Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum percepem realitatea in tara de adoptie


51 raspunsuri la acest subiect

#11
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 04 martie 2012 - 16:25

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui giulia81
Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine
Am emigrat fiindca m-am casatorit cu un belgian.Ce-mi place la tara de adoptie:sistemul sanitar,sistemul scolar,curatenia,lipsa cainilor vagabonzi,faptul ca oamenii nu barfesc,ca fiecare isi vede de treaba lui,faptul ca nu esti in pericol pe strada sa fluiere careva dupa tine sau sa auzi remarce nepoliticoase,faptul ca nu exista presiunea din Romania,nici nu stiu cum s-o descriu,"cutare are vila de nu stiu care si televizor de ultima generatie si IPhone si SUV",care transforma viata intr-o competitie de a avea cat mai mult si de a te uita mereu in curtea vecinului incercand sa-l depasesti in ceea ce priveste luxul.Ce nu-mi place:in primul rand vremea,in al doilea rand oamenii sunt mai inchisi si mai distanti,dar cred ca asta vine la pachet cu "fiecare isi vede de treaba lui" sau e o urmare a acesteia;nu-mi plac casele inguste,inghesuite unele in altele si cu o scara interioara atat de abrupta,ca trebuie sa ai mare grija sa nu-ti rupi gatul;nu-mi place ca belgienilor le plac temperaturile scazute in casa.Ma uit acum si vad ca de fapt in afara de vreme,restul nu-s chestii serioase si in timp o sa ma pot impaca cu ele:)Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)
in curand voi "emigra" si eu in Belgia, iar cele scrise de tine imi accentuaza si mai mult sentimentul de "nu vreau"[bang]giulia si alex-raoul (22.09.2002)"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."
Pai daca nu vrei...nu faci pasul si gata!Decit sa acumulezi numai frustrari si sa fii un neadaptat in permanentza,mai bine nu faci pasul!Emigrarea nu e pentru oricine si daca pleci la drum cu asemenea sentimente,chiar nu are cum sa-tzi fie bine mai tirziu!Nu e o rautate,e o chestie extrem de transanta,pe care multzi de fapt nu o intzeleg si o iau personal!Danahandarbeit
nu prea am de ales...deocamdata...e complicat...giulia si alex-raoul (22.09.2002)"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

#12
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 11:56

Giulia,de vreo cateva din aspectele negative scrise de mine poti sa nici nu te lovesti la emigrare,depinde in ce conditii emigrezi,daca nu traiesti in aceeasi casa cu un belgian,cateva pot fi evitate.Din proprie experienta pot sa-ti spun ca la inceput e foarte,foarte greu,dar pe parcurs,undeva,devine mai usor,insa dureaza.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 22:53

Asta e o capcana... :)odata ce ai emigrat e riscant sa vorbesti despre lucrurile care nu-ti plac in noul loc. Dar in egala masura e si ipocrizie sa te prefaci ca toul e roz daca nu ti se pare asa :) (tii, ditamai truismul)

Mie nu imi plac foarte multe lucruri aici si stiam ca voi fi in situatia asta dinainte de a veni (deh, mi-am facut temele). Dar am venit fiindca undeva in viata mea am simtit nevoia sa trag o linie mare si groasa si sa reiau de la 0. Si care e oportunitatea sa o iei de la 0? sa pleci in lume... Acasa nu as fi putut sa fac asta.

Si ca sa spun si ce imi place: curatenia de pe strazi si lipsa badaranismului. Cel putin pe unde sunt eu acum, nu exista. Da' nu zic ca e asa peste tot.





#14
PQ007

PQ007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 23:58

Citat:
prettysunshine: "Ce nu-mi place:in primul rand vremea,in al doilea rand oamenii sunt mai inchisi si mai distanti,"

So, prettysunshine:
De ce nu iti place vremea in Belgia? E prima ora cand aud asta cu toate ca am avut de-a face cu cativa traitori in aceasta tara, dar nici unul nu s-a plans de vreme…

Cand zici de « distanti » , te referi desigur la flamanzi, nu? Ca pe belgienii francofoni i-am gasit destul de “latini”….


#15
PQ007

PQ007

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 00:44

Citat:
citat din mesajul lui J.D.



Citat:
Imi place ca e super safe, criminalitate scazuta, multe actvitati si optiuni pentru familisti, curatenie, usor de ajuns in europa de vest, orasul este cosmopolit, transportul in comun este foarte bine organizat, sistemul sanitar este foarte bun.

Suna foarte bine sa traiesti in Cehia! Las la o parte Praga, perceputa ca unul dintrecele mai frumoase orase din lume… Cunosti limba ceha? Trebuie sa o folosesti in viata de zi cu zi si la serviciu si oriunde sau se paoet si in alta limba ? Las la o parte faptul ca din cate stiu, prima limba straina vorbita acolo ar fi germana. Ma intereseaza cum e din acest punct de vedere in tarile central-europene.

Citat:
Nu imi place serviciul clienti de la foarte multe companii -calitate sub orice critica,

E OK, in Canada (Quebec) am observat chiar o competitie (indiferent ca exista sau nu monopol) la servicii proaste, incepand cu furnizorii de baza ( electricitate, telefon, Internet) pana la cei mai « elevati » gen asigurari, diversi brokeri sau dealer-i. Sigur ca oi fi si eu un client destul de pretentios, dar tare mi se pare ca lipsa de profesionalism e extrem de frecventa. [bang]
Citat:
atitudinea de a se baga in fata ta sub pretextul ca nu te/au vazut - la coada la piata de exemplu, la atm, la scara rulanta, etc, nu apreciaza spatiul personal, mancarea ceheasca este de cea mai proasta calitate, noroc cu magazinele internationale.

Ce insemana « mancarea ceheasca » ? Cea de la restaurant sau ce gasesti la piata /magazine? (in paranteza, sunt sigur ca la bere nu exista aplangeri, cea mai buna bere bauta vreodata in viata a fost ceheasca – “Staropramen” Oare o mai fi pe piata? Sau mi s-o fi parut asa fiindca era raritate, fiind bauta sub comunism [alcool]

Multumesc anticipat de raspunsuri.




Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 32+ [baietel] Euan Tudor


#16
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 14:58

PQ007, Cehia e frumoasa, dar nu exista foarte multe oportunitati in orasele mai mici. Brno ofera ceva posibilitati, dar limitate. Ceha vorbesc, altfel mi/ar fi mult prea greu sa ma descurc. Trebuie sa vorbesti cand mergi la magazin, la politia pentru straini, la fortele de munca, etc. La serviciu nu vorbeam ceha, numai engleza. Fiind multinationala nu era conditie vorbitul cehei. Problema cehilor e ca nu vor sa vorbeasca limbi straine si sunt multi care iti intorc spatele pentru ca nu a accent pur cehesc. sotul mereu da peste ospatari sau vanzatori care se fac a nu/l intelege. e drept ca are un accent englezesc destul de puternic, dar cat de greu e sa intelegi cuvinte simple precum hamburger, pivo sau voda? Asta se intampla mai mult in Praga. In provincie lumea e mai relaxata si mai primitoare.

apropos de serviciul clienti. Se sparge teava de la toaleta. Sun la o companie care se ocupa de reparatii si spun ca nu se poate sa trimita pe cineva in ziua respectiva pentru ca au urgente. ok, dar cand se poate? peste 3 zile!!! [alcool] Compania de internet nu ne mai trimite facturi de mai bine de 1 an. Anul trecut au oprit internetul pentru ca se majorase tariful cu 5 coroane pe luna si au iesit in paguba!!! 5 coroane ar fi echivalentul a 20 eurocenti. Pe care nu i/am platit pentru ca nu stiam de majorare neprimind facturi.

Mancarea ceheasca si de la restaurant si ce gasesti prin supermarket este nasoala. Sunt doar cateva feluri de mancare care pot fi mancate de straini. in rest totul este plin de sosuri grase si fara gust, sarate la maxim. Gulasul este o zeama lunga in care se pun maxim 50 gr carne. Carne de miel se gaseste doar la anumite ferme si la macelarii arabi. Nu am vazut in nici un supermaket. Carne de vitel gasesti la 10 euro kg, si asta daca ai noroc. Peste proaspta in general crap - la cehi e sfant si se mananca de craciun [:D] - si ceva pastrav.
De bere nu se plange nimeni, intr/adevar. [:D] este buna, inca destul de ieftina si de foarte multe feluri. Staropramen este una dintre cele mai vandute, alaturi de kozel, gambrinus, bernard.

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 33+ [baietel] Euan Tudor

#17
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 16:44

PQ007,da,ma refer la flamanzi,eu locuiesc in partea flamanda.
Ma mir ca nu ai auzit despre vremea belgiana,aici subiectul favorit de discutie e vremea[:D]Pana si belgienii se plang de vremea de aici mereu.Ploua mai tot timpul si daca nu ploua e innorat.Pot sa treaca si doua saptamani fara sa vezi soarele deloc.Sau poti avea zile cu 10 minute soare 10 minute ploaie si poate s-o tina asa toata ziua.Aici lumea nu prea pleaca de acasa fara umbrela.Iar zilele de vara,cele cu peste 28 de grade le numeri pe degete.Temperatura medie in august poate fi intre 15-18 grade.
Daca ai avut contacte numai cu belgieni din partea walona e posibil sa nu fi auzit atatea plangeri despre vreme,am auzit ca in sud e mai buna.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#18
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 16:48

Citat:
, cea mai buna bere bauta vreodata in viata a fost ceheasca – “Staropramen” Oare o mai fi pe piata? Sau mi s-o fi parut asa fiindca era raritate, fiind bauta sub comunism [alcool]

Multumesc anticipat de raspunsuri.[/i]



Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 32+ [baietel] Euan Tudor

[/quote]

Inseamna ca n-ai baut niciodata bere belgiana[:)]

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#19
geo_sofia

geo_sofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 19:37

ce imi place in tara de adoptie, siguranta zilei de maine,si sigurata ca daca vei merge la un spital te vor trata fara sa bagi ceva in buzunarul cuiva,faptul ca fata mea va face o scoala dar va fi recunoscuta si peste hotare diploma ,lipsa de caini vagabonzi si civilizatia.ce nu imi place vremea,raceala oamenilor, faptul ca copilul meu nu si poate cunoaste bunicii,si nu poate trai copilaria pe care am trait-o si noi candva,insa inveti sa treci peste ele.sotul meu este tot roman si poate ca asta ajuta mai mult decat in alte cazuri. .prettysunshine ai dreptate despre vreme.si eu locuiesc tot in partea flamnda si e groaznic toata ziua vant,ceata ploaie frig.de ce am emigrat din dorinta de mai bine si din dorinta de realizare a unor vise ,vise care in romania este imposibil sa le poti implini(din pacat).

#20
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 20:22

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

Citat:
, cea mai buna bere bauta vreodata in viata a fost ceheasca – “Staropramen” Oare o mai fi pe piata? Sau mi s-o fi parut asa fiindca era raritate, fiind bauta sub comunism [alcool]

Multumesc anticipat de raspunsuri.[/i]



Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 32+ [baietel] Euan Tudor



Inseamna ca n-ai baut niciodata bere belgiana[:)]

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)




[/quote]

Dupa ce bei bere ceheasca nu/ti mai trebuie de alt fel.

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 33+ [baietel] Euan Tudor


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -