Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fiv dr dragos albu 47


199 raspunsuri la acest subiect

#191
roxana33

roxana33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 23:16

Ralu,Miruna si Ali,multumesc ptr.raspunsuri,m-am mai luminat,o sa merg si la un endocrinolog.Sa merg oare la d-na dr.Albu sau sa merg in Constanta,ca mi-e mai usor?[:-/]
QiaoBing,m-am hotarat sa merg si eu la acupunctura,deoarece deja stiu pe cineva unde mergea soacra mea,dar ti-am zis,ca vroia sa-mi dea suc de Noni si am zis ca vrea sa-si vanda marfa.Dar daca trebuie,am sa iau.Eu am inceput sa iau tinctura de coacaz negru dimineata si tinctura de zmeur la pranz si seara.Tie ce tincturi ti-a dat,preparate de dr. sau de la plafar?Ma gandeam sa-l duc si pe sotul meu,ca nu cred ca-i strica.Tu ce zici?Sotul tau merge sa faca acupunctura?El ia vreo vitamina,medicament sau nu?Ma mai gandeam sa luam si Maca.Oricum suntem ZEN acum[:D]ca ne-am hotarat ptr. adoptie,ET dar dupa ce vb si cu d-na dr.Avram si din cand in cand cate un FIV(am si eu o idee fixa) si muuuuuuulte inseminari naturale acasa[:D]Te mai intreb in functie de tratamentul pe care mi-l propune dr.de la acupunctura.
Ptr. Noua,nu te mai supara[pup],bine ca stii ca ai mutatiile astea si ce masuri trebuiesc luate.De ce sa apelezi la IA,analizele prietenului cum sunt?Esti pacienta d-nului dr.Albu?Iti scrii pe ceva ce a scris Qiao despre medicamentele pe care le luam noi si cele care trebuiesc facute in timpul sarcinii si intrebi dr.despre ele si incepi sa le iei.Eu iau Femibion si acid folic de un an si acum sunt bune analizele la homocisteina,ca mutatiile nu dispar.M-am lasat de fumat si banii de pe tigari ii dau pe medicamente care sa contracareze hiperhomocisteinemia,dar sunt multumita,oricum costa mai putin decat ma costau tigarile[alcool]Daca ramai gravida,Clexan-ul se da compensat.Cred ca si celelalte medicamente injectabile sunt tot compensate.Mai gasesti multe informatii pe site-ul celor de la Sinevo.Succes!

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008 cu dr.Moisa Anca,FIV 1 nereusit la Budapesta oct. 2008 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc, FIV 2 nereusit la Budapesta iulie 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,ET nereusit la Budapesta oct. 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,FIV 3 nereusit iulie 2010 la Giulesti cu prof.Marinescu Bogdan iulie,FIV 4 nereusit octombrie 2011 la MedLife cu dr.Albu Dragos)
Mutatia 675 4G heterozigota si mutatia 844G heterozigota(ambele descoperite in februarie 2011 la MedLife),sotul cu teratozoospermie(descoperita la MedLife in februarie 2011)

#192
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 00:01

Buna tuturor!
Sper sa ma alatur si eu grupului vostru in curand. Sotul meu a fost diagnosticat cu sindrom OAT extrem si singura solutie pentru noi ar fi un FIV cu ICSI. Ne gandim sa-l facem la Medlife, in primavara.
Pana atunci insa as vrea sa-mi fac si eu niste investigatii - ma gandesc mai ales la un HSG. A facut cineva cu dr Albu? Si cam cat costa? (Eu am prima programare la el abia pe 1 decembrie).
Multumesc anticipat!

#193
Gutuiutza

Gutuiutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 844 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 00:09

elbereth, vrei sa spui histeroscopie in loc de HSG, ca sa se vizulizeze interiorul uterului, ca cea de-a doua nu te ajuta daca tot faci fiv si trompele nu prea mai conteaza.
Histeroscopie am facut multe pe aici, si mai ales inainte de fiv, pt a elimina posibili polipi care nu se vad la eco, aderente ale peretilor, etc
este o interventie destul de usoara, anestezie locala (daca stii ca te prinde xilina ca anestezic - acelasi ca si la dentist) si in 10-15 min este gata;
Succes !

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, 1 fiv nereusite



#194
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 00:27

elbereth,nu-ti fa griji, e destul de suportabila interventia,dureaza mai putin decat ai crede,mai mult tine perfuzia de dinainte.....durerea e ca la menstra....costa 700 ron si te tine cam trei-patru ore in spital.curaj,pupici

#195
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 12:01

elbereth daca faci FIV cea mai recomandata ar fi o histeroscopie, dar asta hotaraste d-nul dr. eu am facut pt prima data histero anul asta cu dr Albu. pt ca nu am avut probleme m-a costat doar 700 ron cu anestezie locala. daca gaseste ceva polipi sau sinechii pe care le elimina, pretul creste. gasesti detaliile pe site-ul spitalului http://www.memorialh...pec=ginecologie
nouasnrs de ce zici ca nu se poate decat cu FIV ? care sunt problemele voastre ? ce recomndare ai de la dr ? plansul nu ajuta, poate doar pt o durere de cap. eu am ajuns anul trecut la dr Albu cu recomandare de FIV si nu am apucat sa incep schema pt ca am ramas natural si sunt multe exemple pe forum de fete care teoretic nu puteau avea sarcina naturala si cu toate astea s-a intamplat - si una din ele este colega noastra tinuta, proaspata graviduta.
roxana nici mie nu imi place cand mi se baga pe gat diverse produse, iar sucul ala de noni din punctul meu de vedere intra la categoria asta, plus ca eu nu cred in panacee universale. dr la care merg eu e si fitoterapeut si are niste tincturi facute de el, pe diverse probleme, autorizate si inregistrate pe care cu greu le-am acceptat.
sotul nu a vrut la ace si nici tincturi nu ia. a luat din aprilie vreo 3 luni ce i-a recomandat Mihalca (centrum si carnil) + napraznic dat de mine (laptisorul de matca si polenul nu i-au placut si nu le-a luat). in loc sa avem imbunatatiri, a fost mai rau. dupa ce a facut insa tratamentul cu antibiotic pt enterococ, s-a vazut o crestere a nr de forme normale. acum, ca a venit sezonul rece, ia doar 1 luna niste vitamine pt imunitate.
eu am luat maca, vitex, l-arginina si laptisor de matca dupa IA cand am crezut ca o sa incep FIV, dar nici la mine nu s-a vazut vreo imbunatatire, ba chiar anumite analize o cam luasera razna, asa ca am renuntat la tot si i-am dat sansa organisnului sa se redreseze singur, pt ca saracul fusese bombardat cu fel de fel aproape 1 an. plus ca luand atatea pastile inconstient mi se intiparise ideea ca sunt bolnava.
felicitari pt ca te-ai lasat de fumat, e o mare realizare care are efecte pozitive inclusiv asupra fertilitatii.
[pup]
---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#196
nouasnrs

nouasnrs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 208 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 13:04

Neata. Va multumesc tuturor de ajutor. Hai sa va spun pe scurt povestea mea.
Am 34 de ani si am ramas o singura data insarcinata la 19 ani. Nu m-am protejat niciodata.
Analizele pe care le-am facut sunt cele pe care le da Albu pentru Sterilitate pentru cuplu. Le-am facut pe toate mai putin Consultul genetic, consultul urologic/andrologic si endocrinologic. Nu mi-au iesit decat mutatiile pe care le-am enumerat mai sus, in rest toate analizele au iesit bine, adica toate au iesit in valorile normale date de ei. Mai asteptam spermograma, spermocultura si testul MAR si mergem la Albu sa le citeasca. Ele a mai facut o spermograma anul asta in martie si a avut astenoteratozoospermie moderata cu 65 mil.
Eu zic de FIV pentru ca am atatia ani de cand incerc si nu s-a intamplat nimic. Tot anul acesta pana sa ajung la Albu am facut laparo, 2 inseminari - una pe ciclu natural si una pe stimulare cu closty- si mi-am urmarit ovulatia. Nu stiu ce as mai putea sa fac. Oare nu am ramas din cauza mutatiilor?

#197
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 14:21

Fetelor va multumesc mult pentru raspunsuri!
Ralu_mv - ma gandeam ca daca tot fac o asemenea interventie, sa verific si trompele (cine stie ce ne rezerva viitorul?). Cat despre anestezie, mi-as dori sa fie localala - la stomatolog n-am avut niciodata probleme sa nu-mi prinda, deci banuiesc ca xilina e OK.
miruna1980 - multumesc de incurajari. Nu ma tem de aceasta interventie - desi am auzit pareri diferite in legatura cu durerea: stiu ca fiecare organism reactioneaza diferit. Vroiam doar sa stiu la ce sa ma astept din punct de vedere financiar.
QiaoBing - multumesc pentru link-ul cu informatii: e foarte util! O intrebare: spui ca pretul creste daca e nevoie sa se elimine polipi sau sinechii, dar se poate face acest lucru la histeroscopie? Caci eu stiam ca aceste probleme se rezolva laparoscopic.

LE: Acum am vazut in link-ul pe care mi l-ai dat ca exista histeroscopii cu rezectie de polipi, sinechii etc. [flo]


#198
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 00:22

noua pai tu iti faci griji de mutatii cand [gica] sunt cam lenti si defecti ??? cat a avut a+b si ce procent de forme normale ? prietenul tau a luat vreun tratament pana acum ? dupa ce aveti si rezultatul la spermograma de la medlife, daca iese tot cam asa, o sa vi se recomande un consult la androlog - dr Mihalca. probabil ca o sa ii faca un consult si o eco, o sa ii dea niste vitamine. pe langa astea poti sa intri si aici http://forum.desprec...tozoospermie-14 sa vezi ce tratamente naturiste iau domnii cu probleme.
dupa 3 luni de tratament repetati spermograma si vedeti cum stati, daca sunt imbunatatiri. oricum, deviza noastra trebuie sa fie: nu iti trebuie decat 1 bun !
apropo, laparoscopie de ce ai facut daca totul e ok la tine ??
[pup]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#199
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 10:40

neata

bun venit fetelor noi, sper sa treceti repede la gravidute si apoi la mamici

va fac capitol nou imediat

o sapt buna



mami cu motaneii [bebic]Razvan si [bebic] Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999) [ruga]



colacei de inot pentru bebelusi

#200
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 10:42

capitol nou

sa l umpleti cu vesti bune



mami cu motaneii [bebic]Razvan si [bebic] Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999) [ruga]



colacei de inot pentru bebelusi


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -