Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasa botez


59 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 17:41

buna,

ca sa nu te incurci cu atatea obiceiuri (difera putin de la o zona la alta), liste si listute, cel mai simplu ar fi sa mergi la biserica unde veti face botezul si sa stai de vorba cu femeile care dau o mana de ajutor la toate treburile din biserica - ele stiu cu precizie ce si cum trebuie sa faci, ce aduc parintii, ce aduc nasii, ce trebuie sa dai la preot, etc. iti notezi frumusel pe un carnetel tot ce iti spun ele, precis iti vor spune si cati bani trebuie sa dai...ba chiar s-ar putea sa-ti spuna si unde poti gasi de cumparat tot ce trebuie, sa nu alergi de colo-colo prin magazine...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#12
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 17:45

Nasa copiilor nostri le-a luat finilor cruculitele de aur. Iar pentru invitati unele oisnuite, de al biserica... Nu stiam de obiceiul asta, ca e bine sa iei ceva de aur... poate de-asta le-a luat... [:D]


Eliana cu [buburuza] Elena (23/10/04), [buburuza] Andrei & [buburuza] Mihai (03/03/07)


#13
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 17:46

Nasa copiilor nostri le-a luat finilor cruculitele de aur. Iar pentru invitati unele oisnuite, de al biserica... Nu stiam de obiceiul asta, ca e bine sa iei ceva de aur... poate de-asta le-a luat... [:D]


Eliana cu [buburuza] Elena (23/10/04), [buburuza] Andrei & [buburuza] Mihai (03/03/07)


#14
CRISCOSTY

CRISCOSTY

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 20 martie 2010 - 00:43



Roli, posibil sa nu-mi amintesc... am sa iau si fasa, merci.

Corina, asa m-am gandit si eu...am sa merg la biserica sa intreb ce si cum.

O sa-i iau o bratarica sau o cruciulita de aur. Daca mai am ceva intrebari sau dupa ce merg la biserica mai intru...va multumesc pentru raspunsuri[flo]







Crys si Dany



#15
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 12:11

Buna tuturor mamicilor ! Am aflat zilele trecute ca voi fi nasica la o fosta colega din generala![flo] Ea e doar in 3 luni si jumate iar boteyul va avea loc pe 5 noiembrie si scaldatoarea (baia de mir)va avea loc pe 6 nov. chiar de ziua mea. Problema e alta, eu sunt putin cam neexperimentata in ceea ce priveste botezurile.[:I]E prima data cand fac acest lucru. Deocamdata am luat un rand de hainute, dresulete, ciorapei etc. , cel putin din ce mi-a zis bunica mea. [help]Va rog ajutati o viitoare nasica aflata in dificultate, care nu stie cu exactitate ce lucrusoare ii trebuie viitoarei/viitorului fin(a). Si apropo, botezul va avea loc la tara, unde de altfel locuiesc si parinti. Cam la cat ajunge taxa pentru preot?[bis] Eu sunt in culmea fericirii.M-ai sunt 7 luni jumatate pana atunci, dar sunt atat de nerabdatoare[:D]. Abia astept sa tin bebitul in brate.[cheers][colegi]Va raman profund indatorata acelor mamici care ma ajuta cu un sfat. Va multumesc[pup][flo]

#16
annanutza

annanutza
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 18:45

buna!!!voi fi nasa pe undeva prin mai si sunt intr-o dilema...ce trebuie sa cumpar,ma poate ajuta cineva cu o lista...k am mai citit cate ceva dar difera parerile....am inteles ca inainte de a merge la biserica mama copilului o imbraca cu hainele ei si la biserica eu trebuie sa o imbrac cu hainele mele,dar ce anume?ca eu m-am gandit la un costumas special pentru botez...ce spuneti????si fasa si crasma cati metrii trebuie sa aiba???sau numai fasa???k am inteles ca nu trebuie sa fie nici scurta nici lunga....ma poate ajuta cineva....multumesc

#17
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 20:03

Mariana, avand in vedere ca va fi toamna tarziu, iti trebuie pt bebe:

body, un costumas intreg, un combinezon grosut si o caciulita.

Pentru a doua zi, dupa baie, e suficient un body si un costumas subtire de casa.

E de preferat sa iei costumase cu picioruse ( cu talpite), daca nu, poti sa iei si niste sosete.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI







Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#18
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 20:05

Si inca o precizare. Combinezonul gros, sa-l iei un pic mai mare ca sa il poata purta si peste iarna.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI







Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#19
Mariana_D

Mariana_D

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 21:42

Multumesc frumos Roli25[flo][pup] mi-ai fost de un nreal ajutor! [flo] Sa iti traiasca baietei mari, frumosi si sanatosi ![cheers]

#20
CRISCOSTY

CRISCOSTY

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 21:52



Mariana, eu una zic sa mai astepti cu cumparatul hainutelor...nu de alta dar sa nu ai surpriza mea. Finutul meu a avut la nastere 4.700 kg si noroc ca i-am luat hainute cam pentru 2-3 luni ca altfel nu-i veneau. Eu botez in mai, dar prefer sa-i iau hainutele in saptamana botezului. Asa voi stii sigur ce sa-i iau. Stiu ca esti nerabdatoare, si eu eram si acum zilnic il vad si sunt lesinata dupa el.

Annanutza, au tot scris fetele pe aici ce trebuie sa cumparam..si eu botez tot in mai. Panza de mir si fasa am vazut duminica, erau la set. Eu nu am luat nimik inca, o sa iau tot in saptamana botezului, asa am decis cu sotul. Fiind cald afara, m-am gandit sa-i iau un costumas alb, ceva special...voi vedea. Mai citeste ce au scris fetele si sigur iti vei face o idee.







Crys si Dany




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -