Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa ZERO 2012-2013 (3)


301 raspunsuri la acest subiect

#11
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 13:38

http://www.hotnews.r...i-ora-11-00.htm




#12
toby79

toby79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 15:15

Aseara mi-am bagat actele pt. noul buletin ( nu viza de flotant).Noul buletin ar trebui sa-mi iasa luni, din ce am inteles.Pana acum nu m-a recenzat nimeni oficial.Totusi din ce am inteles de la scoala la care vreau sa-mi dau copilul, nu am sanse.Pt. ca ei au facut o recenzare mai ciudata : au cerut la gradinitele de langa scoala aceasta ( 2 gradinite ) listele doar cu copiii care aveau adresa in zona scolii.Adresele din bazele de date ale acestor 2 gradinite nu le-a mai actualizat nici naiba.Asa ca este o nebunie totala.Vor veni parinti la inscriere, care nu au fost recenzati si care vor avea adresa pe buletin arondata scolii.Si atunci sa vezi scandal!

#13
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 15:27

In blocul nostru nu a venit niciun recenzor.
In schimb au afisat la toate scarile blocurilor din jur o invitatie sa venim personal la secretariatul scolii, intre anumite ore, pentru a completa fisa de recenzie.

Asa ca poate te poti duce si tu personal la scoala sa o completezi daca nu a venit nimeni la usa.

#14
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 15:56

Toby, nu va fi nici un scandal. Una e recensamanul, care se face pentru a se stabili numarul estimat de copii care vor incepe clasa I/clasa 0 si alta e inscrierea, unde e obligatoriu sa ii primeasca pe cei cu domiciliul sau resedinta in circuscriptia scolii. Nu inteleg de unde panica asta privind recensamantul [alcool].

Pe mine nu ma recenzeaza nimeni (stau intr-o zona izolata). credeti ca nu imi voi inscrie copilul la scoala, pentru ca nu apar pe liste???

Si ia uitati ce scrie in metodologie:
"ISJ/ISMB aloca numarul de clase pregatitoare si de clase I tinand cont de capacitatea de cuprindere a fiecarei unitati de invatamant si de obligativitatea cuprinderii in scoala a tuturor copiilor din circumscriptia scolara. La alocarea numarului de clase pregatitoare si de clasa I se va tine cont de numarul copiilor care au implinit varsta pentru a incepe invatamantul primar, de optiunea parintilor de a-si inscrie copiii in clasa pregatitoare sau in clasa I si de participarea/neparticiparea in anul scolar 2011-2012 a acestor copii la invatamantul prescolar, de arondarea strazilor la unitatile de invatamant sau de cea mai buna oportunitate educationala identificata.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

#15
capra cu trei iezi

capra cu trei iezi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 16:28

noi ne-am "recenzat" la scoala de care apartinem oficial si am anuntat ca nu ne vom inscrie acolo.
apoi, am mers la scoala unde ne vom inscrie si ne-am facut cunoscuta existenta![:D].

#16
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 16:42

Citat:
citat din mesajul lui toby79

Aseara mi-am bagat actele pt. noul buletin ( nu viza de flotant).Noul buletin ar trebui sa-mi iasa luni, din ce am inteles.Pana acum nu m-a recenzat nimeni oficial.Totusi din ce am inteles de la scoala la care vreau sa-mi dau copilul, nu am sanse.Pt. ca ei au facut o recenzare mai ciudata : au cerut la gradinitele de langa scoala aceasta ( 2 gradinite ) listele doar cu copiii care aveau adresa in zona scolii.Adresele din bazele de date ale acestor 2 gradinite nu le-a mai actualizat nici naiba.Asa ca este o nebunie totala.Vor veni parinti la inscriere, care nu au fost recenzati si care vor avea adresa pe buletin arondata scolii.Si atunci sa vezi scandal!


Am citit ce ai scris si la celalalt subiect si e o mare timpenie. O gogorita pe care au inventat-o cei de scoala.
Auzi ... tb musai sa fii titular de contract. O timpenie.
Asa ca eu as zice sa stai linistit, pt ca ai adresa in buletin.

Si intr-adevar: une e recenzarea, alta e inscrierea.


#17
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 19:51

Am trecut azi pe la scoala de care sint interesata si era un afis mare la poarta: in perioada 2-12 feb. tb sa mergem noi acolo sa ne recenzam.
de ce pina pe 12??? si daca ma duc pe 14 nu ma mai recenzeaza?

#18
deea772

deea772

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 12:29

Anca [anonim]
Domnule Funeriu,

Am 2 intrebari legate de organizarea clasei 0 in anul scolar 2012-2013:

1. Ce se intampla cu copiii nascuti in ianuarie/februarie 2007 - vor putea incepe clasa 0 anul acesta? Daca da, care este calea pe care trebuie sa o urmeze parintii pentru a putea inscrie copiii la scoala - la fel ca pentru cei nascuti in perioada septembrie - decembrie 2006?
Daca mai asteapta inca un an, clasa 1 o vor incepe la 7 ani sii 8-9 luni - nu este prea tarziu?

2. Scolile vor putea organiza strict numarul de clase necesar pentru a cuprinde copiii din circumscriptie, sau, daca si pana acum ofereau mai multe clase, vor avea aceasta posibilitate?



Daniel Funeriu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anca
Cred ca va referiti la Clasa Pregatitoare.

Se pot inscrie in clasa pregatitoare elevii care au 6 ani pana in 31 august 2012 inclusiv sau, daca dezvoltarea lor o permite, cei care implinesc 6 ani intre 1 septembrie 2012 si 31 decembrie 2012.

Orice parinte isi poate inscrie copilul la scoala pe care o alege. Nu exista obligatia inscrierii in scoala de arondare. In Bucuresti de exemplu, aproximativ 45% dintre elevii unei scoli provin din afara zonei de arondare. Astazi, niciunui copil dintr-o zona de arondare, care doreste sa intre in scoala de arondare, nu ii este refuzat acest drept.



#19
deea772

deea772

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 12:52

Daniel Funeriu [hotnews.ro] i-a raspuns lui George
2) Am lasat in urma clasa pregatitoare foarte bine... pregatita iar domnul ministru sunt convins ca nu va avea nicio problema sa o organizeze. Clasa pregatitoare va functiona in scoli. Este zvonistica faptul ca ar fi probleme.

#20
deea772

deea772

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 13:20

Ca de obicei.Intrebarilor concrete ce priveau clasa pregatitoare/clasa 1 , a raspuns din parti acest ex-ministru.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -