Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Femeie pentru supraveghere batrana


35 raspunsuri la acest subiect

#11
Noa

Noa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 17:19

E foarte greu ce traiesc.De multe ori ma gandesc ca doar cine a trecut printr-o asemenea situatie poate intelege.Nu vreau sa-i condamn pe cei care o compatimesc tot pe ea pentru ca-mi dau seama ca nu au cum sa inteleaga ce inseamna viata langa un batran aflat intr-un asemenea stadiu.

Eu am fost crescuta de bunica mea. A fost omul care m-a iubit cel mai mult pe lumea asta si care m-a crescut intr-un fel in care mama mea n-ar fi putut s-o faca niciodata.Am fost o printesa si tratata de ea ca o printesa.

A avut de multe ori probleme grave de sanatate,cand am crezut ca o pierdem si de fiecare data ma rugam sa nu se intample ceva cu ea, pentru ca nu puteam concepe viata in absenta ei.

Intotdeauna mi-am dorit sa traiasca mult,dar niciodata n-am inteles ca prea mult poate fi ingrozitor.

Sunt constienta ca ea pe jumatate a murit demult,iar ceea ce a ramas e doar trupul pe care abia si-l mai taraste.Si mai stiu ca ea n-ar fi vrut niciodata sa-mi faca asta.

Ma distruge in fiecare zi, cu intrebarile pe care mi le pune (aceleasi, repetate de zeci de ori-pentru ca nu mai are memorie absolut deloc,isi cauta copiii si negasindu-i incepe sa planga cu orele,vrea sa plece la ea acasa,desi chiar acolo este etc.) si din cauza asta sunt irascibila, nervoasa, atmosfera din casa a devenit de nesuportat.

In actele pe care mi le-a facut ,fetele ei,adica matusile mele,au cerut sa fie trecuta o clauza viagera ,adica,are dreptul de a sta in casa pana la moarte.

I-am propus uneia dintre matusi sa o ia la ea si a refuzat, motivand ca ea are si alte treburi,mama mea nici atat, deci tot singura trebuie sa ma descurc.

Pana la urma am sa propun si varianta caminului.De fapt am mai spus-o,dar mi s-a raspuns: cum ,cu atatia copii s-o ducem la azil?

Si mai e ceva: cred ca fiecare lucru din viata are timpul lui.

Nu mi se pare normal,cand esti tanar ,ai un sot si un copil de 8 ani ,sa ingrijesti de un batran.Ce amintiri ii las eu copilului meu?Ce-si va aminti? Cum s-a trezit dimineata din somn in tipetele mele si a vazut-o pe jos cu capul plin de sange?

Cred ca mama mea trebuia sa faca ce fac eu acum. Dca aa fi avut 60 de ani, copilul meu ar fi fost mare, la casa ei ,nu mi s-ar fi parut atat de nefirescsa fac asta. Dar asa... Noi nu mai avem viata,noi nu mai putem pleca duminica undeva ca o familie pentru ca trebuie unul din noi sa ramana acasa.Trebuie sa gasesc neaparat o rezolvare.

Pana atunci,mai caut solutii si incerc sa supravietuiesc.



M-am facut mare!





#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 17:36

noa, cred ca ar trebui sa cauti un camin de batrani cu conditii civilizate, sa te interesezi exact ce si cum, si apoi sa le duci pe matusi si mama ta in vizita la camin, sa se convinga cu ochii lor ca bunica va fi bine ingrijita si supravegheata, ca are conditii decente, ca e tratata omeneste. normal ca pe oamenii mai in varsta ii sperie numai auzirea denumirii "azil" sau "camin de batrani". insa, daca vor vedea ca acolo nu e "inchisoare" sau "lagar de exterminare" pentru batrani neputinciosi, vor accepta mai usor ideea ca bunica merita sa aiba parte de tot ce este mai bun, pentru perioada pe care o mai are de trait.
mama a trecut prin ceva similar cu mama ei, din cauza aceasta are si acum probleme cu somnul si oarece stari depresive, desi au trecut 7 ani de cand bunica nu mai este...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#13
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 18:02

cand/daca voi ajunge la varsta respectiva si cu ultimul strop de constienta, mi-as ruga eu copiii/nepotii sa ma duc undeva, daca nu m-as putea duce singura; nu as suporta sa stiu ca nu ma mai pot ingriji (eu pe mine) si ca le fac lor viata mai grea

si eu as zice azil, cu toata consideratia fata de ea, ca si eu am bunici si ii iubesc enorm, dar daca ar fi atat de greu, as incerca sa iau decizia cea mai buna pentru TOTI cei implicati ( nu pentru cei care stau pe tusa si comenteaza)



Life's Good!

#14
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 18:08

mie nu mi se pare corect ce ti se intampla. ce daca ti-a lasat casa? putea foarte bine s-o lase altciuva din familie. pe de alta parte rudele tale sunt duplicitare cand spun "cu atatia copii s-o ducem al azil" [alcool] da? care "atatia copii"?

tu cred ca stii cel mai bine cum se ingrijeste un batran. dar uite ca esti depasita de situatie. ingrijirea unui batran este de departe mai grea ca a unui copilas. mai ales cazul bunicii tale. sa stii ca nici unui strain nu-i va placea s-o ingrijasca. ptr ca trebuie rabdare-rabdarea sfintilor, ceva cunostinte medicale, sa fie in putere, sa aiba disponibilitate la tot felul de toane si multe altele.

rudele tale, deci copii bunicii vin s-o viziteze? daca n-o fac, sincer iti spun ca-i doare in papuci de tine si de ea. asa ca elibereaza-te de prejudecati si fa ceva sa va fie bine la toti.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#15
Noa

Noa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 20:15

[quote]citat din mesajul lui monicabo
Am stat ff mult in cumpana daca sa scriu sau nu, n-as vrea sa fiu judecata; bunica mea este cam de 1 an si jumatate intr-un camin de ingrijire batrani. Este vorba de un centru privat, dar la pret cat de cat decent. Poti sa-mi spui cat platesti lunar ?M-am facut mare!

#16
chinabulina

chinabulina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 21:16

Noa, cel mai bine pentru toata lumea implicata e sa o duci la camin. Si cand spun "lumea implicata" ma refer aici la tine, la bunica ta, la sotul tau si la copilul tau. La voi, cei care traiti cu ea. Eu te inteleg foarte bine. Nu sunt chiar in aceeasi situatie, in sensul ca bunica mea nu sta cu mine, ci cu parintii mei. Dar ea m-a crescut, a fost o femeie extraordinara, extrem de desteapta si de descurcareata, cu multe incercari de-a lungul vietii, din care a iesit mereu invingatoare. Am apreciat-o intotdeauna, aveam numai cuvinte de lauda despre ea. Spuneam ca are optzeci si ceva de ani si uite ce bine se tine, nu aveam grija ei, se descurca singura cu tot. Pana acum un an. De atunci e ca bunica ta. Ai mei au adus-o la ei acasa, ca ea statea la 200 km departare. E groaznic pentru toata lumea, n-are rost sa dezvolt. Am incercat sa le spun alor mei ca cel mai bine e la camin, pentru toti. Aceeasi chestie, ca cum s-o abandoneze, ca ce zic x si y, etc. Problema e ca la stat n-o primeste, ca e din alt judet. Iar in zona nu avem camin privat. Inca mai caut solutii.
De ce am scris? Doar ca sa stii ca numai cei care au trecut prin asta stiu ce inseamna. Nu asculta pe cei care nu se implica. Sunt sigura ca un camin e cea mai buna solutie. Inclusiv pentru ea [flo]


[mamica] de gogoasa balerina din 15 mai 2008


#17
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 23:01

Noa, cat de urgent cauta sa o instalezi pe bunica ta in Centrul de batrani Brasov din cartierul Noua. Inca mai au locuri, se ia in considerare 80% din pensie. Cladire noua, personal medical, super locatie, aer curat. Nu fac reclama, nu am nimic de castigat.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#18
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 01:32

cam 1500 lei/luna. Ca asa ceva mai demult aparusera camine de batrani, dar pe la 1000 euro lunar, ceea ce era mult pt parintii meiper ansamblu, a iesit mai putin decat se cheltuia pe 2 femei + cheltuielile casei (bunica statea separat de noi), basca uneori mai aveam nevoie de vreo asistenta la pansat (neprea miscandu-se, mai facea escare, o alta problema[alcool])
Citat:
citat din mesajul lui Noa
[quote]citat din mesajul lui monicabo
Am stat ff mult in cumpana daca sa scriu sau nu, n-as vrea sa fiu judecata; bunica mea este cam de 1 an si jumatate intr-un camin de ingrijire batrani. Este vorba de un centru privat, dar la pret cat de cat decent. Poti sa-mi spui cat platesti lunar ?M-am facut mare!
Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)Ele doua Povestea sarcinii si a nasterii Andreei Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

#19
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 16:58

Cred ca este una din cele mai grele decizii din viata: sa duci omul care te-a crescut, pe care il iubesti, la caminul de batrani!

Cumplita decizie! Cumplita soarta!

Pe de alta parte, principala responsabilitate a unei mame este sa ofere copilului sau cele mai bune conditii de dezvoltare: dragoste si un mediu linistit, prietenos, sigur! Un copil nu se simte iubit si in siguranta daca mama este mereu obosita, nervoasa, depasita de situatie.

Eu stiu cum e, am avut de ales intr-o situatie (similara, nu identica) si am ales corect zic eu. Ma simt vinovata inca, m-am tratat pe la psiholog, mi se reproseaza si mi se va reprosa muuulta vreme de aici inainte, dar ma uit la cat de afectati au fost copiii mei si vad ca acum sunt OK.

Daca o tii pe bunica acasa, ei nu ii va fi mai bine, dar pe voi va distruge incet si sigur. Daca o internezi, ea va fi bine ingrijita, iar voua va va fi infinit mai bine! Greu, dur, dar asta este viata asa cum ne-a fost lasata pe pamant.

Si inca ceva! Nu te uita in gura lumii. Nu rudele tale traiesc viata ta!

Empatizez cu tine[pup]

Caro

#20
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 18:07

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Noa, cat de urgent cauta sa o instalezi pe bunica ta in Centrul de batrani Brasov din cartierul Noua. Inca mai au locuri, se ia in considerare 80% din pensie. Cladire noua, personal medical, super locatie, aer curat. Nu fac reclama, nu am nimic de castigat.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Ea e din Bucuresti...ma gandesc ca daca decide sa o interneze ar vrea sa o poata vizita daca o duce la azil. Nu e chiar simplu sa te duci saptamanal sau de 2x pe luna la Brasov.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -