Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat


356 raspunsuri la acest subiect

#351
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 12:41

ingrid,
de acord cu tine la unele aspecte.
si eu sunt crestina si eu merg la Biserica,mi-am botezat copilul a doua zi agatandu-ma de Dumnezeu , implorandu-L sa faca o minune si apoi am trait minunea cu toata bucuria.

nu am contestat niciodata faptul ca maria nu ar avea o educatie spirituala, ceea ce am contestat este ca se lanseaza in afirmatii care au pretentia de maxime,ca generalizeaza mult si superficial.

da, stiu si eu atei agresivi.faptul ca dintre cei care au scris nu sunt, nu inseamna ca ei nu exista.

tatal meu se declara ateu,insa il invata pe strumf rugaciuni si ii vb de Dumnezeu.cand il intreb de ce,tata imi spune:ca sa poata alege mai incolo in deplina cunostinta de cauza!
cred ca raspunsul unui om de la tara,dar de o inteligenta nativa extraordinara,deci cred ca acest raspuns rezuma un principiu , cel conform caruia nu poti face o alegere decat daca stii alternativele, ori ateii limiteaza aceasta libertate fundamentala.
asta e parerea mea. o limiteaza in momentul in care prezinta copilului ateismul ca singura optiune.

parerea mea.

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#352
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 12:46

Histamina, tatal tau il invata rugaciuni din diverse religii? Sau alternativele sunt ateu versus crestin?





J si Carla (05.02.2006)

Culinare

#353
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 13:07

crestine.
e imposibil sa ii prezinti unui copil de 1 an si 7 luni religiile lumii.

e absurd.
este atitudinea tatalui meu.

eu am alta atitudine,sincer.pentru mine crestinismul este esential. pentru mine faptul ca ma pot impartasi este hrana spirituala vitala.este credinta mea si cred cu toata fiinta mea.
mi se pare firesc sa o imaprtasesc si strumfului pt ca este ceea ce pe mine m-a ajutat sa inving.

nu il voi indoctrina insa.
cand va fi mare oricum va primi informatii despre toate religiile,in primul rand de la mine, si nu o voi face din perspectiva crestina.
oricum are un nr f mare de carti in biblioteca de la Eliade si Culianu la Claude Levy Strauss si Georges Dumezil.


http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#354
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 13:12

Jani, este botezata fetita respectiva.
Da, in mare ai dreptate. Cu prietena mea. Nu e decisa, nu stie ce vrea...eu nu ii vorbesc de Dumnezeu, nu insist sa mearga la biserica, dar ma doare. Nu ramanea insarcinata si de Paste s-a dus la Inviere sa se roage pentru asta si a ramas aproape imediat. Gata, nu s-a mai rugat deloc. Apoi a nascut, i-am botezat fetita (o minune de copil) si iarasi a uitat de Dumnezeu. Cum poti fi atat de nepasator? Numai cand ai nevoie stii sa apelezi la El?
Histamina, tatal tau e un om intelept.[flo]


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


#355
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 13:12

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Jani, te contrazic. Prietena mea e atee si isi invata copilul ca rugaciunile sunt prostii si nu exista Dumnezeu. Are 5 ani. Si vine la fiica-mea si ii spune asta, iar fetita mea chiar crede, citeste Biblia si ii e drag de pildele cu Iisus si Fecioara Maria.
Ma crezi ca a fost necajita cand a auzit-o pe fetita spunand asa?
Deci...sunt atei si atei. Culmea ca fetita e botezata ortodox de mine, eu sunt nasa ei. Dar nu ma pot ocupa spiritual de ea, deoarece evident, parintii sunt atei. Atei pana la botez...
Si-a botezat copilul de frica...acel "dar daca?" si apoi s-a spalat pe maini de toata treaba cu religia. Si ca ea sunt enorm de multi.

Iar faptul de care zicea Maria, ca ateii nu sunt toleranti si mvai asa de buni la suflet cum ni se prezinta mai nou si pe forum, pot sa certific.
Priveste cati scuipati a luat Maria la toate subiectele deschise. Crestinii (nu cu numele doar) si-au vazut de treaba. Dar aruncatul cu pietre e sportul preferat al multor forumisti in ultimul timp.
Daca Maria spune bau!, desigur ca se vor indigna: "te raportam! cum iti permiti sa zici bau? cine te crezi sa ne ameninti cu bau? nerusinato."
Atei si agnostici, cuminti si toleranti.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



Eu cred ca prietena ta se comporta exact ca tine , dar in cealalta directie . Si eu am prietene care dorm cu biblia in mana , cred , tin post , dar nu am niciun conflict cu ele.

Am dat vot negativ postului tau pentru afirmatiile tale vav de Maria.
Ea primeste doar ce ofera.




#356
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 13:19

Dar nu ma intereseaza ca ai dat vot negativ, de ce te justifici? Eu nu-mi modific parerile in functie de voturile primite.



Ingrid S si Diana



Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues







>>>Split


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -