Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasa botez


59 raspunsuri la acest subiect

#21
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 21:56

Citat:
citat din mesajul lui annanutza
buna!!!voi fi nasa pe undeva prin mai si sunt intr-o dilema...ce trebuie sa cumpar,ma poate ajuta cineva cu o lista...k am mai citit cate ceva dar difera parerile....am inteles ca inainte de a merge la biserica mama copilului o imbraca cu hainele ei si la biserica eu trebuie sa o imbrac cu hainele mele,dar ce anume?ca eu m-am gandit la un costumas special pentru botez...ce spuneti????si fasa si crasma cati metrii trebuie sa aiba???sau numai fasa???k am inteles ca nu trebuie sa fie nici scurta nici lunga....ma poate ajuta cineva....multumesc
Panza de mir este cea in care se inveleste copilul cand e scos din apa, deci trebuie sa fie suficient de mare ca sa-l invelesti si e de preferat s-o pui in 2 straturi ca sa absoarba apa (vreo 2m). Fasa 1 m e suficient. Superstitia "nici prea lunga, nici prea scurta" se refera la fasa.Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)ANDREIMARCVACANTELE NOASTRE IN 4BAIETII MEI IUBITISe zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#22
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 22:00

Annanutza din cunostintele mele (care nu sunt foarte multe, dat fiind ca si eu am cerut informatii de la mamici pe acest forum)[:I]Din cate stiu eu crasma ar reprezenta un material netivit in care sa intra bebele si ca sa fiu sigura si mie mi s-au spus ca ar trebui in jur de 2 metri de material moale iar fasa in general cam de un metru pentru ca ( conform traditiei) daca e prea lunga finul/fina se va insura/marita tarziu. De asemeni daca doresti poti pune pe crasma un prosop moale care sa absoarba mai repede apa si astfel sa impiedici sa nu-l ia pe bebe frigul. Mai ales cum e vremea intoarsa, cand e cald, cand e frig, am inteles ca ar fi mai bine.[pup] Sa stii ca nici eu nu sunt experta, dar fur "meseria" pe ici, pe colo ca si cand o sa ma aflu la fata locului sa fiu pregatita. Mamica ti-l de acasa imbracat de ea, iar acolo dupa ce il va scoate parintele din cristelnita, tu il iei in crasma si apoi il poti imbraca cu hainutele aduse de tine. Mult succes si nu uita de Crez ! Sa ai un finut(a) frumoas(a), sanatoas(a) si norocoas(a )![flo]Mult succes !

#23
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 12:08

S-a nascut aseara finuta mea!!! Sunt super incantata si de abia astept sa o vad. E o grasana de 4 kg [olala] Vrem sa mergem la spital cand iese si trebuie sa ma gandesc ce anume imi trebuie atunci. Poate ma ajutati si imi completati lista: un pachet de pampers mic, un rand de hainute, o paturica, un sampon si ulei de masaj. Eventual niste pelincute bumbac, stiu ca asa e traditia parca.



Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)



Pozele_mele



BazarGeneral

#24
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 16:07

Sa iti traiasca si se fie sanatoasa!

Eu stiu ca se ia un rand de hainute in fucntie de anotimp si cercelusi daca e fetita si parinti vor sa ii faca acum gaurile in urechi si cam atat. De restul se ocupa parintii acum [flo]



bulinuta mamica de bulinel dragutel [auto]



Poze noi





minune mica



Poze









#25
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 21:01

Ellinia sa iti traiasca finuta ! Sa te bucuri de ea ![flo]Sa fie sanatoasa, frumoasa si desteapta ![pup] Mult succes la botez[flo]!

#26
CRISCOSTY

CRISCOSTY

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 23:32



Ellinia, sa-ti traiasca finuta! Sa fie sanatoasa si norocoasa!

Eu finutului i-am luat 2 randuri de hainute, un costumas cu care l-am imbracat cand l-am scos din spital, pampers, servetele umede, sampon, ulei si crema. Eu sunt disperata dupa hainute si i-am mai luat intre timp cate ceva, dar nu-i musai sa-i iei. Am scris doar sa te poti inspira de la mine.







Crys si Dany



#27
allexa06

allexa06

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 01:08

ELLINIA - Felicitari si sa-ti traiasca finuta ![pup]E un lucru extraordinar sa poti boteza si eu imi doresc sa botez un bebe[olala].Pe langa pampers,sa iei si niste servetele,caci este posibil la biserica cand il dezbraci sa ai vreo surpriza si trebuie sters copilul[:D]
La biserica trebuie sa imbraci copilasul" din cap pana-n picioare "adica si cu hainutele groase de exterior,un port- bebe sau un combinezon,ce vrei tu,dar cred ca mai bine port-bebe,caci cred ca va fi infasat.Si apoi a doua zi la scaldusca iti va trebui un alt rand de hainute, cu care imbraci bebele dupa baita si apoi niste hainute pe care le vei da de pomana,cate vrei tu sa cumperi.Sa-i cumperi si niste papucei,chiar daca nu-i incalta acum,dar ...trebuie sa-i aiba,le pui alaturi .

http://community.web...m/user/allexa06

allexa,mami de baietei Razvan Ioan si Stefan Teodor

#28
teo1970

teo1970

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 08 aprilie 2010 - 18:25

Buna,

ajutati-ma si pe mine cu raspunsuri, va rog:

panza de mir se face din ce, mai exact: shifon, damasc sau voi ce-ati mai luat (metraj, vorbesc)?
cat de mare, ca am auzit 1,5m - 2m - 3m?
netivita inseamna si nesurfilata? adica, asa, cu atze curgand din ea? sau putem macar s-o surfilam?

fasa aia de la orice magazin de bebei e traditionala? (sau e cea mai ieftina ... ca sa zic asa [:D])

as vrea sa merg pe stilul traditional, dar vreau sa cumpar lucruri de calitate, de aceea va intreb care-i fasa traditionala

mutumesc mult [flo]

#29
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 08 aprilie 2010 - 18:37

eu stiu si voi cumpara finet si cam astea s dimensunile iar fasa

se ia de la orice magazin



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975

#30
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 08 aprilie 2010 - 20:39

E bun sifonul ca sa il tivesti apoi si sa-i faci un cearceaf.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI







Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -