in ziua in care am nascut...veneam de la dr ca trecuse 2 zile de la DNP ..ma chemase cu bagajul a doua zi[:D]..dar nu a mai fost cazul dupa 9 etaje urcate au inceput contractiile si am nascut seara.
Avantaje:da, nu ne deranjau vecinii..in schimb aveam casa liftului alaturi[:D].
Acum stau tot la 9[:D],dar din 10 dar cred ca un an aveam cosmaruri cind auzeam ca ploua afara ma uitam la tavan sa vad daca nu curge[:D].Si aici am 2 lifturi!!!
Gabi

#49
mira_m

mira_m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 19:46

Eu stau la etaul IX, e drept al unui bloc terminat acum un an si vreo doua luni. Nu vad nici un dejavantaj, e acoperit, podul e masardabil, liftul urca... e ok.
Nu am grija ca ma inunda cineva, nu-mi tropaie nimeni in cap!Iar privelistea...e super!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami [vampa] & minunea mea [ispita] ( mai 2004) [RO][paste]

#50
georgi75

georgi75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.719 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 23:48

quote:
Originally posted by copiloi
Merci de rosii! [:D]Prea v-ati ambalat...eu doar mi-am spus o parere, si anume ca nu intotdeauna o lege e buna.Eu m-am referit strict la terasa....si-mi mentin in continuare parerea ca apartamentele de la ultimul etaj, sunt mai ieftine, nu pentru ca atat cererea e mai mare (asta e efectul, nu cauza), ci pentru ca sunt oarecum ap. problematice. La fel si alea de la parter. Din ce motive, s-a scris mai sus.Legat de interfon, de curatenia de pe bloc, eu nu am pomenit nimic.....si mie mi se pare normal, ca toti locatarii sa contribuie.....asta nu inseamna ca fiecare trebuie sa plateasca numai varul sau vopseaua care revine pe peretii lui [:D].....Cand am platit interfonul, curatenia de la bloc (incluzand varuit, mocheta la intrare, cos de gunoi la intrare, oglinda, femeie de servici), deci prin toate astea eu platesc un SERVICIU: si anume curatenie si o oarecare siguranta (data de interfon).Deci nu putem afirma, ceva de genu, lasa, mutat-te la ultimul etaj, ca in caz ca-ti ploua in casa, legea ii obliga pe locatari sa faca terasa! Mai mult modul de exprimare m-a determinat sa scriu aici! [:D]Alina
Pai daca tot o tii pe aia cu pretul care e mai ieftin, vinde-l pe al tau si ia-ti unul la ultimul etaj.Iti raman si ceva bani...[:D]Apropos, io nu stau la ultimul etaj.Citeam asa, pentru cultura mea generala... [flo]Zambeste!Maine poate fi mai rau.Georgiana-mami de Stefania(2,2 ani)Avem si POZE


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -