Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat


356 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:19

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1





Copiii pot face in timpul asta lucru manual, ore de educatie fizica, jocuri sau orice altceva.









ha, ha! Sigur ca da! Mergi un pic la subforumul cu scoli si intreab parintii de copii scolari ce alternative ofera scoala pt ora de religie.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#12
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:24

Deci dupa cum ti s-a spus de doua ori, copilul care este retras de la ora de religie nu are unde sa se duca in acest timp, asa ca trebuie sa asculte abracadabrele de la aceasta materie.

Acum, stiu ca n-o sa intelegi de ce e asta o problema, am zis doar asa.



J si Carla (05.02.2006)

Culinare

#13
Maria_1

Maria_1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:25

Pe de alta parte. . . recunosc faptul ca evreii si catolicii (cel putin in Romania) . . . au reusit sa isi construiasca gradinite si scoli private unde copiii lor pot invata religia alaturi de celelalte materii.

Foarte multi parinti sunt multumiti de colegiul Sf. Iosif. . . unde problema educatiei se pune altfel decat in scolile obisnuite.

Dupa mine, cel mai indicat ar fi ca Biserica Ortodoxa sa construiasca si sa investeasca in astfel de scoli.

In acest fel parintii foarte credinciosi ar avea o alternativa reala (si nu abureala de religie care se face prin scolile obisnuite) si parintii necredinciosi ar putea sta linistiti ca odraslele lor nu sunt supuse unei anume indoctrinari.

Cat despre remarcile despre cat de 'invechita' e religia si cat de 'anapoda'. . . mai bine am rasfoi nitel si manualele de Limba Romana, manualele de Istorie. . . ca sa nu mai vorbesc de predarea fizicii, chimiei si a altor materii care pur si simplu sunt total demodate si nu ajuta copiii cu nimic. In afara de toceala gratuita, copiii nu se aleg cu mai nimic.

#14
Maria_1

Maria_1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:29

Si ca sa nu ating un punct sensibil. . . . pe de alta parte. . . nu o sa pun intrebarea. . . :

Cati dintre cei care se impotrivesc acestor ore de religie au copiii botezati in rit Ortodox?

Este o intrebare retorica. . .
Pe atei, musulmani, evrei, catolici ii inteleg perfect. Mi se pare normal sa li se ofere alternative si ei sa lupte pentru aceste alternative. Mi se pare firesc ca ei sa nu accepte un compromis.

Mi se pare mai folositor si mai bine ca parintii sa lupte si sa isi ceara drepturile decat sa se impotriveasca drepturilor altora. (apropo - constitutionale).

In loc sa injure religia si materia in sine. . . mai bine s-ar ocupa sa ii stranga cu usa pe cei care nu ofera alternative.



#15
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:31

BOR este interesata doar in catedrale cat mai mari si bisericute la fiecare 3 blocuri (in parcuri si pe locurile de joaca daca se poate) , de vilele si masinile popilor, de investit in gatere, pensiuni, hoteluri. De ce sa investeasca bani in educatie, cand se stie ca cei needucati sunt mai usor de manipulat si prostit?






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#16
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:32

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Dupa mine, cel mai indicat ar fi ca Biserica Ortodoxa sa construiasca si sa investeasca in astfel de scoli.


De unde bani?! Toti au fost folositi in scopuri caritabile.[bang]

Citat:
Cat despre remarcile despre cat de 'invechita' e religia si cat de 'anapoda'. . . mai bine am rasfoi nitel si manualele de Limba Romana, manualele de Istorie. . . ca sa nu mai vorbesc de predarea fizicii, chimiei si a altor materii care pur si simplu sunt total demodate si nu ajuta copiii cu nimic. In afara de toceala gratuita, copiii nu se aleg cu mai nimic.


Subscriu. Filozofia scolii romanesti este invechita si neacordata cu realitatile. In loc sa ii invete pe copii sa isi dezvolte capacitati practice ii pune sa memoreze si asta destul de dezlanat. Am vazut recent un manual de istorie de clasa a 7-a si am ramas uimit. Nu poti invata din el istorie. Nu are logica.



Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!


#17
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:35

Parere personala - cred ca BOR e atat de disperata ca pierde teren, ca e-n stare sa indoctrineze inca de la cresa copiii. Stat laic...alternative oferite de scoala pentru copiii care nu merg la ora de religie....vise...

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)





#18
Maria_1

Maria_1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:39

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

BOR este interesata doar in catedrale cat mai mari si bisericute la fiecare 3 blocuri (in parcuri si pe locurile de joaca daca se poate) , de vilele si masinile popilor, de investit in gatere, pensiuni, hoteluri. De ce sa investeasca bani in educatie, cand se stie ca cei needucati sunt mai usor de manipulat si prostit?



Aici nu prea pot sa te contrazic. Realitatea (din pacate) cam asta e.

Eu am avut noroc cu o profesoara de religie exceptionala. Aveam copii catolici in clasa si acestia nu veneau. Era pusa ora de dimineata si copii catolici veneau la scoala cu o ora mai tarziu.

La liceu a venit un pampalau care nici nu stia sa vorbeasca bine romaneste. Habar n-avea ce preda. . . si intr-adevar, ne impuia capul cu fel de fel de informatii plictisitoare. Ne punea 10 pe linie si nimeni nu il controla!!!

Sunt de parere ca in felul asta intra in invatamant multi oameni care nu au ce cauta acolo, multi oameni care mai mult indeparteaza copiii de credinta (oricare ar fi aia) sau de preocupari vis-a-vis de religie (sau religii in general). Sunt si oameni dedicati care stiu sa predea. . .dar prea putini.

Oricum, cea mai buna si multumitoare solutie ar fi crearea unor scoli particulare.

Cand era bunica fata, inainte de razboi se putea studia la "Scoala ortodoxa de fete". Dar erau scoli serioase unde se invata ce e ala respect, disciplina si . . . se invatau toate celelalte materii foarte temeinic.

E trist ca tot ce a fost bun in trecut este abandonat si se incearca combinatii gen struto-camila.

#19
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 12:49

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
In acest fel parintii foarte credinciosi ar avea o alternativa reala (si nu abureala de religie care se face prin scolile obisnuite) si parintii necredinciosi ar putea sta linistiti ca odraslele lor nu sunt supuse unei anume indoctrinari.


De unde ai tras concluzia ca parintii care nu considera oportuna indoctrinarea copiiilor sunt necredinciosi?! De ce nu spui direct pagani? Personal cred ca Biserica NU raspune nevoilor spirituale ale oamenilor ci este axata pe supravietuire si imbogatire. Asta ma face "infidel"? Daca sunt de parere ca e prea devreme pentru copii sa aiba de-a face cu religia, cunoscuta ca mare amatoare de metafore antice, ca nu pot intelege si ca profesorii de religie au o misiune diferita de cea fireasca, de educare sunt musulman? Daca cred ca profesorii de religie inchistati la randul lor in precepte religioase ANTICE nu au capacitati cognitive care sa serveasca relatia normala elev-dascal sunt shintoist? Am vazut acest discurs la o profesoara de religie care spunea ca odata cu cererea de retragere a copilului de la orele de religie parintele trebuie sa scrie o declaratie in care sa spuna ca este ateu. Eu scriam declaratia si i-o dadeam sa o manance!Toti cei atinsi de duhul ortodox-educativ au valente inchizitoriale? Se erijeaza in mod fals ca stalpi spirituali ai societatii. Cu o asemenea profesoara mai bine zici PAS la toata treaba.


Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!


#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 13:11

Opinia mea este ca orele de religie sunt binevenite in scoala insa nu in modul in care sunt acum. Din punctul meu de vedere ora de religie ar trebui sa se axeze pe cunoasterea religiilor, pe o cultura generala legata de religie si de religii in general, pe aspectul istoric si cultural al religiei de-a lungul timpului, impactul avut asupra umanitatii in trecut, impactul actual asupra umanitatii, prezentarea diferitelor tipuri si manifestari ale actului religios in diferite parti ale lumii, asemanari, deosebiri, legaturi directe cu evenimente ale istoriei omenirii, spiritualitate, erori samd. Desigur este o arta in a prezenta asa ceva la diferite niveluri ale perceptiei unui copil/adolescent/matur si presupune in primul rand o cultura bine aprofundata a celui ce se incumeta sa paseasca pe un astfel de drum completata cu un bagaj foarte bine pus la punct de psihopedagogie pentru ca este un act de educatie si cultura in primul rand. Adica asa ar trebui sa fie.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -