Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Carti pentru 9 ani?


22 raspunsuri la acest subiect

#11
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 10:36

Si eu merg pe cartile de care ati amintit[flo][flo]. Dar mai ales pe cele vechi ce mi-au incantat copilaria: ''Orasul piticotilor mincinosi", "Diamantul lui Habacuc", " Aventurile lui Habarnam", "Furnica si porumbita", "Cius cius magarus" samd.
Si desi stiu ca e o revista cu mult sub varsta lui, inca ii cumpar revista cu ursuletul Winnie, pe care o citeste pe nerasuflate (al meu are inca 8 ani si e in clasa I). Varianta asta e buna si pentru un copilas bilingv a carui limba secundara este limba romana.[flo]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#12
RODY77

RODY77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 13:12

Eu am mers pe povestirile hazlii pentru a o atrage pe fetita in minumata lume a cititorilor.
Ex. -D-l Goe de I. L.Caragiale
-Prostia omeneasca de Ion Creanga
-Povestea unui om lenes, Soacra cu trei nurori
- La bunici de I.TEODOREANU

#13
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 21:40

filofteia, multumesc pentru sugestia cu Angie Sage, m-am uitat pe internet si am vazut inca o serie scrisa de ea, Septimus Heap. Trebuie sa le caut, par foarte frumoase!

Iasmin, ma bucur ca ai scris de revista Winnie, o s-o cer si eu din Ro pentru fetita mea. Ea in engleza e foarte avnasata la citit, insa in romana merge mai greu. Am mai vazut si o revista Barbie si ma gandesc ca amandoua ar fi foarte bune pentru copiii mei. Imi poti spune te rog de unde se cumpara Winnie?


Wow, tocmai am mai dat peste o revista de benzi desenata, numita W.I.T.C.H. oare cum o gasesc?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

#14
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 21:59

Sarah citeste acum cu mare placere "Percy Jackson and the Olympians" si i-am promis ca mergem sa vedem si filmul cum termina cartea.
Este un fel de Legendele Olimpului de pe vremea noastra, dar in stil modern. Imi aduc aminte ca si mine imi placeau Legendele Olimpului cind aveam vreo 10 ani...


#15
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 22:39

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Natasa, vrem mai multe detalii - ce carti anume?[flo]**************Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |
Uite aici cartile aparute in romana. Preferatele lor pina acum au fost "James si piersica cea uriasa", Matilda, Charlie si fabrica de ciocolata. http://www.librarie....oald-dahlOricum, nu a fost carte a lui Dahl care sa nu le placa.

#16
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 22:43

Alexandru citeste acum "Harry Potter". I-a placut si seria "Lemony Snicket", sau mai recent "Warriors".
A citit si Jules Verne, cred ca-i perfect la virsta asta.
Citeva titluri mai cunoscute de la Roald Dahl:
Fantastic Mr. Fox
Charlie and the Chocolate Factory
The Twits
Matilda
Saptamina trecuta Alexandru a citit Boy, o autobiografie a lui scrisa pentru copii si i-a placut.
Alt autor bun este Louis Sachar. Lui Alexandru i-a placut mult Holes, chiar a recitit-o recent, ceea ce el nu prea face. Wayside School e iarasi foarte populara.
S-au mentionat citeva carti clasice, as adauga Gulliver's Travels, Moby Dick, The Time Machine, Robinson Crusoe, Treasure Island, The Swiss Family Robinson, White Fang, The Last of the Mohicans, Peter Pan, The Call of the Wild, The Jungle Book, The Secret Garden, The Wind in the Willows, Heidi, Charlotte's Web, Stewart Little, Mary Poppins.
Nu le-am organizat intr-o ordine anume, unele sint mai usoare decit altele, dar cam astea mi-au venit in minte acum.
Cartile lui CS Lewis ar putea fi iarasi potrivite.





Lume multa, oameni putini

#17
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 00:00

Am si eu o intrebare...

Voi cumparati cartile pe care le citesc copiii sau le imprumutati de la biblioteca???



Super subiect...am notat si eu cateva titluri[flo]



Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul

[cool] David

[foto]









#18
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 00:09

Ambele variante Sinzi. Noi mergem la greu la biblioteca si in fiecare saptamina isi ia carti si de la biblioteca scolii. David nu are la fel?

Lume multa, oameni putini

#19
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 11:26

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Iasmin, ma bucur ca ai scris de revista Winnie, o s-o cer si eu din Ro pentru fetita mea. Ea in engleza e foarte avnasata la citit, insa in romana merge mai greu. Am mai vazut si o revista Barbie si ma gandesc ca amandoua ar fi foarte bune pentru copiii mei. Imi poti spune te rog de unde se cumpara Winnie?


Wow, tocmai am mai dat peste o revista de benzi desenata, numita W.I.T.C.H. oare cum o gasesc?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


Donia[flo], eu cumpar de la chioscul de ziare (nu se aduce la toate si vanzatoarea stie, mi-o aduce lunar si mi-o pastreaza) Am sa ma uit acasa pe revista modalitatea in care te poti abona.Am sa iti trimit prin PM informatiile cu privire la abonamentul la revista. In plus aici au fost ceva carti pentru copii (ex: Ursuletul WInnie si ziua furtunoasa) care aveau/au un CD audio cu vocea regretatului Florian Pittis care ''citeste'' povestea. Ar fi ideal pentru fetita ta sa si auda in timp ce citeste in romaneste, ar edifica-o asupra unor accente sau modalitatii de a citi (grupuri de litere ghe/ghi/ce/ci).

Sinzi ana eu am o parte din cartile din copilarie (mama a avut nevoie de ele si le-a pastrat cu sfintenie), dar si cumpar cat pot de mult. Investitia in carti e cea mai buna (de la Codul bunelor maniere pentru copii, pana la Egiptenii etc). Tot ce pot cumpara, inclusiv dictionare, cumpar. Ar mai fi si anticariatele, dar trebuie sa le achizitionezi in stare buna. Unele sunt la preturi destul de mari (de exemplu pe Okazii am vazut ca s-a licitat pentru Orasul piticotilor mincinosi a lui Dumitru Toma suma de 70 ron. Probabil pentru ca nu se mai editeaza, sau cine stie)[flo]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#20
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 11:30

Am citit in una dintre postari Diamantul lui Habacuc si mi-am amintit ca am citit cartea asta cand eram copil....In weekend merg la ai mei si pana nu o gasesc printre vechiturile din camera mea de copil nu ma las:) Copilul meu e un pic mai mic...adica inca nu ar 9 ani, abia implineste 8 acus, dar o carte care i-a placut mult a fost Talismanul de safir - Elvira Bogdan (o carte tot veche...„de pe vremea mea”). Acu citeste Colt Alb de London, dar din cate imi dau seama nu e chiar asa de incantata... Stau si ma gandesc ca pentru copiii nostri cartile nu mai reprezinta intr-adevar ceea ce reprezentau pentru noi. Ai dreptate, Mirela... Si intr-un fel, e normal sa nu mai fie asa. Dar parca satisfactia de a-i vedea cititnd si bucurandu-se de o carte e cu atat mai mare cu cat exista in jur atatea alte lucruri care ii tenteaza...

Natasa, cartile acelea de Dahl se mai gasesc in librarii? Vad ca sunt aparute cu 2- 3 ani in urma majoritatea...

MElise


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -