Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Femeie pentru supraveghere batrana


35 raspunsuri la acest subiect

#21
Noa

Noa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 19:13

Citat:
citat din mesajul lui carolinah
Cred ca este una din cele mai grele decizii din viata: sa duci omul care te-a crescut, pe care il iubesti, la caminul de batrani!Cumplita decizie! Cumplita soarta!
Ai spus totul in trei fraze![flo]M-am facut mare!

#22
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 20:13

Mie mi se pare absolut normal sa duci la un centru de ingrijire un batrin care nu se mai poate ingriji singur; mi-am schimbat total ideile despre acest lucru dupa ce am vazut cu cita normalitate este tratat acest aspect aici; doar in Ro te judeca lumea ca ti-ai trimis batrinii la azil; cel putin aici, calitatea vietii unui batrin este infinit mai buna la un centru de ingrijire unde au fiecare camera separata, sint ingrijiti f bine, si medical fata de ingrijire acasa. aici exista locuinte pt batrini in blocuri de locuinte unde stau doar batrini; li se asigura un fel de asistenta; in momentul cind nu mai pot fi independenti au aceasta optiune de a merge in centre de ingrijire; e drept ca isi dau toti banii acolo, dar au servicii f bune. Daca o sa ajung vreodata in situatia de a nu ma mai putea ingriji singura, o sa merg eu din proprie initiativa acolo, pt ca mi s-ar parea un act de egoism din partea mea sa imi pun copii(care au alte prioritati) sa ma ingrijeasca, da sper sa nu ajung anii aia deloc.

#23
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 20:54

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Am stat ff mult in cumpana daca sa scriu sau nu, n-as vrea sa fiu judecata; bunica mea este cam de 1 an si jumatate intr-un camin de ingrijire batrani. Este vorba de un centru privat, dar la pret cat de cat decent. Beneficiaza de conditii f bune, mancare, si cel mai important supraveghere permanenta, inclusiv noaptea (ea inainte nu locuia cu noi, ci separat; chiar daca ar fi locuit cu parintii mei, ei peste zi erau la treaba, la serviciu, nu o puteau supraveghea), cadre medicale... Si alt aspect ff important este igiena, greu de realizat, in conditiile in care ea nu se mai poate deplasa.... asa infirmierele se descurca bine cu ea...

Monica, cum se numeste centrul asta si in ce oras este ?

#24
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 22:08

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Mie mi se pare absolut normal sa duci la un centru de ingrijire un batrin care nu se mai poate ingriji singur; mi-am schimbat total ideile despre acest lucru dupa ce am vazut cu cita normalitate este tratat acest aspect aici; doar in Ro te judeca lumea ca ti-ai trimis batrinii la azil; cel putin aici, calitatea vietii unui batrin este infinit mai buna la un centru de ingrijire unde au fiecare camera separata, sint ingrijiti f bine, si medical fata de ingrijire acasa. aici exista locuinte pt batrini in blocuri de locuinte unde stau doar batrini; li se asigura un fel de asistenta; in momentul cind nu mai pot fi independenti au aceasta optiune de a merge in centre de ingrijire; e drept ca isi dau toti banii acolo, dar au servicii f bune. Daca o sa ajung vreodata in situatia de a nu ma mai putea ingriji singura, o sa merg eu din proprie initiativa acolo, pt ca mi s-ar parea un act de egoism din partea mea sa imi pun copii(care au alte prioritati) sa ma ingrijeasca, da sper sa nu ajung anii aia deloc.


foarte bine spus!

in Romania datul la azil al unei persoane batrane este asociat cu abandonul si rele tratamente aplicate celor batrani. numai cuvantul "azil" suna rau in mintea romanului. nu tuturo, doar celor mai multi.

si la nemti este traditie sa mearga batranii la casa de batrani. sunt ingrijiti bine, au conditii foarte bune de trai, mancare buna, atentie marita, personal calificat, activitati sociale.

din cate observ lucrurile se misca si in Romania, si asta e foarte bine ptr ca sunt multe persoane in varsta care au nevoie de un asemenea loc.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 23:42

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Am stat ff mult in cumpana daca sa scriu sau nu, n-as vrea sa fiu judecata; bunica mea este cam de 1 an si jumatate intr-un camin de ingrijire batrani. Este vorba de un centru privat, dar la pret cat de cat decent. Beneficiaza de conditii f bune, mancare, si cel mai important supraveghere permanenta, inclusiv noaptea (ea inainte nu locuia cu noi, ci separat; chiar daca ar fi locuit cu parintii mei, ei peste zi erau la treaba, la serviciu, nu o puteau supraveghea), cadre medicale... Si alt aspect ff important este igiena, greu de realizat, in conditiile in care ea nu se mai poate deplasa.... asa infirmierele se descurca bine cu ea...
Monica, cum se numeste centrul asta si in ce oras este ?
buflea, in Bucuresti este caminul asta...Nu stiu exact cum se numeste, parintii mei stiuMonica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)Ele doua Povestea sarcinii si a nasterii Andreei Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

#26
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 25 februarie 2012 - 06:22

In cazul in care bunica ta era lucida,putea comunica,se ingrijea cat de cat de propria igiena mi se parea inuman sa o duci la azil.Insa in conditiile in care ea este intr o astfel de stare si nici macar nu mai poate purta o conversatie cred ca cel mai bine este sa merga intr un loc in care persoane capabile o pot ingriji[flo]

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#27
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 00:41

Un azil in care omul este respectat, are o buna calitate a vietii si personalul isi face treaba nu are nimic inuman. Din contra. Inteleg de la prietenii din tara ca lucrurile s-au schimbat, ca nu vorbim de "azilele" de acum 25-30 de ani si ca exista conditii bune la caminele de batrini. Mentalitatea mai trebuie sa se schimbe.

Ca exemplu, aici nu numai batrinii care au nevoie de ingrijire permanenta merg la camin/azi/ casa de batrini. Chiar si pensionarii in putere au inceput sa se retraga la pensie catre co-proprietati/blocuri dotate cu sala de reuniuni, gym, eventual piscine, cabinet medical un bloc sa zicem unde predomina proprietarii in virsta, dar activi, autonomi, care nu mai au chef sa-si bata capul cu ingrijirea unei case ci doar profita de ceea ce le ofera pensia. Isi cumpara acest apartament sau il inchiriaza si mai platesc ceva pentru ingrijire/dotarile imobilului si traiesc mai usor, printre oameni de virsta lor, cu care isi fac program comun, fac excursii, iesiri, joaca o carte samd.
Stiu ca nu e la fel in momentul asta pentru pensionarii din Ro, dar e ceva care se intimpla cam pe peste tot in lume si ma gindesc ca vor aparea astfel de imobile si in Ro. E tot o chestie de mentalitate.

Noa, bunica ta, cea care te-a crescut, nu cea care a devenit din cauza bolii, sigur n-ar dori sa iti distruga linistea. Du-o la camin, o sa ii fie mult mai bine acolo.

Colega mea asta a facut cu mama ei, sint 4 copii plus nepotii ado, si-au impartit clar zilele de vizita, doamna avea zilnic pe cineva sa-i dea buna-ziua, era lucida dar nu se mai putea ingriji singura. A fost bolnava rau, cind si-a revenit la spital a spus singura ca prefera sa mearga la azil decit acasa, isi dadea seama bine ca nu poate sa supravietuiasca pe cont propriu. Si fusese un capitan de femeie la viata ei, iar dupa ce se pensionase avea program de iesit la mall, la bingo, la cinema, la resto... avea o viata f. activa. A mai trait 8 ani la azil, medical mult - mult mai bine ingrijita decit acasa, multumita de propria alegere si inconjurata de multa dragoste din partea copiilor si nepotilor.

Iti doresc sa iei decizia buna si sa reusesti sa convingi familia ca pentru bunica ta nu e nimic rau, iar pentru tine va fi din nou o placere, pe cit posibil, sa stai cu ea.

Simonna

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985

#28
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 10:54

Diferenta dintre Romania si alte tari este ca pe alte meleaguri batranii sau rudele lor, vand casa si cu banii aia isi aleg o casa de batrani pe masura posibilitatilor. In Romania rudele vor sa pastreze casa dar nici nu le convine sa ingrijeasca batranii. Sunt perfect de acord ca o casa de batrani e un loc mult mai bun decat acasa cu familia la capatul puterilor. Dar e asa egoist sa iei casa batranei si sa spui ca maica-ta ar trebui sa aibe grija de ea [bang]. Ai incercat sa oferi casa+batrana unei alte rude interesate sa aibe grija de ea?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#29
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 12:43

Bird70, e putin adevar in ce spui tu.
Exista la noi mentalitatea asta de a mosteni casa unei rude si de a ingriji omul respectiv, in schimb, pana la moarte, poate si pentru ca nu prea au existat alternative decente. Nu exista nici un sistem social care se asigure ingrijire la domiciliu cum este spre exemplu in Italia, nici case de batrani decente cum sunt in majoritatea tarilor. Abia acum se fac pasi timizi in privinta asta mai ales in orasele mari si in mare parte in sistem privat.

Dar, in acest caz, Noa isi asuma cheltuielile unei case de batrani si sunt sigura ca va petrece mult timp cu bunica. Asa ca nu trebuie judecata atat de aspru. Nu e un lucru usor sa recunosti ca te depaseste asa ceva si sa cauti solutii, mai ales cand e vorba de cineva drag.



#30
Noa

Noa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 17:52

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Diferenta dintre Romania si alte tari este ca pe alte meleaguri batranii sau rudele lor, vand casa si cu banii aia isi aleg o casa de batrani pe masura posibilitatilor. In Romania rudele vor sa pastreze casa dar nici nu le convine sa ingrijeasca batranii. Sunt perfect de acord ca o casa de batrani e un loc mult mai bun decat acasa cu familia la capatul puterilor. Dar e asa egoist sa iei casa batranei si sa spui ca maica-ta ar trebui sa aibe grija de ea [bang]. Ai incercat sa oferi casa+batrana unei alte rude interesate sa aibe grija de ea?Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health OrganisationI'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Am spus de la bun inceput ca nu am pretentia ca toata lumea sa inteleaga.Stiu ca daca nu ai trait asa ceva,nu poti sa-ti imaginezi macar ce inseamna. Dar nici tu ,bird nu ai dreptul sa ma judeci! Cand vei sta tu impreuna cu familia ta,adica sotul si copiii tai, in aceeasi casa cu un batran bolnav de Alzheimer, poti sa arunci piatra!Pana atunci,cred ca nici nu poti banui ce inseamna asta.M-am facut mare!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -