Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fiv dr dragos albu 47


199 raspunsuri la acest subiect

#181
nouasnrs

nouasnrs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 208 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 12:06

Neata fetelor as avea si eu nevoie de ajutor. Am facut analizele de infertilitate si mi-au iesit niste mutatii, as vrea sa stiu ce inseamna, deoarece mai astept niste analize si nu vreau sa stau cu frica pana ajung la Albu:
MTHFR A1298C - Homozigota, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

Multumesc frumos.

#182
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 12:32

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307
Fetelor vin la voi cu o mare rugaminte. Cand aveti vreme poate aruncati un ochi aici.Orice ajutor, cat de mic, conteaza pentru acest suflet mic si nevinovat!CatalinaVladut vrea sa traiasca
Buna, Catalina....m-a terminat povestea copilasului acesta, e inuman[q], stiu ca sunt nenumarate astfel de cazuri,toate la fel de devastatoare, dar uite ca atunci cand afli de o anume poveste, te darama totul...ce a mai infipt un cutit e ca acest baietel este nascut fix cand am eu data teoretica destinata nasterii puilor mei...Iti trimit PM.[ruga]„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”Parintele Arsenie Boca[gravi] 22+ cu 2 [baietel][baietel]

#183
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 12:44

Multumesc, Anastasia.[flo]



Catalina



Vladut vrea sa traiasca

#184
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 13:38

Citat:
citat din mesajul lui nouasnrs

Neata fetelor as avea si eu nevoie de ajutor. Am facut analizele de infertilitate si mi-au iesit niste mutatii, as vrea sa stiu ce inseamna, deoarece mai astept niste analize si nu vreau sa stau cu frica pana ajung la Albu:
MTHFR A1298C - Homozigota, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

Multumesc frumos.


Din pacate pot sa iti zic "Bine ai venit in clubul mutantelor" !
Dupa cum poti sa vezi in semnatura mea, sunt o mutanta cu acte in regula.

Mai multe discutii pe tema gasesti aici: http://forum.desprec...fertilitatii-65
O sa incerc sa iti sintetizez aici ideile de baza:

Mutatiile astea arata un risc de trombofilie si din cauza lor se recomanda supliment de B-uri, acid folic pe care nu le asimileaza bine organismul (se recomanda in special Femibion, MagneB6), iar in sarcina si pe durata schemei pt FIV/IA se da tratament preventiv cu anticoagulant (Clexane, Fragmin, Fraxiparaine, Innohep). Anticoagulantul se administreaza injectabil subcutanat zilnic, poti sa iti faci singura injectiile, in burta, picior sau brat (aici trebuie sa ti le faca altcineva).
O mutatie Homozigota e ceva mai rea decat una hetero, ceva de genul ca 1 homo = 2 hetero. MTHFR 1298 hetero apare cam la 40% din populatia caucaziana si e una din cele mai usoare. Despre mutatiile genei PAI am citit ca duc la pierderi de sarcina in trim I si III. Ca mecanism de actionare: ori nu se iriga bine mucoasa uterina si nu permite implantarea embionului ori se formeaza mici cheaguri in vasele de sange care pot bloca arterele care alimenteaza fatul, acesta nu se mai alimenteaza corespunzator, apare retardul de crestere intrauterina sau chiar oprirea in evolutie a sarcinii. Daca se stie ca exista acest risc, si dr Albu e unul dintre ginecologii care testeaza acesta, cu tratamet corespunzator si monitorizare a sarcinii se ajunge cu bine la final.
Ce ar mai trebui sa testezi ar fi homocisteina care arata daca si cat de afectat este organismul. Ce e important de retinut, poti sa ai analizele perfecte in afara sarcinii si mutatiile sa se activeze in sarcina, sau sa nu iti faca deloc probleme. Am vazut destule fete care au avut o prima sarcina fara probleme si abia cand incercau sa faca al 2-lea copil au ajuns sa investigheze si mutatiile astea si au necesitat tratament. Pe vremuri nu se stia de asa ceva, banuiesc ca eu am mostenit pe linie materna (apropo, sunt cam ereditare). Mama nu a avut nici o problema in sarcina cu mine, uite-ma cat de perfecta sunt [:D], dar dupa mine urmatoarea sarcina a fost cam dupa 6-7 ani si s-a oprit in evolutie la 6 luni. Vezi daca ai in familie cazuri de tromboze, accidente vasculare etc
Ce ar mai fi de de spus ? Aaaa, ar fi bine sa consulti si un hematolog. La topicul cu trombofilia o sa gasesti 2 d-ne dr.
Sper ca nu te-am speriat prea tare, e ceva de digerat aici, asa ca respira adanc si citeste pe indelete. Am incercat sa iti scurtez perioada de acomodare cu ideea ca esti mutanta. Eu cand am descoperit mutatiile eram deja insarcinata, m-am panicat, tratamentul l-am inceput tarziu, mi-a luat ceva timp sa gasesc toate informatiile, am pierdut sarcina, am avut o perioada de revolta etc. Acum m-am resemnat cu situatia, stiu ce am de facut, tot ce imi mai trebuie e sa vad II .
[pup]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#185
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 13:51

pestic sorry, am zis eu ca starea de bine, de normalitate nu o mai constientizezi [:D]
nu merg la chinezi, am dat un search pe goguta si cum lista era lunga de cabinete de acupunctura, am cam inchis ochii si pus degetul. nu am cu ce sa fac comparatie asa ca sunt zen si chiar daca dr meu imi tot zice (parinteste) ca sunt femeie incapatanata, am incredere in el si ce face. iti dau pe PM detaliile despre cabinet.
Bine, ar mai fi ceva de zis, eu nu stau numai si astep sa isi faca acele efectul, am avut momentul de "iluminare", cand am zis ca mi-a facut neuronul ala bun pui [:D]. Nu degeaba sunt eu QiaoBing, la viata mea am cochetat cu diverse tehnici orientale, de care prinsa in valtoarea cotidianului uitasem, de fap am realizat ca am uitat de mine. asa ca m-am mobilizat si m-am reapucat de practica, pt ca degeaba infige nenea ala acele acolo, daca mintea mea e la ce ar trebui sa gatesc cand ajung acasa. si mi-e tare bine in primul rand psihic de atunci.
[pup] toate fetele si fiti ZEN

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#186
valy27

valy27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 14:00

BUNA FETELOR. LEGAT DE CELE 30 FIOLE DE PREGNYL...I S-AU RECOMANDAT PT SUSTINEREA SARCINII...SAU CA SA RAMANA INSARCINATA. NU STIU TOATE DETALIILE CA NU ESTE CUNOSTINTA MEA DIRECTA.
AM AVUT O PRIETENA CARE PANA IN LUNA 3 DE SARCINA AFACUT PREGNYL 1 FIOLA LA 2 ZILE PT SUSTINERE,SI ARE O MINUNE DE FETITA.EA SI LE PROCURA DE LA DR TUTUNARU.
STIIND PROBLEMA PREGNYLYLUI CA NU SE GASESTE,MA GANDEAM CA STIT VREO SURSA.
EU ORICUM LE-AM SUGERAT O EXCURSIE LA BUDAPESTA,SA LE IA DE ACOLO.
M-AM LAMURIT SI CU MENOPURUL.MERCIC.

#187
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 14:27

valy ahaaa, m-am linistit, credeam ca trebuie sa le faca pe toate o data si ma speriasem. parca auzisem ca Tutu recomanda pregnyl in sarcina. e cam controversat tratamentul asta. noi il procuram de la receptie de la MMF pe baza de reteta pt injectiile dinaintea punctiei. nu e in farmacii. stiu pe cineva care si le-a procurt din Austria, e de incercat si la unguri. vorbeste cu fetele de la FIV europa si FIV Ungaria.
[pup]
ce vorbareata sunt in ultima vreme [:I]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#188
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 18:23

pregnyl au si la medlife, eu de la ei l-am luat; dar nu stiu daca-i dau daca nu este pacienta acolo

[gravired] 34+ cu [bibe] [bibe]

#189
pestic

pestic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 21:44

Qiao multumesc mult pt informatii.
Pupilici[pup][pup][pup]

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, Endometrioza grad I



#190
nouasnrs

nouasnrs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 208 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 21:52

Multumesc mult pentru raspuns. Din pacate eu nu am bani de FIV si nici nu am cum sa fac cu ajutor de la stat ptr ca nu suntem casatoriti, asa ca singura mea sansa este sa raman la IA sau natural. Asta e oricum de vreo 3 ore plang ptr ca eu stiu ca nu prea am sanse decat cu FIV.
Merci mult ptr raspuns, macar stiu cum stau


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -