Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ultimul etaj-pro si contra


63 raspunsuri la acest subiect

#31
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 13 aprilie 2006 - 21:36

OK, Irina! Nu am zis ca minti, ci doar am afirmat, ca in caz ca aceasta lege exista, nu mi se pare o lege buna.
Din principiu, nu pot plati ceva, ce nu consum sau de ceva de ce nu ma folosesc. Am lift in bloc, foarte bine. Pentru mine e ca si cum nu ar exista. Nu ma folosesc de el, deci nu trebuie sa contribui cu nimic la intretinerea lui. La fel si cu terasa.

Daca iti ploua in casa, ar trebui sa te adresezi statului sau firmei sau institutiei de la care ai primit apartamentul, nu vecinului de la parter. Ca nu datorita lui iti ploua in casa.....daca lucrarile au fost facute de mantuiala, nu trebuie sa raspunda de ele ceilalti locatari. Odata ce ai luat ap., el trebuie sa fie locuibil, nu? Iar in caz ca nu-i locuibil, ca e apa infiltrata in pereti, asta nu e treaba vecinului de la et. 1 sau 2 !!! E la fel ca si cu regia de apa, care ma obliga sa platesc mai mult decat consum, pe motiv ca au ei pierderi pe traseu!!! Asa o fi in comunism!!!

Daca terasa este proprietate comuna, atunci, teoretic din terasa aia imi revin si mie niste cm patrati, nu? Atunci, daca tu vrei izolatie, la fel de bine pot sa spun eu ca nu-s de acord cu nici un fel de izolatie pe patratica mea, nu? Stiu, e aberant ce zic eu acuma, dar legea ar putea fi interpretata si asa, nu?


In fine....

[flo]!


Alina



#32
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 13 aprilie 2006 - 21:50

Si noi am stat in Ro la ultimul etaj (de fapt mai aveam deaspura ca un fel de camara) si a fost super bine...Liniste, priveliste super, nu te inunda nimeni...nu am avut nici o pb!!!



Iau in fiecare zi viata de la capat



Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]







David[cool]









#33
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 13 aprilie 2006 - 21:59

quote:
Originally posted by copiloi
OK, Irina! Nu am zis ca minti, ci doar am afirmat, ca in caz ca aceasta lege exista, nu mi se pare o lege buna.Din principiu, nu pot plati ceva, ce nu consum sau de ceva de ce nu ma folosesc. Am lift in bloc, foarte bine. Pentru mine e ca si cum nu ar exista. Nu ma folosesc de el, deci nu trebuie sa contribui cu nimic la intretinerea lui. La fel si cu terasa.Daca iti ploua in casa, ar trebui sa te adresezi statului sau firmei sau institutiei de la care ai primit apartamentul, nu vecinului de la parter. Ca nu datorita lui iti ploua in casa.....daca lucrarile au fost facute de mantuiala, nu trebuie sa raspunda de ele ceilalti locatari. Odata ce ai luat ap., el trebuie sa fie locuibil, nu? Iar in caz ca nu-i locuibil, ca e apa infiltrata in pereti, asta nu e treaba vecinului de la et. 1 sau 2 !!! E la fel ca si cu regia de apa, care ma obliga sa platesc mai mult decat consum, pe motiv ca au ei pierderi pe traseu!!! Asa o fi in comunism!!!Daca terasa este proprietate comuna, atunci, teoretic din terasa aia imi revin si mie niste cm patrati, nu? Atunci, daca tu vrei izolatie, la fel de bine pot sa spun eu ca nu-s de acord cu nici un fel de izolatie pe patratica mea, nu? Stiu, e aberant ce zic eu acuma, dar legea ar putea fi interpretata si asa, nu?In fine....[flo]!Alina
Pai nu prea ai cum,fiindca,cum zicea Anda mai sus,o terasa neintretinuta corespunzator duce la infiltratii,care in timp afecteaza structura cladirii,inclusiv apartamentul tau.Si Asociatia de proprietari este obligata sa mentina cladirea in buna stare,altfel e pasibila de amenda.Si in general,chiar o lucrare facuta foarte bine,nu tine mai mult de cativa ani.Tu te folosesti in mod indirect de toate partile proprietatii comune,fiindca daca acestea sunt in bunastare,si apartamentul tau valoreaza mai mult,fiindca e intr-un bloc intretinut cum trebuie,si nu intr-o vagauna insalubra,unde curge apa pe scari si misuna sobolanii la subsol.Eu sunt de acord cu ce zici tu,in sensul ca ok,n-ai nevoie de aceasta parte comuna,mi-o cedezi mie si te scap de intretinerea ei(vorbesc in principiu,nu de tine si de mine).Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#34
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 00:22

Irina, in principiu, ai dreptate, dar si mie imi dau dreptate, pana la urma [:)]

Deci: iti descriu o situatie si sa-mi spui daca nu am dreptate [8)]

Trebuie sa recunosti ca un ap. de la ultimul etaj, care a beneficiat de izolatie are un pret mai bun, decat unul, care nu are izolatie deasupra si in care curge apa.
Tu, proprietara ap. cu izolatie, iei un pret mai bun pe el si datorita izolatiei, deci, si datorita vecinilor tai, care au pus mana de la mana sa se faca izolatia respectiva.
Iar acum apare problema: tu iei un pret mai bun pe ap. ca ai izolatie, pret pe care ti-l insusesti 100% (ceea ce e si normal, pana la urma), "uitand" intr-un fel si de faptul ca ai luat pretul asta si datorita bunavointei vecinilor [ups].

Pai unde e dreptatea?[:o)]

Alina

#35
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 02:18

Eu am stat la ultimul nivel..si ca avantaje vad: ca nu-ti scutura nimeni nimic in cap,pe rufe,in balcon sau mai stiu eu,ca nu-ti tropaie nimeni in tavan..deci liniste..

Dar vara nu e bine ca mori de cald,asta daca nu ai AC..si iar e aiurea ca-ti ploua in casa.

Bunnn si cum vad ca se discuta despre asta,adik despre izolatie sa spun si eu 2 vorbe[:D]..Parerea mea e ca e un bun comun,dar cum cel de la parter nu vrea sa plateasca terasa comuna..atunci nici cel de la ultimul etaj sa nu plateasca nik cand se sparge vreo teava pe la parter sau mai stiu eu..sau cand se zugraveste/renoveaza,chipurile scara,cand de fapt se face doar la parter!Si intervine aceeasi chestie care o spunea cineva mai devreme:vine un posibil cumparator,vede frumos amenajat si cel de la parter isi ia mai multi bani pe ap..nu?Desi cel de la ultimul etaj nu beneficiaza,ca la el la etaj e urat si nearanjat de ani de zile..dar in schimb cotizeaza!

La noi(de fapt la ai mei)cat au stat acolo,ca s-au mutat de ceva timp, nu s-au pus bani pt acoperis ca nu au vrut vecinii,asa ca fiecare si-a facut ap., l-a izolat pe banii proprii.Dar in schimb beneficiau toti,pt ca blocul nu se ducea de rapa datorita infiltratiilor.

Insa stiu pers,care nu au avut cu ce sa-si faca si cum atata s-a facut scandal ca de ce sa plateasca vecinul de la 3..de la 2(bloc cu 4 nivele)ca ei nu beneficiaza si-a luat omu mobila,a dus-o la tara,a tras covoarele de pe jos..si-a lasat sa ploua..pana a ajuns la toti!Si cand s-au vazut cu infiltratii de apa prin pereti,cu igrasie si toate cele n-au mai comentat..Deci treaba e discutabila...

In Buc,nu stiu daca asa e peste tot,dar unde am stat noi(cu chirie),s-au pus bani pt renovarea terasei comune si pt. renovarea scarii-de fapt doar parterul si et 1.,asta ca administratorul statea la et 1 si deh..cauta cumparatori(si a si gasit repede[:D]).Tot atunci a pus si interfon..

pupici.





POZE





#36
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 11:31

quote:
Originally posted by copiloi
Irina, in principiu, ai dreptate, dar si mie imi dau dreptate, pana la urma [:)]Deci: iti descriu o situatie si sa-mi spui daca nu am dreptate [8)]Trebuie sa recunosti ca un ap. de la ultimul etaj, care a beneficiat de izolatie are un pret mai bun, decat unul, care nu are izolatie deasupra si in care curge apa.Tu, proprietara ap. cu izolatie, iei un pret mai bun pe el si datorita izolatiei, deci, si datorita vecinilor tai, care au pus mana de la mana sa se faca izolatia respectiva. Iar acum apare problema: tu iei un pret mai bun pe ap. ca ai izolatie, pret pe care ti-l insusesti 100% (ceea ce e si normal, pana la urma), "uitand" intr-un fel si de faptul ca ai luat pretul asta si datorita bunavointei vecinilor [ups].Pai unde e dreptatea?[:o)]Alina
Un apartament la ultimul etaj,cu sau fara izolatia refacuta,tot mai ieftin se va vinde decat celelalte,datorita si motivelor care s-au mai spus pe aici.Lumea e reticenta in general fata de ultimul etaj,nu neaparat din cauza posibilelor infiltratii.Cat despre vecini,si ei isi vand mai bine apartamentele fiindca eu particip la reparatia subsolului,la varuitul scarii,interfon,etc..De exemplu,luna asta trebuie sa platesc 1 milion pentru reparatii la subsol,ca sa nu mai curga apa acolo,sa se faca mizerie,etc..Pai dupa rationamentul tau,de ce sa cheltui eu banii astia,ca eu stau la 8 si nu-mi vine mirosul si umezeala in casa,si nici pierderile nu ma intereseaza,ca am apometre.Iar daca alora de la parter le refuleaza wc-ul in casa,e treaba lor,nu,cine i-a pus sa stea la parter si nu la 8...Vezi,stilul asta de rationament este pagubos pentru toata lumea.Noi,ca si proprietari de apartament,trebuie sa intelegem ca siu dincolo de usa apartamentului e tot proprietatea noastra,care trebuie intretinuta in buna stare,si cu un aspect corespunzator,daca vrem ca si apartamentele noastre sa valoreze mai mult.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#37
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 12:17

Irina, bine zici!! Cum am mai spus mai devreme, cine nu vrea sa plateasca aceste cheltuieli comune sa se mute la casa.

Insa de-aia au ajuns blocurile cum au ajuns ptr. ca nimeni nu vrea sa plateasca reparatiile si atunci stam in ele pana cad pe noi???



Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar



Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert



#38
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 12:52

quote:
Originally posted by anda141
Irina, bine zici!! Cum am mai spus mai devreme, cine nu vrea sa plateasca aceste cheltuieli comune sa se mute la casa. Insa de-aia au ajuns blocurile cum au ajuns ptr. ca nimeni nu vrea sa plateasca reparatiile si atunci stam in ele pana cad pe noi??? Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 )[foto] Album Albert
Din pacate asta e mentalitatea la noi,oamenii s-au invatat ca statul face,statul drege,inca nu-si dau seama ca nu mai are statul nici o treaba cu proprietatea lor.Eu m-am ocupat vreo 3 luni cu administratia blocului meu si nu spun cat de greu a fost sa ma lupt cu aceste idei.De exemplu,refuzau sa se faca lucrari legal ,cu firma,oricat le explicam avantajele.O tineau pe-a lor,lasa ca pentru o bere si 200 mii facea nea Ghita,nea Ionica,etc..Si cand "lucrarea" se strica repede,tot ei se suparau.Sau era un intreg scandal ca faceam calculele la intretinere conform legii,si nu cum facea fostul administrator,dupa ureche.Acum a preluat altcineva administratia si dupa lupte de un an si ceva,a reusit sa-i mai lamureasca pe cei din bloc ca asa nu mai merge.Sper ca incetul cu incetul sa se schimbe lucrurile in mai bine.Cand am venit noi in bloc,era dezastru,nepasare totala,daca nu-i la mine in casa,nu ma intereseaza,cam asta era ideea generala...Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#39
carla2005

carla2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 837 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 13:26

copiloi esti de coma , sper din tot sufletul sa nu am vecini ca tine...nu ca as sta la tocmeala cu ei ..legea e lege si nu se comenteaza mi-as repara terasa si direct la dministrator m-as infiinta in nici un caz nu as umbla din usa in usa! Cat despre pucatica ta de care nu vrei sa te ocupi afla ca ea nu exista fiindca dreptul de proprietate asupra partilor comune ale blocului ( scara, terasa, subsol,spatiul din fata blocului, etc) este un drept de proprietate indiviz ....adica nu se poate imparti si delimita...
Rosii nu as creste pe terasa ...desi nu e o ideea rea, pentru asta am casa cu teren suficient 4000mp, sa cresc ce vreau unde ajung in 20 minute de unde locuiesc acum, e constructie noua 2004 cu teren cumparat in acelasi an,... insa chiar nu am de gand sa ma apuc de agricultura, acolo se fac doar kefuri si gratare in we cu prietenii!
Iar despre faptul ca iti raspund doar cei care stau la ultimele etaje ..poate nu ai vazut bine dar despre asta este subiectul!

Stiu bine ca daca as vrea sa construiesc ceva pe terasa imi trebuie acceptul tuturor vecinilor, oricum la noi in oras au inceput sa se mansardeze terasele si exista firme specializate care se ocupa de tot! Oricum asta o spuneam asa ca principiu ca tot se vorbea de avantaje si ketia asta eu o vad ca un avantaj! Din cate m-am documentat pentru ce se construieste pe terase locatarii de la ultimul etaj au un drept de preemtiune fata de alti cumparatori!



#40
carla2005

carla2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 837 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 13:33

A si bine ca mi-am adus aminte citind pe aici...noi oricum avem apartamentul asigurat si asigurarea cuprinde si infiltratiile de la ploaie si multe alte minuni!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -