Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *108*"


219 raspunsuri la acest subiect

#31
happy_uka

happy_uka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.415 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 01:56

Citat:
citat din mesajul lui selen80



Uka zi-ne si noua ce sandalute si de unde le-ai luat...desi eu as vrea s-o iau pe rand, sa iau mai intai pantofiori si dup-aia sandale [;)]







pai io cu vorbele, mai greu..

mai bine poze[:D]



[hia] Uka, cea mai fericita mamosenie de [8**] C a r i n a - 14 septembrie 2009





#32
Fragutza

Fragutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.820 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 02:00

Hepilica, Techila[flo][flo][flo], pun fetele saritoare! Mai, va dau de veste daca o sa am nevoie, noi ne gandeam sa luam de la Snagov de la socrul meu.

Ralu si eu am analizat si reanalizat tot ce am facut atunci..nu imi dau seama inca ce a declansat!

Monique, se pare ca ce merge la un copil, la altul poate sa nu aiba niciun efect. Acum urmatorul pas e sa merg la un homeopat.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

#33
monica_dicut

monica_dicut

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.555 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 02:12

BUna seara, buna seara am venit cu sanioara...



Ma framanta si pe mine ceva de cateva zile de cand cu discutia cu BPA free, plastice etc. Si anume: steamarele sau beibicucu sunt din sticla sau plastic BPA free??? CA si alea se incalzesc nu? Sau recipientul de la blender?



IAr referitor la branza, iaurt, marog lactate in general, no offence, dar cred ca ar trebui sa tinem copii pe san toata viata ca nimic nu e prea bun sau prea natural si nici noi n-ar trebui sa mancam nimic, nici aerul sa-l respiram ca si ala e plin de toxine de la masini [alcool]NU inteleg cu ce e mai rau laptele de vaca decat banana venita de te miri pe unde si data cu fel si fel de chimicale. Acum pe bune, ca nu la toate ne cresc bananii, merii sau ciresii in curte. SI io fac un pariu ca dovleceii care nu vor fi crescuti intr-un glob de sticla vor fi mai rezistenti decat cei crescuti in el. SI da, si eu am fost crescuta cu bibe, cu lapte de vaca de la alimentara, mere cu biscuiti, morcovi cu nitrati etc, asta este, probabil ca si ADN-ul nostru s-a schimbat. Acum va rog aruncati rosiile. Am spus!

MEsajul nu se vrea un afront la adresa nimanui ci e doar o parere personala, fiecare isi creste si isi hraneste copilul cum crede de cuviinta.



Monica [mamica] de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)

Povestea noastra________________________________________________

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",

trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Ingerasul Andrei[ruga]

#34
monica_dicut

monica_dicut

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.555 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 02:20

Fraguta, imi pare rau ca te chinui asa cu DA_ul asta [q]. Nici nu stiu ce sa-ti spun, noua ne-a trecut de tot, poate va trece si la voi dupa o perioada ca uite, pe noi ne luase cu mult inainte, a inceput prn decembrie. Nici macar nu il mai dau in fiecare seara cu Trixera. DEspre cremele cu cortizon ce sa zic, l-am dat si eu o data fara sa stiu ce-i cu ele. Intr-adevar au estompat imediat.

Acum ma gandesc ca poate la noi nici nu a fost DA desi toti drii asta mi-au spus...

Iti doresc din suflet sa treaca si la NAtix si sa nu va mai chinuiti [flo]



MIha84 [:D]AI o familie minunata. Toti cei trei copilasi sunt frumosi frumosi. DAr sa sti ca Iris m-a dat gata. NU stiu , are asa o fetisoara care mie imi place mult mult de tot. E deja o domnisoara [olala] cu trasaturi bine conturate.



OAre adimercedes nu s-o fi intors din concediu?? NU de alta dar mie mi-e dor de ea.



MAria, voi cum sunteti? Ce face buzatul frumos?



Monica [mamica] de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)

Povestea noastra________________________________________________

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",

trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Ingerasul Andrei[ruga]

#35
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 02:24

Subscriu la ceea ce spune Monica,fiecare isi creste copilul in functie de ideile proprii,inspirate din ideile cuiva care inspira incredere.Incerc pe cat posibil sa ocolesc persoane care spun"vai dar ce mama esti tu daca dai asta sau asta la copil? Cine te-a invatat pe tine? Vai ntz,ntz,ntz,o sa ai un copil vai mama lui"Da,am intalnit si de-astia,si a doua oaa nu le-am mai calcat pragul [:D],nu am nevoiede stres suplimentar,sunt si asa destul de stresata ca asa imi e felul.Cel mai mult ma distreaza cei care spun "vaai,nu da cutare fruct,cutare leguma ca nu-i face bine." Bun,nu face bine,dar CE FACE RAU,si nu stiu sa raspunda[alcool][alcool].Nu ai spun cat mi-a luat s-o conving pe soacra surorii mele,cand am fost la ea cu copilul nebotezat,ca nu a facut stomatita de la "calcat in zoi",ci de la siliconul de la biberon,si ca ii trece cu glicerina boraxata,dat nu intr-o ora,si nu cu "apa descantata in cocina porcului "[bang][bang],,,Ia uite ce m-am intins,si mai sunt si pe langa subiect [:D]



Lali Lacra [mamica] de

[baietel]Paul-Iulian

#36
madalina84

madalina84

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 02:45

DANUTA1979 ti-am vazut ranjita,e o scumpica[olala]

MIHA74 ti-am vazut si tie familia frumoasa,Laura e o adevarat domnisoara,mi-a placut gura ei,la Matei mi-a placut parul iar Iris e o scumpica[olala]

TECHILA ce interesanti sunt robotii aia,dar mama ce preturi au[wow]

FRAGUTZA imi pare rau ca nu ati venit cu niste raspunsuri concludente de la dr dar eu sper sa scapati o data de DA-ul asta[flo]

UKA acum am inteles si eu cum se face iaurt cu ap ala,sandalutele Carinei sunt superbe iar in al doilea colaj in poza aia cand esti luat dintr-o parte chiar seamana Carina cu tine.

Atat am retinut,revin dimineatza ca sunt obosita rau[pup]



D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA

[bb] [olala]IRINEL ANDREI[olala]

[foto]POZE CU NOI[foto]



[:I]o perioada din viata mea[:)] Rasplata a sosit [pk]

#37
andraiulia

andraiulia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 723 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 03:08

Buna noapteaaa, fetele mele dragi![pup]



Am reusit sa mai apar si eu dupa ceva timp...Abia astept sa citesc din urma.



Abia asteptam eu sa se intoarca si papusica mea. Si s-a intors...direct jos langa pat.[:D] Facuse cacutza si am pus-o pe burtica, urmand s-o schimb. Am iesit un pic din camera si la intoarcere era pe burtica langa pat. S-a intors de vreo 2 ori ca sa si cada. Radea apoi, dupa ce i-a trecut sperietura. Sper ca nu s-a lovit. Doc mi-a zis sa stau linistita ca apareau anumite tulburari daca erau probleme. Ma gandesc ca nu s-a lovit cu capsorul. Nici n-avea niciun cucui sau ceva. Phiu. Apoi bucurie ca azi de dimi cand inca stateam in pat, era pe spatic, am inchis o clipa ochii si ajunsese pe burtica. Deci, oficial si puiul meu se rostogoleste. Si tot de azi sta singurica in fundutz mai ca lumea,asa. Isi gaseste echilibrul destul de bine.[:D] De pe spate se ridica in fundutz cu minim de ajutor si apoi se agata si ajunge in picioruse. Dar asta e veche. Cred ca ea se va ridica de pe spate in picioruse, nu din genunchi, as usual.[:D]

Azi mi-am petrecut ziua cu mum lui Cristi si m-am simtit f bine. Zilele astea am mai cumparat si primit hainutze adorabile de primavara-vara.[:D] Sunt adorabile. Fustite[olala], palarioare...bluzite baby-doll cu volanase. Deci cred ca innebunesc cu hainutzele astea. Imi plac de mor!

In rest, ne pregatim de vaccinel si de venerabila varsta de 6 luni!![olala][olala]



Sophie Amelie(17.09.09)[caru], our sweet baby, we luv' u!



Povestea gogoshicii





#38
SabinaY.

SabinaY.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 917 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 03:09

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut
BUna seara, buna seara am venit cu sanioara...Ma framanta si pe mine ceva de cateva zile de cand cu discutia cu BPA free, plastice etc. Si anume: steamarele sau beibicucu sunt din sticla sau plastic BPA free??? CA si alea se incalzesc nu? Sau recipientul de la blender? IAr referitor la branza, iaurt, marog lactate in general, no offence, dar cred ca ar trebui sa tinem copii pe san toata viata ca nimic nu e prea bun sau prea natural si nici noi n-ar trebui sa mancam nimic, nici aerul sa-l respiram ca si ala e plin de toxine de la masini [alcool]NU inteleg cu ce e mai rau laptele de vaca decat banana venita de te miri pe unde si data cu fel si fel de chimicale. Acum pe bune, ca nu la toate ne cresc bananii, merii sau ciresii in curte. SI io fac un pariu ca dovleceii care nu vor fi crescuti intr-un glob de sticla vor fi mai rezistenti decat cei crescuti in el. SI da, si eu am fost crescuta cu bibe, cu lapte de vaca de la alimentara, mere cu biscuiti, morcovi cu nitrati etc, asta este, probabil ca si ADN-ul nostru s-a schimbat. Acum va rog aruncati rosiile. Am spus! MEsajul nu se vrea un afront la adresa nimanui ci e doar o parere personala, fiecare isi creste si isi hraneste copilul cum crede de cuviinta.Monica [mamica] de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009) Povestea noastra________________________________________________ Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainteIngerasul Andrei[ruga]
[:D] Ideea este ca pe copii trebuie sa ii pregatim/adaptam/obisnuim pentru societatea in care traim.Daca e prea putin nu e bine,daca e prea mult tot nu e bine!Io nu's cu dezinfectarea la sange.Nu mai sar in sus sa ii spal jucariile cazute pe jos,nu mai sterizez biberoanele cu acelasi spor ca inainte...si asa mai departe.Iar referitor la alimentatie,incerc sa o feresc acum cat e mica de anumite chestii pe care le consider cu adevarat nocive...iar in rest...organismul ei trebuie sa se obisnuiasca cu legumele din market,umflate cu pastile si asa mai departe.Lapte de vaca i-am dat Erikai de la 1.5 ani,ala pasteurizat.____________________________________"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic""Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."Jurnal de "mogalnete"Japonia prin ochii unui amatorSabina Y.mami de Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)fosta devylla

#39
andraiulia

andraiulia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 723 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 03:12

A...si azi am gustat prima lingurita de suc de merisor. Amestecata cu suc de morcovel. Le papa ca pe altceva.[pup]



Sophie Amelie(17.09.09)[caru], our sweet baby, we luv' u!



Povestea gogoshicii





#40
lutoniana

lutoniana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.591 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 04:05

Seara buna,eu am culcat copilul si am adormit cu el [:D]
M-am trezit pe la 10.30 si nici nu stiam daca e seara, noapte sau dimineata [8D]
M-a rapus oboseala in trairi si in simtiri [:D]

Pup fetele dragi si ne mai auzim.

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -