Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum percepem realitatea in tara de adoptie


51 raspunsuri la acest subiect

#21
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 21:09

Eu sunt un caz special [:)]
Si eu am emigrat din intamplare ...am aplicat o singura data la Loteria Vizelor, in gluma si am castigat ... Aveam o viata foarte buna in Romania - amandoi aveam joburi foarte bune, aveam casa, masina, concedii in straintate, un cerc de prieteni foarte decent si select, parintii la 2 statii de tramvai ... dar provocarea a fost prea mare ca sa spunem NU.

Primii 3 ani au fost foarte grei - nici acum nu inteleg cum de nu ne-am intors ...probabil ca eu m-as fi intors sigur, sotul desi fara convingere, a zis sa mai prelungim. De altfel eu cred ca primii 3 ani ne-au intors viata cu toate componentele ei, cu 10 ani inapoi si nu sunt sigura ca am recuperat aceasta regresie.
Desi munceam amandoi in servicii bune (am venit in timpul boom-ului economic si joburile nu erau o problema), am luat practiv viata de la capat - am stat cu chirie, ne-am apucat amandoi de scoli, apoi au venit copiii, nu stiu te angrenezi in viata cea noua, iti impui noi obiective si uiti ca de fapt ti-ar placea sa te intorci.

Ce imi place aici ? Imi place ca e liniste sociala, siguranta financiara, imi place ca poti sa iti ceri drepturile (de angajat, de client, de turist) si imi place ca daca esti perseverent este posibil sa obtii ceea ce iti doresti - in limte decente fireste.

Ce nu imi place ? Cred ca America este tara oamenilor ambitziosi si agresivi - nu prea iti da nimeni nimic si mersul societatii te obliga sa gasesti resurse in tine ca sa cresti. Unii pot face asta, altii nu ... pe unii acest lucru ii motiveaza, pe altii ii demoralizeaza. Nu imi place sentimentul asta ca nu am pe cine sa ma bazez daca se intampla ceva si ca mereu trebuie sa ma asigur ca am resurse de backup - daca ne pierdem jobul, casa, economiile nu exista un refugiu unde sa te poti re-aduna.

Cel mai mult imi lipsesc familia extinsa ramasa in Romania, prietenii si viata sociala in general ... cu tristete spun ca in 10 ani de America, amicii pe care ii avem sunt cateva familii cunoscute anterior in Romania, cu care ne vizitam ocazional - in rest, numai dezamagiri ... am dat aici de o patura sociala romaneasca cu care efectiv nu am avut contact in Romania si care m-a dezamagit profund.

Totusi, dupa 10 ani pot spune ca mi-am gasit un echilibru in tara asta, adica am gasit resursele in a ma impaca cu pasul facut. Mi se pare ca mi-a luat foarte mult timp ... Interesant este ca l-am acceptat dar nu stiu daca a fost alegerea cea mai buna ... Inca mai traiesc in suflet cu convingerea ca si daca ramaneam in Romania tot am fi progresat - toti cei pe care i-am lasat acolo, din cercul nostru familial si de prieteni, au mers inainte, spre mai bine ... asa ca nu am motive sa cred ca noua ne-ar fi fost mai rau. Si daca ar fi aparut copiii, ne-ar fi fost la toti mai usor cu cresterea lor.

Oricum o sa mor cu certitudinea ca pentru mine ACASA inseamna Romania. America este doar locul unde am ales sa traiesc si sa imi cresc copiii ... nu sufar pentru asta, sunt ok cu acesta concluzie. [:)]

#22
PQ007

PQ007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:00

J.D,. sunt multe info interesante despre Cehia in mesajul tau.

Acum, in perspectiva muncii, inteleg ca de fapt nu e o idee grozava sa lucrezi pt o multinationala, intr-o tara in care nu cunosti limba, chiar daca pt munca efectiv - sper ca e la fel peste tot- nu exista cerinta cunoasterii limbii locale. Totusi, poti comunica in engleza numai si fara probleme - cu personalul local al companiei, deci de limba ceha, in acest caz ? E suficient?

Ca sa traiesti in societate ar trebui sa stii limba locului, ceha, in acest caz. Iar copiii trebuie sa o invete de asemenea daca intra in scoala, nu? Caci presupun ca nu exista un sistem paralel de inavatamant pt. expats sau ”straini”, in alta limba, de exemplu in engleza. Eventual scoli private? ( cu taxe pe masura...).

Pacat ca nu e si cineva din Polonia ( sunt ceva posturi interesante in multinationalele cu office-uri acolo) care sa ne dea un oarecare feedback despre subiect… Incerc insa sa fac de departe numai un fel de paralela cu Cehia (fiind ei tot slavi [:D]si aproape unii de altii...). Altfel, in privinta mancarii, o mezelarie poloneza e relativ aproape de una romaneasca, deci asta e OK. Ce tocmai am aflat despre mancarea ceha, e ceva nou (si nu iti da, din ce spui, deloc un imbold catre Cehia..) Cehii nu cred ca sunt multi deloc pe aici, stiu doar ca guvernul canadian a pus vize pt toti cehii, din cauza cererilor de azil numeroase venite din partea tiganilor cu cetatenie ceha...Probabil ca sunt destui si in Cehia, desi nu stiu cat de vizibili.

PS Apropos de diverse nationalitati, fiindca subiectul “miel” e sensibil, dat fiind ca se apropie Pastele: “macelari arabi” in Cehia? Si eu care credeam ca un "colt de arabime” poti gasi mai degraba in zonele de lb. franceza ale lumii, ca pe malul fluviului Sf.Laurentiu, colea la noi..


#23
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:04

Citat:


Inseamna ca n-ai baut niciodata bere belgiana[:)]

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)






DUVEL?

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

<object type="application/x-shockwave-flash" style="width:728px; height:90px;" data="http://www.pentruviata.com/resurse/promovare/banner2.swf"><param name="movie" value="http://www.pentruviata.com/resurse/promovare/banner2.swf" /></object>

#24
PQ007

PQ007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:04

Pai da, prettysunshine, am vbt doar c-un singur belgian flamand,restul erau valoni (unul dintre ei “semi-valon” as zice, fiind el italian-belgian), toti din Bruxelles. Asta ca sa nu mentionez roamnii ce au trait o vreme in Belgia.. Niciunul n-a zis nimic de vreme...

In schimb, aici in Ca / Qc, tot poporul vorbeste de vreme, subiectul e si aici pe locul 1. Cel mai probabil fiindca e considerat si neutru si de interes comun si de “aflat in treaba”, in special intre oamenii care se stiu din vedere intr-un building (de munca sau de locuit). Altfel, vremea ramane o necunoscuta pana si meteorologilor. Prognoza e reliable cel mult 1-2 zile, restul e pura ghicire.... Cat despre vremea in sine- daca tot e sa vorbim despre vreme [8D]- e mai degraba la extreme, ori prea calda ori prea rece: de la vanturi reci care te taie iarna (gen crivat, austru; viscol) si care coboara temperatura pana la minus 25 -30 C in mod curent (mai putin frecvent in ultimii 2 ani)plus cantitati mari de zapada, la caldura sufocanta umeda vara, gen padure tropicala sau jungla, de curg apele de pe tine si care te face sa cauti cu disperare sa te afli itr-o zona de A/C – masina, magazin, acasa, la munca, deci mai putin afara); umezeala e data de apele mari din zona: fluviu sau mari lacuri, in Quebec si respectiv in Ontario- care ridica temperatura pana la peste 33-35 C, uneori si peste... Deci, diferente mari de temperatura. Si zilele astea cu umezeala pot fi in medie cam ½ din toate zilele de vara. Parca vremea belgiana pare mai “blanda”...


#25
PQ007

PQ007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:16

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

Citat:
, cea mai buna bere bauta vreodata in viata a fost ceheasca – “Staropramen” Oare o mai fi pe piata? Sau mi s-o fi parut asa fiindca era raritate, fiind bauta sub comunism [alcool]

Multumesc anticipat de raspunsuri.[/i]




Inseamna ca n-ai baut niciodata bere belgiana[:)]

[/quote]

A propos de berea belgiana: pai Stella Artois e belgiana, nu? Cum as fi putut sa nu beau niciodata cand tot romanu’ a baut-o…in Romania?[:D] As zice ca-i prea fina… [8D]Asa ca o pastrez in top pe cea ceha...[:D]

#26
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:26

Citat:


Dupa ce bei bere ceheasca nu/ti mai trebuie de alt fel.



Eu nu te contrazic ca n-o fi buna,dar totusi berea care se afla pe primul loc in lume e o bere belgiana.Eu nu-s mare amatoare de bere dar cand am dat peste berea de fructe m-am indragostit iremediabil de ea.
Si nu mi-am inchipuit niciodata ca pot exista atatea feluri de bere pana am ajuns aici,sunt sute de feluri de bere.Berea,ciocolata si cartofii prajiti sunt embleme nationale[:)]

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#27
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:32

Giulia,Duvel e o bere foarte tare,te poti imbata doar dintr-un pahar.E buna,dar nu e preferata mea,preferatele mele sunt Kriek si Frambose,beri de fructe si Westvleteren 12,o bere fabricata in manastire si care se obtine foarte greu.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#28
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:47

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

Giulia,Duvel e o bere foarte tare,te poti imbata doar dintr-un pahar.E buna,dar nu e preferata mea,preferatele mele sunt Kriek si Frambose,beri de fructe si Westvleteren 12,o bere fabricata in manastire si care se obtine foarte greu.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)






preferata mea e cea cu cirese si cea cu zmeura..mmmmmm[pofta]
stiu ca duvel e tare, parca are 8,5 alcool sau mai mult?


giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

<object type="application/x-shockwave-flash" style="width:728px; height:90px;" data="http://www.pentruviata.com/resurse/promovare/banner2.swf"><param name="movie" value="http://www.pentruviata.com/resurse/promovare/banner2.swf" /></object>

#29
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 22:53

Da,Giulia Duvel are 8,5 alcool.
Avem aceleasi beri preferate,Giulia,Kriek e cea cu cirese si Frambose e cea cu zmeura[:)]

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#30
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 09 martie 2012 - 02:14

PQ007,scuze,am uitat de Stella Artois,insa eu nu ma refeream la Pils,ci la beri mai speciale,Pils-ul e considerat aici o bere comuna,asa ca ei nu se mandresc cu Stella Artois ci cu celelalte.Eu pana sa ajung aici nici n-am stiut ca exista si altfel de bere decat Pils[:D]

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -