Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Azoospermie


184 raspunsuri la acest subiect

#21
elena74

elena74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 23 iunie 2012 - 18:03

Noi nu am fost la nici un urolog pt. problema asta aici, am mers direct la clinica pt fiv.

Spermograme a facut la Polisano Sibiu si la Gynia Cluj dar nu am fost la urolog cu rezultatele, stiam ca trebuie ICSI, iar analizele hormonale le-a facut periodic la Bioclinica, el are FSH 34, teoretic la asa valori nu se produc spermatozoizi, dar am avut noroc.

Din cauza valorii foarte mari a fsh noi ne pregatisem si pentru punctie testiculara, dar nu a mai fost cazul.

Dr Albu ce a zis? poate gasesti clinici de afara cu care sa corespondezi, stiu ca de ex. Dr. Kovach de la Kaali Budapesta raspunde foarte detaliat.

[flo]

#22
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 24 iunie 2012 - 01:29

dr albu a spus sa incercam fiv cu isci , dar parerea mea este ca la numai 17 spermatozoizi vii din care toti cu defecte , nu cred ca merita . adica ar trebui acea identificare morfologica - adica identificarea spermatozoidului intreg-bun pentru proces , dar costa foarte mult . fiv cu isci si nu stiu cum morfo vreo 15.000 euro . de aceea am spus ca mai asteptam . poate lucrurile se vor modifica in avantajul nostru . sotul meu nu are nici o problema bacteriologica , endocrinologica - sper ca nici biologica . pentru asta trebuie niste teste facute . luna aceasta o sa ne reapucam de toate necesare .

cel mai probabil o sa alegem alt medic . care ?

"niciodata nu e prea tarziu"

#23
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 24 iunie 2012 - 17:35

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

dr albu a spus sa incercam fiv cu isci , dar parerea mea este ca la numai 17 spermatozoizi vii din care toti cu defecte , nu cred ca merita . adica ar trebui acea identificare morfologica - adica identificarea spermatozoidului intreg-bun pentru proces , dar costa foarte mult . fiv cu isci si nu stiu cum morfo vreo 15.000 euro . de aceea am spus ca mai asteptam . poate lucrurile se vor modifica in avantajul nostru . sotul meu nu are nici o problema bacteriologica , endocrinologica - sper ca nici biologica . pentru asta trebuie niste teste facute . luna aceasta o sa ne reapucam de toate necesare .

cel mai probabil o sa alegem alt medic . care ?

"niciodata nu e prea tarziu"


Din pacate, niciun alt medic nu cred ca va poate recomanda in situatia asta altceva decat FIV+ICSI sau.. inseminare/FIV cu donator de sperma.
Nu te amagi cu gandul ca timpul va modifica ceva in avantajul vostru: dimpotriva, fara tratamente de sustinere bazate pe investigatii aptofundate, e posibil ca si cei 17 spermatozoizi pe care i-a avut sa dispara definitiv.
Imi pare rau ca sunt dura, dar vobesc din experienta. Si sotul meu a fost aproape de azoo: 1.200 spz/ml cu 98% forme anormale si mobilitate A=0. Dupa 10 luni de tratament continuu (tot in speranta ca lucrurile vor fi mai bune) + tone de investigatii, cea mai buna spermograma obtinuta a fost de 2,4 milioane spz/ml, tot cu 98% forme anormale (acum cateva luni, caci de curand a scazut din nou numarul in ciuda tratamnentului). Asadar tot FIV+ISCI e singura solutie.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar sfatul meu e sa va grabiti cat de mult puteti sa faceti investigatii si sa va pregatiti de FIV+ICSI daca vreti vreo sansa de a avea copilul vostru biologic (al amandurora).
Multa bafta!

LE: Inca ceva (nu e de glumit cu asa ceva): faceti neaparat analizele genetice (cariotip + microdeletii cromozom y), pt ca daca geneticele nu sunt in regula, nu ramane decat... donatorul.

#24
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 24 iunie 2012 - 17:40

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

am cautat dar nu-l gasesc,stiam ca la fiecare capitol deschis,scria si nr d-lui dr.dar acum nu mai e,daca cineva il stie o rog sa mi-l dea si mie, imi trebuie urgent

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica


Anita nu am nr lui de telefon, pot doar sa-ti spun ca ultima data am fost la dumnealui la sfarsitul lui mai si are acelasi program pe care il stima de anul trecut: dimineata de la 8.00 la 8:30 la Fundeni la camera de garda de la Urologie. (Te duci acolo pe la 7.00 cu trimitere de la medicul de familie + adeverinta de asigurat, iei de la Receptie bilet de ordine si apoi il astepti pe dr la camera de garda). Sper sa-ti fie de folos informatiile [flo]

#25
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 25 iunie 2012 - 01:11

intr-adevar anul asta ne grabim . ori ...ori . ne-am hotarat sa mergem pana la capat . sa spunem ca macar am incercat . ceva sperante avem . sa vedem la ce medic , insa .

"niciodata nu e prea tarziu"

#26
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 13:19

elberet multumesc ,nr l-am gasit in sfarsit [pk].acum trebuie decat sa merg la dansul

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica

#27
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 30 iunie 2012 - 15:24

Gabriela, dar de ce nu esti de acord cu laparoscopia? Exista si aici pe forum un subcapitol destinat gravidutelor dupa laparoscopie? Inteleg ca spermograma nu e buna deloc acum, dar macar tu sa fii ok. Eu am facut laparoscopie acum aprox 2 saptamani si sunt foarte ok. Mi-au fost indepartate aderentele capatate dupa operatia de apendictomie, mi-au fost desfundate trompele si mi-a fost facut drilling ovarian bilateral. M-am internat luni, cu o zi inainte de operatie. Marti dimineata m-au operat. Toata interventia a durat o ora. Am stat 3 ore la reanimare si apoi m-au dus in salon. Dupa inca o ora m-am ridicat din pat singura, fara ajutor si a doua zi, adica miercuri dimineata, am plecat acasa. Am stat in concediu medical joi si vineri, in week-end am fost intr-o mini vacanta (am condus 500 km in total, 250 vineri seara si 250 duminica seara) si totul a fost ok. Am 3 incizii mici (de cate 1-2 cm fiecare). Acum din punctul meu de vedere nu mai e nici o problema, sunt perfect ok. Sotul meu avea teratozoospermie si cu tratament (Vitamax, Magneziu+Zinc+Seleniu, L-Carnitina, Coenzima Q10, L-Arginina, Cetebe Immunity Plus, Napraznic, Macca) a ajuns la Normospermie in 2 luni.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

#28
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 01 iulie 2012 - 13:50

nu am fost de acord deoarece am ciclu fara ovulatie , asadar nu pot ramane insarcinata decat cu stimulare si fiv , asta daca raspund bine la stimulare . la ultima stimulare am avut endometru triplustrat si foliculi de max 8 mm . stimularea a fost una simpla cu closty si duphaston .




"niciodata nu e prea tarziu"

#29
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 01 iulie 2012 - 15:30

si eu am ciclu fara ovulatie si am facut stimulare dar foliculii cresteau si nu se spargeau sa elibereze ovulul, trebuia sa alerg mereu dupa injectii cu pregnyl brevactid ovitrelle. Drillingul ajuta foliculii sa se sparga si ovulul sa fie eliberat din ovar mai usor si deschide portita spre ovulatie naturala fara stimulare daca hipofiza e ok. Unde mai pui ca eu cu toata stimularea am ovulat numai pe dreapta unde trompa era infundata deci fara laparo ma puteam indopa de pastile pana la loc comanda fara rost.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

#30
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 01 iulie 2012 - 18:55

si eu am ovarul bun pe dreapta si trompa dr infundata , iar ovarul st dublu fata de cel drept . trompa buna , dar tot laparoscopic se vede bine . insa sotul are azospermie , asa ca nu ma ajuta daca sunt trompele bune sau nu . cumva m-am gandit ca merita , dar cand am pus in balanat nu merita sa fac laparo . parerea mea .

"niciodata nu e prea tarziu"


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -