Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Azoospermie


184 raspunsuri la acest subiect

#11
goss76

goss76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 19 iunie 2012 - 14:27

Buna fetelor,
in septembrie copii mei fac 3 ani. Si eu sunt azoogirl asa va se poate ...

Va pup pe toate si cred ca toate dorintele noastre se indeplinesc la un moment dat ....

Heleny



Heleny mamica de Matei si Ilinca
21 sept 2009
Secretul reusitei : Dr. Prof. Dov Feldberg




#12
Enza

Enza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 19 iunie 2012 - 17:28

Anita75 nu am nici un contact cu medici din Romania (nu in domeniul reproducerii umane asistate), prin urmare nu te pot ajuta cu numere de telefon. Nu poti afla datele de pe internet?

#13
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 19 iunie 2012 - 23:25

am cautat dar nu-l gasesc,stiam ca la fiecare capitol deschis,scria si nr d-lui dr.dar acum nu mai e,daca cineva il stie o rog sa mi-l dea si mie, imi trebuie urgent

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica

#14
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 11:03

si noi ne dorim un bb . dupa multe -multe teste concluzia a fost infertilitate - ciclu anovulator , trompa dreapta infundata , ovarul stang bolnav - multe chisturi si foarte mare .

am schimbat medicul deoarece acesta tot insista sa fac o operatie laparoscopica sa vada situatia trompelor si sa faca drilling ovarian . nu prea am fost de acord . am schimbat medicul si la testele suplimentare pe care acesta ni le-a cerut : mare SURPRIZA [bang][wow] AZOSPERMIE . adica 41 de spermatozoizi din care 24 morti si 17 toti ci defecte de cap , gat sau coada . celelalte teste obisnuite azo .

asadar ne-a luat un an sa ne treaca socul si vrem sa incepem din nou lupta pt bebe . eu am 36 de ani , el 40 . merita? sau e prea tarziu ? unde? in tara? in afara?

"niciodata nu e prea tarziu "[flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#15
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 12:24

Gbriela niciodata nu-i tarziu [pup],si eu am 37 si tot sper,am vazut femei ca au nascut la 42 ani,la ce dr ai fost cu sotul?

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica

#16
Enza

Enza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 16:12

Gabriela, medicina chinezeasca face minuni in cazuri ca ale voastre. Din pacate in Romania nu-ti pot recomanda pe nimeni, pentru ca nu cunosc. Pe internet am gasit adresa unei d-ne. Daca te intereseaza incearca sa cauti pe cineva care v-ar putea ajuta. Bineinteles serios, nu sarlatan. Foarte importante sunt ceaiurile din diferite amestecuri de plante.

Incercati si un tratament cu branca ursului si napraznic (de trei ori pe zi cate o capsula si picaturi - asa am luat noi). Faceti tratamentul 3 luni de zile. Tu poti lua ulterior si tinctura de cretisoara (12 picaturi X 3 ori/zi). Eu am scapat astfel de chisturi ovariene. Nu ma deranjau deloc, dar mi s-a spus ca le am si vroiam sa termin cu ele.

In urma cu vreo luna de zile am aflat de un alt preparat: MORINGA. E un copac minune, as sputea spune, foarte bogat in diferite vitamine si minerale. In loc sa investiti in preparate farmaceutice, puteti folosi asa ceva. Exista si in Romania capsule, din cate am vazut pe internet. Luati-l ca supliment in locul altor preparate. Mult succes!

#17
ciprian32

ciprian32
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 iunie 2012 - 20:27

Buna. As vrea si eu sa aflu detalii despre sperma artificiala....deoarece si eu sunt diagnosticat cu azoospermie din 2010....am facut biopsie testicul drept....unde cica nu sunt spermatozoizi...asa ca nu mai stiu ce sa fac....a mai ramas sa fac biopsie si la testicolul stang, deoarece la cel drept, in 2009 am avut o infectie si a fost inflamat (umflat); acum nu stiu ce sa fac, deoarece imi doresc un bebe, sa fiu tata cu nerabdare....sotia la fel...dar mai ales ca acum sotia nu ma mai sprijina asa mult ca la inceput...si, doar ca am senzatia ca o sa ne despartim....ca s-a saturat sa astepte atat pentru un copil....in fine...e problema mea...astept sa raspunda cineva care a fost in situatia mea, si acum este tata.

#18
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 22 iunie 2012 - 00:55

Ciprian, nu ai cumva varicocel? Dupa operatie se poate imbunatati situatia mai ales daca iei si vitamine, minerale, oligoelemente, Macca, Napraznic, polen, L-Carnitina, L-Arginina, Coenzima Q10.
Ai fost la endocrinolog?
Ai fost sa faci analizele genetice (microdeletii ale cromozomului y)?
Un posibil tratament sunt injectiile cu Gonal-F.




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

#19
elena74

elena74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 23 iunie 2012 - 00:12

Buna tuturor, nu am mai trecut demult pe aici, dar vreau sa le salut pe fetele care mai scriu sau citesc, chiar daca subiectul a facut o "pauza" .

[flo][flo][flo] tuturor !

Enza, sper ca santeti bine, te pup cu drag !

Gabriela, sotul meu a fost aproape azoo, a facut si chimioterapie, am asteptat 4 ani, a facut tratament administrat de mine cam 3 ani aproape 7-8 luni pe an cu napraznic min 6 cps/zi, multi maca, si f important cu pycnogenol astfel incat chiar daca la momentul fiv concentratia a fost foarte mica < 100.000 /ml a avut mobilitate A =9% si din 9 ovocite fertilizate am obtinut 5 blastocisti.
La al doilea et (FET) am reusit si acum avem un baietel.
Noi am fost la Innsbruck, am vazut ca medicul de acolo recomanda Profertil, este mai complex dar tot pe perioade mari de timp ca sa aibe efect.

Ati facut o singura spermograma? Sotul a facut prima analiza la trei ani de chimio la Cluj si dr. a scris pe rezultat la concentratie " Rari" , am intrebat de ce? si a zis ca nici nu i-a putut numara atat erau de putini, iar la o luna dupa, la clinica de Fiv i-au numarat fara probleme ba chiar aveau mobilitate buna.

Pentru ca erau totusi putini sotului meu i s-au recoltat 3 probe inainte de fiv( s-au congelat si folosit in ziua punctiei) plus proba din ziua punctiei.

In conditii de probleme cu calitatea spermei sau a ovocitelor conteaza foarte mult calitatea laboratorului si experienta embriologilor, parerea mea personala este ca la noi e cam greu de gasit asa ceva.

Cu drag Elena.

#20
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 23 iunie 2012 - 10:35

[flo]multmesc pentru incurajari . am facut mai multe spermograme , inclusiv testul mar .

am incercat sa ne echilibram cu suplimente mai degraba decat medicamente . sotul meu avea 146 kg . a slabit pe perioada unui an si acum are 90 . analizele celelalte - inclusiv cele hormonale sunt toate excelente .

s-a intepat si a mers cu mine peste tot . mai putin la un urolog / androlog - inca nu este pregatit sa se dezbrace ...am avut si alte probleme financiare si acum incepem sa ne revenim , asadar vom incepe alt set de teste - poate timpul a mai modificat valorile in avantajul nostru .

la ce medic imi recomandati sa mergem ? voi unde ati fost ? noi am fost la dr albu deocamdata , dar doresc alt medic .

"niciodata nu e prea tarziu"


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -