Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil problema, parinti indiferenti


201 raspunsuri la acest subiect

#1
gaby76

gaby76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.848 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 01:45

Vreau sa cer parerea altor persoane pentru ca eu (impreuna cu politia) am epuizat modalitatile de a ne intelege atat cu copilul cat si cu parintii acestuia.
Sa va prezint problema: am niste vecini, pe o strada alaturata, o familie cu multi copii, copii care nu beneficiaza, din cate se pare, de nici un fel de educatie. Unul dintre baieti, care are 7 ani si care este cel mai rau, arunca cu pietre in curtile oamenilor (m-am trezit cu un pietroi in cap in propria-mi curte), sparge acoperisurile tot cu pietre, schingiuie animalele (orice animal ii iese in cale moare ori batut cu bata ori sugrumat), fuge pe strazile alaturate batand cu pumnii in toate portile ce-i ies in cale, injura, scuipa... azi am fost la politie, am discutat cu politistul de care apartinem, omul stie despre ce e vorba pt. ca a primit mai multe reclamatii dar mi-a spus ca nu are ce sa le faca si ca acel copil nu este sanatos la cap. Ok, am fost de acord ca are copilul probleme cu capul (pentru ca are un foarte dezvoltat simt am placerii de a ucide) dar cui Dumnezeu trebuie sa ma adresez in continuare pentru ca nu mai suport sa aud chelalaiturile cainilor batuti cu bata si nici scancetele celor care mai apuca sa scoata sunete in timp ce sunt starnsi de gat. Saptamana trecuta l-am vazut dand cu un pechinez de pamant. Am strigat la el si am fugit in directia lui dar nu am reusit sa-l prind... cainele era deja mort.
Nu am vazut in viata mea asemenea cruzime din partea unui copil (se comporta asa de la varsta de 4-5 ani) si, cel mai deranjant este faptul ca pe parinti nu-i intereseaza. I-am spus mama-sii si mi-a replicat ca "se joaca copilul"
Spuneti-mi ce sa fac si cui sa ma adresez!!!

#2
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 01:54

sectia de politie din zona, in scris nu pe vorbe, nu stat la povesti cu politistul (apropos am facut si eu o plangere cu ani in urma, in scris... dupa vreo 3 ani am aflat ca politistul de proximitate care a preluat reclamtia mea era var primar cu reclamata...[:)])....

[flo]

Nina,[gravired] 34s+, [fetita]
AMR minim 26 zile



#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 02:03

Copilul acela haituieste animale pentru ca e el haituit. La varste asa minci, spui ca de la 4-5 ani e asa, un copil nu face altceva decat sa imite comportamentele celor din jur. Politistul il haituieste, oamenii din jurul lui toti fac asta.



A stat cineva de vorba cu acel copil? Asa, pe vine, la nivelul lui...ochi in ochi? Cu blandete. L-a mangaiat cineva pe acel copil altfel decat cu o palma? sau trantindu-l asa cum tranteste el cainii pe care ii omoara?



De acolo ar trebui inceput, o vorba buna spusa cuiva care are nevoie de ea, cu blandete...nu e niciodata de prisos. Fa o prajitura buna, cumpara un suc si cheama-l la tine in casa, dupa ce ai incercat sa te apropii de el. E doar un copil. Haituit.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#4
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 02:41

Sunt de acord cu MIhaela, insa ma tem ca nu e suficient pentru copil.
Cruzimea de care da dovada si agresivitatea lui sunt semne clare de abuz in familie. Sunt sigura ca primeste batai si pedepse grele.

Copilul asta are nevoie de ajutor specializat.Eu as vorbi cu mama-sa, la o cafea, serios si empatic. Si daca nu ar colabora, m-as adresa protectiei copilului.
Pe tatal lui il cunosti? parintii lucreaza?


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#5
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 05:32

Pe mine m-a dus cu gandul direct la Oppositional Defiant Disorder, si Conduct Disorder. Cauzele exacte ale acestor tulburari de comportament sunt necunoascute, dar s-a obervat o legatura intre ele si viata familiala. Tratamentul insa, cu un psiholog specializat in tulburari comportamentale, include obligatoriu si familia. Pentru cititorii de engleza:
http://www.betterhea...efiant_disorder
http://www.betterhea...t_disorder?open
http://www.kidspot.c...188 article.htm

#6
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 10:08

buna, nu vreau sa fiu rea dar ideea ca sa inviti in casa un copil , chiar daca termenul de copil poate induce o unda de duiosie , ce nu prea cred ca are legatura cu cazul prezentat, mi se pare mie cam riscanta.Risti ca pe langa posibilitatea sa primesti ceva in cap pe la spate , sa mai vina si cu toti ceilalti frati si surori plus parinti in "visita" pe la tine...si nu una de curtoazie cu flori si cozonac.

Faptul ca acea familie are foarte multi copii si nu-i intereseaza de ei, ma face sa ma indoiesc ca vor avea chef de un psiholog sau orice altceva.Din pacate probabil singura posibilitate de a scoate copilul din acel mediu e sa-l ia statul, dar cum stim prea bine cum e statul in romania si ce presupune viata in institutiile de gen, se prea poate sa nimeresti din lac in put.

Nu stiu concret ce sfat sa-ti dau.Probabil o ceva din partea politiei contra parintilor (exista genul...rele tratamente aplicate minorului, ca doar nu o duce in lapte si miere acasa cu asa comportament )sau orice forma de constrangere pentru parinti urmarita in deaproape de cei care au aceasta responsabilitate .O plangere la cei care ocupa de copii abuzati cred ca e mai binevenita decat una la politie care nu prea se implica , pana nu e cazul ca ti-a spart tie capul, din pacate.





roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 10:17

Acel copil trebuie ajutat. Nu certat nu speriat.

Te poti adresa si asistentei sociale de sector si tot acolo gasesti si liste cu asociatii si fundatii care ar putea ajuta.

O ancheta sociala in acest caz ar fi benefica.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#8
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 10:55

Gaby, parerea mea este ca tu singura nu ai ce face. Sincer, eu nu as invita niciodata in casa acel copil (am ceva experienta cu un caz mult mai bland) iar cu familia este clar ca nu se poate discuta.

Pana la urma politia este cea care poate obliga diferite alte institutii sa ia masuri. Altfel institutiile statului (inclusiv "protectia copilului") nu "se leaga la cap".

Eu zic sa faci o scrisoare in care sa povestesti amanuntit ce se intampla. Sa specifici faptul ca ai incercat sa discuti cu parintii copilului. Trimiti aceasta scrisoare la politie (pe adresa de e-mail, trebuie sa aiba si acolo se si inregistreaza automat), la primarie, la protectia copilului (daca are e-mail separat de primarie). Trimiti si unor asociatii de protectie a animalelor in ideea ca ei la randul lor vor face presiuni asupra politiei. Si mai trimiti si la ProTV. Si faci un singur mesaj in care sa se vada ca ai trimis in mai multe locuri, poate asa politia nu il va ignora. De fapt, sunt sigura ca nu il va ignora.

Problema este daca se poate face ceva. Este posibil ca acel copil sa fie bolnav psihic. Parintii ar putea refuza sa-l trateze - mie mi se pare ca nici mama copilului nu este tocmai sanatoasa. Sigur ca teoretic copilul ar trebui sa fie luat in grija de "protectia copilului" dar daca este bolnav se vor feri si mai mult sa o faca.

Situatia este mult prea complicata pentru a fi discutata la o prajitura si o cafea si de a fi rezolvata cu o mangaiere pe cap. (Chiar si in cazul in care copilul nu este bolnav psihic ci "doar" abuzat.)

#9
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 11:59


Mie mi se pare mai mult decat doar (da stiu, cum suna "doar") un copil abuzat.

Cred ca fetele te-au sfatuit bine cum tb anuntate oficial.. DPC, Politia, Asociatii de protectie a animalelor, etc.



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#10
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 14:33

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Gaby, parerea mea este ca tu singura nu ai ce face. Sincer, eu nu as invita niciodata in casa acel copil (am ceva experienta cu un caz mult mai bland) iar cu familia este clar ca nu se poate discuta.

Pana la urma politia este cea care poate obliga diferite alte institutii sa ia masuri. Altfel institutiile statului (inclusiv "protectia copilului") nu "se leaga la cap".

Eu zic sa faci o scrisoare in care sa povestesti amanuntit ce se intampla. Sa specifici faptul ca ai incercat sa discuti cu parintii copilului. Trimiti aceasta scrisoare la politie (pe adresa de e-mail, trebuie sa aiba si acolo se si inregistreaza automat), la primarie, la protectia copilului (daca are e-mail separat de primarie). Trimiti si unor asociatii de protectie a animalelor in ideea ca ei la randul lor vor face presiuni asupra politiei. Si mai trimiti si la ProTV. Si faci un singur mesaj in care sa se vada ca ai trimis in mai multe locuri, poate asa politia nu il va ignora. De fapt, sunt sigura ca nu il va ignora.

Problema este daca se poate face ceva. Este posibil ca acel copil sa fie bolnav psihic. Parintii ar putea refuza sa-l trateze - mie mi se pare ca nici mama copilului nu este tocmai sanatoasa. Sigur ca teoretic copilul ar trebui sa fie luat in grija de "protectia copilului" dar daca este bolnav se vor feri si mai mult sa o faca.

Situatia este mult prea complicata pentru a fi discutata la o prajitura si o cafea si de a fi rezolvata cu o mangaiere pe cap. (Chiar si in cazul in care copilul nu este bolnav psihic ci "doar" abuzat.)



Pentru a specifica ca s-a discutat intr-adevar cu parintii copilului, discutia trebuie sa fi existat. Daca nu exista(si nu exista, pentru ca aia nu e discutie cand zici ´´doamna, copilul suceste gatul la caini´´ si ti se raspunde ´´vai, se joaca´´), atunci e nevoie sa se intample. Fix la o cafea, linistita. Nu in strada, nu la usa cortului. Si daca mama, in speta perintii, nu au nicio reactie(ca-s bolnavi, ca-s antisociali,etc) atunci, evident, se merge mai departe impotriva lor.


Poate mama copiilor este si ea abuzata. Poate e batuta si terorizata de sot, impreuna cu copiii. Nu e ceva rar intalnit in astfel de cazuri. Daca se discuta empatic cu ea se pot afla multe si aflandu-se multe stii de unde sa apuci problema.

Ideal ar fi ca parintii sa se convinga de problema si sa mearga impreuna la evaluari si terapii. E insa foarte greu si aproape imposibil sa colaboreze amandoi de buna voie.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -