Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adoptie versus plasament


14 raspunsuri la acest subiect

#11
Lory2015

Lory2015
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 10:10

Buna ziua! Doream sa va intreb daca stiti mai multe informatii despre adoptia directa / deschisa? Am inteles ca aceasta procedura este legala si mult mai facila, insa stie cineva daca sunt de ajuns doar semnatura mamei biologice care este cunoscuta, tatal fiind necunoscut? Sau Oficiul Roman de Adoptii recurge si la ancheta sociala si la integrarea copilului in familia extinsa a mamei? Eventual, poate aveti si un link care sa ofere mai multe informatii despre acest tip de procedura legala. Va multumesc frumos!



#12
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 10:59

nu stiu ce inseamna adoptie deschisa. inseamna ca parintii biologici au datele despre copil, unde se afla...s.a.?



#13
Lory2015

Lory2015
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 17:53

Adoptia directa inseamna ca macar unul din parintii biologici sa cunoasca familia care doreste sa adopte copilasul. Poate Dvs sau altcineva cunoaste informatii despre acest subiect.



#14
silviutm

silviutm
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 14:57

Suntem o familie fericita si avem un baiat minunat de 5 ani.

Din diverse motive profesionale sotiei ii e greu sa se rupa doi ani pentru nasterea si concediul maternal, a.i. ne gandeam la infierea unui copil pentru a-i oferi o viata fara griji ca si baiatul nostru. Simt ca pot oferi sansa la o viata normala unui suflet nevinovat!

 

Intamplarea face c-am vazut un baietel minunat parasit de "mama". Cred ca al meu Vladut s-ar intelege de minune cu baietelui. Seamana si la zambet! :)

Baiatul se afla in ingrijirea unui asistent maternal dar inteleg ca mama l-ar putea revendica. Baietelul se afla in alt judet, deci alt DGASPC.

 

Soacra e pe post de baby-sitter la baiatul nostru in timpul zilei si ne intrebam cum ar fi mai usor sa intram in contact cu acel baietel ce dorim sa-l infiam.

- O idee ar fi ca s-o fac pe soacra asistenta maternala in regim de urgenta dar nu stiu daca DGASPCul din acel judet ar accepta schimbarea asistentului maternal.

 Desigur, as face toti pasii necesari adoptiei.

- A doua idee ar fi sa intreprindem pasii pentru obtinerea atestatului si odata cu obtinerea lui sa facem cerere spre DGASPCul acelui copilas pentru a-l lua in plasament in vederea adoptiei. Credeti ca are sens?
Ce s-ar obtine mai usor, atestatul de asistent maternal sau al nostru pentru adoptie?

 

Legat de cautarea/acordul mamei ce l-a parasit dar e in viata, aveti idee cat timp ar trebui sa treaca a.i. sa se poata face adoptia copiluluI?



#15
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 10:09

Silviutm, nici una din variante din pacate nu e plauzibila.

Prima varianta: asistentul maternal nu-si alege copilul pe care il primeste in ingrijire. In plus fiind directii din orase diferite in nici un caz nu se poate...AM primeste un copil de la directie pe raza caruia are resedinta.

A doua varianta: puteti lua atestatul, dar nu o sa primiti "acel copil". Nici in acest caz nu va alegeti copilul. Veti intra pe lista unor copii declarati adoptabili prin potrivire (de catre un soft)...si asta depinde de profilul copilului pe care il specificati in momentul atestarii.

In plus daca esti atestat pentru adoptie, nu ai voie sa iei in plasament un copil (interzis prin lege)...se retrage atestatul si nu poti sa mai adopti.

Un alt aspect e statusul copilului...probabil nu e declarat adoptabil si tot ce e posibil nici sa nu fie prea curand (vreodata). Depinde de situatie...parintii biologici si-au dat acordul la adoptie...il viziteaza?...s-au facut toate demersurile de reintregrare in familia biologica?

Legea spune ca un copil poate sa i se inceapa procedura de declarare a adoptabilitatii daca timp de 1 an de cand este in grija statului nimeni din familia bilogica(rude pana la gr 4) dau declaratie ca nu vor sa creasca copilul si nimeni (mai ales parintii) nu il viziteaza. O singura vizita din partea mamei da peste cap totul.

 

Ce s-ar putea face...plasament de urgenta, dar din cate am inteles nu e foarte usor, depinde f mult de persoanele de la directie ...daca vor...Dar, fiind in alt judet nu stiu cat de usor ar fi.

 

O alta problema ar fi...spuneai ca sotia nu poate sta 2 ani acasa(oricum asta este valabila in cazul unui copil <2 ani), dar in cazul unui copil venit intr-o familie pe care nu o cunoaste, este recomandata o perioada de acomodare. Nu e usor sa iei un copil dintr-o familie si sa-l plasezi in alta asa pur si simplu, la inceput e destul de greu, te poti astepta la orice reactie din partea lui.

Multa bafta.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -