Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

sa ne numaram binecuvantarile (3)


219 raspunsuri la acest subiect

#21
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 20 martie 2010 - 18:33

Citat:
citat din mesajul lui simmonna
Bonjour, optimistelor [flo] Ma gandeam cititnd aici despre ex-ii nostri, toti unu-si-unu, ca e posibil sa ajungem la concluzia inteleapta ca ex-ii sunt una dintre binecuvantarile noastre [:D]
da... ei sunt. Pt mine e chiar o binecuvantare ca am scapat de el[:D]Sincer, nu ma deranjeaza sa-l vad cu alta, nu mai imi tresare stomacul de mult, nici de dragoste, nici de nervi. Si chiar in pix ma doare daca e fericit sau nu.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert

#22
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 10:49

'neatza!
hai ca la ecsi ma bag si io :)
cred ca e mult mai usor cand femeia se recasatoreste ca de obicei ea stie sa gestioneze situatia. cred ca barbatii, nu toti bineinteles, se descurca mai greu. depinde si de noua lor sotie, ca din ce am vazut io, ei cam le lasa carma. am vazut cazuri in care noua sotie chiar interzice continuarea relatiilor cu fosta, iar cand la mijloc e un copil e imposibil sa nu relationezi cu fosta, iar cand asta nu se poate, pe parcurs nu mai relationezi nici cu copilul. am vazut si exemple cand noua sotie il indeamna sa pastreze si sa intretina o relatie o copilul, se implica in cresterea si educarea copilului. de obicei, atata timp cand ecsu' e single, treaba merge bine, are timp de copil, se ocupa de el, cand apare o actuala se poate schimba situatia. si am mai remarcat ca ecsii se ocupa mai mult de copii cand acestia is mici. dupa ce mai cresc, se mai rareste si preocuparea lor fata de ei. si nu vorbesc doar din experientza proprie :(
no, tot ce am scris io aici nu e litera de lege :)

ani de zile am avut pat dublu, dormitor clasic de cuplu. anu' trecut am luat hotararea si am facut schimbari. acum am un pat de 1,20 in care la nevoie se poate cuibari inca o persoana :)


#23
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 11:38

Citat:
citat din mesajul lui conchita


adina, nu iei spatiul, tu scrie ca nu stii ce bine faci. mai e Adina Iulia intr-o casatorie de succes de-a doua,


Adica eu? Neh, nu eu [:)], poate si eu, dar mai incolo, peste vreo j ani. Deocamdata sunt adepta relatiei cu o implicare relativ limitata din mai multe puncte de vedere si vad ca modelul acesta e mai ok pentru fii-mea (si pentru mine din mai multe considerente practice), dar daca ea nu ar fi avut o legatura atat de stransa cu tatal ei, probabil ca as fi luat in foarte serios varianta casatoriei.

cred ca de Yasmine era vorba cu casatoria a doua de succes?

#24
simmonna

simmonna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 12:38

Mai, eu am ajuns la echilibrul de a nu-l mai iubi si de a nu-l mai uri (ca am trecut si prin asta) dupa vreo 4 ani de la divort, cand toate s-au stabilizat in viata mea, casa, serviciu (ca si aici am avut probleme), rate, etc si cand am gasit un om cu care am o relatie frumoasa, dar nu pasionala, nu fluturi in stomac, fara mari implicatii, fiecare cu casa lui, dar mai o plimbare in week-end, mai o excursie, ceva de genul asta. si cel putin deocamdata niciunul dintre noi nu vrea mai mult de atat. Adica nu vrem sa ne implicam mai mult, caci cel putin in ceea ce ma priveste o a doua casatorie este exclusa. Am iesit prea greu din prima si prea ciufulita sufleteste si material ca sa mai impart ceva cu cineva. Dar persoana respectiva a adus un mare echilibru in viata mea. E drept ca daca ar fi fost copilul mai mic, cred ca mi-ar fi fost mai greu sa am o relatie.

Tatal copilului, in primii ani dupa divort, parca era scapat din jug, sarea din floare-n floare, cu cat mai tinere, cu atat isi pierdea capul mai tare. De cate ori intalnea o noua iubire, uita de copil cu lunile, nu dadea nici macar un telefon. Acum are si el o relatie stabila si s-a imbunatatit si relatia cu baiatul, vine des, il suna, merge cu ei in vacante, etc. Iar baiatul meu are o relatie normala cu prietena lui ta-su, se inteleg bine si ma bucur pentru asta. Anul viitor va pleca la facultate la Iasi si ma bazez pe taica-su si pe prietena lui sa il ajute. Deci cumva suntem impacati cu totii unii cu altii, desi n-as zice ca suntem chiar prieteni. Ne ignoram cu eleganta [:D]

#25
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 16:29

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui conchita


adina, nu iei spatiul, tu scrie ca nu stii ce bine faci. mai e Adina Iulia intr-o casatorie de succes de-a doua,


Adica eu? Neh, nu eu [:)], poate si eu, dar mai incolo, peste vreo j ani. Deocamdata sunt adepta relatiei cu o implicare relativ limitata din mai multe puncte de vedere si vad ca modelul acesta e mai ok pentru fii-mea (si pentru mine din mai multe considerente practice), dar daca ea nu ar fi avut o legatura atat de stransa cu tatal ei, probabil ca as fi luat in foarte serios varianta casatoriei.

cred ca de Yasmine era vorba cu casatoria a doua de succes?


De succes da, dar number 3 nu a doua, a doua a fost cea de cacao rau de tot, prima a fost ok, numai ca am fost noi prea tineri, si neavand copii, a fost mai simplu sa ne despartim, decit sa ne spargem capetele. Culmea e, ca nu am avut copii cu primul sot, casnicia neprotejata durand 5 ani, relatia 8, dar dupa divort, ambii am avut copii cu urmatorii parteneri.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia


#26
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 16:57

Yasmine exact asa eram si eu.

Din prima casnicie nik (2 ani fara sa ma feresc), o relatie de 3 ani, tot nimic, si cand m-am cunoscut cu exul, chiar atunci mi-a explicat endocrinologul, ca nu pot avea copii fara tratament- deci dupa 3 saptamani de nebunii am ramas insarcinata.

Si fostul meu sot (primul) si fostul meu prieten au avut copii dupa ce m-am despartit de ei. Nu gasesc o explicatie logica, poate subconstientul, poate destinul... Si am o vorba despre ex nr.2: o fi el bou, dar face copii frumosi[olala]



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#27
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:12

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Adica eu? Neh, nu eu [:)], poate si eu, dar mai incolo, peste vreo j ani. Deocamdata sunt adepta relatiei cu o implicare relativ limitata din mai multe puncte de vedere si vad ca modelul acesta e mai ok pentru fii-mea (si pentru mine din mai multe considerente practice), dar daca ea nu ar fi avut o legatura atat de stransa cu tatal ei, probabil ca as fi luat in foarte serios varianta casatoriei.



cred ca de Yasmine era vorba cu casatoria a doua de succes?





ouch, am facut o gafa! te rog sa ma ierti. nu stiu de ce in capul meu tu aveai o relatie de-a doua super. inca o data, mii de scuze. [flo] acum inteleg ca ai, dar nu e casatorie.



simonna, numai cand ma gandesc la o eventuala actuala care sa se pisiceasca si mironoseasca pe langa copilul meu ca sa-i intre in gratii ecsului, ma uit dupa tigaie. admit, mi-e frica, nene. pur si simplu mi-e frica. adica si de un eventual actual al meu imi este teama. pentru ca, ma gandesc, trebuie oare sa tinem cont de ecsii nostri cand ne angajam in alta relatie? adica unul din criterii sa fie si asta, cum s-or impaca vis a vis de complicatiile care apar. sau nu conteaza?



Adela, tu si jennifer aniston - si-a remodelat casoiul si a scos baia pentru "el" si a pus o spa in loc. :-)) eu la pat mare nu vreau sa renunt, ca-mi place, fara legatura cu partenerul.



Gabi, ma bufneste rasul cand te citesc.:-)) btw de copii, la noi au fost genele stramosilor, thank god![:D]



Yasmine, ah, trei copiii....lesin aici de pofta. :-))



cat despre mers la intalniri, ma ia moleseala numa cand ma gandesc. o fi astenia de primavara de ma plictiseste chiar si numa ideea de dansul fluturasilor in stomac. bleah, pierdere de vreme. [bibe] sunt racita cu febra, am o scuza ca bat campii. :-))



abdominabila



reclama mascata

#28
simmonna

simmonna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:28

Conchita, situatia difera de la o femeie la alta. Tu scriai undeva mai sus, ca il iubesti si ca asa va fi mereu. probabil ca de-asta nu-ti arde de nici un actual sau viitor, nici de intalniri, de nimic.
Eu nu-l mai iubeam. Deci de ce sa tin cont de el in vreun fel???

Si mai e un aspect. Cat timp sunt copiii mici, iti solicita tot timpul si toata energia, dar iti si umplu zilele si iti satisfac nevoia de afectiune. Copilul meu e mare, prea mare ! Si e baiat ! Daca cu o fetita prietenia mama-copil si timpul petrecut impreuna se poate prelungi pana cand isi ia zborul de acasa definitiv (ma rog, si dupa), cu un baiat lucrurile stau putin altfel. De pe la 14-15 ani baietii, sau cel putin al meu a inceput sa aibe preocupari carora eu nu le mai faceam fata. Inevitabil de la varsta asta baietii se indreapta spre tati, pentru ca incep sa aibe mai multe in comun. Un baiat de 18 ani cat are al meu maine-poimaine, nu mai merge in vacanta cu mama decat daca e un fatalau agatat de fusta ma-sii. Adica ar fi cam aiurea, nu-i asa? Pe cand cu tatal, ca intre barbati poate sa mearga oriunde.
A trebuit sa accept asta incet-incet, spre binele copilului. Si in fond si la urma urmei, taica-su nu e chiar un exemplu rau. Intotdeauna m-am bucurat ca petreceau timp impreuna.
La voi va fi altfel, majoritatea aveti fetite, sunt inca mici, aveti ani frumosi inainte de petrecut impreuna.

In schimb eu, am trecut prin chinurile iadului pana sa il accept pe actualul in viata mea, chiar si asa "cu frecventa redusa".

#29
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 22 martie 2010 - 10:33

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K
Citat:
citat din mesajul lui simmonna
Bonjour, optimistelor [flo] Ma gandeam cititnd aici despre ex-ii nostri, toti unu-si-unu, ca e posibil sa ajungem la concluzia inteleapta ca ex-ii sunt una dintre binecuvantarile noastre [:D]
da... ei sunt. Pt mine e chiar o binecuvantare ca am scapat de el[:D]Sincer, nu ma deranjeaza sa-l vad cu alta, nu mai imi tresare stomacul de mult, nici de dragoste, nici de nervi. Si chiar in pix ma doare daca e fericit sau nu.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert
Gabi[asia], parca ai citat din Revolutionary Road.[flo]Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#30
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 22 martie 2010 - 11:40

Simmona, nu cred ca o noua relatie are de-a face cu varsta copiilor. Depinde cu ce amintiri am ramas, depinde ce ne dorim.

Ai mei erau mici cand am divortat (4 si 9) si in timpul divortului deja aveam o relatie. A durat aprox. 2 ani, copiii il cunosteau, l-au acceptat repede. N-a mers, am rupt-o. Era ok, dar nu reuseam sa ma vad langa el peste 5, 10, 20 de ani.

Acum am o relatie de aproape un an jumate. Din pacate e departe, dar copiilor le place de el, si lui de copii, pt ei vara trecuta a fost cea mai frumoasa vacanta, cand am fost impreuna toti patru in excursie.

Nu am tinut cont de parerea exului, cum nici el nu ma intreaba daca e ok femeia cu care s-a cuplat.



Apropo de asta, intr-o sambata vine acasa fiul meu de la el, rade de nu mai poate. Zice ca a vazut pe noptiera lor un durex play[:D] A citit prospectul pe furis, dupa care l-a intrebat pe ex asa inocent: tati, asta ce e? Si se distra cand a vazut disperarea pe mutra lui[:D][:D] Peste cateva luni imi povesteste ca a vazut pe noptiera 3 tuburi de durex play- unul gol, celelalte doua aproape pline- de culori diferite. Si a mai atasat o observatie: lucreaza la greu astia sa-mi faca un fratior[:D]



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -