Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adoptie versus plasament


14 raspunsuri la acest subiect

#1
mara80

mara80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 19:51

ce parere aveti despre luarea unui copil in plasament in vederea adoptiei?sunt foarte multi copii abandonati in maternitate si ai caror parinti nu se mai intorc dupa ei...........


mara

#2
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 22:46

Din cate stiu eu nu se face asa ceva,adica il iei in plasament dar nu poti sa-l adopti.Si daca speri la asta te risti f.mult,te atasezi de el si poti sa-l pierzi oricand.
Nu e recomandat.Mai ales acum,cand potrivirea o fac cei de la ORA,e si mai riscant.

#3
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 23:53

Cunosc un caz in care familia care a luat fetita in plasament, (femeia era asistent maternal), a infiat-o pana la urma...a durat ceva timp, dar efortul a meritat, acum este fetita lor! si dupa ce au terminat cu adoptia au mai luat un baietel in plasament [flo]
Asa ca banuiesc ca nu e imposibil![:)]


giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

#4
claudia72

claudia72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 14:01

Hello,

Plasament versus adoptie, eu am luat-o pe Bianca in plasament de urgenta si pana la unrma am adoptat-o dar treci prim mult mai multe etape decat daca copilul este adoptabil, exista riscul ca mama sa nu doresca sa dea copilul spre adoptie si te poate tine asa pana cand copilul poate merge in instanta.
Mult succesc !!

MAMI DE BIANCA CHRISTINA

Toate lucrurile bune se intampla celor ce asteapta.

#5
mara80

mara80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 18:58

da,am citit mai mult despre asta si mi-am dat seama ca nu este o optiune buna plasamentul!
e mai bine cu adoptia pentru ca atunci copilul este al tau si nu exista riscul sa-l pierzi!
saptamana asta termin si eu hartiile pentru dosar si intram in linie dreapta!urmeaza asteptarea pentru atestat![flo]

mara

#6
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 03 februarie 2012 - 20:59

Sunt pareri pro si contra plasamentului.
Ideal este sa il iei in plasament si apoi sa il adopti. Recunosc insa ca exista riscul ca mama sa nu vrea sa il dea spre adoptie. Stiu insa cateva cazuri, chiar foarte apropiate mie , care au luat in plasament sau plasament de urgenta si acum l-au adoptat si au impreuna o viata frumoasa. Singurul avantaj sa il iei in plasament e ca il iei de mic si deci participi la toate evenimentele din viata lui/ei: primul pas, primul gingurit, primul dinte, primul zimbet, etc. In plus ai parte de toate bucuriile pe care ti le ofera un bebelus. Nu spun ca un copil mai amre nu iti ofera bucurii si satisfactii isna nimic nu se compara cu un bb mic.
Normal ca mult mai sanatos este sa astepti sa devina adoptabil ca sa eviti stresul si riscurile inutile.Insa asta inseamna ca va avea cel putin un an copilul, poate si mai mult..
Depinde insa de la caz la caz si in unele cazuri poate sit. juridica a copilului permite sa il iei in plasament si sa il adopti.
Sunt parinti care au decedat si atunci, normal ca ai sanse mari.
Sau naturala chiar nu are cu ce sa creasca copilul si atunci, chiar daca il iei in plasament, nu exista riscut sa ti-l ia nimeni.
Repet: fiecare caz e unic si nu poti da o reteta de... cum e mai bine.
Bafta in orice varianta.
Tine-ne la curent.

O mamica fericita si implinita

#7
diciu

diciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 00:52

Sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.
Insa, daca vorbesc intai de siguranta, varianta copilului adoptabil(adoptia directa), e pe primul loc. Si ma refer la bariera fata de parintii biologici, singuranta ca ai finalitatea adoptiei si ca nimeni nu iti ia copilul de care te atasezi pe parcurs. Tot la adoptie directa ar mai fi ca avantaje, timpul mai scurt de finalitate a actelor, mai putine procese in instanta si o mai buna evaluare a copilului inainte, pentru ca un copil adoptabil are in general peste 2-3 ani.

A lua un copil in plasament de urgenta prezinta avantajele de a avea un bebelus si de a trece prin toate frumoasele etape ale fiecarei varste, de a-l stimula si a-l ajuta sa fie cat mai putin afectat de efectele abandonului. Un bebelus insa e mai greu de evaluat din punct de vedere al sanatatii, mai ales pentru ca il poti lua acasa in plasament de urgenta doar daca nu are nici o forma de protectie, deci este inca la spital si deci foarte mic. Putini copii peste 6 luni sunt in spital, deobicei, sau asa ar trebui, sunt in asistenta maternala si de acolo nu se mai poate lua copilul in plasament, doar daca este abuzat sau ceva.
Recomand metoda plasamentului doar daca copilul are linie la ambii parinti, sau datele acestora sunt false, macar din punctul asta de vedere nu ai asa mari emotii. Oricum sunt emotii, emotii si spun asta in cunostinta de cauza...

Acum, cu noua lege sper ca adoptabilitatea copiilor sa fie declarata mai repede (la 30 de zile a celor cu linie la ambii parinti si dupa 1 an a celor eligibili) si sa ajunga copilasii in familiile lor cat mai repede, fara sa mai trebuiasca apelata riscanta varianta a plasamentului.


diciu[bis]




"daca dragoste nu e...nimic nu e"


#8
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 16:20

Citat:
citat din mesajul lui diciu

Sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.
Insa, daca vorbesc intai de siguranta, varianta copilului adoptabil(adoptia directa), e pe primul loc. Si ma refer la bariera fata de parintii biologici, singuranta ca ai finalitatea adoptiei si ca nimeni nu iti ia copilul de care te atasezi pe parcurs. Tot la adoptie directa ar mai fi ca avantaje, timpul mai scurt de finalitate a actelor, mai putine procese in instanta si o mai buna evaluare a copilului inainte, pentru ca un copil adoptabil are in general peste 2-3 ani.
Acum, cu noua lege sper ca adoptabilitatea copiilor sa fie declarata mai repede (la 30 de zile a celor cu linie la ambii parinti si dupa 1 an a celor eligibili) si sa ajunga copilasii in familiile lor cat mai repede, fara sa mai trebuiasca apelata riscanta varianta a plasamentului.

diciu[bis]

Daca citesti ce am scris am spus ca: " Normal ca mult mai sanatos este sa astepti sa devina adoptabil ca sa eviti stresul si riscurile inutile" insa in acest caz copil va avea cel putin 1 an.
Legat de legea noua...... or fi si avantaje, nu contest asta insa .... sunt muuuuuuuuulte dezavantaje. Ma abtin insa sa comentez prea mult pt ca inca nu au aparut normele. Sa vedem dupa norme ce avamtaje/dewzavantaje vor fi.Sansele sa gasesti copil cu linie/linie sunt asa de mici incat....... In fine , nu vreau sa dezarmez pe nimeni insa usor nu va fi. Sa dea DD sa ma insel.
Bafta viitoarelor mamici


O mamica fericita si implinita

#9
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 17:51

este vorba despe o fetita 7 8 ani.simt nevoia sa va spun .astept pm


#10
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 17:55

mara 80 da asa am facut si noi suntem ff fericiti dar a durat 4 ani dar a meritat[pup][pup][pup].avem in clasa o fetita ...asa ca al nostru si plinge crede ca va veni vremea ca...eu l am linistit.. . daca vrea cineva sa stie despre o fetita...super vesela dragalasa[:)][:)][:)]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -