Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

sa ne numaram binecuvantarile (4)


222 raspunsuri la acest subiect

#21
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 19:03

Happy, pai care e diferenta dintre o femeie divortata de una cu shaiba?Stai ca ti-o spun io. Un plus de fericire si relaxare ca nu strange sosete prin casa, nu intreaba de 'nspe ori ceva si dupa juma' de ora isi ia castile si intreaba "suav" : "ai zis ceva?"[bang][bang],pleci cand vrei si vii cand vrei ,mai ales vii[:D]...ehe,si multe altele.
Dincolo de gluma, nu statutul social ar trebui sa faca o diferenta, ci bunul simt. Pentru ca ,din punctul meu de vedere, o doamna divortata e mult mai puternica si mult mai descurcareata decat noi,celelalte ,care venim mieunandu-ne la jumatati ca vai, ce greu ne este.Pentru voi ar trebui munti de flori si statui.
Pentru voi EU am toata stima si admiratia ! Intr-adevar sunteti model de viata ![asia]

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"


#22
ciarli

ciarli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 19:11

Happy, ce frumos spui tu.

Mikaela, si eu te inteleg prea bine. In tranzactia de divort am specificat ca papusile vor putea pleca cu taxu dupa 7 ani si oricum nu sunt sigura ca am facut ce trebuie. Nu mi se pare ca un barbat ca si-a parasit copiii e in stare sa aiba grija de ei chiar si pentru o saptamana, spun asta foarte obiectiv, (voi stiti ca niciodata nu am zis absolut nimic rau de viitorul ex).

Conchita, ce e cu mata?

Daria, Morgano, Gabik, Yasmine, Yagmur si dotarile voastre[pup]



Leia&Maia

#23
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 19:12

Mikaela, pai sa-ti spun eu, ca am abonament la notar pentru cate declaratii am tot facut. In primul rand ca nu mai foloseste la nimic o declaratie generala, de genul "valabil in UE" etc. Trebuie sa specifici foarte clar tara de destinatie, perioada pe care pleaca, tarile pe care le tranziteaza, mijlocul de deplasare etc.

Asa ca fara grija, ca nici un notar n-o sa-ti faca vreo declaratie generala. Ia-l si pe el cand faci declaratia sa se convinga. Deci pentru FIECARE deplasare a tatalui cu copilul in strainatate, trebuie sa faci cate o procura individualizata cu detaliile - altfel nu e valabil. Scrie de altfel si pe site-ul politiei de frontiera.

Singura chestie care mi-a acceptat-o notarul a fost de ex pe destinatia in care mergeau ei vara in mai multe week-end-uri la bulgari, sa-mi scrie un termen mai indelungat (3 luni) si sa specifice ca are deplasari multiple acolo, in aceeasi destinatie.


Deci cu ocazia asta ai si raspunsul de la mine, cred ca prima data a iesit taica-su cu ea singur cand fata avea parca vreo 4 ani. De atunci au mai mers in mai multe locuri, concedii de 1 sapt - 10 zile, sau week-end-uri la mare. Dar eu am incredere in el cum am in mine, pai e ochii si fata.

Ciarli of, sper sa termini mai repede! [flo]

Yasmine...no comment. Eu cred ca poti dovedi cumva ca nu este in interesul copiilor o astfel de relatie...si ca este si periculos. poate niste declaratii de la psihologi etc te-ar ajuta in proces?

#24
LaLa_20

LaLa_20

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.263 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 19:14

Gabi k...[pup]
Nu el inca nu isi vede copilul,nu a mai vazut-o de pe 1 martie cand a incercat sa mi-o ia...si nici o o sa o mai vada cel puti pana devine definiva hotarea...care nici macar nu a venit deci inca vreo luna si ceva...Bine el nu are drept de vizita(ca nu a cerut)...dar de el depinde daca o sa aiba ce cauta in prezenta copilului meu sau nu...
Nu stiu sper doar sa de termine o data incertitudinea asta in care traiesc,ca nu mai rezist mult asa,nici o mama pre buna nu ma simt,nici un om macar normal...o iau pe coclauri...

#25
LaLa_20

LaLa_20

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.263 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 19:29

Yasmine...trebuie sa fie bine...nu are cum sa fie altfel...ar fi absurd sa primeasca dreptul de vizitare...
Happy...ce imi place cum scrii...si sunt convinsa ca ai dreptate...m-ai facut sa zambesc...
Dar,ca trebuie sa fie si un dar...eu sunt o fire vulcanica melancolia asta si nesiguranta asta ma omoara...Ai mei ma vad inca un copil,si imi impoun aceleasi limite de dinainte,lucru asta il prevazusem da nu am crezut ca imi va fi atat de greu...Culmea e ca sunt sigura ca o sa-mi fie si mie candva bine asa cum imi doresc eu...asta pe termen lung ca pe termen scurt parca simt ca nu mai ajung o data la mal.Bonus am o gandire mai negativista...deci e greu...of sper sa-mi revin...si sa vin intr-o zi sa scriu aici cu zambetul pe buze...nu ca pana atunci nu as mai scrie


#26
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 23:44

Lala esti tanara si pentru ai tai vei ramane un copil[flo] E normal ca vor sa te protejeze in felul lor, asa cum pot ei.



Binecuvantarea mea de azi:

-fiul meu in sfarsit incepe sa se socializeze, azi a cumparat cadou pt doi colegi de clasa, ca va veni ziua lor.

-fiimea si-a primit ochelarii pe care-si dorea de mult (nu ca ar avea problema grava la ochi, dar daca au cativa in clasa, e musai si ei[bang])

-eu am ajuns la coafor, in sfarsit m-am vopsit si m-am tuns. Aratam deja ca un rocker batran, cu plete grizonate. Acum am si eu mutra de om[:D]



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#27
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 00:12

Lala, grija parintilor tai pentru tine este fireasca, ia-o ca pe o binecuvintare. Lasa-te sa fii copil din nou, creste impreuna cu fetita ta, ai rabdare cu tine si nu te pripi cu deciziile prea mari acum. Esti atit de tinara...

Ia cel putin un an-doi de repaos, fa-te bine incet dar sigur, nu lua decizii pripite si stai departe de relatii deocamdata. In situatia imediat urmatoare (dupa ce ai trecut prin abuz) nu poti gindi normal inca. O decizie proasta iti va afecta viata intr-un fel negativ si te va impinge si mai jos emotional. Ai rabdare, lasa timpul sa treaca, vei vedea mai limpede si te vei linisti. O posibila emigrare nu o vad ca pe o decizie buna acum... Mai stai un an la parintii tai daca poti.

Esti tinara, frumoasa si finuta foc, esti desteapta si mai presus de toate esti o luptatoare. [flo]

Gabi, sa iti fie de bine tunsoarea si vopsitul! [flo] Deci flacaul a prins aripi si fetita vede mai bine :))

Conchita, sper ca esti bine! [:)]

Ciarli, Morgano sa treaca repede... off... ce nume urit are procesul asta... "divort" parca ar fi un "pirtz al soartei" [:)] ... care te usureaza pina la urma de presiune...hahahhahaha


Gabriela toate sintem puternice pentru ca sintem Femei. Avem grija de copii, de parintii bolnavi, de bubele reale si imaginare ale tuturor din jur, ascultam ofurile prietenelor, daruim din noi in fiecare zi... Sanatate mamei tale, stiu ca nu iti este usor... [flo]

Eu astazi i-am trimis lui "Scarmanus", in Cipru (sigur va amintiti de ea!) o felicitare "just because" si o cutie cu ciocolate de la chocolatierul meu preferat. Ma bucur de acum de bucuria ei, e atit de dulce si apreciaza lucrurile simple... Imi pare rau ca nu mai scrie...



live and let live [:)]

#28
LaLa_20

LaLa_20

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.263 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 00:22

Gabi,happy...[pup]
Happy ma faci sa si rosesc...si nici nu stii cata dreptate ai in vorbele tale...ca prostia de a ma avanta intr-o relatie am facut-o...si am facut-o de oaie pentru ca persoana respectiva era o persoana foarte speciala din trecutul meu...si am reusit sa-l fac sa o i-a la sanatoase la propriu...pacat ca m-am grabit chiar era cineva specil si mai tarziu probabil ca fiid vindecata nu a-si fi comis aceleasi greseli...tot eu sufar acum si sunt cu moralul la pamant...dar sigur o sa-mi revin curand...si chiar o sa-ti urmez sfatul sa nu iau decizii prea mari pana nu reusesc sa ma regasesc pe deplin...
Gabi ma bucur de bine cuvantarile tale...[flo]

#29
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 00:25

divort=partz al soartei[:-)))] zau ca dupa doua divorturi la activ nu m-am gandit la asta... si ai dreptate[:D]



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#30
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 09:37

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Lala, grija parintilor tai pentru tine este fireasca, ia-o ca pe o binecuvintare. Lasa-te sa fii copil din nou, creste impreuna cu fetita ta, ai rabdare cu tine si nu te pripi cu deciziile prea mari acum. Esti atit de tinara...

Ia cel putin un an-doi de repaos, fa-te bine incet dar sigur, nu lua decizii pripite si stai departe de relatii deocamdata. In situatia imediat urmatoare (dupa ce ai trecut prin abuz) nu poti gindi normal inca. O decizie proasta iti va afecta viata intr-un fel negativ si te va impinge si mai jos emotional. Ai rabdare, lasa timpul sa treaca, vei vedea mai limpede si te vei linisti. O posibila emigrare nu o vad ca pe o decizie buna acum... Mai stai un an la parintii tai daca poti.

Esti tinara, frumoasa si finuta foc, esti desteapta si mai presus de toate esti o luptatoare. [flo]

Gabi, sa iti fie de bine tunsoarea si vopsitul! [flo] Deci flacaul a prins aripi si fetita vede mai bine :))

Conchita, sper ca esti bine! [:)]

Ciarli, Morgano sa treaca repede... off... ce nume urit are procesul asta... "divort" parca ar fi un "pirtz al soartei" [:)] ... care te usureaza pina la urma de presiune...hahahhahaha


Gabriela toate sintem puternice pentru ca sintem Femei. Avem grija de copii, de parintii bolnavi, de bubele reale si imaginare ale tuturor din jur, ascultam ofurile prietenelor, daruim din noi in fiecare zi... Sanatate mamei tale, stiu ca nu iti este usor... [flo]

Eu astazi i-am trimis lui "Scarmanus", in Cipru (sigur va amintiti de ea!) o felicitare "just because" si o cutie cu ciocolate de la chocolatierul meu preferat. Ma bucur de acum de bucuria ei, e atit de dulce si apreciaza lucrurile simple... Imi pare rau ca nu mai scrie...



live and let live [:)]


VOI sunteti mai puternice decat mine [asia] ptr ca stiti sa va descurcati singure.Eu as plange si la caru' cu oale -[:D]- desi tot singura imi rezolv majoritatea problemelor. Dar dupa un bocet bun ! Daca era tata ............................

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -