Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

"Dovlecei de sept-oct 2009 *97* 7 luni!"


227 raspunsuri la acest subiect

#11
raluk16

raluk16

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.115 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 00:29

Alex, dependenta mica, [pup] noapte buna

Meli ma bucur ca ti-au placut pozele [pup]

Mamisipisa, Crystina ma bucur ca ati mai intrat [pup][pup]

Gianina ce vesel smecheros aveti acolo! [olala] Si ce freza!

Fetelor, sa stiti ca eu tare tare ma emotionez cand vad la voi in camere ceva ce imi aduce aminte de poze vazute in sarcina, cand va pregateati camera copilului. Asa am o strafulgerare si realizez cat suntem de fericite, si cat am asteptat momentele astea [olala][olala][olala]

Lore multumesc de detaliile cu decalotarea [pup]. Poate ar trebui sa-l dezbrac pe plangaciosul meu sa vad daca nu cumva plange exact cand face pipi. Si cum il decaloteaza la doctor? Mai puternic asa cum ar trebui noi la baita?

Beatrice si eu stiu ca orice roz pal inseamna rezultat pozitiv. Mai incearca dimineata cand e mai concentrat nivelul de hormoni din pipi. Tinem pumnii!

Ramo m-am bucurat mult ca ai mai intrat [pup][pup][pup] si ne-ai pus si poze cu frumosii tai [olala][olala] si ai apucat si sa dai sfaturi asa frumos scrise cum faceai si in sarcina [flo]

Bia [pup] multumim pentru dedicatie! [flo][flo][flo] Sper ca totul e bine si te mai lasa si sa dormi noaptea mancaciosul!

Iulika ma bucur foarte tare ca ati scapat de febra [pup]. Si ce poze frumoaseee cu un verde primavaratic [olala][olala][olala] Sunteti superbi!

Inca un moment de sinceritate: cand va vad pozele si imi place la nebunie de voi si de puiuti, tot incerc sa-mi dau seama daca as fi la fel de impresionata si fara sa va cunosc. Si nu pot separa personalitatea de cei din poze, adica la fiecare imi imaginez veselia din casa si povestile de pe forum si sunt indragostita cand va vad pozicile... [:I]

Mada m-ai impresionat cu dedicatia speciala pentru noi, chiar daca multa lume va vedea albumul acela, toti vor stii ca Bailey's e pentru noi, si tiramisu la fel [:D]. Multumim [pup]. Si Irinelu e superb asa chic in adidas [olala]

Am ramas paf la povestea de dimineata cu expozitiile chinologice!!! Uauuuu! Sa va gasiti voi asa? Sa aiba Alex poze cu mostenitoarea??? [olala][olala][olala] Minunaaaattt!!! [pk][pk][pk] Si noi am fost la cateva expozitii, CAC si CACIB, dar am mers numai sa ne luam Excelenturile, sa putem procrea [:D] sa mearga "vitza" mai departe... si cand colo, astia nu vor ia o pauzari [:-)))]. Recunosc ca labradoare nu am gasit inca, eu cred ca Lucky s-ar descurca [:D], dar fiorosul meu mioritic Nero ori fuge de fetitele "mioare" pe care i le-am adus, ori vrea sa le muste... [alcool]. Asa ca m-am stresat pe degeaba, ca a fost un stres, din moment ce astia doi sunt foarte necivilizati, tinuti doar in curte, deci de-abia stiu sa mearga in lesa, si nu sunt umblati deloc in lume. Nero sare sa atace, iar Lucky sare pe toata lumea si pe toti cateii sa se joace...

Alex tu stii ca eu sunt inamorata de labele lui Alma... de ce faci tu crime la corasonul meu cu pozele alea cu labutele ei in prim plan??? [olala][olala][olala] imi venea sa le prind prin monitor si sa le tzuc de numa [:D]

Selen multumim de ghiocei [pup]

Moni_iulia multumim de martisor! [pup]

Liliana multumim frumos de martisoarele frumoaaasseee! [pup][pup]

Mihaela ce bine ca ati ajuns cu bine acasa! Imi pare rau de circul de la intoarcere, saracutul, cred ca abia astepta sa ajunga acasa la rutina lui [pup][pup][pup]. emotionant sa stai in aceeasi camera la hotel! Si acum cu comoara langa tine! [olala]

Elle multumim pentru lista cu sarbatoritele lunii! [flo]

Miha eu stiu ca este un puseu si la 6 luni. Si referitor la prelungire, am mai povestit aici si eu, si Raluca_u de faptul ca deja chiar si asociatiile astea de pediatrie se exprima "alaptat exclusiv pana la 6-8 luni". In plus, Raluca_u a dat aici un articol care exprima ca rezervele de fier ajung de fapt cat timp sunt alaptati la san (chiar si dupa un an), si incep sa se piarda atunci cand se introduce mancarea, oricand ar fi asta. Si ca de asta se credea ca ajung pana la 6 luni. Mai mult, se pare ca multe enzime se produc in organismul bebeilor doar dupa ce le ies molarii, pentru ca atunci sunt de fapt "facuti" sa manance. Pe filozofia asta merge intr-un fel si baby-led weaning, teoria originala, sa ii dai doar ce poate mesteca, pentru ca inseamna ca pentru acel aliment e pregatit (de exemplu sa molfaie o banana). Stiu ca este baby-led weaning si cu mancare blenduita, in sensul sa-l lasi pe el sa pape. Oricum, in comparatie cu animalele, s-au facut studii care arata ca omul ar trebui sa fie alaptat exclusiv mai multa vreme, si ca asa se si intampla pe vremuri. Acum probabil s-a ajuns asa din considerente sociale. Mai ales cu femeile care trebuiau sa se intoarca la servici asa repede. Gandeste-te ca si la tara, e clar ca nu stateau femeile sa le faca mancare separat, ii alaptau exclusiv pana cand puteau manca la masa cu adultii.

Ai fost o scumpa cu Matei cum zice "neatza" [:D]

Maria poate papa mai des pentru ca ati schimbat locatia si vrea tzitzi de confort, poate ii ies dintii si poate ca are un puseu de crestere. Eu cred ca daca nu se satura ne dau ei de stire altfel, prin plans dupa mese si stare mai iritata. [pup]

Ralu sunt sigura ca o sa te descurci cu diversificarea. Acuma esti stresata ca privesti imaginea de ansamblu, dar gandeste-te ca vei lua pas cu pas, doar primul pas trebuie sa-l hotarasti acum, mai departe te vei mula dupa dorintele printesei tale [pup]. Dar daca nu esti pregatita, nu cred ca in ziua aia se da startul musai [:D]. Nu cred ca in ziua aia fuge trenul fara voi [:D][pup][pup][pup]. Dar felicitari, oricum! O performanta superba! [asia]

Elle ai fost o scumpa ca ai zis ca ai lua o parte din greul meu [pup][pup][pup]. M-ai emotionat [:I]. De parca tie, cu doi copii si o gospodarie, nu ti-e greu! Doar ca nu te plangi atata ca mine. Si daca tot ma plang, uite, si azi s-a trezit de tot de tot la 6 dimineata, ma culcasem la 2 (l-am asteptat pe Relu de la meci de la Cluj si apoi n-am putut adormi de o durere crunta in soldul drept...) si am mai avut o trezire de alaptat si la 4 jumate.

Mada [pup] sa iasa usor dintii

Revin sa nu pierd ditamai placinta, va rog sa ma scuzati! [flo]


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

#12
raluci_b

raluci_b

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.089 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 00:31

Buna seara mamici si dovlecei,



Va doresc o primavara minunata, sa aveti bucurii si numai bucurii.



Greu de tinut pasul cu voi, sunteti un izvor de informatie dar ce zic eu izvor, un OCEAN, va multumesc pt asta, intru sa va citesc cand pot si gasesc multe raspunsuri, va multumesc inca odata.

LA MULTI ANI pt cele 6 luni, wow jumatate de an [s]





poate va prindem si noi la o ieseala in moghiorosi, sau oriunde de fapt ca ne-am obisnuit deja amandoi in masina. daca ne primiti ofcors [:I]



va pupam [pup]si va oferim un brat de ghiocei



Raluca, mamica de Remus alias Bubu[buburuza](8 nov '09)


[foto]Poze BUBU

"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos


#13
Fragutza

Fragutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.820 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 00:45

Raluk, nici Natalia nu are program de somn, de mancat si tot ies cu ea. La inceput ma stresam, imi faceam tot felul de griji, ce fac dc plange, dc ii e foame, dc vomita..So what..ies asa cu ea, dc plange incerc s-o linistesc, ii dau sa manance cand ii e foame..saptamana trecuta cand am mers la botez a vomat asa frumos fix pe pantofii mei. Am mereu haine de schimb pt ea. M-am obisnuit asa, cealalta varianta ar fi fost sa stau numai in casa.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

#14
carinablanca

carinablanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.035 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 00:48

Lali multumesc de raspuns. [pup]

Raluci, aveti un scump acolo.

va urez o noapte buna doamnelor si somn usor la toata dovlecimea.[nani]

Carina [mamica] de scumpete de [fetita] Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png


#15
hepilica

hepilica

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.076 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 00:48

Citat:
citat din mesajul lui raluk16



am eu amintiri aiurea din cauza oboselii? Sau chiar ati spus careva ca atata vreme cat le dati calciu nu mai au pofta de mancare? Eu asa am retinut. Tin pumnii pe maine sa le placa in mod miraculos mango.







raluk - [flo]



eu de cate ori i-am data maiei calciu, i-a scazut apetitul. luna de luna. am crezut ca poate e numai o coincidenta, dar s-a repetat lunar. am facut experienta: nu i l-am dat intr-o luna. a fost totul perfect, nu am mai trecut prin perioada scaderii apetitului. era groaznic si sa trecem printr-o perioada de "nemancare" in care nu stiam ce sa mai facem ca sa pape si sa-i dam calciu cu seringa. groaznic si pentru maia si pentru noi.



ma tot gandesc care e mecanismul si de ce se intampla asta.



acum nu-i mai dau. sper sa ia suficient din lapte / legume.

oricum luna asta ii voi face analizele de sange si vom vedea. iar daca i-as da calciu acum, probabil rezultatul analizelor ar fi influentat.



uite, gasiti aici un articol foarte interesant despre inapetenta si diversificare.



nicaieri insa nu am gasit corelat calciu cu scaderea apetitului.







h. [recevere]



[mamica] de [8**] minunata (22.09.2009).



Multumesc lui DD.

#16
loremunteanu

loremunteanu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 00:52

Raluk, dr face cum ar trebui sa facem noi la baita, doar ca, cu ceva mai mult simt de raspundere... Adica practic rupe pielicica aia cu un pansament speril... Nu stiu cum sa-ti explic... Pielicica e lipita in exterior si de acolo se rupe usor, usor... Trage usor in jos cu un pansament... In prima faza, plange, insa toata treaba dureaza putin, apoi in prima zi la pisu... Mi s-a zis ca o sa planga de-o sa-i sara camasa de pe el, dar n-a fost asa... A plans, dar nu asa rau cum ma asteptam... Dupa a doua faza de decalotare, n-a mai plans deloc la pisu, ci doar atunci pe moment... Cica daca are fimoza, poate face infectie urinara (noi am scapat) si slabeste vazand cu ochiul... E de preferat sa rezolvam acum fimoza, pt ca ei nu percep asa tare durerea; cand cresc cosntientizeaza si e mai greu... Eu sper ca dupa a treia operatiune sa scapam... Nu vreau sa ajungem la cutit...

[pup]



Loredana [mamica] Eric-Mihai [bebic] 24.09.2009 + Roni-Cristian[copil]08.02.2007

Poze Eric

atelierul meu

lenjerii copilasi

#17
Fragutza

Fragutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.820 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 01:01

Hepilica, am uitat sa-ti multumesc pentru mesajul fain de azi[pup][flo]
Mi-a intarit si dermatologul azi ca daca am grija sa nu-i introduc alimente controversate nu are ce sa se intample, asta ref DA-ul ei.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

#18
happy_uka

happy_uka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.415 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 01:04

Seara buna ghiocelelor!



Am lipsit, recunosc, dar am motiv: am fost toata ziua plecata hai hui, a fost ziua tatalui meu, am alergat dupa cadou, acum pe seara la carciuma..Suntem cam agitate..da ne place!

Nu am citit din urma - urmeaza sa- dar banuiesc ca s-au urat de bine, de-astea cu primavara.. Va zic si io "la multi ani" [pk]traiasca vremea frumoasa[pk]

Am poze noi cu bebelusa si vechi cu doggy Paco (ramasesem datoare hepibuniciunii).

Recuperez si revin. [pup]





[hia] Uka, cea mai fericita mamica de [8**] C a r i n a - 14 septembrie 2009





#19
raluk16

raluk16

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.115 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 01:20

Monikus multumim de urari! Tare mi-ar fi placut sa vad poze de azi de la intalnire! Sa stii ca pana sa ne zici saptamana trecuta, eu n-am stiut ca ti-ai scris povestea, nu stiu de ce [alcool]

Carina offf ce rau imi pare ca aveti probleme cu papi si cu greutatea! Sper sa se rezolve repede si usor! Noi facem baita doar o data la doua zile. Mai ales acuma ca inca nu umbla pe jos [:D]. Aaa, si poate si pentru ca noi nu ne punem mancarica inca prin cap, gat, etc. [:D]

Croco te pup cu drag [pup]. Mi-a fost dor de tine! Imi pare rau ca ati avut asa stresuri pe cap, dar ma bucur ca sunteti bine si vorbesti asa emotionant de ce ai vazut acolo! [flo][flo][flo]

Mimika felicitari pentru baby expo si pentru flamingo boys [:D] [pk][pk] (a doua parte a felicitarilor suna mai mult pentru sotul si mama ta!)

Lili mi-a placut tare cum ai scris cum l-ai tuns pe Radulescu [pk][pk][pk]. Ii sta super! Nici eu nu am superstitii din astea si recunosc ca citind mesajul lui Lullaby nici macar nu am inteles la ce se refera, abia apoi m-am prins din postarile urmatoare.

Anco sunt minunati puiutii tai! [olala] Foarte simpatici!

Andre inseamna ca ii place mult Chiarei in wrap, din moment ce acolo s-a linistit! [pup]

Dana am ras in hohote [:-)))] cu doctorita cu cacutza [:D]

Vik pana nu suge puiul frumos nu putem merge nicaieri sa faca asa un circ o ora la fiecare trei [:D].

Of, Meli m-am mirat cand am citit ca ati avut ieri vreme buna. La noi sufla un vant de abia puteam respira...

Liliana deci e ok si branza facuta ca la tara din lapte prins, deci asta din lapte dulce e de fapt la graba [:D].

Lullaby cu spirtul [:D], si eu am sters mobila cu spirt dupa ce Relu a montat-o cu un prieten racit [:D]. Abia astept sa-l vad pe Alex tunsulici [pk]. Cu plansul puiului nu are nici un sens sa ma admiri, oricare ar reactiona la fel. Nu avem ce face, mergem inainte. Si poate sunt eu mai sensibila, si poate mai sunt aici bebei plangaciosi, dar cu mame mai putin "plangacioase" [:D]. [pup]

Liliana pfuai prin cate ati trecut cu Andra! Sper sa compenseze Radu! [pk] M-ai distrat tare tare cu baia [:D]

Hepilica stiu ca ti-am zarit cateii in ceva poza mai demult, dar tare mi-ar placea sa-i vad mai in amanunt [:D]. Imi place mult cum vorbesti despre ei [pup][pup][pup]

Meli cum mai e Razvi? Mai e marait? M-ai emotionat tare mult cum spuneai tu de retrait copilaria noastra [olala][olala][olala]

Diamar puiul tau mai e infundat? Treaba cu apartamentul niciodata nu e sigura! Si multumesc tare tare mult de pontul cu roscovele. Stiam de planta "carob", dar nu credeam ca se gaseste la noi! [pup][pup][pup]

Hepilica [:I][:I][:I] multumesc muuuulllltttt de floricele si de cuvintele asa frumoase! M-am emotionat tare [pup][pup][pup]

Tu si castronase si farfurioare si tacamuri ai fara BPA?

Andre cum mai sunteti cu suptul? Sa stii ca are Miha dreptate, daca le e infundat nasul plang la san.

Claucia ai fost super simpatica... nu iti auzim gandurile [:D], intr-adevar ar fi mult mai simplu [pup]

Doris multumesc [pup]

Moni cum mai esti cu raceala? Dar Dragoselul cum e cu papatul?

Fetelor, ce ziceti sa facem un cont comun si pe picasa pentru cele care nu stiu sa-si faca? E tare enervant webshots-ul ala...

Sunt in recuperari in urma cu vreo 2 capitole si am vazut pui ochios frumos de Ioanna. Cum mai sunteti cu lapticul? M-a distrat tare Don Carol cu fetita [:D]

Monikus despre pozele tale ce sa mai zic, cum spun fetele, parca e o fetita, asa e de frumos! [olala] Superb! Multumesc si eu de aprecierile la poze [pup]. Atunci mai demult te-am intrebat de tehnici ca eram curioasa daca nu il puteti adormi, sau se trezeste repede dupa ce il adormiti? La noi noaptea doarme mai bine ca doarme pe burta pe Relu (mai noi mai incerc si sa-l pun direct in pat, dar mai vomita), dar ziua daca il pun pe spate sau pe o parte se trezeste tare repede... Legat de tiroida, sunt foarte curioasa, vezi ca majoritatea femeilor fac o tiroidita post-partum, care trece. Dar oricum, stresul contribuie mult.

Am vazut ca inainte de intalnirea bucurestencelor vorbeati de cum ii imbracati pe pui. Eu il imbrac ca techila, mai lejer. V-am spus ca in casa il tin cu un singur rand de haine (body cu pantalon sau pijama intreaga). Peste hainele astea de casa ii dau o salopeta din aia intreaga groasa daca e frig (-5 grade), sau scurta si pantaloni subtirei daca e mai cald (6-7 grade).

Clodute la multi ani cu mare intarziere pentru puiul drag Patrick! [pup]

Ralu0308 eu cand gasesc in supe pastarnac sunt tare fericita [:D], imi place mult aroma!

Luci ce distractiva ai fost ca te-ai bucurat ca merg fetele in parc si asa nu mai umplu cateva capitole [:D]

revin ca iar am facut un mesaj mult prea lung de urmarit...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

#20
raluk16

raluk16

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.115 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 01:24

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
Buna seara mamici si dovlecei, Va doresc o primavara minunata, sa aveti bucurii si numai bucurii. Greu de tinut pasul cu voi, sunteti un izvor de informatie dar ce zic eu izvor, un OCEAN, va multumesc pt asta, intru sa va citesc cand pot si gasesc multe raspunsuri, va multumesc inca odata.LA MULTI ANI pt cele 6 luni, wow jumatate de an [s]poate va prindem si noi la o ieseala in moghiorosi, sau oriunde de fapt ca ne-am obisnuit deja amandoi in masina. daca ne primiti ofcors [:I]va pupam [pup]si va oferim un brat de ghiocei
Raluca, mamica de Remus alias Bubu[buburuza](8 nov '09)
[foto]Poze BUBU
"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos
multumim mult! Am dat putin si inainte si am vazut ca ti-a oferit puiul scump o lalea [olala][olala][olala]. Si ce inimioara [olala]Pupici [pup]
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -