Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Grecia - vara 2012 - recomandari ?


56 raspunsuri la acest subiect

#11
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 13:58

Eu n-am ajuns, dar in vara asta imi doresc mult sa ajung.
Recomnadarea o am de la nasii mei care au fost si s-au simtit extraordinar cu 3 copilasi.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#12
Anuska22

Anuska22

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 17:51

Citat:
citat din mesajul lui bursucelu

Fetelor noi nu avem un buget mare pentru vacanta,am vrea sa mergem la o pensiune,apartament ca sa putem pregati noi micul dejun.Anul asta vom merge pentru prima data in Grecia si nu stim ce loc sa alegem.Va rog mult sa-mi recomandati voi locuri de cazare.

Buna,
Daca te tenteaza un loc superb cu preturi bune, iti recomand Thassos .Eu am inchiriat un apartament de pe un site cu preturi pentru toate buzunarele si a fost ok . Am stat la 50 m de plaja, nisip fin, mancare buna, multe market-uri cu de toate ...

http://www.thassos-h...ay-rentals.com/

#13
eladea2005

eladea2005

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.368 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 17:54

noi am fost aici anul trecut:



http://www.halkidiki...house/index.htm



si a fost f frumos...



*********************************************************

Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)



*********************************************************

POZE CU PRINTISORII...





Printul Eric are...

Printisorul Filip creste...



BLOG DE PICI...



#14
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 29 ianuarie 2012 - 01:43

Buna, doamnelor!
Investighez acum site-urile de la voi, multumesc de idei!

Experiente de la all-inclusive aveti? Plajele sint private? Sezlo0ngurile de pe plaja sint incluse? Se asigura transport de la aeroport? Se poate ajunge in excursii la Atena? Ati folosit agentii de turism? Care?

Pentru cine-a mai fost in Grecia, imi cer scuze, intrebarile mele sint cam amestecate, dar eu nu am repere, nici macar geografice, acum ma apuc sa sap dupa info.

Ideea mea ar fi sa zbor la Atena - o parte din noi vine de la Montreal, partea cealalta de la Bucuresti - ne ducem la resort (nu exclud nici ideea de vila/apartament cu o chicineta), de-acolo facem excursii, plimbari, stam la plaja, poate ajungem si la Atena 2-3 zile, apoi merge fiecare la el acasa.


Daca aveti experiente de impartasit, idei de cazare (sintem 4 adulti si 2 copii, 13 si 2 ani), de voiaj, multumesc!

Edit: Sa mai spun ca obsesia noastra este statul pe plaja, apa, inotatul, marea. Degeaba am 10 piscine minunate si o plaja bolovanoasa si cu intrare abrupta, piscina am si la Mtl, mie mare imi trebuie!

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985

#15
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 29 ianuarie 2012 - 03:58

parerea mea e ca in grecia e pacat sa mergi la all inclusicve.
sunt atatea taverne faine, diferite, unii gresi is fosrte simpatici, mancarea e in general buna - nu cred ca am mancat ceva ne-gustos in Gr.
plaje cu nisip fain sunt in multe locuri, daca mergeti cu avionul pana in atena ati putea sa va orientati la o insula in apropiere.


#16
eladea2005

eladea2005

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.368 mesaje

Postat 29 ianuarie 2012 - 12:25

sunt de acord cu buli..nu merita all inclusive in Grecia... iar insulele am azuit ca sunt mirifice, noi inca n-am ajuns pe insule dar intentionam in anii viitori...[:D] Grecia in general are muuulte plaje cu nisip fin si ape albastre...cred ca in prima faza ar trebui sa va alegeti locatia (daca vreti sa stati in insule, sau pe unul din bratele peninsulei, in zona Halkidiki, sau sa fiti aproape de Atena...)



noi am fost intr-un an si in Neos Marmaras, a fost f frumos si aici...



daca dai cautare, gasesti mai multe info...poate te ajuta sa-ti faci o idee...[:D]



spor la cautat!



*********************************************************

Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)



*********************************************************

POZE CU PRINTISORII...





Printul Eric are...

Printisorul Filip creste...



BLOG DE PICI...



#17
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 29 ianuarie 2012 - 14:28

Noi am fost in Thassos in Skala Potamia, la Semeli Studios (intre timp vad c-au fost atatia romani acolo ca au varianta de site in romana [:D])



http://www.semeli-st...r/index_ro.html



Am mai fost in Zakynthos,in Tsilivi (all-inclusive din cauza partenerilor de excursie, dar, asa cum au spus celelalte doamne mai sus, all-inclusive in Grecia nu merita)



http://www.tsiliviadmiralhotel.gr/



Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)

#18
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 29 ianuarie 2012 - 23:58

Citat:
citat din mesajul lui Anuska22

Citat:
citat din mesajul lui bursucelu

Fetelor noi nu avem un buget mare pentru vacanta,am vrea sa mergem la o pensiune,apartament ca sa putem pregati noi micul dejun.Anul asta vom merge pentru prima data in Grecia si nu stim ce loc sa alegem.Va rog mult sa-mi recomandati voi locuri de cazare.

Buna,
Daca te tenteaza un loc superb cu preturi bune, iti recomand Thassos .Eu am inchiriat un apartament de pe un site cu preturi pentru toate buzunarele si a fost ok . Am stat la 50 m de plaja, nisip fin, mancare buna, multe market-uri cu de toate ...

http://www.thassos-h...ay-rentals.com/


Voi cum ati ajuns acolo? Cu masina sau avionul? Cum v-ati organizat vacanta? Trebuei sa ai umbreluta ta si sezlongul si salteaua gonflabila? POt sa le inchiriez acolo?

Din nou, imi cer scuze pentru intrebari care poate suna aiurea, imi dau seama ca vacantele mele canadiene sint altfel orgainzate decit reau cele romanesti si ma trezesc acum ca imi lipsesc informatii...

Dana, buli, andreea, multumesc! SInt sigura ca aveti dreptate re: all inclusive, insa probabil unde noi ne-am obisnuit asa si ni se pare mai usor de "vacantionat" in formula all-inclusive cu un copil de doi ani... Plus ca de gatit gatesc zilnic, in vacanta nici cereale nu vreau sa fac... Deja ma iau cu miinile de cap la gindul ca trebuie sa-mi planific chestii... Eu fac parte din oamenii perfect multumiti sa plateasca pe cineva sa-i preia la aeroport si sa-i organizeze...

Dar, spuneam, mi-ar place sa inchiriez si o vila unsdeva, cu conditia sa fie peste drum de plaja si tavernele alea :) Ramine sa hotarasc in care tara si sa vad ce e fezabil cu drumul si bebica si bunicii si etc... :)

Simonna

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985

#19
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 03:44

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Citat:
citat din mesajul lui Anuska22

Citat:
citat din mesajul lui bursucelu

Fetelor noi nu avem un buget mare pentru vacanta,am vrea sa mergem la o pensiune,apartament ca sa putem pregati noi micul dejun.Anul asta vom merge pentru prima data in Grecia si nu stim ce loc sa alegem.Va rog mult sa-mi recomandati voi locuri de cazare.

Buna,
Daca te tenteaza un loc superb cu preturi bune, iti recomand Thassos .Eu am inchiriat un apartament de pe un site cu preturi pentru toate buzunarele si a fost ok . Am stat la 50 m de plaja, nisip fin, mancare buna, multe market-uri cu de toate ...

http://www.thassos-h...ay-rentals.com/


Voi cum ati ajuns acolo? Cu masina sau avionul? Cum v-ati organizat vacanta? Trebuei sa ai umbreluta ta si sezlongul si salteaua gonflabila? POt sa le inchiriez acolo?

Din nou, imi cer scuze pentru intrebari care poate suna aiurea, imi dau seama ca vacantele mele canadiene sint altfel orgainzate decit reau cele romanesti si ma trezesc acum ca imi lipsesc informatii...

Dana, buli, andreea, multumesc! SInt sigura ca aveti dreptate re: all inclusive, insa probabil unde noi ne-am obisnuit asa si ni se pare mai usor de "vacantionat" in formula all-inclusive cu un copil de doi ani... Plus ca de gatit gatesc zilnic, in vacanta nici cereale nu vreau sa fac... Deja ma iau cu miinile de cap la gindul ca trebuie sa-mi planific chestii... Eu fac parte din oamenii perfect multumiti sa plateasca pe cineva sa-i preia la aeroport si sa-i organizeze...

Dar, spuneam, mi-ar place sa inchiriez si o vila unsdeva, cu conditia sa fie peste drum de plaja si tavernele alea :) Ramine sa hotarasc in care tara si sa vad ce e fezabil cu drumul si bebica si bunicii si etc... :)

Simonna

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985


Buna Simona, ti-am trimis un email cu traseul vacantei noastre in Grecia din 2004 si niste detalii, poate te ajuta. La mare am stat la Tolo, este f.frumos, plaja frumaosa, apa calda. Noi am fost cu avionul, de la Bucuresti si am inchiriat masina la Atena. La Tolo, nu era de inchiriat nimic. In Rodos in schimb era plaja privata cu umbrela, sezlong, dar era cam scumpa. Noi am luat doar pentru bunica. Am inchiriat un apartament cu bucatarie si ne descurcam cu mincarea relativ usor (fie faceam ceva repede acasa fie mincam pe o terasa). Fiind vara nici nu ai nevoie sa faci prea multe, dar sigur ca nu este ca la all inclusive.

Oana, mama lui Antonia

#20
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 10:44

Simonna, Semeli Studios e exact ce scrie, adica studio cu chicineta cu plita electrica, hota, fierbator apa etc (aveau inclusiv cratite, oale, ibrice, daca-ti iei materia prima de la supermarket gatesti fara grija). Studioul e practic pe plaja, din gradina lor iesi, traversezi o straduta si esti pe plaja.

Noi am fost cu masina, dar dinspre RO, nu stiu sa-ti zic dinspre Atena. Oricum, forumurile sunt pline de "trasee auto" dinspre RO.

Pe plaja, inchiriat 2 sezlonguri cu masuta, umbrele si o bautura inclusa [:)] (de obicei un caffe frappe, am suferit mult de lipsa unui espresso ca luimea in Grecia) e cam 8-9 EUR (sau ma rog, atat era in 2009, poate s-or mai fi ieftinit).

Ceea ce cauti tu cu preluat de la aeroport etc gasesti in Turcia, acolo practic "te duc de mana" si n-ai nici o treaba. E drept ca e sensibil mai scump decat in Grecia.




Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -