Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

LMA!!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**167**


212 raspunsuri la acest subiect

#21
dyana27

dyana27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.710 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:01

Citat:
citat din mesajul lui rodica2008
[bang][bang] mama ce am facut!nu putem sa remediem boacana mea?[:I]
rodica tot tu o remediezi; ai in bara de deasupra mesajului o foaie de hartie cu un pix pe ea, este butonul de edit; intri in mesaj si stergi la multi-anii aia multi; doar tui poti sa editezi mesajele tale[pup]
diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009[bis]mutzunici la 10 luni[bis]cum am venit pe lume


#22
Gaza22

Gaza22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.133 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:02

Rodica du-te la mesajul pe care l-ai scris cel cu La multi ani, Da-i edit si mai sterge din iconitele cu La multi ani. Ai destul de mult de sters dar asa va reveni pagina la normal

Mami de Gazii mica si frumoasa
[copil]
[bis]Avem zece lunite [bis]


#23
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:02

Hei, Dyana, fruntea sus!

Si mie imi vine de multe ori sa-mi spun amarul aici si nu o fac, asta e. Dar la fel ca tine ma gandesc oare ce ar spune fetele de asta? Uneori ma amuza ideile care imi vin, alteori ma intristez ca nu o sa le aflu niciodata.

Eu cred ca terapia de cuplu v-ar putea ajuta, dar inainte de toate, am o intrebare: el e constient de problemele dintre voi doi? sau sunt doar in capul tau, din punctul lui de vedere. Pentru ca daca lui i se pare situatia relativ ok, nu cred sa ai sanse cu terapia...



Rodica, mergi si editeaza-ti mesajul, baga ENTER dupa 5,6 [s]



Ana-Maria, mami de [bibe] Eva Maria (23 aprilie 2009)



#24
m_monique

m_monique

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.906 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:02

Citat:
citat din mesajul lui Gaza22

Fetelor intrebare urgenta! Gaza mea a facut de ieri temperatura mare si azi a vomat de doua ori ultima oara acum seara. Am facut analize de sange si Dr zice ca nu e bacterian, alt simptom nu are, nu tuseste nu-i curge nasul. Ne-a dat sa luam antitermice, vitamina C si ceva pt imunitate. Dar am uitat sa o intreb de rehidratare. Acu nu-mi raspunde la tel. In casa am doar Hydrasec dar nu stiu cum se administreaza. PLss help. !! Maine ii iau de la farmacie Humana electrolit dar nici ala nu stiu cum se administreaza. Ce sfaturi mai aveti ca sa evit sa vomite si sa pastreze ceva in burtic. Pofta de mancare are, e vioaie.


Mami de Gazii mica si frumoasa
[copil]
[bis]Avem zece lunite [bis]



sarurile de rehidratare (hydrasec sau humana) se prepara cu apa fiarta si racita. trebuie sa aiba reteta de preparare pe spatele pliclui. daca nu, fa si tu 1 plic la 100 ml apa. solutia astfel obtinuta se bea cu lingurita. cate o lingurita la 10-15 min.
am si eu o intrebare: a vomitat in jet la intervale scurte, cam 15-20 min? ca atunci se recomanda sarurile de rehidratare, debridat si regim alimentar.
am cautat pe net, dar nu am reusit sa gasesc reteta de preparare a sarurilor de rehidratate. daca ai vreo farmacie non stop langa tine, trimite sotul sa intrebe.

-------------------------------------------------------------------------
mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)


#25
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:04

Dyana, poti sa mai dai si send din cand in cand, eventual pe pm.

Pun pariu oricand cu tine ca urechile mele au auzit chestii mai grele, dar vad ca al meu a revenit la sentimente mai bune, si-a dat seama ca a sarit calul si acum se poarta muuult mai bine. Asa ca incerc si eu sa fiu mai intelegatoare.

Pana atunci... [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] (as pune mai multi, da' mi-e ca intre timp a editat Rodica mesajul si a revenit pagina la dimensiunile de dinainte).



Monica mami de [copil] cu motoras CRISTIAN



(7.03.2009)


#26
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:06

Gaza, nu stiu cu ce sfat sa te ajut, am patit-o si eu cu Eva sa vomite in jet, dar era clar ca ii era greata, in cazul acela noua ni s-a recomandat metoclopramid picaturi, nu i-am dat dar mi-am luat sa am in casa.

Ca tot veni vorba, avem si noi o problema: eva a facut diaree, si o cam tine de vreo 3 zile. Ce sa ii dau? Cu banane si orez nu i-a trecut, sa ii dau oare Smecta?
Si stiu ca e bun mucilagiu de orez, ca am tot citit la voi, dar pe cuvant ca nu stiu cum se prepara. Se fierbe orez in apa mai multa si pasta aceea mai groasa se pune in laptic? Sau cum?


Ana-Maria, mami de [bibe] Eva Maria (23 aprilie 2009)


#27
rodica2008

rodica2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:07

[:I] imi cer scuze inca o data fetelor.[sm][batcap]

#28
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:07

Da, si eu am vrut sa zic, Dyana, ca daca te simti mai apropiata de vreo fata de aici, sa ii scrii pe PM, sunt convinsa ca nu ar deranja-o, ci dimpotriva, i-ar face placere sa te "asculte"


Ana-Maria, mami de [bibe] Eva Maria (23 aprilie 2009)


#29
dyana27

dyana27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.710 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:11

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Ca tot veni vorba, avem si noi o problema: eva a facut diaree, si o cam tine de vreo 3 zile. Ce sa ii dau? Cu banane si orez nu i-a trecut, sa ii dau oare Smecta?

Si stiu ca e bun mucilagiu de orez, ca am tot citit la voi, dar pe cuvant ca nu stiu cum se prepara. Se fierbe orez in apa mai multa si pasta aceea mai groasa se pune in laptic? Sau cum?



pai mucilagiul se face din orez fiert, adica-l lasi sa fiarba in mai multa apa pana se ingroasa putin zeama; si strecori bine ca sa nu-i fie greata daca simte bucatele (la noi asta era o problema); dar ca sa nu te chinui aiurea, ca oricum consistenta iese diferita la fiecare p[ersoana[:-@][:-@] cumpara de la farmacie ORS200 de la hipp, sunt sticlute de 200ml, cu mucilagiu de orez si zeama de morcov; sunt si foarte bune la gust, o strang si la burtica si o si rehidrateaza; si au o actiune blanda, nu produc constipatie dupa



diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

[bis]mutzunici la 10 luni[bis]

cum am venit pe lume


#30
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 27 februarie 2010 - 01:13

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

ca sa nu te chinui aiurea, ca oricum consistenta iese diferita la fiecare p[ersoana[:-@][:-@] cumpara de la farmacie ORS200 de la hipp, sunt sticlute de 200ml, cu mucilagiu de orez si zeama de morcov; sunt si foarte bune la gust, o strang si la burtica si o si rehidrateaza; si au o actiune blanda, nu produc constipatie dupa



diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

[bis]mutzunici la 10 luni[bis]

cum am venit pe lume






[pup] multumesc mult, chiar asa o sa fac.





Ana-Maria, mami de [bibe] Eva Maria (23 aprilie 2009)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -