Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Grecia - vara 2012 - recomandari ?


56 raspunsuri la acest subiect

#21
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 10:51

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Simonna, Semeli Studios e exact ce scrie


plaja e cu nisip?
e obligatoriu de stat pe sezlong? mie nu-mi place[bibe]
merci!

#22
Anuska22

Anuska22

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 10:55

Buna,
Noi am mers cu masina din Ro,dar fata de Atena este destul de departe, mai aproape este Salonicul de unde poti inchiria o masina pana in Thassos .
La noi marea era la 50 m, tavernele si magazinele tot pe acolo, nisipul era super, iar marea ideala pt copii mici pt ca se adancea gradual si ii puteai lasa sa se joace fara grija .
2 sezlonguri , masuta si umbrela - 5 euro / zi .
Asta in cazul in care doreai, pt ca puteai sa stai cu umbrela si prosopul tau oriunde .
In ceea ce priveste all inclusive, sunt de acord cu fetele ca nu merita, mancare buna peste tot si ieftina ...

#23
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 14:07

Buli: da, plaja e cu nisip, si apa, iar intrarea in apa e cam ca la Mamaia, te plictisesti pana devine adanca. Dar sunt valuri, apa e incredibil de limpede si pestisorii inoata printre picioare...

Nu e obligatoriu, poti sta pe cearceaf, era o gramada de lume acolo asa. Plaja e suficient de lata pentru toti, iar grecii nu-s romani [bang], nu face nimeni mutre daca vii cu cearceaful...

Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)

#24
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 21:57

Citat:
citat din mesajul lui Anuska22

Buna,
Noi am mers cu masina din Ro,dar fata de Atena este destul de departe, mai aproape este Salonicul de unde poti inchiria o masina pana in Thassos .
La noi marea era la 50 m, tavernele si magazinele tot pe acolo, nisipul era super, iar marea ideala pt copii mici pt ca se adancea gradual si ii puteai lasa sa se joace fara grija .
2 sezlonguri , masuta si umbrela - 5 euro / zi .
Asta in cazul in care doreai, pt ca puteai sa stai cu umbrela si prosopul tau oriunde .
In ceea ce priveste all inclusive, sunt de acord cu fetele ca nu merita, mancare buna peste tot si ieftina ...


incepe sa-mi surida aventura asta greceasca cu non-all-inclusive, iti aduci aminte cumva locatia unde ati inchiriat? Incapeau 5 adulti, 1 copil de 13 ani si unul de doi? Poti sa-mi dai lincul exact?
Cit e de mers cu masina? E greu drumul Bucuresti - Thassos? Parintii mai au 70 de ani, sint in forma buna, dar ii cam scot din zona lor de comfort cu plimbarea asta...

Dana, voi tot cu masina? Sau cu avionul? Tavernele cit sint de departe de plaja? Dar mag alimentar? Imi trebuie 2 studiori, asa-i?

Problema mea e ca eu venind din Mtl nu pot sa ma car cu cerealele la mine... :) Ca as face-o, da' nu ma lasa sa le bag in Grecia! Si copila cere de mincare.

Probabil trebuie sa inchiriez o masina, sa verific daca pot sa zbor direct la Salonic,nu? Acolo e un parc acvatic fain, asa am citit pe undeva...

Deja sint in Grecia in capul meu... :)

Multumesc mult pentru fiecare raspuns, eu sint complet pierduta in spatiu, cind eram in Ro am fost la Turci dar imi doresc teribil sa vad Grecia si pe mama! :)



http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985

#25
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 10:30

Simonna, noi am fost cu masina, intr-adevar, am traversat Bulgaria noaptea. Drumul nu e foarte usor, acum depinde de unde vin parintii tai (Bucuresti sau alt oras). Impresii despre traseu ti le trimit pe PM.

Da, cred ca iti trebuie 2 camere, sa nu stati inghesuiti.

Tavernele si supermarketul sunt cam la 100 m departare ; tavernele chiar mai putin. Gasesti de toate la ei, nu e cazul sa te cari cu cereale dupa tine. [:)]



Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)

#26
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 15:54

Simona, nu ai nevoie de doua studiouri. Exista apartamente sau chiar vilute de inchiriat. Toate au chicineta si te descurci cu pregatit gustari. Poti sa te apuci si de gatit, dar nu merita la ce mancare buna au [:D].
Eu am mers in Grecia/Thassos din Bucuresti. Plecam cu masina la 12 noaptea si dimineata suntem pe plaja. Atentie ca sunt mai multe drumuri. De vre-o doi ani s-a deschis unul nou, prin munti si se iese direct in Xanti.
Vei gasi de toate in magazine. Daca copilul are o marca preferata de cereale, nimic nu te impiedica sa o cari dupa tine. Nu exista controale "alimentare" la intrarea in Grecia. In afara de pasapoarte nu i-a interesat nimic - nici macar daca avem sau nu scaunel de masina, iar in Grecia nu am vazut picior de politist.

Anya

#27
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 10:19

O, ba da...in Thassos sunt doi politisti, i-am vazut la shopping. [:D]

Si tot in Thassos sotu' a incasat 80 EUR amenda pt. parcare aiurea. Asadar, or fi doar doi, dar isi fac treaba.[:D]

Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)

#28
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 13:07

Citat:
citat din mesajul lui Anuska22

Citat:
citat din mesajul lui bursucelu

Fetelor noi nu avem un buget mare pentru vacanta,am vrea sa mergem la o pensiune,apartament ca sa putem pregati noi micul dejun.Anul asta vom merge pentru prima data in Grecia si nu stim ce loc sa alegem.Va rog mult sa-mi recomandati voi locuri de cazare.

Buna,
Daca te tenteaza un loc superb cu preturi bune, iti recomand Thassos .Eu am inchiriat un apartament de pe un site cu preturi pentru toate buzunarele si a fost ok . Am stat la 50 m de plaja, nisip fin, mancare buna, multe market-uri cu de toate ...

http://www.thassos-h...ay-rentals.com/



Buna,

Imi poti spune si mie, te rog, ce apartament ai inchiriat? Sunt multe variante pe site-ul recomandat de tine...as prefera sa optez pentru un loc cu niste recomandari. Am inteles ca plaja Golden Beach ar fi printre cele mai frumoase de pe insula.....asa o fi ?

Multumesc mult!

#29
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 13:22

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana
Noi am fost in Thassos in Skala Potamia, la Semeli Studios (intre timp vad c-au fost atatia romani acolo ca au varianta de site in romana [:D])http://www.semeli-st...r/index_ro.htmlAm mai fost in Zakynthos,in Tsilivi (all-inclusive din cauza partenerilor de excursie, dar, asa cum au spus celelalte doamne mai sus, all-inclusive in Grecia nu merita) http://www.tsiliviadmiralhotel.gr/Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)
Buna,Imi poti spune si mie un pret informativ la Semeli studios? Am intrat pe site-ul lor...pare super ok ca si locatie si conditii de cazare, dar nu au nicio informatie referitoare la pret.....Ana, Victor (2.01.2000) si Eva (13.03.2005)http://pg.photos.yah...1bara/my_photos

#30
Anuska22

Anuska22

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 15:59

Citat:
citat din mesajul lui Ana71

Citat:
citat din mesajul lui Anuska22

Citat:
citat din mesajul lui bursucelu

Fetelor noi nu avem un buget mare pentru vacanta,am vrea sa mergem la o pensiune,apartament ca sa putem pregati noi micul dejun.Anul asta vom merge pentru prima data in Grecia si nu stim ce loc sa alegem.Va rog mult sa-mi recomandati voi locuri de cazare.

Buna,
Daca te tenteaza un loc superb cu preturi bune, iti recomand Thassos .Eu am inchiriat un apartament de pe un site cu preturi pentru toate buzunarele si a fost ok . Am stat la 50 m de plaja, nisip fin, mancare buna, multe market-uri cu de toate ...

http://www.thassos-h...ay-rentals.com/



Buna,

Imi poti spune si mie, te rog, ce apartament ai inchiriat? Sunt multe variante pe site-ul recomandat de tine...as prefera sa optez pentru un loc cu niste recomandari. Am inteles ca plaja Golden Beach ar fi printre cele mai frumoase de pe insula.....asa o fi ?

Multumesc mult!

Buna,
Este adevarat ca Golden Beach este un loc superb, cu plaja foarte frumoasa, dar trebuie sa fii atenta la locatie cand alegi un apartament pentru ca plaja se intinde pe 4 km, cat tine golful si in partea din mijloc plaja este ingusta , iar intrarea in apa este plina de pietre si poate fi deranjant, mai ales cand ai copii .
Noi am stat la vila Denia , in Skala Potamia, o vila cu doua apartamente ( Stela si Denia) , la 50 m de o plaja lata si cu nisip foarte fin, cu magazine si taverne in jur . Exista chiar si o macelarie si o pescarie in apropiere .
Sunt doua localitati in lungul acestui golf, Skala Panagia si Skala Potamia, care se unesc la mijloc. Personal , mi-a placut mai mult Skala Potamia pentru ca este mai animata si sunt mai multe taverne , deci efortul este minim cand iti este foame (!) .


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -