Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa ZERO 2012-2013 (3)


301 raspunsuri la acest subiect

#21
danielatt

danielatt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 13:43

Dar stie cineva daca cadrul didactic cu care se face clasa 0, va duce mai departe copilasii si in clasa I si mai departe ?
Eu nu am gasit nicaieri raspunsul laaceasta intrebare care, mie mi-se pare foarte importanta.
Si oare cum au gandit ei siguranta fizica a copiilor mici, avand in vedere golanimea din scolile romanesti ?

#22
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 13:57

eu inteleg asa:

pot copiii nascuti dupa 31 decembrie 2006 sa inceapa anul asta clasa 0 ? raspuns - nu. ceea ce nu e bine.
se restrictioneaza numarul de clase in functie de copiii arondati? raspuns - nu. ceea ce e bine, deci toate discutiile astea sunt doar speculatii, si va fi la fel ca pana acum la inscrieri numai ca in mai multe etape.

am citit, nu stiu cine a zis, de scoli care au alt program de inscrieri/reguli decat cele date de minister (adica nu ofera etapele 3/4, in care copiii din circumscriptie au garantat locul). eu zic ca nu se poate ca nu e stat in stat scoala aia

cu integritatea copilului - la fel cum ti-o garanteaza si daca ar incepe scoala peste 1 an. ca doar in anul ala nu devine expert in arte martiale.

in legatura cu continuitatea cadrelor didactice - a fost un interviu la un moment dat - din cate am inteles era la latitudinea scolilor (sau nu se hotarase exact)

Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009

#23
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 14:23

Pai normal..raspunde numai la ce vrea sau ce stie..teoria e una dar la practica e durere mare...
20.000 de copii vor intra la scoala nu vor mai fi pe strazi.... ma bufneste rasul..pai unii poate erau in gradinita la pregatitoare, nu pe strazi...si oricum cine nu vrea sa ii dea nu ii da...se pot inventa tot felul de scutiri daca nu vrei si nu vrei..Cred ca premiza de la care a plecat aceasta lege a fost gresita...

#24
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 14:26

Citat:
citat din mesajul lui deea772

Ca de obicei.Intrebarilor concrete ce priveau clasa pregatitoare/clasa 1 , a raspuns din parti acest ex-ministru.


Da, exact.
Nu a zis nimic.

#25
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 14:32

Citat:
citat din mesajul lui poohy


am citit, nu stiu cine a zis, de scoli care au alt program de inscrieri/reguli decat cele date de minister (adica nu ofera etapele 3/4, in care copiii din circumscriptie au garantat locul).


pina la urma copii din circumscriptie au garantat locul pina in etapa 3?
eu asa inteleg din metodologie.

#26
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 14:45

Poohy, da, exact raspunsul care se creiona de cateva zile referitor restrictionarea numarului de clase. Eu recunosc, m-am panicat, dar incep sa cred ca de fapt prin recensamant se urmareste nu limitarea nuamrului de clase, ci stabilirea unui minim. Daca scoala are resurse: clase, cadre didactice, ar fi absurd sa nu i se permita sa infiinteze un numar mai mare de clase. O sa aflam in curand [:D].

Da, locul pentru cei din circumscriptie e garantat. Si mi se pare firesc sa fie asa. Probabil ca era la fel si inainte, dar nu era asa usor de controlat.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

#27
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 14:50

Curind cind? pe 19?

#28
matahut

matahut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 15:03

Am sunat la tel verde pentru a ma lamuri in legatura cu faptul ca in acest an am fost arondati la alta scoala decat cea apropiata, de care apartinusem de peste 40 de ani... I-am explicat inspectorului ca scoala la care am fost acum arondati se afla foarte departe de locuinta, cand in spatele blocului avem o alta scoala. Raspuns: e strigator la cer, vorbiti la inspectoratul de sector (de sectoare, fiindca locuinta se alfa la granita dintre sectoare - iar cele doua scoli, fosta si actuala :D, sunt in sectoare diferite). Mi-a spus ca binele copilului trebuie sa primeze si ca daca nu rezolv la inspectoratele de sector, sa fac memoriu la inspectoratul general. Am sunat la sectoare. Intr-un loc am fost trimisa la plimbare pe motiv ca dna inspector e pe teren cateva zile :D In celalalt loc, mi s-a raspuns cu rabdare si amabilitate. Concluzia: sigur, binele copilului primeaza, daaar pana se pune problema banilor - fiindca primariile de sector vor finanta scolile de sector in functie de fiecare copil inscris acolo, iar noi locuind intr-un sector, ramane la latitudinea consiliul local daca ne pot finanta la o scoala din alt sector. O intreaga imbarligatura din care am inteles ca de fapt... probabil nu se va putea schimba nimic in arondare, ci va trebui sa intram in etapa a II-a, desi suntem la 5 min de scoala respectiva (si la 3--40 de min de scoala de sector, arondata). Intre timp am vorbit si cu directorul scolii aflate la 5 min si casa, care ne-a spus ca el nu va cere strada noastra intrucat are deja prea multe strazi si prea multi copii in circumscriptie fata de numarul de clase, fata de spatiul disponibil. Deci niciun interes pentru copiii cartierului. In fine, nimic neasteptat pana la urma, nu? Sunt si ei doar niste oameni.[bang]

#29
toby79

toby79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 15:33

Incredibil asa ceva! Ne mai mira ceva fratilor legat de aceasta minunata lege ? Doamne ma intreb pana unde va dura bataia asta de joc ? Cat oare vom mai rabda aceasta continua bataie de joc, la adresa noastra si a copiilor nostri ?

#30
matahut

matahut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 19:26

Avand in maneca si un plan B, ca deh, nevoia te impinge sa fii inventiv, ma intrebam daca stie careva ce invatatoare vor lua pregatitoarea la toamna la scoala 150?
Si cum se va face repartizarea computerizata avand in vedere ca in unele scoli exista clase de intensiv germana si intensiv engleza, care pana acum tineau oarecum de preferintele parintilor?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -