Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Carti pentru 9 ani?


22 raspunsuri la acest subiect

#21
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 16:13

Mariuca mea are 10 ani si jumatate acum si citeste cu placere, dar numai carti pe gustul ei [:)] Ce am observat eu e ca s-au schimbat mult gusturile generatiei lor fata de a noastra. Multe carti pe care eu le-am gasit minunate in copilarie ei i se par plictisitoare, nu o prind deloc. Scriitura e de vina. Alt stil, alte vremuri.
Citeste cu placere literatura fantastica. A fost fan Harry Potter inca de la 5 ani - ii citeam noi. Ultimele volume le-a citit deja singura. Alta serie care i-a placut mult a fost "Vraciul" de Joseph Delaney, inca mai asteapta noi volume. A citit cu placere si Coraline de Neil Gaiman (a aparut intre timp si filmul de animatie).
Dintre cartile clasice i-au placut "Micul Print" si cartile cu Marry Poppins.
Jules Verne i se pare greu de citit, prea multe cuvinte pe care nu le cunoaste, detalii stiintifice.
I-a mai placut mult "George si cheia secreta a universului" de Stephen Hawking (celebrul fizician).
I-a placut si cartea lui Salman Rushdie "Harun si marea de povesti".
Acum citeste cu placere seria cu Alex Rider de Antony Horowitz.
pe la 7-8 ani era pasionata si de carti despre Egiptul antic si diverse religii. Pe vremea aia visa sa devina arheolog. [:)]
Si multe altele, pe care nu le mai retin. Ideea de baza e ca si le alege ea. Imprumuta si de la biblioteca, dar si cumparam multe carti.
Dar mi se pare important sa aleaga si sa decida ce ii place. Asta e strategia de succes daca vrem sa citeasca. Cel putin la noi a dat rezultate. Si exemplul parental. Ma vede citind zilnic. Si ea chiar e pasionata de computere si jocuri, acum s-a apucat sa invete html si javascript [:)]

Spor la citit juniorilor! [:)]

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#22
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 20:11

Eu imi doream intr-o vreme ca fetita mea sa citeasca cu drag cartile copilariei mele, insa ea are preferintele ei... cartile copilariei ei [:)] Si sunt carti foarte frumoase, eu le citesc cu placere in rand cu ea, le discutam, ne citim una alteia pasaje amuzante.
Am incercat sa-i citesc Fram, ursul polar, si recunosc ca priveam cartea din perspectiva ei si tot speram sa ajung mai repede la partea interesanta [:I] Pana la urma am renuntat, citeam cate o pagina, doua, si ne apuca somnul pe amandoua.

sanzi_ana, cand fetita era mai mica, obisnuiam sa cumpar carti. Acum citeste enorm de mult, asa ca mergem cam la 3 saptamani la biblioteca de unde de obicei luam 15-20 de carti care in cateva zile sunt terminate. Pai de unde bani sa cumpar in ritmul asta... si adevarul e ca nici nu mai am loc. Ii mai cumpar carti care apar in serie, carti pe care ea le reciteste cu mare drag, Little house in the prairie, Narnia, Tin-Tin... si altele, cam 1-2 carti pe luna sunt cumparate, restul de la biblioteca.
O alta chestie faina e ca la scoala au comenzile de la Scholastic si cartile sunt mai ieftine.

Iasmin, multumesc, astept pm cand ai tu timp, nu-i graba [flo]




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

#23
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 03 martie 2010 - 21:42

Donia[flo], cand ai timp verifica PM.[flo]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -