Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fetita 1.6 ani nu vorbeste :((


101 raspunsuri la acest subiect

#31
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 01:11

Ilinca, spuneam ca nu toti copiii sunt la fel; spuneam ca daca ei i se pare ca nu e in regula, sa o duca la dr. (ai spus ca a dus-o, deci ar trebui sa se linisteasca, din moment ce i s-a spus ca e ok). Si daca a mea a vorbit bine si a spus multe cuvinte la 1 an jumate, vrei sa spun ca nu a vorbit? Ca abia spunea 2-3 cuvinte?



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA





Acute Lymphoblastic Leukemia

#32
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 01:40

Desirée, Ilinca incearca sa iti spuna ca nu e tocmai dragut si empatic sa mergi pe la subiectele unde se vorbeste despre intarzierile de vorbire si sa spui ca fetita ta deja vorbea la 1 an jumate ... intelegi de ce nu e empatic ? eu cred ca da.

In rest va anunt cu regret ca nu pot sa tolerez tanguirile celor ce isi inventeaza probleme, ma puteti blama cat doriti pt asta. [:D]

In ziua de azi nu e greu sa ai acces la informatie, sa citesti despre ce inseamna retard de vorbire, de limbaj sau retard global de dezvoltare ...

#33
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 02:20

Chuny, eu am inteles, doar ca nu ala era 'the point', ci ca fiecare copil e diferit, daca unul vorbeste, altul nu, daca unul merge la 7 luni, altul merge la 1 ani si 7 luni si ca mama isi cunoaste copilul, trebuie sa se bazeze si sa se increada in instinctul ei de mama, care ii spune daca e sau nu o problema reala. Ca nu sunt empatica, n-oi fi, dar nici nu e un colt de tara. [:D] Ca sunt convinsa ca Maria (de sanzi) face alte lucruri pe care Victoria nu le facea la un an jumate. Nu spun ca a mea e cea mai cea, ci doar ca a vorbit la un an jumate. Insa nu e etalon, nu e ea cea care delimiteaza 'normalul'. Nu stiu sigur, s-ar putea ca ea sa fie unul dintre copiii care a vorbit mai devreme decat majoritatea, si in mod normal copiii incep sa vorbeasca la 2 ani (?)



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA





Acute Lymphoblastic Leukemia

#34
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 02:59

Mda, empatia e intotdeauna mai misto venind de la altii, invers nu e "fun" ... preferam sa [:D], in loc sa empatizam ... trista constatare.

Edit : la urma urmei astea sunt lucruri ce tin de bun simt si de cat e fiecare capabil sa ofere altora: asa cum nu te duci sa le povesteti parintilor cu copii in fotoliu ca al tau copil alearga, dar parca nu destul de repede ca X, tot asa nu te duci printre parintii cu copii cu intarziere de limbaj sa te lauzi ca al tau a vorbit f repede. E doar o chestie de bun simt pana la urma si fiecare face atat cat il duce ... constiinta.

Bun, nu e neaparat cazul aici, am inteles de la IlincaM ca faci asta sistematic atunci cand se vorbeste despre intarzierile de limbaj. Iar printre mamicile paranoice se pot afla unele cu probleme adevarate care sufera si pot fi daramate foarte usor.

#35
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 03:56

Intentia mea nu era sa lezez pe nimeni. Vroiam sa-mi dau cu parerea, asa cum am stiut, vroiam sa o incurajez... sa-i explic ca de fapt, toti copiii sunt diferiti, nu e o data exacta cand un copil trebuie sa faca ceva: sa vb., sa mearga, etc.



PS: Chuny, arata-mi si mie un mesaj de-al meu in care am cerut sau am dat impresia ca astept empatie.



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA





Acute Lymphoblastic Leukemia

#36
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 04:11

Tu te faci ca nu intelegi sau chiar nu intelegi ce vreau sa spun ? Nu-i nimic, empatia nu e pt oricine si unii nu invata nimic nobil din experientele vietii.


#37
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 11:03

Desiree, cand o mama vine si se arata ingrijorata ca al sau copil de 1 an-2 ani-2ani jumatate NU vorbeste, e clar ca ingrijorarea provine din faptul ca A VAZUT/ A AUZIT despre copii care vorbesc la 1 an, 18 luni etc. Si asteapta marturii de la mame cu copii de aceeasi varsta care NICI EI nu vorbesc (dar sunt in regula) sau, mai ales, de la mame cu copii mai mari, care la vremea respectiva NU vorbeau nici ei, DAR care acum sunt "la zi".
Ca vii tu si amintesti ca fata ta vorbea la 18 luni, nu o ajuta cu absolut nimic, ea stie ca alti copii vorbesc mai repede, nu e nevoie sa vii tu sa spui:"si-a mea, si-a mea!! +1!!!"
Si asta pentru ca nu toate mamele sunt sigure pe ele/ au destule cunostintze si informatii blabla (ca mine[:D]), exista mame foarte sensibile/ nesigure/ pesimiste/paranoice etc. pe care daca tot vii si le fluturi contra-exemple, le demoralizezi, le faci sa aiba ganduri negre.
Sper ca s-a inteles, doar atat pot sa spun, adica mai mult de atat chiar nu pot sa explic[:)]

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#38
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 11:28

Eu zic ca-ti faci griji absolut degeaba! Eu stiu foarte multi copii care la doi ani sau chiar mai mult nu vorbesc, insa inteleg tot, se exprima nonverbal extraordinar. Stiu si copii care la 1,6 luni vorbesc, insa mult mai putini decat cei din prima categorie.

Nu-ti fa griji, fiecare copil e diferit, fiecare se dezvolta in ritmul lui, asta nu inseamna ca daca nu face ce face al lui X are vreo intarziere, sau este mai putin intelgigent sau mai stiu eu ce...

mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

#39
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 11:40

nici fi`mea n a vorbit. si nici acum la 7 ani juma` nu vorbeste decat atunci cand ea considera ca e necesar.
si da, si eu m am panicat, am dus o la vremea aia la medic psiho. ca sa ma linistesc.
am asteptat gradinita cu mare interes, dar nici asta nu a schimbat lucrurile.
acum e la scoala. cand a intrebat o doamna dc nu ridica mana, a spus sec: pt ca stiu raspunsul si nu am ce intreba :-))

so, daca medicii spun ca e ok, atunci fii sigura ca va vorbi !

_______________________________________________
Daria & felina fioroasa
[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela

[pegeam][aho][pegeam]

#40
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 11:49

Buna dimineata.

Scrisesem si eu aseara un mesaj,asa-mi aduc aminte..[alcool]

Reiau pe scurt..David a vorbit monosilabic si se facea inteles,adica eu stiam tot ce zice,ca-mi si arata.Ei bine,vara trecuta mi s-a pus o pacla pe ochi sau pe creier din cauza comparatiilor si a presiunilor ''nu vorbeste inca?hmm,nu e ok'' si uite asa l-am tarat pe la o groaza de dri,psihologi,psihopedagogi gandindu-ma la autism.Cu cat citeam mai mult cu atat mi se parea ca are toate simptomele,parca innebunisem.Toti drii mi-au zis ca are intarziere in limbaj,dar ca nu are autism,mai putin o ''dna psiholog'' care avea centru si ea mi-a zis ca ar avea ceva cu spectru,ca nah,eram o alta vaca numai buna de muls.(avea un centru,nu mai intru in detalii)

Copilul stia multe,insa nu le spunea cum trebuia,el vorbea monosilabic.

Ei bine,acum la 3 ani David vorbeste din ce in ce mai bine,a renuntat incet incet la cuvintele monosilabice si spune cuvintele intregi,face propozitii,inca nu si fraze.Cunoaste culori,cifre,stie sa numere pana la 15,cunoaste aproape toate literele si le recunoaste si a facut in timpul asta fff multe achizitii pe toate planurile.Am incercat sa ma schimb eu,pt ca avand o alta boala,l-am protejat prea mult,cumva l-am izolat,prea multe restrictii,prea o viata compusa din tratamente peste tratamente.Insa el s-a dezvoltat motor fff bine si probabil vorbitul nu i s-a parut f important,pt ca mereu a primit ce a vrut,anticipandu-i cumva dorintele.

Azi nu-i mai tace gurita,inca nu vorbeste in fraze ca alti copii de varsta lui,dar vorbeste intr-una si face achizitii pe zi ce trece,asa ca mi-au disparut si temerile.

Pe mine nu m-a linistit faptul ca stiam copii care au vorbit la peste 3 ani sau chiar la 4 ani,dar acum mi se pare ca mi-am construit propriul meu cosmar pe care l-am trait o vara intreaga distrusa ca ar putea avea si alte probleme.

E bine sa te informezi,e bine sa-ti asculti instinctul,dar daca un copil vorbeste cu sens,chiar si monosilabic,daca un copil intelege tot ce-i spui si se exprima chiar si non-verbal si mai mult de atat,un dr iti spune ca e ok,atunci nu trebuie decat sa ai rabdare si sa nu pui presiune pe copil...cand va fi pregatit,va vorbi..sau cand i se va parea lui important sa vorbeasca.

O zi placuta tuturor.[flo]



POZE CU NOI

[mamica] de David Christian[copil]



Speranta si incredere pentru David

Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt copilasi speciali!.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -